Trik, co oblbnul EinsteinaŠkola podfuků

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 7
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:127
Počet zobrazení:4 699

Je tu další díl Školy podfuků, ve kterém vám Brian ukáže trik s mincemi, který prý zamotal hlavu i Albertu Einsteinovi. Navíc je v něm i Jonny Moseley, olympijský lyžař, který si přivezl zlatou medaili z Nagana. Pokud jste prošvihli předchozí díly, najdete je zde.

Přepis titulků

ŠKOLA PODFUKŮ Tuhle ďábelskou epizodu vám přináší zlí géniové ze Squarespace. Vítejte u vašeho prvního kroku k dvojitému vidění. Škola podfuků, jediný pořad věnovaný sociálnímu inženýrství v barech a na ulici. Já jsem váš průvodce, Brian Brushwood. Zatím jsme vám zajistili supersílu, rentgenový zrak a teď vám zařídíme supersluch pomocí triku, který mi byl předveden jako trik, který oblbnul i Einsteina.

Předpovídání drobáků Jonny Moseley, zlatý olympijský medailista. Je od tebe pěkný, že sis přišel zařádit k nám, do školy podfuků. Jak ses do toho sakra nechal uvrtat? Kámoši mi ukázali stránku Revision3 a já viděl tvůj pořad, pokecal jsem s lidma v Revision3 o spoustě věcí a oni se mě zeptali: "Chceš se nechat podfouknout?"

A ty na to: "Jasně, mám po kapsách hromadu peněz, jdem na to." Tak nějak. A tak jsem tu. Když už mluvíme o penězích, tenhle trik vyžaduje drobáky. Máš u sebe nějaký po kapsách? - Jo, jo. - Já tu taky nějaký mám. Nenech mě, abych to viděl. Musí to být tajemství. Musí to být tajemství. Nechci vědět, kolik peněz tam máš. - Tak jo, našel jsem po kapsách drobný.

- Máš je? Tak jo, i přes tu kakofonii zvuků... Jak často se máš možnost použít slovo kakofonie? - To je super slovo. - Jo, je dost dobrý. I přes kakofonii zvuků v tomhle baru mám sluch jako orel. Nebudu ti nalhávat, že umím jen podle poslechu zjistit, kolik máš drobných, ale tvrdím, že vím rozdíl mezi tím, kolik máš ty a kolik mám já. Zatřesem s nima na mikrofon.

Fajn, teď ty. Tak jo. Mám určitě víc než ty. - To poznám i já. - Jasně. Jo, to je ta jednoduchá část. Teď to složitější. Bude to znít trochu divně. Jsou tu tři etapy. Tak jo, já mám... přesně tolik, co ty, plus dva čtvrťáky...

- Fajn. - A navíc mám ještě tolik, že to i s tvejma dá dohromady 2 dolary a 35 centů. Tak, podíváme se, kolik tam máš... Prostě to sem polož. Tak tady máme 1,03 dolaru. Takže, jak jsem řekl, - Dva čtvrťáky navíc.

- Mám tolik co ty, tedy dolar a tři centy, tak to máme první etapu z krku. - Teď dva čtvrťáky navíc, že jo? - Jo. A navíc tolik, aby to s tím tvým dalo dohromady... kolik jsem říkal? - 2,35. - 2,35. Takže tady máme 1,03. Teď 1,53. - 2,03. - Jo. 2,13. - Teď 2,23.

- Jo. 2,33. 2,34. 2,35 a nitka z kapsy. A to jsi poznal jen podle zvuku? Podle zvuku, musíš mít sluch jako orel. Není to špatný, co? Chceš se to naučit? Naučíš mě to? Jo, rozhodně. Tak to ve Škole podfuků děláme.

Ne, že tě podfoukneme a basta. To já nevěděl. Nedávno jsem viděl film Dokonalý trik. - Skvělej film, viď? - Čekal jsem nějakou trikovou technologii. Ukážu ti to. Tady je tvých 1,03. Já si vezmu zbytek. A jde o tohle. Klíčem k tomu, aby tohle fungovalo, jsou ty zvláštní fráze. Nevím, jestli je to pravda, ale tohle mi popsali jako trik, co oblbnul Einsteina.

- Matematický trik nebo tak? - Je v tom trochu matiky. - Asi ne sčítání. - Ne, to vůbec. Nemusíš sčítat. Jen musíš pamatovat na magické fráze. Mám přesně tolik, kolik máš ty plus dva čtvrťáky a dost na to, abych tvůj součet dostal na $2,35. Tak se na to podíváme. Vezmeme jen dvě poslední části. Řekněme, že v ruce nemáš nic.

Pořád by to fungovalo. Řekl bych, že mám tolik co ty. - Nic. - Dobře. Plus dva čtvrťáky. A zbude mi dost, abych tě dostal z nuly na jeden dolar... Dolar padesát. Dva dolary. Dva a pět centů.

Dva a deset centů. Dva dvacet. Dva třicet. Jedna, dva, tři, čtyři, pět. Počkej, tys uhodl, že mám na začátku dolar a tři centy? Neměl jsem tušení. Funguje to bez ohledu na to, kolik máš. Vem si tři z nich, jakékoli. Dobře. Nenechá mě se podívat.

Je to tajemství kouzelných frází, je jedno, kolik má v ruce. Dobře. Počkej. To zní jako kdybys tam měl tři pence. Ale to je fuk, stejně se vsadím, že mám stejně jako ty plus dva čtvrťáky a zbude mi dost, aby tvůj součet byl... - $2,35. - Správně. Dobře, kolik máš? Takže mám čtvrťák...

Máš dvacet sedm centů. Takže mám to co ty... Plus dva čtvrťáky... A zbude mi dost, abych tvůj součet dostal z 27 centů... Na 1,27... Na 2,02... 2,12. 2,22. 2,32.

2,33; 2,34 a 2,35. - To je šílený. - A vždycky to funguje. Pokud to bereš jako matematickou rovnici. - Takže já mám x. - Jo. Plus dva čtvrťáky. A nějaký počet y, který dostane součet na 2,35. Doopravdy říkám, že mám dva dolary 85 centů. - Chápu.

- Musíš mít $2,85. - Součet. - Přesně! - Všechno mezitím posčítáš. - Přesně. Kolik? 2,85. Ale když řeknu, že nevím, kolik máš ty, ale já mám 2,85, je to špatný trik. Tak řeknu, že mám tolik co ty, plus dva čtvrťáky a zbude dost, abych tvůj součet dostal na 2,35. Vyjde to a lidi budou žasnout. - Líbí se ti to?

- Jsi dobrej. Není divu, že děláš tenhle pořad. PŘESKOČTE NA 07:33. Zopakujem to. Tohle má jediný zádrhel a tím je formulování předpovědi. Musíte si párkrát nacvičit, jak to říkáte. Jinak to popletete a nikdo nepochopí, jaký má vlastně být výsledek. Rozdělte si to, dejte si na čas a jakmile řeknete, jak přesně to s těmi mincemi bude, máte na triku zázrak.

Podíváme se na otázky a odpovědi. Dnešní otázka se týká jistého virálního videa. Uživatel dla72 se ptá: "Je ten chlap Brian Brushwood?" Takže tohle je ten fórek s ruskou ruletou, o kterém jsem mluvil. Říká se mu stigmata. Potřebuješ nůž, čtyři kelímky a otočný stolek. Na ten potom nůž položíš, aby se mohl točit.

Roztočíš to a nevíš, kde ten nůž je. Pak použiju své schopnosti a pokud všechno vyjde... Vinen. Jsem to opravdu já a je to opravdu fake. Byl to fórek, který jsem udělal pro známého v noční show. Asi před měsícem jsem na ten klip narazil a dal jsem to na YouTube. Věřte mi, neudělal jsem z toho žádný řetězový e-mail. To je konec dnešní Školy podfuků, chci poděkovat Jonny Moseleymu. Podívejte na www.jonnymoseley.com a odebírejte ho na Twitteru.

Pokud chcete doporučit svůj oblíbený podfuk, napište mi přímo na brian@revision3.com. Pokud máte otázky, jděte na fórum revision3.com/scamschool. Příští týden bude zvláštní epizoda. Naučíme se, jak okamžitě vystřízlivět za pomoci benzínkového vysavače a izolepy. Do té doby... to prostě vyspávejte.

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Celkem jednoducha matematika. Nez to vysvetlil tak jsem video stopnul, chvili popremyslel neco si napsal na papir a pochopil jsem to sam... =))

181

Odpovědět

Nojo... ale je malá pravděpodobnost že by někdo měl třeba 3 dolary po kapsách.

180

Odpovědět

Ono by stačilo kdyby měl v kapse více než 2,35$ a už by to nesedělo. Tenhle trik je špatný

182

Odpovědět

Pochybuji ze ten trik oblbnul Einsteina, když neoblnul ani mě. Je to jen jednoduchá matematika.

181

Odpovědět

Sarael: jj přesně..

180

Odpovědět

mě by tak nějak zajímalo co by dělal kdyby ten druhej měl v ruce víc

180

Odpovědět

som skoro skapal ked na konci povedal TADAAA :D

181

Odpovědět

@mája: V podstatě z těch svých 2,35 odečetl těch 1,03, aby potom ten zbytek dal k jiným 1,03 a vyjde mu pak stejné číslo jako na začátku - 2,35.

180

Odpovědět

já to asi nepochopila :D

190

Odpovědět

Martin S.: tak jestli tu kupu vůbec strčí do dlaní, aby snima mohl zatřepat, tak stačí pak jen říct něco ve smyslu: "zase tolik jich nepotřebuješ, nebo bude se ti to chtít potom počítat?" polovina lidi co uslyší o počítání kupy mincí si to radši rozmyslí a jestli ne, tak stači improvizovat: "noo, tak teď vezmi X mincí a hoď je bokem na stůl, nebo si je strč zpátky do kapsy a teď se s tebou vsadím..." ;)

180

Odpovědět

Smrky: myslím si, že se určitě najde člověk kterému sice řekneš "drobáky" ale je schopen vytáhnout pár drobných a k tomu třeba dvě kovové padesátky, i kdyby jen tu jednu... podle zvuku poznáš jestli jich má víc, ale nejde moc poznat co to jsou za mince, jestli to je 5 nebo 20kč když je jich víc :)

180

Odpovědět

@Smrky To bych bral, ale když i třeba slyšíš, že máš evidentně méně než ten druhý, řekneš prostě: 'tak nic' nebo 'nemůžeš půlku z těch drobáků zahodit?' :-)

180

Odpovědět

@Martin S.: A právě kvůli tomu se dělá ta etapa, kde poslouchá, kdo má víc :)

190

Odpovědět

Má to ale háček, když osoba, kterou se snažíte nachytat má v drobných víc jak vy celkem :-) pak je nahraný :-P

180

Odpovědět

Nj....

181

Další