Slaměný mostGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:173
Počet zobrazení:10 479

V Peru se nachází poslední slaměný most na světě, který obyvatelé blízkých vesnic každý rok obnovují. Proč si s tím dávají takovou práci? A jak může most ze slámy vůbec fungovat?

Přepis titulků

Most Q’eswachaka je poslední ručně pletený most. Bohové nám řekli, že máme most každý rok obnovovat, aby vypadal jako blyštivé zlato. Tento most existuje už od dob Inků. Především proto jsme na něj hrdí. POSLEDNÍ RUČNĚ PLETENÝ MOST Jmenuji se Eleuterio Callo Tapia a vedu ostatní. Já jsem Victoriano Arizapana a jsem stavební inženýr.

Jsme dva hlavní stavitelé. Já jsem na této straně a na druhé to řídí pan Victoriano. Celý most je z přírodnin. Nepoužíváme nýty, cement ani žádné stroje. Vše taháme a spřádáme holýma rukama. Děláme to každoročně, vždy druhý týden v červnu. Most tvoří čtyři silné provazy a provazové zábradlí. Je dlouhý 38 metrů.

Každý z účastníků přinese 40 loktů provazu. Každý ví, že je to nutné, aby mohl být most postaven. Ke stavbě používáme slámu. Nejdříve ji nasekáme, vysušíme a poté ji zjemňujeme kamenem. Poté ji za pomoci vody začneme splétat. Následně na cestě začneme splétat jednotlivé provazy. Musíme učinit oběť a poprosit bohy o požehnání. Musíme před stavbou něco obětovat zemi.

Jinak se může stát cokoliv. Nové silné provazy nejprve přetáhneme přes starý most. Potom ho odvážeme. Poté začneme provazy natahovat. Křičíme: "Tahejte, tahejte, tahejte!" Po provazech následně přelezu. Ano, je to nebezpečné. Lidi to děsí. Ale já nejsem nervózní.

Kdybych byl, spadl bych do řeky. Nakonec začneme provazy svazovat. Kousek po kousku postupujeme, až se setkáme uprostřed. Dokončili jsme náš most. Náš nový most vždy oslavíme tancem a zpěvem. Až tak nadšení z něj jsme. Tento most miluji a jsem hrdý a šťastný, že byl obnoven. Dělám to už asi 40 let.

Dělal to můj děda, dělal to i můj otec a já dodnes následuji v jejich šlépějích. Tuto tradici zachováme navěky. Toto je můj vnuk, také ho naučím, jak se náš most vyrábí. Na ten most jsme všichni hrdí. Ať žije. Snad vydrží navždy. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zajímavé, jedna kultura staví májku jiná zase most. Inženýři vycházející z pouhých zkušeností a citu předků se dokáží opravdu velice přiblížit a někdy dokonce i překonat výpočetní techniku dnešní doby.
Zaslouží si velký obdiv. :D

30

Odpovědět

Je to užitečné a potřebné dílo, které vzhledem k použitým materiálům musí být obnovováno s rozumnou frekvencí. Musí se na tom podílet spousta lidí a každý přijít se svým dílem práce a pak se mohou podívat na výsledek a vědět, že sami přispěli k něčemu důležitému, co využijí všichni, kdo těmi místy prochází. Myslím, že je to dobrý způsob stmelování komunity... V tomhle to funguje lépe, než stavění májky.
A že jim to nařídili bohové? No, když je potřeba něco pravidelně a dlouhodobě dělat, bez blbých keců, je účinný způsob lidem namluvit, že jim to nařídili bohové.

00

Odpovědět

+Blabula2Májka také měla svůj společenský kontext. Takhle se "naznačovalo" rodičům, že dívka ze stavení blízko májky se brzy vdá.

20

Odpovědět

Sisyfovská práce

17

Odpovědět

To musi dobre horet

93

Odpovědět

Nevím, zda je obdivovat, nebo je litovat. Na druhou stranu by bylo špatně jim násilím zakazovat žít ve středověku. Oni sami musí pochopit, že je to nesmysl.

PS: je stavební inženýr správný překlad? Ještě na začátku 20. století byly učební obory jako důlní inženýr a rozhodně to nebyly vysokoškolské obory. Domnívám se, že v našich končinách změnilo slovo inženýr poněkud význam - řekněme z významu „zkušený specialista“ na „vystudovaný odborník“.

328

Odpovědět

Středověk, to jako vážně? To je těžkej pravěk!

510

Odpovědět

ty si p**o teš středověk... je to u nich tradice a jejich kultura... to je jako kdybych ti řekl neslav vánoce z***e je to ze středověku... nahodou tenhle most je uplně super a překvapilo mě že to existuje... klidně bych se po něm rád někdy prošel a setkal se s místníma...

166

Odpovědět

+kktU nás doma Vánoce, Velikonoce, dožínky, hody, slunovrat, vinobraní, 1. máj, pochody lidových milicí, pochody hitlerjugend ani podobné nesmysly neslavíme. Jsme snad nekulturní lidé?

29

Odpovědět

+-HoNY-buď dělaš machra a jen si vymyšliš jak nemáš žádnou tradici a jsi 100% člověk 21.století, nebo jo, žiješ smutně bez českých tradic, bez českých zvyků apod. třetí možnost že jsi imigrant tak v tom připadě to je pochopitelne ale určitě bys slavil tradice svych kořenů...
člověk ktery nectí alespoň jeden zvyk nebo tradici jeho národa je kus hadru poletující vzduchem protože zradil vlastní krev... (jako lidem jsi u p****e ale myslím to tak že jsi zradil vlastní původ, vlastní existenci a jsi NIC)

42

Odpovědět

+kktTo je k smíchu. Jsem člověk, mohu tvořit a nemusím jen slepě následovat a chovat se jako cvičená opice vycvičená staršími a komunitou. Tohle uvědomění a aplikování do praxe je branou do skutečného svobodného života. Pokud se tradice skutečně člověku líbí ať jsou jakékoli kultury ať si je provozuje, ale ne ze strachu, povinnosti nebo toho nejhloupějšího: protože se to prostě kolem mě dělá..

24

Odpovědět

+OPty si kamo renesanční člověk jak cip... běž to učit na univerzity...

01

Odpovědět

IMHO je to spíš seno než sláma...

08

Odpovědět

:D a jak by jsi prosím tě, stavěl ze sena most? :D

00

Odpovědět

+ALENOTAKTo je vidět v tom videu...

00

Odpovědět

Super, proč ne. Může to bejt celkem zábava, pokud to dělaj for fun. Jen mě trochu zamrazilo u toho "bohové nám řekli, že to máme dělat" a "musíme jim něco obětovat...". Co jim "bohové" řeknou příště?

421

Odpovědět

No co by - totéž co všichni ostatní bohové:
"Jsi nadřazený všem tak jdi a v mém jméně je obracej na svou víru a ty co nebudou chtít, zabij!

211

Odpovědět

Dobře... další cíl: slaměný Golden Gate.

72

Odpovědět

Kalifornie je známá právě i svým ropným průmyslem (takže asfalt tam nebude až takový problém); v Peru a navíc v takové výšce se však jako jediný stavební materiál hodí sláma (i stromů tam mají skromné množství).

11

Odpovědět

jaka zbytecna prace, ale co aspon si opicky uzili trosku zabavy

656

Odpovědět

Opice? Lebo vyše tisícročia niečo udržujú, niečo stavajú, niečo tvoria? No neviem ja by som za opice považoval skôr tých, ktorí nič nevybudovali a zničili aj to čo za nich niekto postavil.
Toto sú schopní a pracovití ľudia.

445

Odpovědět

Opička se naučila používat internetový prohlížeč, tak se cítí nadřazeně.

416