Monument Bitvy národůGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:89
Počet zobrazení:8 544

V německém Lipsku se nachází obří památník Bitvy národů, kde byl Napoleon poražen. Tato budova je opravdu dechberoucí.

Přepis titulků

Největší evropský monument se nachází v německém Lipsku. Byl postaven v místě, kde se Napoleon vzdal. OBŘÍ KAMENNÝ MONUMENT Památník Bitvy národů byl dokončen v roce 1913 a je pojmenován po bitvě, která se zde odehrála o 100 let dříve a kterou svedl Nepoleon a jeho spojenci proti spojené armádě Ruska, Pruska, Rakouska a Švédska. Do bitvy se zapojilo 600 tisíc jednotek z více než 20 zemí.

Byla to největší evropská bitva před první světovou válkou. U základů se nachází archanděl Michael. Nad ním jsou v kruhu obří kamenní strážci. V přízemí se nachází osm soch rytířů, kteří reprezentují padlé vojáky. Nachází se zde i menší sochy zvané Strážci mrtvých. Tito strážci dohlíží na všechny ztracené duše. Avšak tyto sochy jsou zastíněné téměř desetimetrovými obry v druhém patře, kterému se říká Síň slávy.

Každý z nich reprezentuje historické kvality německého lidu. Odvahu, víru, obětování a plodnost. Během vlády komunistů bylo mnoho monumentů strženo, tento přežil, protože stavba připomíná válku, kde Rusové a Němci bojovali proti společnému nepříteli. Velikost památníku je ohromující. S výškou 90 metrů se tyčí nad Lipskem a připomíná nám dávné bitvy.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mohu potvrdit. Památník jsem navštívil a jeho rozměry jsou ohromující.

00

Odpovědět

Je neuvěřitelné, že potom co Němci dostavěli tenhle skvost, tak rozpoutali Velkou válku (samozřejmě netušili, že se tak rozroste a zasekne na mrtvém bodě), ale stejně... Celkem ironie, že dokáží takhle uctít padlé a zároveň rozpoutali dvě světové války.

30

Odpovědět

Gratuluji, byl jsi schopen napsat naprosto totožný komentář jako uživatel Gelbo. Jsi velice činorodý.

02

Odpovědět

Památník bitvy u Lipska, největšího střetu předmoderních dějin, byl vybudován rok před začátkem WWI. Jak ironické...

70

Odpovědět

proc je to tak kratky..

00

Odpovědět

90 metrů je ti málo?

50

Odpovědět

+Gelboněkdo myslí na památník, někdo na délku videa, někdo ...

32

Odpovědět

Strasne sa mi paci ako to maju nemci krasne vycackane a upravene, zrestaurovane

U nas vseky pamiatky vypadaju napicu.

47

Odpovědět

Nevím jak na Slovensku, ale u nás máme Mohylu míru k Bitvě u Slavkova a ta je v hezkém stavu. Myslím, že většina památek v ČR je už zrekonstruována.

70

Odpovědět

Tak a) Pokud v Německu některé památky vypadají nově, je to dané z velké části tím, že "nové" jsou i ve skutečnosti. Jde o to, že za WWII byla řada historických německých měst vybombardována a památky silně poničené. A proto se po krůčcích pradávné stavby obnovovaly. Němce každopádně obdivuji za to, že byli schopni dát do zhruba bývalých kontur města, jako jsou Norimberk či Drážďany.
b) "Problémem" našich památek je tak trochu to, že je jich zkrátka extrémně moc. To, že se na venkově (což není pravidlem) vyskytují poničené stavby, je relativně pochopitelné, jelikož je obtížné je financovat. Každopádně ... měl by ses podívat alespoň na street view, abys spatřil, že většina dominantních českých památek je v celkem dobrém stavu, ne-li přímo ve vynikajícím.

20

Odpovědět

ten vypičenec nevie očom hovorí, nechaj ho tak.

01