IndieGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:6 035

Jedna z největších zemí světa, a to jak rozlohou, tak populací, a zároveň kolébka jedné z prvních civilizací na světě. Země plná hinduistů, vegetariánů, jazyků a krav. Jak se vyrovnává se svou různorodostí, jak se spolu všichni domluví a co s tím má společného Kanada?
O tom všem mluví Barby v tomto videu.

Přepis titulků

Konečně jsme se dostali k tomu obrovi, k Indii. Někteří z vás na tu epizodu čekali dlouho. Řeknu to hned na začátku, všichni víte, že Indie je hrozně složitá. Sami Indové mají problém porozumět své zemi. V této epizodě se nedostanu ani ke všem základům, ale budu se snažit. Mí indičtí fanoušci mi pomohli, děkuji vám. A teď jdeme na to. Je čas učit se zeměpis – teď.

Ahoj, já jsem Barby. Ta země nepotřebuje představovat. Všichni jsme o Indii slyšeli. Je velká, hlasitá, pestrá a především má nesčetně územních anomálií a na ty se moc těším. Tak do toho. POLITICKÁ GEOGRAFIE Říká se, že v Indii všichni spěchají, ale nikdo nikdy nepřijde včas. Indie leží v jižní Asii mezi Indickým oceánem, Arabským mořem a Bengálským zálivem. Hraničí se šesti zeměmi. Skoro se sedmi, ale pevninský most na Srí Lanku zničil před 600 lety cyklón.

Je rozdělená na 29 států a 7 svazových teritorií, mezi nimi Nové Dillí, samostatná administrativní jednotka, ležící v teritoriu Dillí. Nové Dillí je název jen jednoho distriktu, kterých je v Dillí 11. Ale největší město je Bombaj, následují ho Nové Dillí, Bengalúru a Hajdarábád. Největší letiště jsou v Dillí, v Bombaji, v Bengalúru a Čennaí na jihu. Víte, proč se usmívám, přichází moje oblíbená část: územní anomálie.

Indie je plná zvláštních hranic a úžasně složitých demarkačních čar. Co je to přesně svazové teritorium? Je to území, které je příliš odlišné, aby se dalo zařadit do státu, ale moc malé, aby mělo vlastní vládu. První je samozřejmě Dillí, kde leží hlavní město, Čandíghar založený po nezávislosti nahradil Láhaur, hlavní město Paňdžábu, který byl rozdělen mezi Indii a Pákistán. Potom tu jsou ostrovní teritoria: nejmenší Lakadivy a Andamany a Nikobary. Na Andamanech žije jedna z posledních nekontaktovaných skupin lidí, Sentinelský kmen, který byl k návštěvníkům nepřátelský, tak ho nechali být.

Nikobary bývaly krátce dánskou kolonií. Zbylá tři teritoria jsou bývalá evropská města a přístavy. Dádra a Nágar Havélí, Daman a Díu, které odděluje asi 200 kilometrů Kambajského zálivu. Nejdivnější svazové teritorium je franzouzsky mluvící Puduččéri, které je rozdělené do čtyř měst. Karaikal, Mahé, Yanam a Pudiččéry. Navíc má Pudiččéry 11 enkláv ve státě Tamilnádu.

A také tu najdete experimentální hipísáckou, trochu kontroverzní komunitu. Východní státy, též Sedm sester, jsou spojené jenom 27 km úzkou oblastí známou jako koridor Siliguri. Je to jako tepna, která tu indickou skládačku dokončuje. Ale to si jenom myslíte, pojďme na to zajímavé. Ve videu o Číně jsem už mluvil o sporných oblastech jako Aksai Čin nebo Arnáčalpradéš. Ta druhá vlastně patří Indii, protože ji obývají i vedou skoro výhradně Indové.

Takže k dalším sporům. Epizoda o Bangladéši z roku 2015 je nyní zastaralá, protože se dohodli ohledně složitého sporu o enklávy. Indie nakonec ztratila jenom asi 40 km² a existuje už jen pár exkláv a enkláv. A teď na sever. Když chcete namalovat tvar Indie, buďte opatrní, jakou předlohu použijete. Někdo tuhle, jiný tuhle nebo tuhle. Ti, co se moc neučili, možná i tuhle. Toto území je nejvíce militarizovaná a diplomaticky náročná oblast planety. Za poslední půlstoletí tu proběhly čtyři války.

Vlastně chtějí Pákistán, Indie a trochu i Čína celou oblast pro sebe, ale jde hlavně o Indii a Pákistán. Už dříve jsem mluvil o sporech mezi Indií a Čínou, tak je teď vynechám. Pokud vás to zajímá, najděte si to. Ta oblast byla dříve známá jako knížecí stát Džámmú a Kašmír, kterému až do nezávislosti vládli mahárádžové. Nyní je oblast rozdělena militarizovanou hranicí, Linií kontroly, mezi Indii a Pákistán.

Proč? Zkusím to co nejrychleji: Britové jsou pryč, můžeme zabrat vaše území. - Ne, chceme být nezávislé knížectví. - Máme za úkol to území převzít. A většina vašich lidí jsou muslimové jako my. I když je váš vládce hinduista. Indie, když mi pomůžeš, můžeš přidat mé území k tvému, - pokud nám zůstane autonomie. - Beru. Teď je to váš problém. Je super, jak hrál Mike Indii. Trefil to. A hlavní město Pákistánu Islámábád je od toho celého jen 80 km daleko.

Linie kontroly se klikatí horami a končí v bodě zvaném NJ-9842. A odtud je to šílený. Narazíte na ledovec Siačen, druhý nejdelší nepolární ledovec světa, a tady začíná opravdové nebezpečí. Za bodem NJ-9842 přichází linie aktuální územní pozice, řada vojenských základen, která sahá až k čínské hranici. V této oblasti je tedy centrum pnutí mezi Indií a Pákistánem. A šílené je, že tady vysoko v horách jsou malé osady civilistů. Spousta z nich žije běžný život, chodí do práce a vychovává děti.

Indie má dále spor o řeku s Nepálem a o několik říčních ostrovů s Bangladéšem. Mimo tyto spory má ale Indie druhou největší síť cest, tři z deseti největších megaměst, vlastní vesmírný program a nesčetné množství památek, které nemohu vyjmenovat. Ty, které mám podle svých indických fanoušků zmínit, jsou: opuštěné město duchů Danushkodi, pevnost Golkonda, čtyři sloupy Charminaru, budhistické jeskyně v Adžantě, monolitické ruiny Ellory, pevnost Mandu, Hari Mandir Sáhib, který nakrmí denně přes 100 000 lidí, mauzoleum Gol Gumbaz, sloup Kalavantin Durg, ruiny Hampi, horské pevnosti v Radžasthánu, hora Shatrunjaya, což je taková Mekka džinistů, chrám stromu bódhi, Jal Mahal, pevnost Bhangarh, nejstrašidelnější místo Indie, a Mahabat Maqbara.

Tak jako v Číně tu najdete velkou indickou zeď v Rajsamandu. Také mají chrám Paritala Anjaneya s největší sochou Indie, která zobrazuje Hanumana, a chrám Sri Ranganathaswamy, který je s 0,6 km² největším hinduistickým chrámem světa.

A taky je tam taková ta budova a tak. O domech, které v Indii postavili, bychom mohli mluvit staletí, ale to, na čem leží, je ještě zajímavější. FYZICKÁ GEOGRAFIE Neudělejte tuhle chybu: Jedu do Indie, potřebuju jenom sandále a opalovák. VÍTEJTE V KARGILU!

Sakra. Jako 7. největší země má Indie velkou škálu krajin, podnebí a vyvýšenin. Nejprve se podíváme na sever. Indie leží na indické tektonické desce, která narazila do té euroasijské a vytvořila největší pohoří světa, Himaláj. Ta síla je tak velká, že se odhaduje, že Himaláj roste asi o 6,1 centimetrů ročně. Na hranici s Nepálem najdeme Kančendžengu, nejvyšší horu Indie a třetí na světě. Tyto hory jsou zdrojem většiny velkých řek Indie, které zemi darují život.

Proto jsou pro Indii tak důležité. V oblasti Džammů a Kašmír najdete největší přírodní jezero světa, Wular. Pod Himalájí se nachází Indoganžská nížina, nejúrodnější část Indie, kudy protékají nejdůležitější řeky jako Ganga a její přítoky. Jižněji najdete pohoří Sátpurá a Vindhja, která oddělují severní Indii od jižní. Na stranách máme Východní a Západní Ghát, spolu ohraničují obrovský trojúhelník zvaný Dekánská plošina.

Země je středně zalesněná, především na plošině Chota Nagpur, kde mají i část bažinatého Sundarbans. Ten sdílí s Bangladéšem. Dál na západ je suchá Thárská poušť u hranice s Pákistánem a také Rann of Kutch, což je solná poušť. Jediná aktivní vulkanická oblast jsou Adamany a Nikobary. Na ostrově Barren dochází k běžným erupcím a na Baratangu mají krotké bahenní sopky. Ačkoliv má Indie celkem vysokou hustotu osídlení, daří se jí kontrolovat svou ekologickou stopu.

V roce 2016 prý porazili světový rekord a zasadili 50 milionů stromů za jeden den. Také se rozhodli znovu zalesnit asi 12 % území do roku 2030. Nejvíce lesnatá oblast jsou státy na východě. Jeden z faktorů, které to podporují, je, že Indie konzumuje nejméně masa a má nejvyšší procento vegetariánů, asi 40 %. Většina ale jí mléčné výrobky. Na indických potravinách znamená tahle značka vegetariánský, a tahle nevegetariánský.

Zbytek populace jí živočišné proteiny, většinou mořské plody a kuřecí maso, ale skoro nikdy hovězí nebo vepřové, pokud nepatří k muslimské nebo křesťanské menšině. Podívejme se na roli dobytka. V Indii je více dobytka než kdekoli jinde, asi 330 milionů kusů. Převládají hinduistické tradice, takže zabití krávy je ve většině států nelegální. Tresty za úmyslné zabití krávy se liší. Slovo úmyslné je zásadní, auta často srazí krávu omylem.

Jakmile už kráva neprodukuje mléko, většinou ji vypustí ven, aby zemřela přirozenou smrtí – ideálně. Ale samci jsou na tom výrazně hůř, jsou totiž považovaní za zbytečné. Někde je používají jako tažnou sílu, v některých sektách slouží jako obětiny, ale většinou jsou prodáni na černém trhu na maso nebo kůži. Dnes je v zemi 6krát více krav než býků, takže se s těmi býky očividně něco děje. Přesto má Indie 3. nejvyšší emise uhlíku hned po Číně a USA. Pokud počítáte EU dohromady, tak 4. Ale přepočítané na obyvatele je to docela málo, jen asi 2 kilotony.

Pro srovnání, Katar má asi 40. Je tu 94 národních parků a 501 zvířecích rezervací, kde najdete některá národní zvířata, například pávy, říční delfíny, kobru královskou, indického slona a největší populaci bengálských tygrů, kteří jsou přísně chráněni. Indie také obdělává nejvíce půdy, díky čemuž je největším výrobcem různých výrobků, třeba jáhel, banánů, limetek, citrónů, mang, zázvoru, cizrny, mléka, másla, fenyklu, juty.

A asi 75 % koření na světě pochází jenom z Indie. Když jsme u toho: jídlo. Základem jsou na severu roti, chapati nebo naan, na jihu idli a dosa. A všichni jedí rýži. Indická jídla, která běžně známe na Západě, jako samosa, tikka masala, tandoori a moje nejoblíbenější palak paneer jsou většinou ze severu Indie. Indie, udělalas špenát tučnej. Miluju tě. Západ je proslulý především svým čatní a nakládaným jídlem i hovězím, žije tu hodně muslimů a křesťanů.

Na jihu používají spoustu kokosu a umí skvělá kari, třeba poriyal, sambar, rasam nebo tooto. Východ je známý svými dezerty jako peda, mishti doi, rasgulla nebo sandesh. Indie je tak různorodá a složitá, že i Indové potřebují tlumočníky, na cestách do různých států. Bude to desetkrát složitější za 3, 2, 1... DEMOGRAFIE Sashi Thraroor řekl: "V Indii oslavujeme společné rozdíly, jsme země sounáležitosti, ne krve."

V Indii žije asi 1,3 miliardy lidí, po Číně je 2. nejlidnatější země na světě a žije tu asi 18 % světové populace. Asi 72 % obyvatel je indoárijského původu a asi čtvrtina jsou Drávidové. Zbytek jsou převážně mongoloidní Asiaté. Používají indické rupie jako měnu, zásuvky typu C, D a M a jezdí vlevo. Ty bankovky vlastně nesmí opustit zemi, ale poslali jste mi jich poštou hodně. Nechci jít do vězení.

Zase. Ty statistiky jsou ale hodně zobecněné. V rámci těchto komunit existuje asi 2000 etnolingvistických skupin, z toho asi 645 domorodých kmenů, z nich je 52 větších. Nemůžu mluvit o všech, ale měli byste vědět, že sever se od jihu velice liší. Na severu se mluví hlavně jazyky z indoíránské rodiny jako hindština, bengálština, paňdžábština a gudžarádština. Na jihu se mluví naprosto odlišnými drávidskými jazyky jako tamilština, telugština, malajálamština a kannadština.

Haha, Kanada. Na severu a na východě jsou též ostrůvky sinotibetských a austronéských jazyků. Počkej, jak se spolu všichni domluvěj? Skvělá otázka. Indie sice nemá úřední jazyk, ale mají 22 uznaných národních jazyků, z nich jsou dva nejvýraznější, používané ve školách a na úřadě: hindština a angličtina.

Často se míchají v jedné větě. Je to divné. Nedivte se, když někdo mluví hindsky, ale větu dořekne anglicky. Asi takhle: ...a já se snažil to. A proč by to někdo dělal? Já vím! ...a pračka, tak jsem jim řek... Bob Saget s motorovkou. Promluvme si o tom, co k Indii neodmyslitelně patří, o hinduismu. Asi 80 % populace Indie se hlásí k hinduismu.

Nemáme čas na všechny jeho principy, mnohovrstvou filozofii a praktiky. O tom si promluvte s hinduistou. Ale hinduistická ideologie dominuje většině života v Indii. Od rodiny po podnikání. Všude, i na veřejnosti, uvidíte pestrobarevné svatyně, chrámy a rituály. A Bhárat Máta, matka Indie, má sochy všude. Je symbolem Indie. Hinduistická pouť Kumbhaméla se koná každé tři roky střídavě ve čtyřech městech.

Věřící se při ní koupou v Ganze a slaví velký festival s desítkami milionů účastníků. Prakticky se to dá sledovat z vesmíru. Kontroverzní hinduistická myšlenka je systém kast, tedy přesvědčení, že lidem je souzena socioekonomická vrstva, do které se narodili. Dnes je ten systém proměnlivější a volnější než dříve. A díky reformám může každý s dostatkem motivace stoupat po společenském žebříčku.

V Indii najdete všechna velká náboženství světa, dokonce i židy. Třeba skupina Bnej Menaše tvrdí, že je jedním ze ztracených kmenů Izraele. Židovství a křesťanství měly v Indii dokonce náskok oproti Evropě. Říká se, že židé z Kóčinu sem emigrovali kvůli obchodu kolem r. 1000 př. n. l., v době krále Šalamouna. A v roce 53 n. l. přišel Tomáš, Ježíšův apoštol, do dnešní Kéraly, kde zřídil první církev v Indii.

Dnes žije nejvíce křesťanů na jihozápadě a daleko na východě. V Indii žije největší populace sikhů, džinistů a zorastriánů, hlavně na severu, a druhá největší populace muslimů, hned po Indonésii. Většina muslimů žije na severozápadě u Pákistánu, nebo na východě u Bangladéše. A ještě budhisté. Budhismus v Indii dokonce vznikl. Dalajláma se také uchýlil do Tezpuru ve státě Ásám. To bylo hodně informací.

Teď už asi tušíte, jak různorodí jsou obyvatelé Indie. Ale co tu zemi spojuje? Musíte pochopit indickou historii, ale to by trvalo dlouho. Tak co nejrychleji: poříčí Indu, maurijská a guptovská říše, jižní říše, zlaté období, střední království, nová náboženství, sever v rukou Dilláského sultanátu, na jihu vidžajanagárská říše, začátek mughalské říše, Východoindická společnost, britská vláda, národní hnutí, nezávislost, republika, ekonomická liberalizace 1991 a už jsme u dneška.

Haha, vadžína. Indie bývala tvořena asi 500 menšími knížecími státy, když přišli Britové, využili je, aby tu obrovskou populaci zvládli. Indie je parlamentní republika a největší demokracie na světě, ale stále žijí panovnické rodiny. Nemají politickou moc, ale jsou vlivné ve svých komunitách po celé Indii. Takže i dnes můžete potkat jakéhosi indického prince nebo princeznu.

Co ale Indii za poslední dvě století opravdu sjednotilo, je jejich nenávist k britské nadvládě. Asi takhle to vypadá: - Tohle není dobrý. - Ne. Co kdybychom spolupracovali a skoncovali s tím? Asi jediná dobrá věc na imperialismu byla, že zastavil vnitřní rozmíšky a spojil ty skupiny na cestě za společným cílem. Zbavit se imperialismu. Dnes jsou Indové hrdí, že jsou Indové.

Tamilskému fotbalistovi bude klidně fandit Rádžasthánec a puňdžábský zpěvák vyprodá koncert v Uríse. Všichni Indové milují filmy a hudbu. V Indii je druhý největší filmový průmysl na množství filmů. Těch udělají až 2000 za rok. Nigérie jich dokonce stihne ještě víc. Ale výnosy v Indii se pohybují kolem 2 miliard ročně, v Hollywoodu je to asi 10 miliard. Stejně je to působivé. Není to jen Bollywood, ale i Tollywood, Gollywood, Kollywood, Pollywood a další.

V Indii je asi 20 různých Woodů. V každém indickém filmu je nějaká scéna, kde všichni zpívají, a skoro vždycky to skončí dobře. Populární média ale vytváří tlak, jedná se skoro o posedlost světlou kůží. Lidé zachází dokonce až ke koupi prostředků pro odbarvení kůže. Další konroverzní téma je třeba vysoká negramotnost, především na venkově, ale když máte v zemi stovky různých písem, je to těžký, tak nebuďte moc přísní. Mnoho fanoušků také chtělo, abych zmínil, že v Indii je bohužel téměř nejvyšší míra obchodu s lidmi a dětského otroctví.

Vláda podniká kroky a společnost se reformuje, ale zatím je to stále smutná realita. V těchto videích mluvíme o tom dobrém i špatném. Sport ale lidi také spojuje. Především národní sport, kriket. Ale taky se jim dříve dařilo v pozemním hokeji. Mají také vlastní sporty jako dhopkhel v Ásámu, býčí závody v Kérale, insuknawr, přetlačování tyčí, v Mizóramu a mallakhamba na jihu, zvláštní jógo-gymnastika u tyče.

Známé osobnosti z Indie nebo indického původu jsou třeba: Siddhártha Gautama neboli Buddha, Mahávíra, Ašóka, Prithviraj Chauhan, Aurangzéb, Šivádží z Maráthské říše, Móhandás nebo též Mahátma Gándhí, Indira Gándhí, Subhás Čandra Bose, Džaváharlál Néhrú, Rabíndranáth Thákur. C. V. Raman, Šatendranáth Bose, Bhagat Singh, Dr. A. P. J. Abdul Kalám, Shahrukh Khan, Amitabh Bachchan, Amir Khan, Salman Khan, Priyanka Chopra, Ben Kingsley, Sundar Pichai, Satya Nadella, A.

R. Rahman, Sachin Tendulkar a Mahendra Singh Dhoni. A miliony dalších, které jsem nezmínil. Pokud je chcete zmínit, dole máte komentáře. Ale teď musíme dokončit tento informační závod. FRIEND ZONE Indie je obrovská, takže má samozřejmě obrovský mezinárodní diplomatický dosah, a to skoro ke každému, kromě svých sousedů. Země s velkým procentem hinduistů a Indů jako Fidži, Guyana, Surinam, Trinidad a Tobago, Mauricius a Malajsie jsou na seznamu blízkých přátel Indie a mají dobré obchodní vztahy.

S Británií se nerozešla v dobrém, ale dál spolupracují v oblastech obchodu a turismu. Indie patří do Společenství národů, ale ne království Společenství. A v UK žije 1,5 milionu obyvatel indického původu. Jak jsem říkal už dřív, s Čínou se kamarádí jenom kvůli obchodu, protože konflikty kvůli území dále trvají.

S USA se vztahy zhoršily v 70. letech, během Indo-pákistánské války roku 1971, USA se přidaly na stranu Pákistánu, nepřítele Indie. Dnes se vztahy uklidnily. USA podporují Indii na cestě k demokracii a jsou spojencem v konfliktu na Středním východě. Za nejlepší kamarády považují Indové, se kterými jsem mluvil, Rusko a Bhútán. Rusko je totiž podporovalo během válek s Pákistánem a od té doby se obě země vzájemně respektují, jakožto supervelmoci. Bhútán a Indie podepsaly těsně po vyhlášení nezávislosti dohodu o přátelství.

Sdílí zájmy a pevný měnový kurz. Bhútán podpořil i indickou anexi svých bratranců ve státě Sikkim, protože se tak vzdálil od Číny. Nikde jinde na Zemi nenajdete takové místo jako Indii. Tisíce a miliony lidí obývají barevný, majestátní, zelený, občas trochu chamtivý kus země, požehnaný i prokletý, ale – většinou – úžasně vyrovnaný v jednotě, která se jinde nevidí. Nakonec je to Indie.

Další na řadě je Indonésie. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

5:26: Rikal pres 100 000 lidi denne. "which feeds over hundred thousand people a day"
Je chyba u nej nebo v titulkach? Takovy cislo mi prijde dost.

00

Odpovědět

Zdá se to jako velké číslo, ale opravdu říkal 100 tisíc lidí denně. Taky se mi to nejdřív zdálo neuvěřitelné. :-) Když si zkusíš vygooglit "how many people a day hari mandir sahib feeds", tak zjistíš, že ta informace pochází z více zdrojů. Může to být méně ale i více. Pro představu v čem se to vaří :-) https://www.thebetterindia.com/53531/golden-kitchen-10-things-didnt-know-langar-golden-temple-amritsar/
Denně se použije prý 7 tun mouky, 1,2 tuny rýže, 1,3 tuny čočky a 500 kg ghee a servíruje se 200 tisíc placek roti a 1,5 tuny daalu. :-) 90 % práce obstarávají dobrovolníci, plus mají automatizované stroje, které dokážou vyrobit až 25 tisíc placek roti za hodinu Roti making machine at Golden Temple, Amritsar
Vaří se nonstop a ve 2 velkých halách může současně večeřet až 5 tisíc lidí. Je hrozně zajímavé, co všechno lidi dokážou, když se spojí dohromady :-)

40

Odpovědět

Nechci rejpat, ale neměl po Iráku být Irsko?

02

Odpovědět

Taky nechci rejpat, ale podle abecedy se tu nejspíš nepřekládá ....viz třeba Řecko Kolumbie Rakousko atd atd..

11

Odpovědět

+rejpalOd překládání podle abecedy jsme před nějakou dobou upustili. Aspoň je to napínavější, nikdy nevíte, jaká země bude další :)

40