Kreslení pomocí psacího strojeGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:25
Počet zobrazení:2 525
James Cook je neobvyklý umělec z Anglie, který vytváří kresby na psacím stroji. Chtěli byste si něco podobného pověsit doma?

Přepis titulků

Každou kresbu tvoří stovky, možná tisíce písmen, číslic a interpunkčních znamének poskládaných dohromady. Jmenuji se James Cook a kreslím na psacím stroji. KLÁVESNICOVÉ VÝTVORY 26letý James Cook je kreslíř z Essexu v Anglii. Ale nenosí s sebou skicáky a tužky. Místo toho své detailní kresby vytváří na starém psacím stroji. Papír tím strojem u každé kresby projde tak osmkrát až devětkrát.

Postupně vytvářím vrstvy a přidávám spoustu informací. Barvu kůže vytvářím pomocí zavináče, ten je totiž veliký. Cihly dělám pomocí podtržítek a velkých I, ta tvoří vertikální linky. Zdálky to může působit jako vytištěné nebo ilustrované dílo. A jen když se divák k tomu obrázku přiblíží, tak se objeví jednotlivá písmena, číslice a interpunkční znaménka. Oči přitahují naši pozornost, takže ty jsou na obličeji nejtěžší. Musí být dokonalé.

Kresby pozvedávám na další úroveň tím, že do nich skrývám slova a fráze, které může divák najít. Jak dlouho to celé trvá? Kresba o velikosti A4 zabere tak týden. Panorama Londýna mi zabralo dva měsíce. Kolik úhozů to je? To já samozřejmě nepočítám. Pokusil jsem si stáhnout software, který počítal počet úhozů.

Po 50 000 to přestalo fungovat. Takže netuším. Jamesovy nejoblíbenější psací stroje jsou v přenosných kufřících, takže je může sbalit a psát na čerstvém vzduchu. Zpočátku na mě lidi koukají divně. „Co tu ten týpek dělá s psacím strojem? Proč píše dopis uprostřed Londýna?“ Ale když se přiblíží, tak zjistí, že ne, že kreslím obrázek. Jamesovy poličky se postupně plní.

Mám 63 psacích strojů a další přibývají. Mám štěstí, veřejnost totiž může vidět, co s nimi dělám. Vnímají to jako druhý život pro tyto stroje. Jinak by jen sbíraly prach. Sběratelem jsem se stal omylem. Neplánoval jsem je sbírat. Každý má vlastní osobnost. Každý funguje jinak, ať už co se zvuku nebo pocitu při psaní týče. Pořád tu něco klepe.

Jsou dost hlasité. Vždycky budou užitečné. Je úžasné, že byť už dnes většina lidí na psacím stroji nepíše, pořád mají svůj účel. Dá se říct, že psací stroje milujete? Nemůžu… Mám říct ano? Kreslení mám radši než psací stroje. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ASCII art

00

Odpovědět

Ta Frida byla fakt fešanda... :)

00

Odpovědět

0:36 "...stoji." => "...stroji."

Je zvláštní, že hovoří o kresbě, ačkoli se o kresbu nejedná. Dokonce prý z dálky vypadají obrázky jako vytisknuté. Osobně bych řekl, že jako vytisknuté vypadají i zblízka, jelikož jsou vytvořeny tiskem znaků přes pásku. Takže technicky vzato jde spíše o výtisky a ne o kresby. Ale hezké to je, ať už tomu budeme říkat jakkoli.

22