7 faktů o Godzille

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:252
Počet zobrazení:5 967

Do kin se pomalu blíží nový velkofilm o Godzille. Ale viděli jste vůbec původní japonský film, ve kterém se tato příšera poprvé objevila? A kolik pokračování Godzilly se vlastně natočilo? Tohle a mnohem víc se dozvíte v následujícím videu. Poznámky: Kaiju je japonský výraz pro filmy, ve kterých se objevují různé nestvůry, většinou pustošící japonská města.

Přepis titulků

Blíží se nový film s Godzillou a my na Cinefix se na něj těšíme. Takže jsme se rozhodli věnovat toto vydání Věcí, které jste nevěděli králi kaiju. Zde je 7 faktů, které jste o Godzille nevěděli. Nejspíš... Typický řev Godzilly je jedním z nejznámějších zvukových efektů v dějinách filmu. Ale většina lidí neví, jak tehdy filmaři tento zvuk vytvořili. Byl vytvořen třením rukavice pokryté pryskyřicí o struny kontrabasu.

Výsledný zvuk upravili v dozvukové komoře. Filmaři, snadněji by se ten zvuk dal získat, kdybych řekl manželce, že jsem zapomněl na její narozeniny. Přejděme k druhé věci, kterou jste nevěděli. Toho, japonské studio, které Godzillu vytvořilo, chtělo film vytvořit pomocí stop motion animace. Je to stejná technika, kterou byl v USA o 29 let dříve natočen King Kong. Toho si říkaklo, že jim to tehdy vyšlo.

Ale rozpočet Godzilly na to nestačil. Místo toho použili metodu chlápka v obleku, který ničí miniaturní budovy a města. Dokonce tuto metodu pojmenovali. Suitmace. Nacpání chlapa do gumového obleku nám dnes může přijít směšné, hlavně když Godzilla začala dělat něco takovéhleho. Avšak na rozdíl od americké Godzilly z roku 1998, na kterou bychom nejradši zapomněli, používalo Toho jen suitmaci a vyhýbalo se CGI efektům ve všech svých filmech o Godzille až do roku 2004.

To je skoro 30 filmů. Přesně tak, Godzilla má víc filmů než James Bond. Bonusový fakt, který jste nejspíš nevěděli. Když už jsme řekli, že Godzilla je chlap v obleku, měli byste taky vědět, že v původním filmu z roku 1954, se v jejím obleku střídali dva herci.

Jmenovali se Haruo Nakajima a Katsumi Tezuka. Ačkoliv ani jeden z nich není uveden v titulcích, oba se ve filmu mihli i ve své lidské podobě. Tady je Nakajima a tady Tezuka. Pokud jste do Godzilly takový blázni, že v každé scéně poznáte, který z nich je právě v obleku, asi budete naprostí asociálové.

Protože první Godzilla byla takový trhák, hrál Haruo Nakajima tuto příšeru až do pokračování Godzilla vs. Gigan z roku 1972. Ačkoliv v některých filmech byl v obleku i Katsumi Tezuka nebo někdo jiný, Nakajima byl po 20 let "ten chlap, co hrál Godzillu." Je jako takový godzillí Jim Henson. Ani nevím, co to znamená. Ale sakra, celých 20 let...

První oblek Godzilly vážil přes 90 kilo a bylo v něm takové horko, že v něm Nakajima denně vypotil až čtvrt litru potu. Také v obleku několikrát omdlel. Nakajima tvrdí, že při natáčení prvního filmu shodil 10 kilo. Naštěstí pro něj se s každým filmem oblek vylepšoval. Většina lidí neví, že do roku 1984 byl pro každý film vyroben nový oblek. A jeho design se několikrát změnil.

Godzilla vypadá tedy v každém filmu trochu jinak. Což není zrovna ideální. Určitě se shodneme na tom, že čím více pokračování Godzilly vzniklo, dokonce i v podobě animovaného seriálu... tím hloupější byla. Především v porovnání s politickým podtextem prvního dílu. Ano, první Godzilla byla o opravdových problémech. Asi jste nevěděli, že byl film v roce 1954 nominován na cenu za nejlepší film udílenou Japonskou filmovou asociací.

Je to takový japonský Oscar. Porazil ho film Sedm samurajů, ale v kategorii speciálních efektů vyhrál. První Godzilla byla jediným dílem nominovaným na cenu za nejlepší film. Ale když se podíváte na další díly, není to překvapením. Co to ku*va je? Godzilla říká, že bych se měl naučit vybojovat si vše sám. Je to jen důkazem toho, že natočení několika pokračování je někdy to nejhorší, co se může dobrému filmu stát.

O filmech s Godzillou jsme si toho řekli už dost, ale o ní samotné toho moc nevíme. Třeba o jejím jménu Godzilla. Dělám rukama uvozovky, ale to nemůžete vidět. O vzniku jména Godzilla, v japonštině Gojira, koluje několik příběhů. Tento by měl být pravdivý.

Filmaři si příšeru původně představovali jako kombinaci gorily, něco na způsob King Konga, a velryby. Japonsky se gorila řekne gorira a velryba kujira. Gorira plus kujira je přivedlo na název Gojira. To se v 50. letech při překladu do angličtiny změnilo na Godzillu. Ačkoliv ve finální podobě nepřipomíná gorilu ani velrybu, jméno se líbilo natolik, že bylo zachováno.

Její kultovní jméno vzniklo tedy jen shodou okolností. Náš název Cinefix vznikl také shodou okolností. Kecám. Použili jsme terč. To je dnes vše, ale do komentářů pište další zábavné informace o Godzille. A napište nám, zda se chystáte na nový film o Godzille. Díky za pozornost a odebírejte nás, abyste se dozvěděli něco nového o filmech i příšerách.

Zde ve Věcech, které jste nevěděli. Překlad: Mithril www.vidacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na Godzille jsem byl včera v kině a mám z ni trochu rozpačité pocity. Ale něco málo faktů k filmu:
1) Nová Godzilla je více podobná těm japonským. S tou "emerickou" nemá nic společného, není to jen velká ještěrka, ale spíše medvěd.
2) V trailerech v podstatě uvidíte všechny akční scény a pak budete mírně zklamaní, že film není takový nářez.
3) Film sice nemá moc dlouhou stopáž, ale je velice dlouhý, co se týče příběhu. Filmaři natočili každou pitomost, co se v tom příběhu odehraje (v jiných filmech Vám o tom třeba jen řeknou).
4) Poslední scéna z videa výše, kde Godzilla řve na kameru a zavírají se vrata, ve filmu vůbec není.

87

Odpovědět

ušetřil jsi mi 150 za kino, díky :-*

105

Odpovědět

+BushidoZa prvé není zač. Zadruhé máte pěkně drahé kino a za třetí jsme neprozradil nic zásadního. Mnohem více toho řekla frajerka na Evropě 2.

24

Odpovědět

ta scena tam je, jsi byl jen nepozornej ;D .. je tam, ale godzilla nerve na kameru, ale rve bokem na jednu z tech dalsich potvor..

10

Odpovědět

když sem na to koukal, vzpomněl sem si na sharknado... to je teprve koulervoucí film...

152

Odpovědět

Upřímně moc nechápu co všem vadí tolik na tý americký verzi z 98. Zas tak špatná mi nepřišla.

715

Odpovědět

Film většinou vadí těm nerdům co se o tohle moc zabírají do hloubky :-)

336

Odpovědět

presne to me napadlo taky..navic byla krasna a pobrala vic charisma, nez herci ve filmu! :D

163

Odpovědět

a žádný mínus si nedostal za to, řekl bych, že ji tady máme všichni rádi :) ale říkám si jen - jestli to není tím, že to je takový ten film z dětství, kdy celou dobu si myslítejak není super, dokud si ho nepustíte po těch letech znovu :D

63

Odpovědět

Tak mě napadlo, že všechny filmy Godzilla vs. .... jsou o:
1. Sváru stvůry se stvůrou
2. Sváru stvůry s nestvůrou
3. Sváru nestvůry se stvůrou
4. Nesváru stvůry se stvůrou
5. Sváru nestvůry s nestvůrou
6. Nesváru stvůry s nestvůrou
7. Nesváru nestvůry se stvůrou
8. Nesváru nestvůry s nestvůrou

1756

Odpovědět

WTF? :D

594

Odpovědět

Nevim, co bereš, ale je to sakra silnej matroš...:-D

464

Odpovědět

Dáš mi číslo na tvýho dealera? Tohle musím taky zkusit. ;)

194

Odpovědět

Náhodou vtipně poukázal na to, že slova svár/nesvár a stvůra/nestvůra znamenají v češtině to stejné, přestože jedno z dvojice je vždycky negací toho druhého. Což je celkem fascinující jev. :)

904

Odpovědět

+LigerFascinující, ale ne nepochopitelné:

V určité době byla předpona "ne" používána jako zesílení negativního významu slova. Třeba "nezmar", nebo "nejapný" ;-)

62

Odpovědět

až mi z toho bouchnul mozek.. :D

231

Odpovědět

Snad při premiéře nového filmu nedorazí s Godzillou do Japonska i tsunami.

73

Odpovědět

zatím tu novou hatujou celkem dost.. ale podle mě si ti lidi už vymejšlej a nakonec to bude pecka:D

83

Odpovědět

Jinak ve filmu Godzilla: Final war (2004) se objevilo i stvoření z americké verze (1998) s názvem Zilla. Zilla při souboji s Gojirou prohrálo. Ve filmu je i zmínka, že Američané porazili Gojiru, ale nebyla to Gojira, bylo to něco mnohem slabšího.

133

Odpovědět

Super video, některý ty příšerky jsou fakt úsměvný, ale původní film je myslim docela koukatelnej i dneska. A proti tomu z roku 98 nic nemám, divný, že tolika lidem vadí.

733

Odpovědět

film z 98 je prostě moc americký. Godzilla tam není mýtické stvoření, ale pouze přerostlá ještěrka, která godzille nesahá ani po paty. Ještě že nenatočily Mothru.

198

Odpovědět

některé ty záběry vypadaly dost dobře :) a v něděli se jde na novou - Těžký Těšung!

41