Muž, který byl GodzillouGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:106
Počet zobrazení:6 673

Haruo Nakadžima je slavný japonský herec, kterého zřejmě vůbec neznáte. Ale byl to právě on, kdo se nacházel v kostýmu nejslavnější japonské nestvůry.

Přepis titulků

Haruo Nakadžima je nejznámější japonský herec všech dob. Ale jeho obličej jste nejspíš nikdy neviděli. Nakadžima byl schován v těle obří nestvůry, která zničila Tokio. Jsem Haruo Nakadžima a jsem první Godzilla. MUŽ, KTERÝ BYL GODZILLOU Krátce po konci 2. světové války se Haruo Nakadžima vydal pracovat pro studio Toho v Tokiu. Chtěl si splnit sen a stát se hercem.

Začal jako kaskadér v samurajských filmech jako například v Sedmi samurajích, kteří byli v té době hitem. Měl jsem samurajský sestřih, v ruce meč a většinou mě zabili. Ale bylo to ve filmu z 2. světové války Orel Pacifiku, kde zaujal režiséra Išira Hondu. Byla tam scéna, ve které hořelo letadlo a herec z něj musel seskočit. To byla má role. Pan Honda viděl tu scénu a řekl: "Ten muž je plný energie."

Viděli ve mně někoho, kdo má odvahu a kdo by mohl chtít hrát Godzillu. Nakadžima se setkal s Hondou a produkčním týmem tohoto filmu o příšeře. Ale nikdo mu neporadil, jak má nestvůru hrát. Začal se o to zajímat. Ze scénáře jsem nepochopil, co je zač. Vydal jsem se do zoo a začal jsem se tím zabývat. Protože byla obří, začal jsem studovat velká zvířata jako slony a gorily.

Vytvoření kostýmu nestvůry nebylo snadné, především ve válkou zničeném Japonsku. Protože materiály byly vzácné, guma nebyla dostupná. Místo toho použili vrstvy cementu, proto můj kostým vážil asi 100 kg. Byl těžký a bylo v něm horko. Pod osvětlením byl kostým rozžhavený. Všude jsem se potil, ale dělal jsem, co jsem mohl. Po 6 měsících natáčení byl v roce 1954 uveden první film s Godzillou. Nikdo si nebyl jistý, jak bude přijat.

Na film jsem šel do kina. Nesedl jsem si dozadu, ale do přední řady, a sledoval jsem diváky. Byl jsem překvapený, jak byl film úspěšný. Měl jsem radost. Godzilla se stala jedním z nejdůležitějších japonských kulturních klenotů. Ať už šlo o kvalitní zpracování, nebo o poselství o nebezpečí jaderných zbraní. Nakadžima si kostým navlékl v dalších 11 filmech.

V 87 letech je na své filmy hrdý. Mnou hraná Godzilla zůstane ve filmech navždy. Lidé si ji budou pamatovat a za to jsem vděčný. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vždy sem si přál říct. "mám dědu godzillu" ♥

10

Odpovědět

nice

50