Slepý horolezecGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
97 %
127. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:146
Počet zobrazení:9 350

Erik Weihenmayer v dětství přišel o zrak, ale přesto se zamiloval do horolezectví. Že to nejde dohromady? Ale ano, jde.

Pokud máte rádi videa, která pro vás překládáme na VideaČesky, dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa v kategorii Zájmové weby. Díky za vaši přízeň!

Přepis titulků

Když lidé říkají, že šplhají kvůli výhledu, podle mě jim nedochází, co je skutečně důležité. Vrchol vlastně není až tak důležitý. Pro mě je nejdůležitější ten pohyb. Jsem Erik Weihenmayer a jsem první slepý člověk, který zdolal nejvyšší vrcholy na všech kontinentech. LEZENÍ V TEMNOTĚ Když mi bylo asi pět let, diagnostikovali mi velmi vzácnou nemoc retinoschisis.

Zaútočila mi na sítnici a vlastně ji rozervala. Když jsem oslepl, byla to zvláštní úleva v tom, že to nejhorší se mi už stalo a o nic víc nepřijdu. Našel jsem skupinu lidí, která slepé děti brala na lezení po skalách a to bylo něco pro mě. Bylo to velké dobrodružství. Myslel jsem, že to jako slepý nezažiju. Pro tenhle výlez jich potřebuješ 14.

Právě je počítám. Když se vydám na skálu, cítím, že jsem ve svém živlu. To, co se lidé naučili dělat očima, já dělám rukama. Když se jistím karabinou, dotýkám se jí a zjišťuju, zda je správně dovřená, aby mě při pádu udržela. Nemohu se podívat nad sebe, hledat úchyty a plánovat si cestu. Vidím jen tam, kam dosáhnu.

Je to neuvěřitelně vzrušující. Někdy slyšíte ta auta hluboko pod vašima nohama. Miluji ten zvuk prázdnoty. Mnoho ruchů zmizí a vy se soustředíte jen na ten další úchyt. Je to silně meditativní. Je to jakýsi duševní sport. Tady to miluju.

Tady je to nejlepší. Cítíš tu prázdnotu pod sebou? Ano, hlavně když projíždějí ty kamióny, jejichž ozvěny se rozléhají po celém kaňonu. Vydáme se na vrchol? Jdeme na to! Je to tudy, že? Být slepým horolezecem je těžké a musíte se připravit na velké utrpení. Slepota je něco, co jsem nemohl ovlivnit.

Jako každou nepřízeň osudu bychom to měli využít jako katalyzátor, který nás posune dál. Je třeba změnit špatné v něco dobrého. Myslím, že bychom se tím měli řídit všichni. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Holds - chyty - prosím ne "úchyty"
Několikrát tam mluví o "pitch" - což znamená "délka" - udává část výstupu obvykle dlouhou okolo třiceti metrů, po které se přesouvá prvolezec i jistič k dalšímu jistícímu bodu. (Takzvaná lanová délka)

Pouze podotýkám jakožto horolezec, díky za překlad, pěkné video. :)

10

Odpovědět

mohl se stat Daredevilem

00

Odpovědět

Asi miluje ten výhled!

42

Odpovědět

Spousta rekreačních lezců vypadá při lezení dost podobně :D A s tím výhledem... spousta nejen lezců se shodne, že nejlepší pocit je těsně pod vrcholem, před cílem, který je najednou už na dosah... ten bod, kdy se v autě stává nejvíc dopravních nehod :D

10

Odpovědět

Jednou na Dachsteinu jsem se potkal s Janem Říhou - také slepým horolezcem. Taky borec a navíc i výbornej hlásič! :)

80

Odpovědět

vybornej hasic xDDDDD jakoze ho postavi na nejaky misto, nasmeruji mu hadici a on s priblbym usmevem hasi? :D nebo ze ho poslou do horiciho baraku, at si zahraje na bludiste? :D :D :D :D

113

Odpovědět

+dasfůlmRadši se nauč číst, iks dé iks dé.

70

Odpovědět

Tak tady nejde hodnotit jinak než za pět hvězdiček. Já měl problém i na lezecké stěně a to jsem lezl v době výborné fyzické kondice a nemám co se týče zraku žádný problém. Tohle je opravdu superman.

100

Odpovědět

"Tak co jaký byl výhled?" No co, aspoň se nemusí bát závratě.

210