Geometrie scényEvery Frame a Painting

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:227
Počet zobrazení:6 669

Tony z kanálu Every Frame a Painting tentokrát bude na filmu Zlý chlap spí dobře světoznámého japonského režiséra Akiry Kurosawy demonstrovat mistrovskou inscenaci čtverců a trojúhelníků.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Tony a tohle je kratší díl Every Frame a Painting. Možná se to stává i vám. Občas se u scén šíleně nudím. Místo unikátní inscenace nabízí jen standardní záběry. Nikdo se nehýbe a my pět minut trčíme u střídajících se detailů. Je to jako spousta dnešních filmů. Říkám jim fotografie hovořících lidí. S uměním filmu nemají nic společného. Tady je jedna alternativa od Akiry Kurosawy. Místo standardních detailů scénu inscenujte v prostých geometrických tvarech.

Tato scéna z filmu Zlý chlap spí dobře se soustředí na čtverce a trojúhelníky. Nishi předá aktovku Shiraiovi. Když se zase posadí, objeví se jednoduchý trojúhelník. Dva páry očí a taška s ukradenými penězi. Kurosawa mezi jejich reakcemi nestříhá. Místo toho mezi nimi přirozeně kloužeme pohledem. Když Shirai začne mít strach, trojúhelník se natáhne. I když na to nemyslíme, dveře zůstávají v pozadí, abychom byli připravení až...

Jak se Moriyama blíží, kamera Shiraie uvězní ve čtverci. - Co to děláte? - Když menší muž začne couvat, vidíme tuto skvělou kompozici. Tři muži se třemi páry očí. - Nechcete ji otevřít? - I když se drama odehrává mezi dvěma stojícími muži, to Nishiho tvář je nejblíž středu, protože potřebujeme vidět, - že se neprozradil. - Ukažte. Kurosawa trojúhelník naruší rukou a následně odhalením. Nishi na sebe strhne pozornost pouhým pohybem očí.

Trojúhelník se pozměnil. Dva muži nalevo jsou si blíž, - zatímco muž napravo se odtrhne a soustředí se na peníze. - Netuším, jak... - Pojďte se mnou. - Poslední prosba o odpuštění nezabere. Shirai na zlomek vteřiny zaváhá a scéna končí stejně, jak začala, osamělou postavou, která plánuje svůj další krok. I když Toširó Mifune neřekne ani slovo, svým držením těla a výrazem má scénu v malíčku. Protože Kurosawa scénu zinscenoval v trojúhelnících a čtvercích, můžeme se soustředit na několik bodů, které celý příběh vyjádří ve dvou minutách.

Má to své geometrické kouzlo. Jeden muž, pak dva, pak tři, dva a zase jeden. Je to mistrovské vizuální vyprávění. Toto cvičení můžete zkusit s jakýmkoliv Kurosawou. V každém filmu našel troufalý, prostý vizuální způsob vyprávění. V Sedmi samurajích máte kruhy a sedmičlenné skupiny. V Yojimbovi horizontální řady a diagonální linie. A Tři zločinci ve skryté pevnosti překypují trojúhelníky. Až příště ve scéně budete mít několik postav, netočte jen všední detaily.

Buďte kreativní a zkuste, jaké tvary vymyslíte. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nejde o vytvareni zajimavych geometrickych obrazcu!
Ale reziser pomoci nich dokaze natocit lepsi sceny.
V modernich rozhovorech mame vetsinou stridajici se zabery na postavy. Misto abychom meli cely obrazek. Jakmile da nekdo najevo nejakou emoci, strih a detail na nej - coz je docela prostoduche.
Zminka o dverich je taky dulezita. Vsimnete si, jak je dnes casto velmi jednoduche poznat, ze nekdo za chvili vejde do mistnosti.

10

Odpovědět

čo ja viem, mne to pripomenulo diel Southparku kde chalani napísali knihu, z ktorej všetci grcali a videli v nej hlbší význam, ale on tam žiadny nebol, proste to boli popísané nechutnosti z hláv deciek.

42

Odpovědět

Tak když už se zaplatí tolik miliónů $ za to aby tam byl obličej nějakýho známýho herce, tak je jasný, že ho budou cpát při každý nejmenší příležitosti do close-upu.

21

Odpovědět

"Kecačku" můžete udělat zajímavou dobrými rozhovory (Tarantino a jeho Royalsýr), pedantskou kompozicí (Kubrick nebo Ewansův Berandal) a nebo rozmístěním postav (Fincher a zde Kurosawa). Jsou to pičoviny, ale tyhle pičoviny dělají filmy zajimavé a nadčasové.

130

Odpovědět

Překlad pro některé:
Jde o kompozici scény, kdy vidíme postavy, jak vzájemně koexistují a jak každá jinak reaguje na určitou situaci. V jeden moment vidíme inkriminující předmět a dva lidi, jak se na něj dívají s odlišnými emocemi - to je ten trojúhelník. Dvě postavy, které něco spojuje, stojí na jedné straně - další, která je konfrontuje stojí proti nim. Divák vidí vše na plátně. Což se zjevně autorovi velmi líbí (chválí to ve více videích). Já bych to asi neviděl tak jednoznačně, ale je pravda, že to v mnoha filmech funguje dobře. Divák by si z tohodle dílu měl asi odnést to, co říká i název kanálu: Každý záběr je svým způsobem obraz a režisér by měl přemýšlet o tom, jak jsou postavy popř. předměty na něm rozvrženy, jak vzájemně koexistují, jaké má každá z těchto postav emoce a jaká se nabízí konfrontace. Je to náročné v tom, že 99,9% diváků (včetně mě) si toho nevšimne a ani nás nenapadne o tom přemýšlet, ale v určitém podvědomí na nás pak ten záběr, ergo celý film, působí lépe.

260

Odpovědět

Na jednu stranu souhlasím - 99% diváků si toho nevšimne.

Na druhou stranu mě taky štvou ty dialogy - zajímavost se řeší jenom prostřiháváním jednotlivých diskutujících, aby se tam "vnesl život". Proto jsou pravidelně ve filmech výplně, které nemají vůbec žádný styl.

52

Odpovědět

+TalkerAle Talkere, tady nejde o to jestli si toho diváci všimnou. Chci říct – na diváka zapůsobí důmyslně komponovaná scéna víc než obyčejná...akorát si nejspíš neuvědomí proč.

00

Odpovědět

Cowboy Bebop soundtrack!

41

Odpovědět

Prostě nějakej chlápek si řek: "Hej co kdybych ten film natočil tak, že vždycky budu zabírat všechny osoby v místnosti místo toho abych střídavě zabíral jejich obličeje, pojdme to zkusit"
A o několik desítek let později nějakej random chlápek: "Vidíte ty trojúhelníky a čtverce? Mmmmm z toho mi trvdne. A tady další trojúhelníček mmm kdo je tvůj taťka no pojd k tatkovi. A tady koukejte vysloveně kouzlo. V místnosti sou dva lidi, pak jeden příjde a sou tu tři, geniální kompozice. Ale to není všechno, ted sou v místnosti tři a pak jeden odejde a neuvěříte co stane. Jo přesně tak, zůstanou tam dva. Masterpiece.

4426

Odpovědět

miestni filmovy experti, ktrori si precitali par recenzii na csfd ta rozdupu ze si nekulturne hovado, pre nich ma urcite zmysel aj pocet tych suflikov vo videu

913

Odpovědět

Že je kompozice a dynamika scény v dnešní době vytvářena rychlým střihem a close-upy, protože to prostě málokterý režisér umí jinak, je prostě fakt. Nevím, jestli měl Kurosawa tak analytický pohled, jako autor videa (který, jak říkáš, v některých věcech fakt přehání), nebo byl prostě jen přirozený talent, ale jeho snímky jsou v tomhle ohledu výborné, teda z toho mála, co jsem od něj viděl.

190

Odpovědět

Tak u tohohle jsem se fakt řezal. :D Dokonalý. :)

22

Odpovědět

Ten palec hore nestačí, tenhle koment mě rotsekal víc, než všechny vtipné videjka za celý měsíc. Fakt dík :D

02

Odpovědět

a co ked je to nahoda

151

Odpovědět

Kdyby nás aspoň bylo 21, to bychom mohli vytvořit rovnostranný trojúhelník.
Dáš už pokoj s těmi trojúhelníky Pythagore! :D

Ale jinak mi přijde celkem jedno, jestli ve scéně bude řada, trojúhelník, čtverec nebo kosočtverec. To, co se mi zdá důležitější je, že kamera nelétá od jednoho obličeje ke druhému, ale bere to v širším záběru plynule všechno.
To jsem si z videa vzal já a určitě s tím souhlasím.
Myslím, že to tady někde bylo i s akčníma scénama Jackie Chana, které díky tomu vypadají uvěřitelněji a přehledněji, než většina produkce.

281

Odpovědět

Trojúhelníky, čtverce, ... Vždyť si to cucá z prstu.

5044

Odpovědět

Krásný příklad člověka, který tomu prostě nerozumí. Předpokládám, že pro tebe je prostě film jako film. On poukazuje na to, že vše jde udělat zajímavě, speciálně, zvláštně, prostě jakkoli jinak, než to většina tvoří či odbíjí.

Every Frame a Painting je jeden z nejúžasnějších kanálů tu přeložených. Snaží se udělat z lidí jako jsi ty lidi, kteří ocení i to, čeho si normálně nevšimneš. Takže místo "vždyť si to cucá z prstu" zkus "wow, vážně to vypadá líp". ;-)

6716

Odpovědět

+VavraVavro, vavro, ty prachsprostej bídáku,
i kdyby mu náhodou přišlo, že ty scény nevypadají lépe (o čemž se explicitně nezmínil, možná ani implicitně), tak má právo na svůj názor. Už dávno nejsme v dobách l'artpourl'artismu, aby se k uměleckým dílům mohli vyjadřovat jenom pseudoumělci.

Příště se zavři do své zajímavé, speciální, zvláštní umělecké komůrky a tam si ho hoň nad trojúhelníky a čtverci.

2234

Odpovědět

+VavraJá ocením, když je mi odhaleno něco, čeho bych si normálně nevšimnul, ale v těch snímcích tam ta geometrie prostě není. Every frame a painting mám rád, ale když se tu ten chlap rozplývá nad úžasnou symetrií v závislosti počtu lidí v místnosti na čase, tzn. když obdivuje to, že když lidi přijdou do místnosti, tak eventuelně taky odejdou, tak mi to spíš než rozumné zamylšení nad tématem připomíná učitelku češtiny, která vysvětluje, že básnička o tom, jak šel člověk na záchod, je zamyšlení nad konzumním způsobem života a o kráse řezbářského umění.

347

Odpovědět

+VavraDanol: To mi zase připomíná modré záclony. Autor napsal: "Záclony byly modré." Učitelka literatury říká: "Modré záclony vyjadřují autorovu depresi a nedostatek vůle k žití." Autor myslel: "Ty záclony byly kur*a modré." :D

72

Odpovědět

+VavraNejsu žádná bedna, ale udělej ze tří lidí (bodů) obdelník. Jestli je to film o třech lidech tak potom se můžeš rozplývat nad režisérovými trojúhelníky. Jinak video zajimavé

31