Gramatická graffiti policieGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
61 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:103
Počet zobrazení:5 396

Grafitti je většinou lidí považováno za vandalismus, který se velmi často vyznačuje i mizernou gramatikou. Dvojice z Ekvádoru se s tím rozhodla něco dělat.

Přepis titulků

Některá graffiti jsou hodně špatně napsána. Pokud nepoužíváte čárky, nikdo vaše sdělení nepochopí. Ať lidé vyjadřují jakékoliv myšlenky, ale ať to dělají pořádně. - Špatná gramatika... - Značí nedostatek respektu. PRAVOPISNÁ POLICIE Jsme Gramatická jednotka Quita. Rozhodli jsme se napravovat chyby v hláskování a gramatice na graffiti v našem městě.

Měníme svět k lepšímu, znaménko po znaménku. QUITO EKVÁDOR Naší hlavní motivací bylo toto graffiti s hrozným pravopisem. Byla téměř povinnost jít do obchodu s barvami, koupit si červenou barvu ve spreji a ty graffiti opravit. Bylo neuvěřitelné, že to takto někdo napsal. Je to něco, co nesmíme tolerovat. Naše jednání je typické tím, že vandalismus proběhl před tím, než se vůbec zapojíme.

My pouze opravujeme chyby v těchto graffiti. Začali jsme opravením jedné zdi, ale pak jsme začali opravovat chyby v celém sousedství. Pak jsme začali opravovat chyby v celém městě. Doufáme, že to budeme moct dělat v celé zemi i ve světě. Měli bychom jít. Už jsme tu moc dlouho.

Město je plné romantických zákoutí. Takže v celém městě najdete spoustu milostných vyznání. Jsou plná chyb, takže jejich poselství nemá takový dopad, jaký by mělo mít. Nejde tood srdce. Naše hnutí jsme založili před dvěma lety. Další skupiny vznikly v Madridu nebo třeba v Guayaquilu. Napsali nám z Monterrey v Mexiku, z Rosaria, z Buenos Aires a z mnoha měst v Jižní Americe a ve Španělsku.

Mnoho lidí se nás ptá, zda smějí podobné hnutí založit ve svých městech. Říkáme jim, že je to jen o nákupu červené barvy ve spreji, o vytvoření šablony a o prvním kroku. Chceme z města udělat příjemnější, rozmanitější, zajímavější a kosmopolitnější místo. Nedáme si pokoj, dokud budeme žít ve světě gramatického vandalismu. - Nevzdáme se.

- Nikdy se nevzdáme. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Asi budu znít jako suchar, ale podle mě by udělali mnohem líp, kdyby místo červené barvy koupili bílou, vzali štětku a počmárané stěny vraceli do jejich původního stavu.

Přijde mi to mnohem víc insiprativní, dávalo by to najevo jejich hluboký vztah k městu, respekt k majetku a myslím, že by to i u okolí našlo mnohem větší podporu a pochopení.

72

Odpovědět

Máš pravdu, jsi suchar

52

Odpovědět

Tak by ta bila nestacila ani zaschnout..... zkousel jste nekdy vycistit nebo premalovat jiz pocmaranou omitku do puvodniho stavu? Je to jako magnet pro tyhle hovada.

11

Odpovědět

Mimochodem je to pěknej humus a vandalismus to je, byť říkají že to tak už bylo. Fajn, bylo to posprejovaný, ale jednou barvou, kterou já osobně třeba ignoruju, když jdu někde kolem. Ale ta červená je jak pěst na oko a je tam počmárané něco, co vypadalo předtím plus minus nějak univerzálně.
Takže pěkná prasárna, která akorát ještě víc zhyzdí okolí! Pozavírat! Ne za to, že sprejují, ale že se tím ještě chlubí, jako by to byla prospěšná činnost.

32

Odpovědět

Přeložil bych to jako Interpunkční policie. Sice dále mluví o gramatice, ale Punctuation je specifická součást gramatiky, která se spíše řadí do pravopisu. :)

00

Odpovědět

Nádherný příklad znásilnění soukromého vlastnictví. Vyblití jakéhosi nápisu na zeď není umění. Pochopím, když někdo na bílou stěnu nakreslí hezké velké graffiti, které má uměleckou hodnotu, ale ne takové barbarství. Pokud tihle hispánci chtějí být styloví, ať nosí kbelík s bílou barvou a všechny gramaticky špatné nápisy zamalovávají.

PS: po zhlédnutí videa jsem si vzpomněl na scénu z Life of Brian: https://youtu.be/IIAdHEwiAy8

54

Odpovědět

Přesně, taky jsem si vzpomněl na "opravování" v Brianovi, když tihle vandalové nasprejovali vedle jedné zdi i tu druhou čistou svou značkou o gramatice. :)

00

Odpovědět

01:17 - Nad velkým písmenem "I" se tečka nedělá. To by mohli vědět, když chtějí někoho poučovat. A ještě to dají do videa.

22

Odpovědět

Asi tak nějak, taky mě málem jeblo :D Ale stejně, tohle nejsou grafity, ale obyčejné čmáranice a oni to ještě červenou celé přeprcají, takže z toho je úplně hovno. Nechal bych je to vymalovat na vlastní náklady.

10

Odpovědět

+xDtaky jsem si říkal... chce opravovat chyby a udělá tečku nad velkým I :-D

00

Odpovědět

Uplne si nejsem jistej, jestli argument vandalstvi to bylo jeste predtim, nez jsme se zapojili je relevantni :D Jejich podil je na tom uplne stejnej jako tech lidi pred nima a tecka :D
Tot vse. Zadny jiny vyhrady k tomu nemam. Dum od graffitti nemam, nic jineho taky a tak kdyz to nekdo dela, tak to dela. Ja se tim rozcilovat nebudu, kdyz se me to nijak netyka :)

12

Odpovědět

Jejich podíl na tom stejnej rozhodně neni... oni nečmáraj na "čistý" zdi, oni čmáraj na něco, co už je počmáraný... a je úplně jedno, jestli je tam toho o trochu víc/míň, když to stejně musíš přetřít celý.
Asi by se to dalo přirovnat k tomu, když ti vandal rozbije výlohu a pak přídou oni a z tý výlohy vyklepnou pár střepů - stejně jí musíš vyměnit celou (a dokud jí nevyměníš, tak je to bez těch střepů aspoň trochu bezpečnější).

48

Odpovědět

+BullOverPřemalování celé zdi není jediný způsob. Doporučuji Vám si vyhledat nějaká videa, jak se graffiti odstraňují.

10

Odpovědět

+BullOverTo ale neni omluva. To je jako bych videl nekde na parkovisti vymlaceny auto a sel ho dodelat s tim, ze bych majiteli, nebo policii rekl, ze nepacham trestnej, protoze to auto nekdo zacal rozbijet uz nekdo predemnou ... :) a je jedno jestli tu zed musej opravit celou kvuli dvema nebo peti napisum. Nic to nemeni na principu.Oni delaji naprosto to same s tema graffitti, jen jinym zpusobem nez ti pachatele pred nima.

92

Odpovědět

+HabanszTo ale nesedí, protože domlácením toho auta zkomplikuju jeho případnou opravu, ale u tý zdi/výlohy žádnou práci navíc nezpůsobím.

24

Odpovědět

+BullOverPlácáte blbosti. Grafity se odstraňují i čištěním. https://youtu.be/wR5KanTRiqU?t=54
Takže pokud tam přimalují další čáry, písmena a své logo, vzniká víc prvků, co se musi vyčistit.

50

Odpovědět

+OverBull"stačí mít dům ošetřen antigrafittálním nátěrem"

Teď by to chtělo zjistit, kolik % těch grafittů bude vůbec někdo čistit a kolik z nich je ošetřeno tim nátěrem... bude to jen hodně zanedbatelný množství.

03

Odpovědět

+BullOverSamozřejmě se čistí i povrchy bez antigrafittálního nátěru. Zkuste se více kolem sebe dívat a třeba si i začnete všímat lidí, co drhnou grafitti z fasády dolů s kýblem a kartáčem.

http://vysokotlakecisteni.cz/graffiti/
Ceny se odvíjí od mnoha faktorů: typu a rozsahu znečištění, velikosti plochy, použitého materiálu i přístupnosti objektu. Zejména v případě odstraňování graffiti je cena řešena individuálně, nelze stanovit paušální ceník.

00

Odpovědět

1, Cervenou farbou a svojim logom naopak znicia posolstvo jednotlivych grafitov, ktore boli napisane od srdca a vyznam vety je jasny. Presny opak co tvrdia.
2, Preco ich neopravuju ciernou farbou aby grafity ostali originalne ? - Aj s ciernou sa to da - odfotit pred a po. Tymto sposobom, ktorym to robia si iba lestia ego, nic viac.
3, Vzdelanie sa musi riesit od zakladov v skolstve, tymto nikoho neprinutia zakupit si prirucku gramatiky...

137

Odpovědět

Jo, logo je zbytečný... asi bych to spíš oznámkoval. "Posleství" to nese furt stejný - furt je vidět, co tam autor psal (pokud tam teda nejsou ty chyby naschval, aby to neslo poselství, že školství stojí za hovno - i když ani to ne, protože tam ty chyby jsou taky vidět).
Opravujou to červenou, aby bylo poznat, že je to opravený... smysl toho je zároveň i trochu zesměšnit/pošťouchnout autory, aby se nad tim trochu zamysleli.
Samozřejmě se tim nevyřeší žádnej větší problém, ale je to celkem vtipnej a originální způsob, jak na to upozornit.

101

Odpovědět

"tood" -> "to od"

72

Odpovědět

jednoduchšie by bolo useknúť tým grafiťákom ruky... nebudú znehodnocovať budovy a nebudú robiť gramatické chyby...2in1

176

Odpovědět

Že doplní chybějící písmeno chápu, ale opravovat velký písmena na malý, protože to slovo není začátek věty, ale jen řádku už zavání stupiditou.

86

Odpovědět

setník: A co to je, tohle? "Romanes eunt domus"? Lidé zvaní Římané, oni jdou, domov?
Brian: Stojí tam: "Římané, jděte domů."
setník: Ne, nestojí! Jak se latinsky řekne "Říman"? No? No?
Brian: Eeee… "Romanus"!
setník: Zvolací plurál od "Romanus" je?
Brian: Ee, ee…"Romani"!
(Setník napíše "Romani" přes Brianův nápis.)
setník: "Eunt"? Co znamená "eunt"? Vyskloňuj mi sloveso "jít"!
Brian: Ee, "Ire". Ee, "eo", "is", "it", "imus", "itis", "eunt".
setník: Takže, "eunt" je...?
Brian: Třetí osoba plurálu přítomného času indikativu, "jdou".
setník: Ale "Římané, jděte domů" je rozkaz. Takže musíš použít…?
(Začne Brianovi kroutit uchem.)
Brian: Áááááá! Imperativ!
setník: Tedy...?
Brian: Áááááá! Ee, ee, "i"!
setník: Kolik Římanů?
Brian: Áááááá! Plurál, plurál, ee, "ite"!
(Setník napíše "ite".)
setník: "Domus"? Nominativ? "Jděte domů" je směr pohybu "kam", ne?
Brian: Dativ!
(Přiloží mu na krk meč.)
Brian: Áááááá! Ne, není to dativ, není to dativ! Ee, ee, akuzativ, "Domum"!
setník: Ale "Domus" vyžaduje lokativ, takže...?
Brian: Ee, "Domum" !
(Setník napíše "Domum".)
setník: Je to jasné? Tak a teď to stokrát přepiš.
Brian: Ano, pane. Děkuji, pane. Ať žije César, pane.
setník: Ať žije César! A jestliže to nebudeš mít do svítání hotové, useknu ti koule.

302

Odpovědět

Stary dobry montypython, Tak, vdaka za dnesny tip na film,

idem si ho pozriet este raz, vzdy sa pri nom dobre nasmejem :)

60

Odpovědět

To je úžasný! :-D
Nemám rád tenhle typ „umění“, ale i tak musím říct, že tohle má nějakou myšlenku, je originální a prostě…jo. :-D
Tak jsem zvědavej, kdy bude někdo pobíhat po ČR, nejspíš v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, možná i Plzni a Liberci.

1110