Pěstování nejpálivějších papričekGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:139
Počet zobrazení:26 567

Ed Currie je americký farmář, který vypěstoval nejpálivější papričku Carolina Reaper, která se zapsala i do Guinessovy knihy rekordů. Jak se mu to povedlo a jaký pocit při jejím pojídání máte?

Přepis titulků

- Carolina Reaper. - Dejte si ji do pusy. Teď! Od doby, kdy jsme veřejnosti oznámili, že tyto papričky pěstujeme, objevily se doslova tisíce YouTube videí z celého světa, kde lidé naši papričku pojídají. Většinou mě to baví. To byla obří chyba! Ačkoliv to může být nepříjemné, není nebezpečné jíst velmi pálivé papričky.

Proboha! Je to čím dál horší. Je to chemická reakce, kterou mozek vnímá jako teplo, abyste toho nechali. To už neudělám. Je to na prd. BOJTE SE CAROLINY Jsem "Pálivý" Ed Currie a vypěstoval jsem papričku Carolina Reaper. S křížením papriček jsem začal už na vysoké, kdy jsem se snažil pěstovat čím dál pálivější papričky.

Guinessova kniha rekordů mě v listopadu 2013 ocenila za nejpálivější papričku na světě. Abych Carolinu vytvořil, zkřížil jsem Bhut Jolokia a habanero. Výsledkem je tato děsivě vypadající paprička, která má na povrchu bradavice nebo puchýřky. Když jsem ji poprvé ochutnal, poslala mě do kolen. Papričku pravidelně testujeme na Winthropské univerzitě v laboratoři doktora Callowaye.

Pálivost papriček je měřena Scovilleovou stupnicí. Ta vám říká, jak pálivá paprička je. Sladká paprika má 0 jednotek. Jalapeňo má asi 5 000 jednotek, serrano má asi 20 000 jednotek, červená habanero 200 000 jednotek, Bhut Jolokia má 600 000 jednotek a pak je tu Carolina Reaper, která má 1 569 000 jednotek. Je nejpálivější na světě. Když Carolinu ochutnáte, nejprve pocítíte sladkost.

Najednou propukne žár. Šíleně to pálí. Hned na to začnou fyziologické změny. Zrudnou vám oči, začnete slzet, opotíte se, začnete těžce dýchat, spustí se metabolická reakce... Někdo tvrdí, že je to jako jíst žhnoucí lávu. Podle jiných je to jako olizování Slunce.

Podle mě je to jako hořící briketa. Ať děláte cokoliv, toho pálivého pocitu se nezbavíte. Je to šílené. Vždy se snažím vytvářet něco nového. Vezmete vlastnosti jedné papričky, vezmete vlastnosti druhé a snažíte se je zkřížit a zachovat oba tyto znaky. Jiní pěstitelé se snaží překonat náš rekord. Ale máme v záloze druhy papriček, jejichž pálivost je dvakrát větší než u Caroliny Reaper.

Rekord bychom hned získali zpět. Moje vnímání toho, kde jsou hranice a jak pálivou papričku můžete vypěstovat, se změnilo, jak se vyvíjí věda. Řekněte mi, že něco nejde, a já najdu stejně způsob, jak to udělat. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ahoj, ve videu je tolik lží, že je to až neskutečné. V první řadě Carolina Reaper je největší podvod v historii papriček, a Ed je největší podvodník, a tímhle si dost nasral do bot. Jeho Carolina Reaper je paprička 7 Pot Primo, která se vyznačuje velkou pálivostí, ale protože to je hybrid (zkřížení více druhů papriček), tak jeho pálivost je dost kolísavá. Na jedné kytce může být plod, který má 2,5M SHU, a další bude mít jen 1,2M SHU. Proto je také Carolina Reaper odstraněna z Guinessovi knihy rekordů (viz. http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/hottest-chili ). A Ed to moc dobře věděl, proto se jako pěstitel o hodně připravil, protože od něj bralo velké množství lidí papriky, teď nevezmou nic. Další věc je, kdy on popisuje pálivosti... mele dost blbosti a to on by mohl vědět. Bhut Jolokia má cca 1M SHU, a Trinidad Moruga Scorpion má 2009000 SHU (a nějaké drobné). Měl jsem tu čest ochutnat jak Jolokii, tak Morugu a dokonce i tenhle výmysl s názvem Carolina Reaper, a s klidným pocitem mohu říct, že Carolina nesahá moruze ani po kotníky co se pálivosti a chuti týče. :)

Takže video hezký - ale nepravdivý, až lživý, což není Vaše chyba, ale chyba tvůrce videa, který evidentně neví o čem to je.

CHILLI ŽROUTEM NAVŽDY!! B-)

121

Odpovědět

Jenze na webu Guinessovi knihy rekorů je stále uvedena Carolina Reaper. Jak to?

00

Odpovědět

rinidad Scorpion Moruga
7. 2. 2012 – V Las Crusec v hotelu hotelu Encanto byl vyhlášen Paulem Boslandem nový šampion pod názvem Trinidad Moruga Scorpion Red. Papričce Moruga Scorpion bylo naměřeno neuvěřitelných 2,009,231 SHU a překonala tak poprvé hranici dvou milionů jednotek. Na internetu zprávu zveřejnil chilli pěstitel Jim Duffy z Lakeside California. Od počátku byla paprička Moruga Scorpion šlechtěna pro Guinnessův rekord a rostliny které byly ke šlechtění použity, pečlivě kontroloval Gregory Reeves tak, aby žádná neměla méně jak 1 milion SHU.

11

Odpovědět

Ok, but why?!

10

Odpovědět

Kdyz ma v zaloze 2x palivejsi proc je nepouzije?
King je u me ten, kdo vypije flasku kapsicinu.. 16 milionu scoville jednotek..

80

Odpovědět

ja by som povedal že ju nechce použiť aby mu ju niekto už teraz nezačal geneticky upravovať, preto mu stači carolina reaper :)

20

Odpovědět

Jeden rok jsemvypěstoval tři kytky, na dvou nic a na třetí asi 30 papriček, vzal do knajpy, docela úspěch, ještě by si našlo video. Je to tak na 15 minut. Horši je pak, když si člověk šáhne na ptáka nebo do nosu, či oka :-D

141

Odpovědět

Carolina Reaper je podvod a jiz byla vyjmuta z Guinessovi knihy rekordu. Ve skutecnosti se jedna o 7 Pot Primo.

122

Odpovědět

Na začátku říkal, že žraní těchto papriček vám nemůže uškodit. Proč tedy nedávno chcípnul člověk na US soutěži pojídání pálivých papriček??? Paprička má jen jídlo dochutit, rozpálit...nechápu kdo si toto hovno dá do pusy.

105

Odpovědět

Lidé také umřeli v soutěži v pití vody. To se prostě stane.

114

Odpovědět

+KolemjdoucíTam došlo k sodíkovému šoku. Voda je nebezpečná, keď jej vypiješ veľa naraz.

30

Odpovědět

Nemůže uškodit přímo, tedy kapsaicin reálně neleptá, nepoškozuje sliznici, neotráví tě. Ale samozřejmě se rozproudí krev, srdce se rozjede do vyšších otáček atd., což může u člověka s vadou srdce přivodit infarkt, apo. Což by se ovšem mohlo stát při čemkoliv.

32

Odpovědět

Asi to nebude zrovna aktualni. Co ja vim tak ted drzela rekord Trinidad Moruga Scorpion pres 2 mil SC jednotek.

141

Odpovědět

To video je měsíc starý.

Už jsem tu párkrát navrhoval, aby u videa byl odkaz na originál (moh by u toho být i datum)... ale né, tak jednoduchá věc je asi extrémní problém... u funkčních videí to nevadí, protože se tam člověk dostane přes odkaz přímo ve videu, ale když pak nějaký přestane fungovat, tak se ani nedá přejít na originál.

160

Odpovědět

Pořád se to mění...nemá cenu pozorovat

10

Odpovědět

Stačí se podívat na wiki- Trinidad Moruga je na druhém místě ;-) https://cs.wikipedia.org/wiki/Scovilleova_stupnice

30

Odpovědět

Pár otázek pro budoucí příchozí znalce :-)
1) Takže Dragon Breath s 2,4 milionu jednotek SHU byl podvod ?
2) Myslel jsem, že takovéhle papričky se už nedaji držet ani v ruce a musí být rukavice a přitom borec je tam trhá rukama jak borůvky :-)
3) Nedá se umřít ? A co srdcaři nebo nějaké problémy s dýcháním ?

203


Odpovědět

k prvej otázke... Dragon Breath bol podvod

10

Odpovědět

No v ruce je držet můžeš, pokud není porušena integrita kůže, ale určitě bych si pak dobře umyl ruce, než budeš šahat na jakoukoli sliznici - oči, ústa, nos, anogenitální oblast :D Nevím, jestli bylo ohlášeno umrtí po pozření chilli, ale teoreticky to možné asi je, dovedu si představit, že to vyprovokuje arytmii plynoucí ze zvýšení tepu, astmatický záchvat .. ale pro zdravého člověka to asi bude neškodné. Otázka je, kdo s určitostí může říci, že je zdravý :)

Pán na mě spíš působil dojmem znalého markeťáka :))

40