Jeskyně pod BudapeštíGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:155
Počet zobrazení:9 354

Budapešť je historické město s mnoha památkami a hlavně známými lázněmi. Možná ale nevíte, že přímo pod městem se rozkládají obří jeskyně, které lidé začali prozkoumávat teprve relativně nedávno.

Přepis titulků

Budapešť v Maďarsku je skrytým pokladem Evropy. Turisté ji vyhledávají pro její dějiny a nádhernou architekturu. A také kvůli vodě. Zatímco se většina turistů koupe na povrchu, pod městem se nachází tajemný podzemní svět. NEPROZKOUMANÉ JESKYNĚ POD HLAVNÍM MĚSTEM Hlavní město Maďarska je domovem 80 geotermálních zřídel a desítek lázní.

Vše ohřívá Země hluboko pod povrchem. Jak tato ohřívaná voda proudí pod městem, vytváří stovky jeskyní. V tomto městě se tedy nachází největší počet termálních jeskyní na světě. Drahokamem celého systému je Molnár Jánosova jeskyně. V 19. století ji objevil János Molnár. Vysledoval proudění vody z jezírka na povrchu až ke zdroji. Potápěči začali jeskyně prozkoumávat v 50.

letech 20. století. Od té doby bylo zmapováno skoro 6,5 km tunelů. V temnotě jeskyně byly položeny kilometry provazů, aby se potápěči dostali zpět k východu. Voda je zde teplá. Má mezi 21 a 27 °C. V systému najdete maličké i obří jeskyně. Ta největší je tak velká, že by se do ní vešlo 350 dvoupatrových autobusů. I v této temnotě existuje život.

Biologové identifikovali druhy, které žijí jen zde. Na tomto místě je toho ještě spousta k prozkoumání. Připomíná nám, že i v městských zástavbách můžete najít přírodní divy. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zajímavý video, jen kdyby mě neustále nerozptylovalo to, že ten potapeč s ploutvema plaval prsový nohy!!!

81

Odpovědět

Prsovy nohy se používají z důvodu nerozvireni sedimentu..pro jeskyně,vraky atd. pouze tento styl..

120

Odpovědět

fascinující. I když, podle mě i docela děsivé. Takhle obří jeskynní koomplex a přímo pod městskou zástavbou

142

Odpovědět

Tohle mě fakt baví, rád bych viděl víc videí pod vodou, touhle nebo mořskou.

70

Odpovědět

Američané mění jednotky. Přechází z fotbalových hřišť na dvoupatrové autobusy.

581