Muž, který vymyslel pana SponkuGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:29
Počet zobrazení:2 446
Ta roztomilá postavička z MS Word, nebo ta otravná zrůda, co nejde vypnout. Na které straně barikády jste? A zajímá vás, jak tahle postavička vznikla?

Přepis titulků

Achjo, tolik práce! Pustím se do psaní dopisu. Co to je? Co je to? Cože? Proč se to takhle chová? Chci napsat dopis! Co je to za možnosti? Safryš! Jak se toho zbavím?! Kdo tu pitomou sponku vymyslel? To jsem byl já.

Pan Sponka, pomocník Jsem Kevan Atteberry, autor a ilustrátor knih pro děti. V 90. letech jsem provozoval grafické studio. Spolupracoval jsem s Microsoftem, který mě požádal, abych navrhl postavičky pro projekt s názvem Microsoft Bob, jeden z největších propadáků Microsoftu. Šlo o software pro lidi, kteří prvně pracovali na počítači. Líbila se jim představa postaviček, které uhodly, co chcete udělat, a nabídly vám pomoc.

Když Microsoft Bob propadl, tak technologii těch postaviček importovali do MS Office. Měli jsme celkem 360 návrhů postaviček, ze kterých se vybralo 10 finálních. Vymyslet pana Sponku nebylo kdovíjak náročné. Sponka je pro kancelář typická, líbila se mi jednoduchost designu sponky. Líbila se mi flexibilita a co s ní jde dělat. Důležité byly oči, které dokážou být velice efektivní.

Navíc mi to usnadnilo práci. Navrhl jsem zhruba 20 nebo 22 postaviček. Byla tam sešívačka, ořezaná tužtička, hrnek na kafe. Začal jsem se stovkami skic, a když se mi nějaká líbila, tak jsem ji naskenoval a začal na ní pracovat digitálně na svém Macintoshi. Když byly postavičky navržené, dostali je sociální psychologové na Stanfordské univerzitě v Kalifornii, kteří je měli protřídit.

Profesoři dělali průzkum mezi veřejností. Ptali se: Je tato postavička důvěryhodná? Je vám sympatická? Má smysl pro humor? Tímto procesem vyřadili spoustu postaviček, dokud jim nezbylo posledních 10. A potřebovali přednastavenou postavičku. A nejdůvěryhodnější, nejroztomilejší a nejzajímavější, nejsympatičtější byl pan Sponka.

Někteří lidé neměli radost z toho, že pan Sponka nebyl vyřazen. Přesto se pan Sponka dostal na vrchol. Díky. Ty dva nebo tři roky práce pro Microsoft byly vážně skvělé. Pak jsem měl pocit, že je čas odejít. Moc jsem na to nemyslel, dokud jsem nezaslechl, že tahle postavička, tahle sponka je součástí MS Windows.

Nenávist a pohrdání, které vůči panu Sponkovi lidé cítili, byly úchvatné. Chtěli ho vypnout, což nešlo. Pro většinu lidí nabízel moc základní věci a otravoval je. Pana Sponku jsem ve svém portfoliu neuváděl, protože jsem se za něj styděl. Pak jsem byl jednou u klientky, která na počítači hledala něco, co mi chtěla ukázat, a najednou se objevil pan Sponka. Koukl jsem se na něj a řekl jsem: „Toho jsem dělal já.“ A ona na to: „Fakt?!“ Byla z toho nadšená.

Pan Sponka mi otevřel spoustu dveří. Lidem se líbí, že jsem jeho autor. Nenávist k panu Sponkovi mezitím vymizela. Byl v Simpsonech, v Griffinových, všude. Netušil jsem, jak velký fenomén se z něj stane. Ty krávo! Kdybych to tehdy předvídal, tak bych se snažil pozměnit svou smlouvu. Všichni chápou jeho motivaci. Je to někdo, kdo chce prostě pomáhat. Někdy až moc.

A na tom je něco zábavného a zranitelného. Nezáleží na tom, jestli ho milujete, nebo nesnášíte. Pokud víte, o koho jde, vytváří mi to prestiž. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tedy vím, že jsem se s ním setkal, samozřejmě se Sponkou ne s Kewanem, ale nevzpomínám si, že by mě nějak obtěžovala jeho přítomnost. Asi jsem Office nepoužíval tak často, aby mě to poznamenalo.

00

Odpovědět

Shodou okolností jsem si nedávno všiml, že Seznam se svým Zboží.cz vyžírá v reklamách design pana Sponky. Ty oči s obočím...místo sponky to napasují na tělo horského kola či mobil apod.

00

Odpovědět

Škoda, že si spousta lidí spojuje postavičku pana Sponky jako takovou s jejím následným ne zcela ideálním použitím.
Sponka je ve své podstatě i animacích geniální. Její násilné vnucení je ovšem věc jiná.

Se zavřeným okem a druhým přimhouřeným by se dalo říci, že Microsoft svou myšlenkou odhadnout v čem uživatel potřebuje napovědět předběhl dobu. Možná by pan Sponka dopadl jinak, kdyby se dnes nasadil ve spojení s "umělou inteligencí" (Která by vyhodnocovala, co uživatel dělá a odhadla zda uživatel ne/potřebuje nápovědu.) a ChatGPT a spol. (Pro nápovědu samotnou.) a hlavně, kdyby toto nebylo násilně vnucováno, tj. nechť si zapne/vypne dle potřeby kdo chce.

10

Odpovědět

Vždycky jsem si říkal, že kdybych potkal toho, co vymyslel tu sponku, nakopal bych mu do p****e. To jsem ale nevěděl, že to vymyslel John Wick v důchodu. Takže jako bych nic neřekl.

Tak už mi zbývá jen autor toho zeleného zmrd4 Alzáka...

110

Odpovědět

diky za paradni komentar, pobavil.. :)

11

Odpovědět

Tipnul bych si, že to jsou pánové Honza Coufal a Milan Drozen viz https://www.promotion.cz/reference/alza

00

Odpovědět

Mě Alzák přestal vadit v momentě kdy mi došlo, že je to jen výš posazený Eric Cartman. Tak jsem si představil, jak Bohdan Tůma jednou namluví reklamu pro Alzu jako Cartman. A asi bych prasknul smíchy, kdyby nabízel Toshiba Handybook :-D

00