EstonskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:5 580

V dnešním díle se poprvé dostaneme k pobaltským státům, jako první z nich přijde na řadu Estonsko.

Poznámka: knihovna Haskell – odkaz na epizodu o Kanadě, kde Barby mluví o podobné situaci - knihovna byla rozpůlená hranicí.

Přepis titulků

Bylo nebylo, do školy chodila šprtka, kterou si všichni dobírali. Jednou byla na škole talentová show, sundala si brýle a zpívala s nepochopitelnou vášní. Najednou ji všichni zvali na rande. To je Estonsko. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, já jsem Barby. Vítejte zpět v Evropě. Dorazili jsme k prvnímu pobaltskému státu, Estonsku. Tohle bude dobrý, věřte mi. Ale nejdřív... POLITICKÁ GEOGRAFIE Estonsko je černý kúň Evropy, nikdy nevíte, co udělá, a vždy vás překvapí.

Zaprvé, Estonsko je klasifikováno jako země severní Evropy. Nezahrnujte ho do východní Evropy, protože to zavání SSSR, se kterým nechce být spojováno. Nachází se u Baltského moře, je vzdáleno krátkou jízdu trajektem od Finska. Hraničí s Ruskem na východě a Lotyšskem na jihu. Země je rozdělená do 15 krajů, nebo maakonnad, s hlavním městem Tallinnem, nachází se na severu u Finského zálivu v Baltském moři.

Říká se, že se hlavní města v průběhu roku střídají. Tartu je považováno za hlavní město kultury s klasicistní a postmodernistickou architekturou vedle sebe a spoustou abstraktních soch. Pärnu je považované za letní hlavní město se svými plážemi a mejdany u ohně. Tato tři města mají také největší letiště. Vlastní více než 2 200 ostrovů a ostrůvků, největší jsou Saaremaa a Hiiumaa, což jsou samostatné kraje.

U jeho hranic s Ruskem je to trochu divné. Mnoho map z Estonska do Estonska stále zahrnuje oblast východní Narvy, Ivangorodu, se dvěma hrady na řece naproti sobě a oblast jižní Pečory, které byly anektované Ruskem, ale pořád jsou tu spory o vlastnictví, je to divné. Ještě tu jsou nějaké neshody v hranicích. Jako ústí řeky Narvy do největšího jezera, Čudsko-pskovské jezero, také Peipus. Ha, Pepsi.

Tam je největší hranice přes jezero v Evropě. Potom je tu Saatse Boot, část Ruska, která překrývá 900 metrů estonské cesty 178. Řidiči z Estonska nemusí mít povolení, když tudy jedou autem, ale nemůžou jít pěšky nebo zastavit a sbírat houby. Hranice s Lotyšskem je docela jednoduchá, dokud nedojede k městu Valga. Je tu další nehoda jako s knihovnou Haskell, město je rozpůleno hranicí, která prochází ulicemi a cestami.

Když v zimě zamrzne Baltské moře, stane se roztomilý malý zázrak. Estonsko dostane nejdelší ledovou silnici na světě, která spojuje pevninu s ostrovem Hiiumaa na západě. Silnice je dlouhá asi 26 kilometrů a funguje mezi lednem a březnem, kdy je led dostatečně tlustý, aby unesl většinu vozidel. Estonsko má přísné zákony ohledně nošení reflexního oblečení v noci. Pokud vás v noci chytí bez něčeho, co ostatním pomáhá vás vidět, můžete dostat pokutu o výši až 400 eur.

Estonsko je okouzlující země s podivnými městy a saunami na každém kroku. I v nejodlehlejších částech země najdete silnou wi-fi. I ve středu lesa, který se docela rychle rozrůstá. Vysvětlím to v... FYZICKÁ GEOGRAFIE Nemyslel jsem si, že to bude takhle jednoduché, ale Estonsko je hodně kamenné. Má spoustu bujných lesů a luk, je tu více obřích balvanů než kdekoli v Evropě. Více než 60 jich má v průměru 30 metrů a víc.

Všechno je to chráněno vládou. Estonsko má více meteoritových kráterů na kilometr čtvereční než zbytek Evropy. Nejproslulejší jsou krátery v Kaali na ostrově Saaremaa a obrovský osmikilometrový kráter Neugrund pod mořem s úlomky po celém pobřeží Osmussaar na severu. Estonsko je největším producentem břidličné ropy v Evropě, na světě je druhé po Číně. Největší ložiska jsou v severní a severovýchodní části země. Malá poznámka...

PAN INFORMÁTOR Břidlicová ropa je neobvyklý zdroj paliva, kde je ropa chycená v úlomcích kamenů a je extrahována procesem, kdy je přidán vodík, aby odstranil nečistoty. Estonsko je prostě bujné a krásné. Prochází fází zalesňování, částečně díky klesající populaci, polovina země, některé zdroje uvádí více než 60 %, je pokrytá lesem. Estonsko je ploché, nejvyšší bod Suur Munamägi, Velká vajcová hora, je vysoký pouze 318 metrů.

Má spoustu jezer a ještě víc malých rybníků, je jich více než 1 400. Ve zbytku země jsou otevřená rašeliniště, bažiny a mokřady. Nikdy mu nedojde zásoba čerstvého, rašelinného bahna. A vodopády, můj bože, ty jsou skvělé, jako Valaste, Jägala, Keila-joa, jsou to nedotčené krásné přírodní krásy. Pokuste se nezmeškat národní zvíře, okouzlující, modrou vlaštovku obecnou. Co se týče produktů, Estonsko je země masa a brambor. Mezi národní jídla patří jelita s brusinkami a Räim, to je baltský sleď obecný.

Milují tvrdý alkohol a je hodně levný. Protože je ve Finsku alkohol drahý a hodně regulovaný vládou, jezdí Finové 45 minut trajektem do Estonska, koupí si tam levný alkohol a jedou zpátky. Nedělám si srandu. Estonsko, vy lidi jste tak jedineční. Řekneme světu, kdo jste.

DEMOGRAFIE Estonsko, tak moc chceš být označené za severskou zemi, jsi tak blízko. Ale... ještě tam nejsi. Země má kolem 1,3 milionů obyvatel a za poslední dvě desetiletí zažila 19% pokles v populaci. 70 % lidí v zemi se identifikuje jako Estonci, 23 % je Rusů a zbytek jsou hlavně Ukrajinci, Finové a jiné skupiny. Měnou je euro, používají zásuvku typu F a jezdí na pravé straně silnice.

Estonci mluví estonsky, je to uralský jazyk ve skupině s finštinou a maďarština je vzdálený bratranec, se kterým ztratili kontakt. Skoro každý Estonec, se kterým jsem mluvil, řekl, že rozumí Finům lépe než oni jim, protože mají přístup k finské televizi, ale Finové nemají přístup k estonské. Pokud budou pozorně poslouchat, mohli by vést základní konverzaci, aby to urychlili, většinou spolu mluví anglicky. Estonsko mluví docela dobře anglicky, angličtina se vyučuje na školách a většina mladých ji ovládá na velmi slušné úrovni.

Co se týče kultury, Estonsko je možná malé, ale je narvané podrobnostmi. V historii podléhali buď Dánům, Švédům, Němcům nebo Rusům, dokud se v roce 1991 neodtrhli od Sovětského svazu. Doslova zpěvem. Vážně. Estonsko bylo roku 1987 první sovětskou republikou, co se vzepřela sovětské armádě, lidé se srocovali a zpívali estonské národní písně, které byly přísně zakázané. Vyhráli svou nezávislost bez jakéhokoli krveprolití.

Získali nezávislost písní. Estonsko má největší sbírku lidových písní na světě, je jich víc než 133 tisíc. Bere zpívání vážně. A houpání taky. Estonci vynalezli sport kiiking. Člověk vyleze na houpačku s pevnými pažemi z oceli, jde jim o to, aby se zhoupli o celých 360° kolem osy. Estonsko se od svých dřívějších let dramaticky vyvinulo.

Estonsko je země se špičkovou technologií s nejvíce start-upy na hlavu v Evropě. Vynalezl Hotmail, KaZaa a Skype. Ten byl v podstatě vyroben Estonci, někde tam byli zapletení Švéd a Dán, ale Estonci to naprogramovali. Estonsko má největší převahu žen na muže na světě, je zde 0,84 mužů na jednu ženu. Prý je to proto, že během sovětské vlády bylo zabito mnoho mužů a nechali za sebou nával žen.

Estonsko má také největší počet mezinárodních modelek na hlavu na světě. Po letech, kdy si měli z čeho vybírat, Estonci zplodili fakt hezký lidi. Estonsko má také jedno z nejvyšších procent svobodných rodičů v Evropě. Zčásti je to možná proto, že Estonsko dává nejmenší význam náboženství v Evropě, méně než 20 % tvrdí, že jsou spojeni s jakýmkoli náboženstvím. Mnoho lidí proto nevidí manželství jako základ k definování jejich vztahu, protože má pouze společenský a někdy náboženský význam, který nemá žádný vliv na jejich život, a rozhodnou se to vynechat.

Mnoho dětí je v Estonsku vychováváno svobodným rodičem, který možná bydlí s partnerem, ale nejspíš se nikdy nevezmou. Což je vtipné, protože jsou vážně dobří v soutěžích nošení manželek. O tom řeknu víc v epizodě o Finsku. Ale více o Finsku v... FRIENDZONE Od pádu Sovětského svazu Estonsko naprosto změnilo svůj přístup k cizincům. Roku 2004 se připojilo k Evropské unii a rychle si vytvořilo vazby se severskými zeměmi, se kterými se chtěli spojit prostě vždycky.

Island byl první stát, který uznal jeho nezávislost a Estonsko samo sebe považuje za severské. Ostatní severské státy to ale můžou považovat za sporné. Po pádu Sovětského svazu si Estonsko i nadále udrželo vazby s jinými státy, které taky získaly nezávislost. Jako ve střední Asii Kazachstán, Uzbekistán, také kavkazské oblasti – Ázerbájdžán, Arménie a Gruzie.

Bylo to nějak takhle: "Pamatujete ty starý časy, kdy nás ovládalo Rusko? Teď už ne! Placáka, chlape!" Litva a Lotyšsko jsou jako ti dva kámoši, se kterými si hrálo na pískovišti, ale pak vyrostli a už spolu netráví čas. Litva a Lotyšsko si říkají: "Estonsko, prostě se smiř s tím, že jsi pobaltský stát, ne severský! Přidej se k nám!" Jeho nejlepší přítel musí být Finsko.

Finsko je jako velký bratr, který měl rád svou malou sestřičku, ale nelíbilo se mu, jak si ji impéria přehazují. Mají stejnou kulturu a obecné životní hodnoty, vždycky tu pro sebe byli jako poslední žijící uralští lidé na planetě. Pokud by Evropa byla sbor, Estonsko by bylo tou holkou, co nedostane sólo, ale pak zazpívá tu jeden vysoký tón, za který sklidí potlesk vestoje. Zůstaňte na příjmu, příště Etiopie.

Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Taky tam maj mrtě komárů. Jakože fakt mrtě. Venku v lese za parkovištěm si prostě nezaš*káte, nebo jedině ve skafandru a nevytahovat. Bo by vám hned komár uštípl žalud.

20

Odpovědět

Což není překvapivé v zemi tisíce jezer, ne?

00

Odpovědět

+Heliumto je finsko

00

Odpovědět

Nevíte jestli Barby dělal ještě nějaký projekty kromě tohohle? :) vlajky znám, ale to je celkem nuda

00

Odpovědět

Měli byste navázat kde jste přestali a jelikož 2 videa co měli následovat (Brunrj, Bulharsko) jste už sem dali kdysi tak konkrétně Burkina Faso...

40

Odpovědět

Vyplatí se projet epizody na YT - u hodně z nich jsou buď české nebo slovenské titulky ;)

10