DánskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:170
Počet zobrazení:10 652

Dánské království leží nedaleko od nás, ale kolik toho o něm vlastně víte? Barby vám tuto krásnou zemi trochu přiblíží.

Přepis titulků

Pamatujete si epizodu o Angole, kde jsme zmínil cestu do Dánska, kde jsem si koupil sendvič za 21 dolarů? Tohle je on a má reakce byla: "21 dolarů? Doufám, že to bude ten nejlepší sendvič na světě." "Máte štěstí." Zdravím, já jsem Barby. Lego, vikingové a rødgrød med fløde. Je toho před námi spousta, takže směle do toho.

Dánsko, spojnice Evropy se Skandinávií. Je toho tady tolik. Řadí se mezi severské státy a nachází se na severu Evropy. Je to nejjižnější severský stát. Ignorujte Wikipedii, budu místní názvy vyslovovat dánsky. Dánsko tvoří Jylland, ne Jutský poloostrov, který na jihu hraničí s Německem, a kolem něj najdete 1 419 ostrovů, z nichž je jen 443 pojmenovaných a 74 obydlených.

Největším ostrovem je Sjælland, ne Zéland, což si nepleťte s nizozemským Zeelandem ani s Novým Zélandem. Už to nezvládám, to je moc informací! Je spojen s ostrovem Fyn, ne Fin, dlouhým mostem, který dokončili v roce 1998. Země je rozdělena do čtyř krajů a hlavním městem je Kodaň na Sjællandu. V Kodani najdete mnoho památek, paláců, soch, domů, které jsou všechny stejně vysoké, s množstvím barevných a útulných krámků a kaváren.

A také pruhů pro cyklisty, po kterých rozhodně nechoďte pěšky. A teď to začne být ožehavé. A když říkám ožehavé, myslím tím ledové a pokryté velrybím tukem. Dánsko je, pokud to nevíte, jedno z posledních evropských království. V současnosti mu vládne silná kuřačka, královna Markéta II. Pod dánskou nadvládu také patří obrovský ostrov Grónsko a Faerské ostrovy.

Obě tato místa se od "pevninského" Dánska velmi liší. Grónsko je obydleno především domorodými Inuity a jejich ostrov je po celý rok z 80 % pokryt sněhem. Faerské ostrovy tvoří asi dvacítka mlžných a větrných ostrovů, na kterých najdete toto šílené jezero, které vypadá, že se vylije do moře. Tato místa spadají pod vlastní samosprávu, ale na Dánsku jsou závislé v oblasti vojenství, justice, měny a zahraniční politiky. To je tak nějak vše.

V minulosti se snažili vytvořit říši kolonizací části Karibiku, Ghany, Indie a Nikobaru v Indickém oceánu. Ale pak jim došly peníze a vše prodali jiným zemím. Škoda, bylo by skvělé vidět obyvatele Indického oceánu mluvit dánsky. Avšak pevninské Dánsko je pokrokovou ekonomikou. Podívejme se na to. Pokud jde o krajinu, Dánsko je placaté. Nejvyšší místo je 170 metrů nad mořem a vypadá takto.

Asi jen 13 % území je zalesněno a to počítám i lesní školy, Zbytek území je využívám k zemědělství, které by dokázalo uživit 15 milionů lidí. To je třikrát víc, než kolik mají obyvatel. Hezky, Dánsko. Ale Dánsko je známé pěstováním hospodářských plodin, jako je tráva, krmivo a vánoční stromky. Dánská severská jedle je velmi žádaná a je považována za Rolls-Royce mezi stromky. Investoři z Německa, Nizozemska a Spojeného království každý rok na konci listopadu přijedou a nakoupí vše, co mohou.

V Dánsku, podobně jako ve většině severských zemích, panuje trochu chmurné počasí. Dánsko je jedinou severskou zemí, kde moc nesněží. Je před studeným vzduchem chráněno Norskem a Spojeným královstvím. Ačkoliv je zde zima, sněží zde jen vzácně. Proto se všichni oblékají jak modelové značky J. Crew. Když zmoknete a je vám zima, chcete u toho vypadat dobře.

Ano, zbytek Dánska tvoří zelené pláně, písčité pláže a malé ostrůvky, kam jezdí lidé v létě stanovat. Ale pokud se zaměříme na Grónsko a Faerské ostrovy, je to jiný příběh. Najdete tu úžasné útesy, mořské skály, ledovce, rybáře a hory. A pokud nevíte, co je to moulin, není to toto, ale tohle. Tento moulin by dokázal pohltit celý autobus.

Ale to vysvětlím v dalším videu, které vznikne za 9 374 let. Teď si promluvme o obyvatelích. Tady začíná pravá zábava. Obyvatelé Dánska jsou unikátní svou kulturou i dějinami. V zemi žije asi 5,7 milionu lidí a platí tu jedny z nejvyšších daní na světě. Asi 89 % se identifikuje jako Dánové, zbylých 11 % jsou "ostatní". Největší část skupiny ostatních tvoří Poláci, Němci, Turci, Rumuni, Iráčané a Afghánci.

Pokud jde o kulturu Dánů, je to komplikované, ale ve zkratce... vikingové. Vikingové pocházejí z oblasti dnešního Dánska a ovládli všechny severské oblasti až po Nové Finsko v Kanadě a Estonsko. Proto mají severské země vcelku podobnou řeč. Dánové, Švédi, Norové a Islanďané si v podstatě rozumí, protože mají stejnou strukturu jazyka.

Ano, existují lehké odchylky, ale dokáží se dorozumět. Jak myslíš... Když tak mě najdeš v sauně. Existuje rčení, že norština a švédština zní jako tancující andílci, zatímco dánština zní jak chlap s bramborou v puse. Pokud se budete chtít učit dánsky, počítejte s tím, že to bude obtížné. J zní jako Y, Y zní jako U, V zní jako W, R zní jako "R", H je polovinu času neznělé, mnoho písmen ani nepoužívají, a to ani nemluvím o Æ,Ø nebo Å.

Když jsem byl v Dánsku, objevil jsem jeden trik. Když chcete mluvit dánsky, musí vyslovit první polovinu slova tak, jak si myslíte, že zní, a zbytek slova stačí zamumlat. Například... A to jen říkám názvy míst, kde jsem v Dánsku byl. Pokud mluvíte anglicky, nebudete mít v Dánsku problém.

Přes 80 % obyvatel, především mladší generace, mluví anglicky tak, že pro sledování amerických filmů nepotřebují titulky. Ale mějte na paměti, že v Grónsku se mluví jazykem, který je naprosto odlišný. Jazyk Inuitů se podobá domorodým jazykům inuktitut a yupik, které najdete v Kanadě a na Aljašce. Obyvatelům Faerských ostrovů Dánové rozumí méně, protože většina slov pochází ze staré norštiny.

Islanďané jim rozumí lépe. Pokud jde o kulturu, Dánsko zanechalo ve světě výraznou stopu. Ať už to jde o autora Hanse Christiana Andersena filozofa Sorena Kierkegaarda. - Takhle se to vyslovuje? - Ano, vyslovuje. Není to Soren KierkeGARD. Také vynalezli reproduktory, lego a házenou. Mají úžasnou architekturu a milují jídlo.

Kodaňská restaurace Noma byla zvolena nejlepším podnikem na světě. Jí se zde živí mravenci a mech. Pokud zatoužíte po dánské kultuře, zjistěte si něco o janteloven a hygge. Zajímavé je, že Dánové mají sociální cítění, které mají uložené ve svém podvědomí, zvané janteloven. Znamená to něco jako: "Nejsi lepší než kdokoliv jiný." Vím, že to zní depresivně, ale má to vyvolávat pocit rovnosti a spolupráce.

Hygge znamená: "Bav se s rodinou a přáteli." Prostě taková ta pohoda. Dánové jsou považováni za jeden z nejšťastnějších národů, ačkoliv je zde jedna z nejvyšších spotřeb antidepresiv. Ale každý den berou s velkým optimismem. I během těch hlasitých krizových zkoušek. Christine, vysvětli mi, co se teď děje. Dánsko testuje sirény.

Kdyby nás zase napadlo Německo. Bojím se! Opravdu se bojím! Utíkejme do bezpečnostního krytu! Němci přicházejí! Když mluvíme o Němcích... Všichni známe takovou tu osobu, na kterou žárlíme, protože je bohatá, příjemná, má spoustu přátel a vypadá dobře. To je Norsko, Dánsko je trochu neotesanější.

Na tak malý národ má Dánsko obří množství přátel. Je skoro nemožné, aby na nějaké party chybělo. Dánsko navazuje hluboké diplomatické vztahy a je zakládacím členem EU a NATO. Zaprvé, Dánsko dobře vychází s Německem. Vzájemný obchod je velmi důležitý pro jejich ekonomiku a Dánsko se chová jako brána do Skandinávie. USA a Spojené království jsou mu blízcí, protože mezi nimi už několik staletí probíhá kulturní výměna a obchod.

Kdysi Dánové dokonce ovládli část Spojeného království, proto v angličtině najdete stovky slov odvozených ze staré norštiny. Třeba leg, dog a window. Nejbližší přátelé budou asi severské země Finsko, Švédsko, Norsko a Island. Jsou to bezpochyby nejlepší přátelé Dánska, ačkoliv se Švédskem vedli víc válek než jakékoliv jiné dva státy. Ale už z toho vyrostly.

Ze severských států bude jejich nejlepším přítelem asi Norsko. Jsou Nory posedlí a občas je považují za přítelkyni, kterou přebrali Švédsku. Ve výsledku je Dánsko bohatým a deštivým místem, které se vždy objeví na každé party, ale pokaždé nějak dokáže odvést všechnu zadanou práci. Příště proberu Džibutsko. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

mna vzdy rozosmeju tie "gifka" ked rozobera vztahy s ostanymi krajinami :o)))

60

Odpovědět

Odpovědět

Bože co to psalo za p**u? :D V podstatě všechno se jí nelíbí :D A zeptej se jakýhokoliv Dána, jestli mu vadí cyklodiktatura státu, nebo jestli je rád, že nemusí dvě hodiny hledat v centru kodaně místo k parkování a dá se tam normálně dýchat. Ani se nedivím, že se jí tam nelíbilo, taková zamindrákovaná pinda mezi tolika spokojenejma a usměvavejma lidma, ta musela pukat závistí :D

75

Odpovědět

+Auto"Dánština je moc těžká" "Byty v centru Kodaně jsou drahý" "Ta z******? škola po mně nechce žádný peníze" "Všechny potraviny jsou nejvyšší kvality a já si nemůžu koupit svůj oblíbenej lunchmeat dělanej z krysích análů" Takovej člověk má zůstat doma v česku, protože evidentně není připravenej na lepší život.

94

Odpovědět

Díl o česku byl dobrej, ale tady jsem se fakt nic zajímavýho nedozvěděl :( asi jsem moc chytrej nebo nevim.

14

Odpovědět

Fešák... zajímavé informace samozřejmě... ale fešák :D

21

Odpovědět

Náhledový obrázek je skutečně dokonalý. :D

30

Odpovědět

Parádne video - poučné i vtipné, také zbožňujem. Akurát maličkú výhradu mám a to tú, že praví Vikingovia pochádzali z Nórska. Dáni sa neskôr tiež pokladali za Vikingov, ale Vikingovia počas plienenia kláštorov a vesníc všade vyhlasovali, že oni sú pravými Vikingamia nie nejakými špinavými Dánmi - čo ma vedia k myšlienke, že keď 150 kilový Viking, ktorý väčšinu času plienenia spí s hlavou v blate povie o niekom, že je špinavý, ako asi taký priemerný Dán vtedy musel vyzerať. :D V každom prípade video 10/10.

60

Odpovědět

Zapomněl zmínit, že taky všichni mladí chlastají jak norci :D :D Na diskotéce happy hours, kdy bylo veškerý zkonzumovaný pivo ZDARMA, lidi ve 2 ráno lezoucí po kolenách domů a tak... to byla dobrá akce :D

20

Odpovědět

ako vzdy velmi zaujimave a aj poucne video, som zvedavy co povie na Slovensko :)

50

Odpovědět

Bohužel si ještě chvíli počkáš - jedou dle abecedního pořadí a aktuálně jsou u E...

10

Odpovědět

+JohnSorrowrad si pockam :)

00

Odpovědět

Kde sakra bylo tohle video, když jsem se mořila se seminárkou o Dánsku?! :/ :D

40

Odpovědět

Na youtube...:-)

70

Odpovědět

0:53 :D :D

20

Odpovědět

more vieos about - Dansko

13