FinskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:160
Počet zobrazení:10 010

Finsko je nádhernou zemí s vyspělou kulturou a krásnou přírodou. Co nám na ni Barby prozradí zajímavého?

Přepis titulků

Finsko... Promluvme si o tomto státu, ke kterému nechovám žádnou předpojatost. Zdravím, jsem Barby. Vítá vás černá ovce severní Evropy. Ostatní severské státy jsou jako... Ale Finsko je... K heavy metalu se dostaneme.

Ale nejdřív. POLITICKÁ GEOGRAFIE Pamatujte, Finsko je severské země, ale není to Skandinávie. Je to obří rozdíl. Tam spadá jen Dánsko, Norsko a Švédsko. Zaprvé, Finsko leží v severní Evropě. Leží u Finského a Botnického zálivu, na východ od Skandinávie. Západní hranici se Švédskem tvoří řeka Torne, čili Tornionjoki, která na severu tvoří trojmezí s Norskem.

Na východě hraničí s matičkou Rusí, kde také najdete trojmezí s Norskem, které vypadá takto. Země je rozdělena do 19 regionů, čili maakunta, a jedné autonomní oblasti, o které si promluvíme později. Hlavní město Helsinki najdete na jihu u Finského zálivu. Je to druhé nejsevernější hlavní město hned po islandském Reykjavíku. Zemi patří asi 180 tisíc ostrovů, jejichž největší koncentraci najdeme v Baltu v souostroví Ålandy.

Část Finska leží za polárním kruhem. Až tak na severu jsou. Tři nejdůležitější letiště jsou Helsinki, Oulu a Rovaniemi. A teď mé oblíbené územní zvláštnosti. Začneme Ruskem. Najdete tu mnoho rozpůlených ostrovů. Jsou tu ostrovy Äikkääniemi a Suursaari, ostrovy a jezera Tarassiinssaari a ostrov na řece Koitajoki...

Pohrajte si s Google Earth a schválně, kolik jich najdete. U Švédska to začíná být zajímavé. Hranici se Švédskem tvoří řeky, které nakonec vtékají do řeky Torne. Také tu najdete zvláštní golfové hřiště, které přesahuje hranice u města Tornio. A pak tu máte zvláštní ostrov Märket, který leží kus od Ålandů. Má hranici ve tvaru obráceného S. Může za to maják, který postavilo Finsko, ale Švédsko se ozvalo, že je příliš blízko jejich hranici, takže vytvořili takovouto hranici, aby každý měl stejně velké území.

Vidíte tato souostroví? Patří Finsku, i když většina lidí zde mluví švédsky. Ålandy jsou takovou finskou zvláštností. Ve zkratce, patřily Švédsku, pak je dobyli Rusové společně s Finskem, ale po ruské revoluci se Finsko osvobodilo a Ålandy se rozhodly být autonomní oblastí Finska. Poté začali útočit Sověti a Finsko se bránilo.

Hrdě bránilo sebe i Ålandy. Švédsko jen tak stálo a pro Ålandy nic neudělalo, protože chtělo být neutrální. Bránění Åland Finy bylo bodem zvratu. Nyní to vypadá takto: "Ålandy, vraťte se mi." "Hele, Švédsko, měli jsme se dobře, ale v krizi jsi pro mě nic neudělalo. Finsko mě bránilo. Navíc, jeho daňová politika je dobrá.

Je na čase jít dál. Není to mnou. Je to tebou." "Ålandy." Finsko také vyhrožovalo, že pokud Ålandy připadnou Švédsku, budou požadovat údolí Tornio. Před Sověty Finové ovládali regiony Karelie, Salla, Kuusamo, Petsamo a pár ostrovů v zálivu. Po válce se Sověty připadly tyto regiony opět Rusku, čímž Finsko přišlo o přístup k Severnímu ledovému oceánu.

Nejdůležitějšími památkami budou staré hrady jako Savonlinna, Hämeenlinna, Olavinlinna a nejznámější Suomenlinna. Už asi tušíte, co "linna" znamená. Rovaniemi je známo jako domov Santa Clause. Můžete tu jezdit na sobech. V Inari a Ivalo narazíte na tradiční laponskou kulturu.

Helsinki jsou centrem finské architektury a kultury. Najdete zde kostel na Temppeliaukio, který je vytesán do skály, ulici Mannerheim, která je nejrušnější ulicí s mnoha obchody a post-sovětskou hranatou architekturou a také známou helsinskou katedrálu. To vše zní skvěle, ale Finsko není zrovna metropolitním státem. Milují přírodu a mají jí spoustu. Tak se podíváme, co leží mimo města.

FYZICKÁ GEOGRAFIE Je to jednoduché, podle mnohých má Finsko tu nejhezčí zimní krajinu na světě. Kanada je fajn, ale je tam moc medvědů, Island je moc nestabilní a Rusko je... studené. Země je spíš rovinatá, až na severní hranici s Norskem najdete nejvyšší horu Halti, ačkoliv vrchol leží v Norsku. Avšak v roce 2017 jim vrchol plánuje Norsko darovat ke 100letému osvobození od Sovětů.

Finsko je nádherně rázné a svěží. Běžně se řadí mezi tři státy s nejlepší kvalitou ovzduší. Je to i kvůli tomu, že Finsko je z 80 % pokryto lesy, což je nejvyšší koncentrace na čtvereční kilometr, hned za Gabonem a Surinamem. Finsko je největším producentem dřeva v EU a patří na špičku produkce na světě. Navíc má Finsko přes 188 000 jezer, především na jihu území. Asi 10 % všeho území je tvořeno jezery, řekami, rybníky a potoky.

Díky tomu je asi 1/3 území tvořena bažinami a močály. Což je největší procento slatin v Evropě a možná i na světě. Možná, ale naše močály jsou šílenější. Bažina je finsky suo a název státu je Suomi. Ale mají dalších 9 označení pro bažiny. Räme, Neva, Letto, Luhta, Lähteikkö, Aapa, Palsa, Jänkä a Korpi. Bažiny prostě milují. Jejich kratochvílí je skákání do bahna, občas i nazí, také v něm hrají fotbal nebo spolu zápasí.

Finská krajina vypadá takto, protože si představte, jak ji dlouho drtí obří ledovec, který když roztaje, ponechá vám zerodovanou zemi se zbytky minerálů. Finsko také prožívá postglaciální vzestup, díky němuž pevnina vystupuje z Botnického zálivu. Každý rok Finsko získá asi 7 čtverečních kilometrů a technicky vystupuje z moře. Nejdelší řekou je Kemijoki, která protéká Laponskem a ústí do Botnického zálivu.

Největší jezero, které je 4. největší v Evropě, je jezero Saimma na jihovýchodě. Finsko leží natolik na severu, že je známo jako země půlnočního slunce. V létě za polárním kruhem můžete slunce vidět 24 hodin denně. V zimě tu slunce zase skoro vůbec neuvidíte. V nejsevernějších oblastech můžete se štěstím vidět polární záři. Národními zvířaty jsou labutě a hnědí medvědi. Zemědělství je pro severský stát typické.

Pěstuje se žito, pšenice, tuříny, brambory a samozřejmě i rybaří. Ale díky množství jezer a řek Finové preferují své sladkovodní ryby jako okouny, candáty a miukku. Ve Finsku nejspíše někdy ochutnáte různě připravené sobí maso. Ať už je vařené nebo grilované. V Laponsku se podává i medvěd. Můžete zkusit mämmi, což je pudink ze žita. Každý Finn návštěvě nabídne hodně silné salmiakki.

Salmiakki milují natolik, že vytvořili i zmrzlinovou verzi. Je boží a štve mě, že ji u nás neprodávají. Také staví ledové hotely a v oblasti Paratiisikuru najdete tento vodopád, který je součástí národního parku Urhokekkonen. Promluvme si o Finech. DEMOGRAFIE Ve Finsku najdete opravdu zajímavé složení obyvatel. V zemi žije asi 5,5 milionu lidí a je nejřidčeji osídlenou zemí v EU.

90 % obyvatel jsou etničtí Finové, zhruba 6 % tvoří Švédové, zbytek tvoří například Rusové, Estonci, Asiaté a Afričané. Platí eurem, používají zásuvky C/E/F a jezdí napravo. Finové mluví finsky, což je jeden z nejtěžších jazyků na světě. Časování je zmatečné, podstatná a přídavná jména se skloňují, ať už to znamená cokoliv. Avšak Finsko má jeden z nejlepších vzdělávacích systémů. Vyučovací hodiny jsou kratší, dostávají méně úkolů, a nepíšou žádné povinné testy, tedy až na maturitní test.

Pokud dosáhnete titulu Ph.D. smíte si k diplomu vzít i cylindr a meč. Proto je Finsko zemí, kde se mluví velice dobře anglicky. Děti se začínají angličtinu učit mezi 9 a 11 lety a většina mladších lidí dokáže vést překvapivě plynulou komunikaci. Finsko je zemí s brannou povinností, kde muži ve věku 18 a víc musí sloužit v armádě nebo v civilních službách od 180 dní do 1 roku, podle toho, kde slouží.

Ålandy mají výjimku, ale i tak musí sloužit například u pobřežní stráže nebo v civilních službách. Finská kultura je docela zábavná. Stereotypy tvrdí, že Finové jsou mlčenliví a moc s ostatními nekomunikují. Hleďte si svého a na nikoho nemluvte. Komiks Finská noční můra to celkem hezky ilustruje. Je to zábavné, protože Finsko má kulturu plnou hlasitých heavy metalových kapel. Mají nejvyšší koncentraci heavy metalových kapel na světě.

Mají jich 650 na 1 milion obyvatel. Finové také vynalezli soutěž v nošení ženy. Muž nese manželku, přítelkyni nebo jakoukoliv ženu, která je ochotná se nechat házet přes překážky. Vítěz dostane váhu ženy v pivě. Je to o strategii, protože snáz vyhrajete s lehkou ženou, ale pokud chcete víc piva, to abyste začali dělat dřepy. Pokud jde o finskou kulturu, měli byste něco vědět o sauně.

Finové ji vynalezli a většina hotelů, apartmánů i domů ji má. Měli i soutěž v saunování, ale po smrti jednoho Rusa ji museli zrušit. Finové se řídí myšlenkou sisu. Je to těžké vysvětlit, ale znamená to odvahu a nikdy se nevzdávat. To jim pomohlo při boji se Sověty. Sisu je pro Finy to, co je janteloven pro Dány. Rád bych probral další věci, ale na to není čas.

Ale na přátele čas ještě máme. PŘÁTELÉ V dějinách bylo Finsko vždy trochu osamělé, vedlo tudy málo obchodních stezek. I Mongolové si říkali: "Ne, v pohodě, necháme vás." Avšak Finové si nakonec vztahy vybudovali a dodnes je diplomaticky nejaktivnější zemí na světě. Finský pas patří na přední příčku, protože se na něj vztahuje nejméně víz. Finsko poměrně vychází s ostatními severskými zeměmi.

Se Švédskem mají přátelské, ale rivalské vztahy. Dají si spolu pár pivek, ale jakmile nastane hokejové sezóna, začne krveprolití. Pokud jde o Rusko, Finsko se s ním tak nějak musí přátelit, protože s ním mají nejdelší hranici a obchodují spolu. Rusko je považováno za souseda, se kterým jste se jednou pohádali, pak se to spravilo, ale nedokážete se přes to přenést. Každé ráno se potkáte na cestě do práce. Němci jsou ve Finsku vítáni a Maďaři jsou považováni za znovuobjevené bratrance, se kterými se snaží vybudovat vztahy.

Ale nejlepšími přáteli bude asi Estonsko a Norsko. Každý miluje Norsko. Je to Kamerun Evropy. S Norskem nikdy neměli problémy a současný návrh na darování hory vztahy posiluje. Estonci jsou jako malá sestra, která se snaží imitovat staršího bratra. Dokonce mají stejnou hymnu. Ale ve výsledku jsou rodina a Finsko je miluje.

Finsko je skutečně zimní pohádkovou krajinou. Žijí v něm tišší lidé, kteří se po pár pivech mění v metalová monstra a ve svém volnu se pečou v lidských pecích. Tím jdeme do finiše finské epizody. Na to jste čekali přes 10 minut! Příště bude M... Mak... Stát, který nesmí být jmenován.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ehm, finové saunu rozhodně nevynalezli.

00

Odpovědět

Dudesoni! :D

20

Odpovědět

Díky za překlad, jenom bych rád zdůraznil, že říct Sámovi Laponec je jako říct černochovi n**r.

21

Odpovědět

To se nedivím. Vždyť to byl franský kupec!

80

Odpovědět

parada doufam ze prelozite Uh.. mela by to byt Makedonie podle vlajky

21

Odpovědět

Makau ?? Nebo jakej ?

07

Odpovědět

Podle vlajky a názvu videa to bude Makedonie

21

Odpovědět

Vždycky, když někdo říká, jak jsou Američané hloupí, neznají Evropu atd. tak si říkám, kolik takových Čechů by dokázalo vyjmenovat všechny státy v Evropě nebo poznat jejich vlajky. Evidentně bych se nemýlil...

11

Odpovědět

+KorektorHluboce se skláním o velkomocný, který dokáže rozlišit vlajky
Rumunska, Moldavska a Andorry;
Monaka, Polska a Indonésie;
Lucemburska a Nizozemska;
Bulharska a Maďarska;
Skotska, Jersey, Guernsey a Gruzie.

12

Odpovědět

80% lesy, 10% řeky a jezera, 1/3 bažiny a močály. Wait, what???

110

Odpovědět

Lesy se nevylučují s bažinami a močály.

202

Odpovědět

Žádná zmínka o Rally?

50

Odpovědět

4:24 - vrchol, ne úpatí
7:17 - 90%, ne 70
7:58 - 9 a 11, ne 8 a 11

32

Odpovědět

Opraveno. Díky.

30

Odpovědět

+BugHer0A ještě 4:26, také vrchol místo úpatí :)

11

Odpovědět

Ensiferum, Turisas, Apocalyptica, Amorphis a Nightwish, otázky? :D

105

Odpovědět

Korpiklaani ?

111

Odpovědět

+uhmSonata Arctica, Stratovarius, Teräsbetoni, Sinbreed, Dreamtale, Moonsorrow, Tarot, Lordi, Northern Kings...a spoooooousta dalších tam chybí :)

62

Odpovědět

To nejsou otázky, to jsou metalové kapely.

210

Odpovědět

+VHza mě Shaman :-P))

00