Hula tanečníciGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:150
Počet zobrazení:10 958

Tanec hula je mnoha lidmi vnímán jako ženský tanec obyvatelek Havaje. Ale tento tanec tančí i muži a jejich trénink rozhodně není snadný.

Přepis titulků

Mnoho lidí si pod slovem hula představí ženský tanec. Ale i my ho milujeme. Hula je příběh. Abyste ho vyprávěli jako naši předkové, musíte se tomuto tanci oddat. Musíte žít jako oni, musíte skandovat jako oni a musíte trénovat jako oni. V podstatě musíte být jako oni.

TANEC VÁLEČNÍKŮ Halau je škola hula. Vystupujeme po celém světě. V dávných dobách se z halau verbovali bojovníci. Přišel náčelník a z pokročilých tanečníků byli vybráni válečníci. Filozofií našeho halau je to napodobit. Hula tanečníci vyprávějí příběhy válečníků.

A abyste tancovali jako válečník, musíte trénovat jako válečník. Trénujeme na soukromém pozemku na západě Oahu. Používáme jen to, co měli naši předci. Kameny, písek, oceán. Když jdeme trénovat, očekáváme, že můžeme zemřít. Posiluje to vaše nohy, ale také to trénuje mysl. Sobě a ostatním říkám, že pokud padnu, těl to vzdalo. Nejtěžším cvičením bude šplh na palmu.

Někdy vyšplháte nahoru a třesou se vám nohy, protože musí udržet vaši váhu. Podíváte se dolů a uvědomíte si, že vás nic nejistí, takže musíte mít myšlení válečníka. Chci to! To zvládnu! Když muži přijdou do školy hula, jsou jako hliněná kulička. Jako kumu mám za povinnost je vytvarovat v lepší osoby, v lepší otce, lepší syny, lepší bratry.

Naším cílem je, že po dokončení tréninku odcházejí jako lepší lidé. Hula mě stále bere do dávných dob Havaje. Lidé občas kvůli ostatním ztrácí své aloha, svou lásku. Hula mě vrací do reality. Budu tancovat, dokud mi neupadnou nohy. I poté budu pro halau dělat první poslední. Je to bratrství, které nás drží pohromadě.

Podporujeme se. Je to má vášeň a uvidím, kam mě hula zavede. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak jsem už pokřivený tou společností, tak vidím druh černocha a je pro mě zvláštní, nebo prostě můj mozek očekává, kdy řekne v půlce věty "Ma méén, ju nou" (Trevor Noah)

Je to takové inspirativní, jak je to jiné. Vždycky mě fascinovali tihle tanečníci, samurajové, indiáni, mnichové atd. co dělají pro nás obyčejnou činnost, nebo divný styl života a vězí za tím mnohem, mnohem víc. :)

130