Jak vynálezce Rubikovy kostky našel její řešeníGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:3 730
Jste mladý profesor a snažíte se studenty učit o prostoru a třech dimenzích. A tak si jako pomůcku vytvoříte takovou barevnou kostku…

Přepis titulků

Existuje 43 trilionů možných kombinací. Představte si, že nemáte internet, knihy ani nikoho, kdo vám ukáže řešení. Protože jste její autor. MUŽ, MÝTUS, KOSTKA Ale vy nejste autory Rubikovy kostky. To tenhle muž. Jmenuji se Erno Rubik. Narodil jsem se tady, v překrásné Budapešti.

Psal se rok 1974 a akademická kariéra 30letého Erno Rubika zrovna začínala. Měl jsem přednášky o designu a architektuře. Věkově jsem byl velice blízko studentům. Měl jsem ambiciózní snahy najít nové způsoby, jak je učit, zvláště o prostoru a třech dimenzích. Tu kostku jsem vytvořil jako učební pomůcku. Pro sebe.

Abych se z ní něco naučil. Jakmile kostka fyzicky vznikla, Erno začal hledat její tajemství. Otázka nebyla, zda existuje řešení, ale zda je možné najít metodu, jak ji vyřešit. Kostka je složená z 26 malých kostiček. Vypadají stejně, ale strukturně pro ně platí různá pravidla. Erno si lámal hlavu a hledal strategii, kostku převaloval v rukou i v hlavě, aby našel její tajemství.

Když jsem začal chápat to, jak ta struktura a pohyb v ní funguje, našel jsem, že řešení není úplně přímočaré. Po měsíci na to přišel. Ale to není konec. Cítil jsem, že ten objekt má potenciál. Bylo velice jednoduché ho vyrobit a výsledkem byl předmět, který mohli mít všichni. V roce 1980 Erno představil svou kostku světu.

A ta se rychle stala jednou z nejprodávanějších hraček všech dob. Kvůli tomu, co ta kostka obsahuje, svět zjistil, že to není strojek. Je to něco hodnotnějšího, něco, co má dlouhou životnost. Po téměř 40 letech se Rubikova kostka zase vrací. Po celém světě se každý rok pořádají stovky soutěží. Pro Erna je kostka, která nese jeho jméno, víc než jen hračka. Je to symbol toho nevzdat se. Vždycky existuje řešení.

Vždycky existuje něco nového, něco jiného, něco odlišného, nějaký výsledek vaší práce. Pokud dnešek není dobrý, neznamená to, že zítřek nemůže být lepší. To záleží na vás. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Erno Rubik. Lidé postavivší raketu, co dopravila lidstvo na měsíc a hromada lidí, co vyprojektovala LHC či provozující CERN, či Temelín – to jsou pro mě borci. Lidé, kteří vše vyprojektovali jen s pomocí tužky a papíru. Zkrátka lidé, před kterými musí člověk nutně smeknout klobouk. Proti nim jsme dnes s veškerou výpočetní technikou naprostí amatéři...

28

Odpovědět

Jak vynálezce Rubikovy kostky našel její řešení... video: autor na to po měsíci přišel... děkuji

211