KubaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:145
Počet zobrazení:8 894

Kuba je největší karibský ostrov, který je čím dál častěji cílem mnoha turistů. Co na tomto ostrově najdete a jaký je jeho lid?

Přepis titulků

Tuto epizodu vám přináší live.me. Nedělám si legraci, pokud jste nikdy neměli kubánský sendvič, vedete svůj život špatně. Zastavte video, jeden si kupte a pak pokračujte. Ta hořčice! Zdravím, já jsem Barby. Pokud sledujete novinky, tak víte, že tohle bude první epizoda bez rozboru vlajky. Ale nebojte, budu natáčet Vlajkové pátky.

V pátek si budeme rozebírat vlajky. Ale zatím se ponořme do politické geografie Kuby. Tak se do toho dáme. Kuba je největším karibským ostrovem a leží na rozhraní Karibika a Atlantského oceánu. Také ho tvoří asi čtyři tisíce menších ostrovů, útesů a souostroví. Jsou rozděleny do čtyř hlavních oblastí. Colorados, Sabana-Camaguey, Jardines de la Reina a Canarrenos.

Zde najdete druhý největší kubánský ostrov Isla de Juventud čili Ostrov mládí. Zde býval vězněn Fidel Castro. Celý ostrov má podobu příručního vysavače... No nic, ostrov je rozdělen do 15 provincií a Isla de Juventud má speciální status. Hlavním městem je Havana, která leží na rukojeti vysavače přímo na pobřeží.

Sídlí zde vláda i tyto děsivě krásné klasicistní domy, které nejsou poznamenány časem a které chtějí vidět všichni turisté. Camaguey dominuje středu země a Santiago de Cuba dominuje jihu. Na jižním pobřeží provincie Santiago de Cuba najdete mnoho vraků. Většina z nich souvisí s vojenstvím. To nás vede ke kontroverzní exklávě, Guantanamo Bay. Řeknu to asi takhle: Měli jste přítele či přítelkyni, se kterou jste se rozešli, ale pak jste si uvědomili, že máte psa, kterého oba milujete?

Taková je Guantanamo Bay. Nebudu zabíhat do detailů, ale USA a Kuba se kamarádily, ale pak po určitých šílenostech zpřetrhaly všechny vazby. Oba státy si ale uvědomily, že na jihovýchodě stále leží obří vojenská základna. Zkrátím to, od 30. let platí USA Kubě 4 tisíce dolarů ročně za pronájem, ale Kuba na protest od revoluce všechny peníze odmítá. Děje se to každý rok a je to opravdu trapné.

Hranice Guantanamo Bay je ohraničena asi 600 metrů širokou zónou nikoho, která je osázena množstvím min. Může to být trapné, ale Kuba taková není. Proberme si to. Krátce poté, co Kryštof Kolumbus při své první cestě dorazil na Bahamy, připlul také na Kubu. Popsal ji jako nejkrásnější kraj, který kdy lidské oko vidělo. Co Kolumbus viděl?

Ano, je tam spousta úžasných pláží s mnoha místy pro potápění, ale pokud půjdete do vnitrozemí, najdete zde úplně jinou Kubu. Naleznete zde tři hlavní pohoří. Cordierra de Guaniguanico, Grupo de Guayamuhaya a také pohoří Sierra Maestra, které dominuje jihozápadní části ostrova. Zde najdeme nejvyšší horu Pico Turquino, ale v údolí Vinales najdete pro změnu podivné hory. Pohoří Los Mogotes je tvořeno strmými vápencovými kopci, které jsou porostlé vegetací.

Blízko můžete najít provincii Pinar del Río, kde je nejvíce tabákových plantáží. Tabák Kubu velmi proslavil a kubánský tabák patří mezi ty nejlepší na světě. Nijak tu neobhajujeme nebo nepodporujeme kouření, ale statisticky řečeno, kubánský tabák nemá konkurenci. Kuba bývala velmi závislá na produkci cukrové třtiny a tabáku, ale dnes zemědělství tvoří pouze 10 % HDP a zaměstnává 20 % lidí. V současnosti se lidé přesunuli k těžbě niklu, službám a cestovnímu ruchu.

Ale kávu zde berou velice vážně. Zeptejte se jakéhokoliv jihoameričana. Kubánci dělají svou kávu silnou. Přišel o pět minut později s malým podtáckem a panákem kávy. Zřejmě to bylo 84 espress v jednom a já to netušil. Přineste mi pořádné kafe, tohle odneste. Štvalo mě to. Tak on: "Fajn, jak chcete!"

Mohlo mě napadnout, že něco není v pořádku, když jsem přidal smetanu a káva nezměnila barvu. Zvedl jsem to a celé to vypil najednou. Vypil jsem tu kávu během 30 minut. Bylo to nejúžasnější kafe, které jsem kdy měl. Proboha, během těch 30 minut jsem viděl do budoucnosti. Vím, že jsem to podělal. Vím, že jo. Číšník se na mě podíval a řekl: "Vaya con Dios."

Tak jsem tu kávu položil na stůl... a nadělal si do kalhot. TAK SILNOU Kuba je domovem mnoha divokých druhů a několika endemických druhů, které jinde nenajdete. Například trogon kubánský, národní pták se špičatým peřím, velice malá žába, tento pták s nepřirozeně velkou hlavou a to zvíře, které plive na nepřátele jed.

Podobně jako Bahamy, tak i Kuba má vlastní druh hutie, tohoto hlodavce. Tohle jsou zvířata, nyní zjistíme, kdo tam bydlí. Tohle bude zábava. Vezměte si popcorn, protože komentáře budou vášnivé. V zemi žije asi 11,3 milionů lidí a má jednu z nejnižších porodností na západní polokouli. Tady to bude matoucí. Pokud jde o rasové složení, různé statistiky dávají různé výsledky. V zemi už od počátku žije mnoho etnik.

Nejspíš vám řeknou, že 63 % obyvatel jsou běloši, 27 % tvoří mesticové nebo mulati, ostatní jsou černoši, s výjimkou pár Asiatů, kteří tvoří asi 1 %. Ale tak snadné to není. Ačkoliv se považují za bělochy, genetické testy ukázaly, že černošští předci mohou být vystopování u 30-60 % populace. Dává to smysl, protože v minulosti byla na Kubě spousta černochů. Na Kubu bylo otrokáři dovezeno asi 900 tisíc otroků.

To je dvakrát tolik, než kolik jich dovezli do USA. Samozřejmě tu najdete malé komunity, které tvrdí, že jsou původní, například Taino a Arawak. Je těžké to s určitostí určit. Oficiálním jazykem je španělština, ale Kubánci mají svůj dialekt, který každý pozná. V zemi vládne marxisticko-leninistická socialistická strana, které nyní vládne Raul Castro, bratr původního vůdce Fidela Castra. Tohle bude zajímavé.

Podám to jednoduše. Už měli dost vykořisťování Latinské Ameriky, tak Fidel a Raul společně s Che Guevarou z Mexika svrhli Batistův režim a dokončili kubánskou revoluci. Spřátelili se se SSSR, tím naštvali USA, ty zavedly embargo, skoro začala 3. světová válka, ale X-Meni zastavili rakety... Ne, to se nestalo. Bohužel.

Pak se SSSR rozpadl, Kuba přišla o příjmy, vše bylo ještě horší, ale konečně se vztahy začaly vylepšovat. Mimochodem, Kubánci v USA si myslí, že je šílené, když ti hipíci na vysoké vylepí portrét Che Guevary na zeď, hned vedle sochy Buddhy a vosku na dredy. "Vy jste budoucnost." Končím s dějinami a pokračujeme diplomacií. Jak jsem už zmínil, Kuba má mnoho přátel.

Zaprvé, Kuba považuje Dominikánskou republiku a nezačleněné území USA Puerto Rico, které je ve své podstatě samostatným státem, za své nejbližší kulturní přátele. Jako tři největší zdroje latinské kultury v Karibiku tyto tři státy drží pospolu. Pokud jde o USA, Kuba začíná pomalu získávat, o co přišla. Prezident Obama zrušil sankce a otevřel dveře lepším americko-kubánským vztahům. Byl prvním americkým prezidentem na Kubě od dob Calvina Coolidge.

Pamatujte, že v USA žije početná kubánská komunita. Především na Floridě. Ahoj. Pokud jde o nejlepší přátele, mnoho Kubánců zmíní Venezuelu. Během těch šílených let jim nikdo nepomáhal, ale Venezuela jim posílala zásoby, jídlo a ropu, a Kuba jim na oplátku posílala své experty. Chavéz a Castro se na mnoha věcech shodli a hodně spolupracovali.

Abych to shrnul, Kuba se stala jediným karibským národem, který přijal marxisticko-leninistickou ideologii. Ve 20. století to bylo divoké. Ale je to hrdý a odvážný národ. Asi do toho kafe něco dávají. Dalším na řadě je Kypr! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A jeste koment budete tu prekladat i Fun whit Flags?:) Protoze tohle je opravdu dobrej porad a dobrej vtipnej typek.

42

Odpovědět

Hned to ohodnotím, jenom si jdu udělat kubánskej sendvič...

20

Odpovědět

6:23 - Říká USSR = Sovětský svaz

41

Odpovědět

Opraveno. Díky. :-)

40

Odpovědět

+BugHer0Tak jsem se teda zaregistroval kdyz jsi mi to poradil:) Anonymni divak

20

Odpovědět

+Pipe McPiepParáda. Jen tak dál! :-D

20