Sbírka barevGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:65
Počet zobrazení:7 430

Na Harvardu se nachází velmi neobvyklá sbírka. Jedná se o různé druhy barevných pigmentů, kterých tu skladují přes dvě tisícovky. Co za zvláštní barvy mají?

Přepis titulků

Mohou to být brouci žijící na kaktusu, může to být vyschlá moč krávy. Malí broučci žijící na dubu nebo olovo namočené v octu. Je to ohromující. SBÍRKA SVĚTOVÝCH BAREV Jsme na Harvardu před Forbesovou sbírkou pigmentů. Pigmenty jsou maličké kousky barevného materiálu smíchaného s pojivem.

Pigment dodává barvě barvu. Forbesova sbírka pigmentů se dávala dohromady desítky let. Máme jich tu asi 2 500. Máme neobvyklé i vzácné barvy. Tohle je neobvykle pojmenovaná barva, říká se jí dračí krev. Nepochází z draků, pochází z ratanové palmy. Je to velmi jasný rudý pigment. Neobvyklý pigment zvaný mumie je zvláštní spíš svým zdrojem a ne barvou.

Pochází z egyptských mumií. Je to pryskyřice na povrchu obvazů. Asi nejvzácnější barvou, kterou tu máme, je celá koule indické žlutě. Pigment pochází z vyschlé moči krav, které jsou krmeny pouze mangovým listím. Pokud máte umělecké dílo a chcete vědět, co je originál a co restaurované dílo, vezmete malý kousek pigmentu a zanalyzujete ho.

Mnoho pigmetů je jedovatých. Nechcete na ně sahat a pak jít na oběd. Existuje smaragdově zelená, která obsahuje arsen. Dokážeme pomocí nich určit, co je originál. Lidé budou tvrdit, že to vytvořil určitý umělec. My se podíváme na to, jaké materiály použil a rozhodneme, zda byly dostupné během autorova života. Pokud ne, musíme zjistit, kdo to mohl namalovat.

Nedokážu si vybrat nejoblíbenější barvu, je to jako vybírat nejoblíbenější dítě. Těm zbylým 2 400 by to bylo líto. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

otázka je s životností pigmentu jestli jej musí po čase nahradit novým nebo je sbírka od začátku původní ?

20