EkvádorGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:43
Počet zobrazení:4 603

Tentokrát se s Geography Now! vracíme do Jižní Ameriky, abychom si přiblížili Ekvádor. Dozvíte se například, že banán, který jste dnes měli na svačinu, pravděpodobně pocházel z této malé země nebo že Ekvádor má co nabídnout každému typu cestovatelů.

Přepis titulků

Ahoj, lidi, pozdravte Cindy! Nikoho jiného z Ekvádoru neznám. Jsem hrozně nadšená, že můžu být v Geography Now. Je to super. - Jo, já vím. - Hej Barby, můžu... Posluž si. Je čas učit se zeměpis... ...teď! Ahoj, já jsem Barby.

Dostáváme se přímo k pupku planety a musíme být opatrní, protože je známý tím, že často vybuchuje. Pojďme na to. POLITICKÁ GEOGRAFIE República del Ecuador se doslovně překládá jako "Rovníková republika" vzhledem k tomu, že se Ekvádor krásně rozkládá ve středu Země. Čistě hypoteticky, kdyby Země měla prstence, vypadala by obloha v Ekvádoru takhle. Ekvádor je nejmenší z andských zemí. Nachází se na severozápadním pobřeží Jižní Ameriky a sousedí s Kolumbií a Peru, což z ní dělá 1 ze 2 zemí v Jižní Americe, které nesousedí s Brazílií.

Země se dělí na 24 provincií, hlavní město Quito se nachází v Andách. Quito je zajímavé tím, že se chová jako hlavní město celé země i jako hlavní město provincie Pichincha. Pichincha. To zní roztomile. - Zní to jako jméno pro nějakého kraba. - Znamená to hořící duše tisíce draků. - Vážně? - Jen žertuju. Kromě vnitrozemského území spravuje Ekvádor taktéž proslulé Galapágy, souostroví 19 ostrovů asi 900 km západně od pobřeží. Více si o tom řekneme v další části.

Bude to super. Je tu 11 mezinárodních letišť a pár oblastních spojujících všechny provincie. - Z jednoho se létá i do Orellany uprostřed Amazonie. - Uprostřed Amazonie? - Ano. - Super. Lidi milují Ekvádor, protože má na šířku jen zhruba 660 kilometrů. Doslova můžete projet celou zem od pobřeží až k horám přes deštný prales za 8 hodin. Nejdále do vnitrozemí dojedete po dálnici E10, která končí v Tarapoe, malém městečku končícím uprostřed Amazonie. Odsud se dále dostanete už jen pěšky nebo lodí po řece, která teče podél hranice s Peru, nebo můžete jet dál po řece Putumayo až k hraničnímu trojmezí s Peru a Kolumbií na přistávací dráhu Güeppi.

Na řece Guayas se nachází největší ekvádorské město Guayaquil, - což je místo... - Odkud pocházím já. Cindy odsud pochází. Je to skvělé místo. Cindy, mám otázku. Je pravda, že v Guayaquilu lze najít leguány úplně všude, třeba i na ulici? Ano, leguány najdeš všude a je tam park proslulý tím, že jej ovládli leguáni, takže kdykoliv se tam procházíš, - vidíš leguány všude okolo.

- A sakra. Doprava je na východě omezená hlavně kvůli zdejšímu obtížnému terénu. Tohle místo je vážně plné kontrastů. Pojďme se podívat, jak to vypadá uvnitř. FYZICKÁ GEOGRAFIE Ekvádor je trochu jako mini Kolumbie a Venezuela, kde jsou stejné hlavní geografické oblasti. - Cindy, pověz nám o nich víc. - Tak jo, v Ekvádoru máme čtyři regiony. Jmenují se La Costa, což je pobřežní oblast u pláží, La Sierra, kde se nachází pohoří Andy, a El Oriente, což je ekvádorská část Amazonie.

A pak máme Insular, což jsou Galapágy. Každá z nich nabízí radikálně odlišné klima, nadmořskou výšku, biodiverzitu a topografii. Jisté je, že Ekvádor je jedním z míst s nejvyšší koncentrací sopek na planetě, a to aktivních i spících. Díky poloze v Ohnivém kruhu v severní vulkanické oblasti v Andách, jakož i díky podsunu desky Nazca pod jihoamerickou desku je Ekvádor stižen častou sopečnou a seizmickou aktivitou.

Sopky Sangay a Reventador vybouchly v roce 2016 a Cotopaxi, zřejmě nejznámější ekvádorská sopka, zůstává v neklidném stavu. Andské vrchoviny jsou chladnější, se strmými, úrodnými údolími, kde jsou farmy a ranče zavlažované roztátým sněhem z hor. Pobřežní oblasti jsou nížinaté a mají pláže, kde lidi rádi surfují. Vnitrozemské amazonské oblasti jsou hustě pokryty rostlinami a zvěří, což z Ekvádoru činí jednu ze zemí s největší biodiverzitou na km² na Zemi.

Amazonii musíte milovat, vdyž vám zlepší reputaci. Cindy, tys byla na Galapágách? - Ano. - Jaké to bylo? Je to opravdu krásné místo, ale nesmíš šlápnout na lachtana. Kousne tě. Kousne tě. Toto místo má však několik pravidel.

ČAS NA PRŮVODKYNI Pokud přece jen navštívíte Galapágy, pak si pamatujte, že se nesmíte dotýkat žádných zvířat, ale zvířata se vás dotýkat mohou, pokud chtějí. A mnoho z nich to opravdu dělá, jelikož nikdy nezažila od lidí reálnou hrozbu. Tučňáci se k vám doslova přitulí. Co se týká surovin, Ekvádor je závislý na těchto čtyřech: ropa, banány, dřevo, květiny. Ropa tvoří přes 40 % vývozu a více než čtvrtinu příjmů veřejného sektoru. Většina ropných nalezišť se ale nachází ve východní amazonské oblasti, takže je tu problém s ochranou přírody.

Se zhruba 25 % světové produkce je Ekvádor největším vývozcem banánů. Do toho, zkontrolujte nálepku na tom banánu. Máte šanci 1:4, že je z Ekvádoru. Zemědělství Ekvádoru poskytuje obrovskou škálu plodin pro jejich špičkovou kuchyni. Mezi speciality patří: guatita, seco de chivo, arroz con menestra, fritada a locro de papas.

Je jich tolik. Jo, já vím, já vím. Taky jíme morčata. - Já to věděl! - Ano... Zajímavostí je, že Ekvádor se v roce 2008 stal první zemí, která prohlásila, že příroda si zaslouží ústavní práva s doložkou o tom, že příroda má vlastní právo na existenci, rozvoj a vývoj a na pokračování životních cyklů. Skoro jako by byla člověk. Víte, kdo další je jako lidi z Ekvádoru?

Lidi! DEMOGRAFIE Když jednou potkáte Ekvádorce, už na něj nikdy nezapomenete. Ekvádor má asi 16,2 milionů obyvatel, z toho asi 70 % tvoří mestici. Asi 8 % tvoří běloši, černoši a indiáni, zbytek jiné skupiny jako východní Asiaté. Nezapomeňte, že mezi bělochy se občas řadí i lidé ze Středního východu, převážně Libanonci a Palestinci, ale i někteří muslimové a křesťané. Ano, křesťanští Palenstinci. Opravdu existují. Oficiálním jazykem je španělština a říká se, že ta ekvádorská je jednou z nejsrozumitelnějších, což je jedním z důvodů, proč je Ekvádor pravidelně řazen mezi nejlepší destinace pro expaty na Zemi.

Vedle kvality života, nízkých nákladů a slušného výdělku. V určitých oblastech můžete dostat tříchodové jídlo za $3. Když už jsme u toho, po ekonomické krizi v roce 2000 vyměnili vlastní měnu sucre za americký dolar. Kromě španělštiny tu najdeme 14 domorodých jazyků, které jsou uznávané jako oblastní jazyky, ačkoliv jimi mluví méně než 10 % populace.

Nejrozšířenější jsou kečuánština používaná v Andách a šuárština používaná v Amazonii. Vláda se dokonce snaží kečuánštinu uchovat zavedením kečuánských programů v televizi, což je většině Ekvádorců tak nějak jedno. Zábavná poznámka: Greedo ze Star Wars mluví zkomolenou kečuánštinou. Ač jich je málo a jsou od sebe daleko, lidi z jednotlivých kmenů jednoduše rozeznáte podle oblečení. Například: lidé z kmene Otavalo, Salasaca, Saraguro, Kañari, Šuárové a spousta dalších.

S Jižní Amerikou se to má tak, že čím více jdete na jih podél And, tím domorodější zdejší obyvatelstvo je, a to až k Bolívii, kde indiáni tvoří více než 60 % populace. Tady to najednou končí. Ekvádor je jako takový výchozí bod andských indiánů. Podél severozápadního pobřeží najdete nejvíc černochů v oblastech Cholta a Esmeraldas. Tito lidé vyvinuli svou vlastní Afrikou ovlivněnou kulturu.

Lidem z hor se občas přezdívá "serranos" a lidem od pobřeží "monos"? Vážně? Cindy, neznamená to opice? Ano, znamená, ale i tak to používáme... Takže jste si na to časem zvykli? Přesně tak, Barby! STĚR Kultura se v různých oblastech liší. Amazonský Ekvádorec bude mít jiný žebříček hodnot než Ekvádorec žijící na pobřeží či ve vnitrozemí.

Nicméně jedna věc, která je spojuje, je struktura rodiny. Jedná se převážně o křesťanský národ s největším podílem katolíků, mnoho rodin proto uznává systém kmotrů, kdy se očekává, že kmotři zajistí finanční i psychickou podporu svým kmotřencům. Ekvádorci jsou pracovití, nezaměstnanost patří mezi nejnižší v Latinské Americe. Rádi pracují i na vlastních projektech. Vynikají ve vyhýbání se konfliktům, což nás přivádí k...

FRIENDZONE Jak zmiňuji v epizodě o Kolumbii, Ekvádor je jako malý podnikavý bratr, který si vytvořil vlastní malou společnost, zatímco zbytek rodiny na sebe řval a házel talíře. Nicméně Ekvádor se v posledních desetiletích docela změnil. S nástupem nového prezidenta a staronového socialistického programu se brzy spřátelili s Íránem, což z nich dělá příznivce Asadova režimu v Sýrii. Levicová socialistická politika je rovněž přibližuje k dalším zemím s novodobými socialistickými vládami jako jsou Venezuela, Kuba a Bolívie.

S USA a Španělskem mají lásko-nenávistný vztah, když politicky musí brojit proti kapitalistickému imperializmu, ale zároveň spousta peněz z obchodu a turismu přichází z těchto dvou zemí. To víte, řeč peněz. Nicméně, jak už jsem zmínil dříve, vymyslel jsem EKoVe alianci. Nejlepší přátelé Ekvádoru by pravděpodobně byli jeho dvojčata Kolumbie a Venezuela. Tihle tři toho spolu v posledních stoletích zažili tolik: spojenectví, války se Španělskem, nezávislost.

Co říct závěrem, Alexander von Humboldt to krásně shrnul, když řekl: "Ekvádorci jsou zvláštní a jedinečné bytosti, poklidně spící, ač obklopeni burácejícími sopkami. Žijí chudým životem mezi velkým bohatsvím a šťastnými je dělá poslech smutné hudby." Řekla bys, že to na Ekvádorce sedí, Cindy? Ano. Řekla bych, že ano. Zůstaňte na příjmu. Další na řadě je Egypt. Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vzhledem k tomu, že vývoz je 1/4 světového, měla by ta pravděpodobnost být 1:3, mám pocit...

11

Odpovědět

Doufám, že bude i vlajka :)

00

Odpovědět

... silnej nárazovej vítr ze západu?

11