Tma jako plátnoGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:244
Počet zobrazení:8 530

Hannu Huhtamo finský umělec, který se zaměřuje na kresbu světlem. Uvidíte, co vše je schopen vytvořit.

Přepis titulků

Temnota je plátno a světlo je mým štětcem. Při malování světlem můžete vytvořit nové světy v temnotě. Jmenuji se Hannu Huhtamo a kreslím světlem. MALOVÁNÍ DO NOCI Žiju ve Finsku. Máme tu úžasnou přírodu. Máme dlouhé letní teplé noci, které jsou plné světla. Ale pak nastane temné období.

Říká se mu polární noc. Začíná v prosinci a trvá asi 50 dní. Slunce nad obzor vůbec nevystoupí. Pro malíře světlem je to výhoda. Tvořím fotografie s dlouhou expozicí. Tato fotografická technika mi umožňuje kreslit světlem. Expoziční čas se pohybuje od vteřin až po hodiny. Myšlenkou je použít zdroje světla jako štětce a tužky.

Okolní tma je mým plátnem. Na začátku si připravím pár nákresů na papír. Poté zamířím na dané místo a vyhledám detaily, které chci zdůraznit. Se správným nasvětlením to začne vypadat jako úplně jiné místo. Mířím do temných lesů nebo opuštěných budov. Nejprve vás napadne, že tam nechcete jít, protože jsou to děsivá temná místa. Díky malování světlem jsem tato místa prozkoumal.

Jsou nádherná. Hned je vnímáte jinak. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=UO3N_PRIgX0
prosím ... nechtěl bys přeložit tehle díl !!! totálně mindblowing pro mě =D

00

Odpovědět

tusim, ze nekde tady na webu jsem uz jedno takove video videl.. byla tam natocena scena jak je tusim nejaky chlap doma, vari si kavu a pak jde pryc a pak tomu v postprodukci dodelavali zvuk, uplne stejnym zpusobem jak jsi ty dal odkaz.. bouzel si nevzpomenu na nazev, treba pomuze nekdo jiny..

00

Odpovědět

Wau, nadhera

50

Odpovědět

Čumím.

10

Odpovědět

Chápu jak to funguje, ale řekněte mi někdo: jak je možné, že potom na té fotografii není on sám? V 0:14 tam má pouze hlavu :)

70

Odpovědět

Osobne si myslím, že to odstráni postprodukciou, v 0:14 ju tam nechal schválne lebo to vyzerá ako keby on bol ten anjel alebo niečo také.

10

Odpovědět

+bboy_BIOSOk thx :) Čekal jsem tam nějakou fintu, třeba jak tam má pouze tu hlavu, tak že zbytek těla zamaskoval "světlem", ale ve zbytku není ani trochu znát, že tam je. Každopádně dík za odpověď.

20

Odpovědět

Protože nesvítí na sebe, ale přímo do toho foťáku. Podívej se třeba v 1:09 - to je pohled zepředu, kde ho snímá foťák. Vidíš ho tam? :D V tom videu je občas nasvícenej, aby tam byl vidět, ale jinak to dělá v daleko větší tmě (porovnej v 1:50 a 1:56).

50

Odpovědět

Je to borec! Není to vůbec sranda nafotit takové dílo! V tomto se člověk pořád učí, je to magické!

21

Odpovědět

A zastaví to refudžíky?

516

Odpovědět

Taková jednoduchá věc, říkal jsem si. Ale nechápu, jak dokáže udělat tak složité obrazce, když vlastně nevidí, co už nakreslil. Za mě teda palec nahoru, velice zajímavé.

341

Odpovědět

Chce to asi velkou představivost, a talent. :) Frajer

70

Odpovědět

+FuufŘekl bych, že to chce k tomu ještě velkou paměť :D

40

Odpovědět

Nepochopil jsem jak to teda dostava na fotku, dlouha expozice mi moc nerekla.

47

Odpovědět

Funguje to tak, že ten foťák zachytí na jednu fotku delší úsek. Tak se třeba dělají ty fotky aut na silnici, kde vidíš jen světla aut roztažené po celé silnici. Nebo se takhle fotí blesky, jelikož je těžké vyfotit více blesků najednou, tak se použije dlouhá expozice a na jedné fotce pak máš všechny blesky z časového úseku dejme tomu 30 sekund.

230

Odpovědět

+AndreCZMě by ještě zajímalo jaktože tam pak nejde vidět ten člověk ?

11

Odpovědět

Vypadá to jako dělaný v počítači, tak proč to nedělat tak rovnou? :(

326

Odpovědět

Protože by to dokázal v PC udělat každej Třetí ?***n, ale namalovat jako on málokdo... :)

10

Odpovědět

+FluufProtože na počítači by to vypadalo buď jako omalovánka resp. by bylo vidět že tam něco nesedí anebo by to dalo tolik práce, že by to bylo jednodušší udělat to doopravdy.

70

Odpovědět

Trochu naivne som očakával že to bude zachytávať v reálnom čase :D

213

Odpovědět

lebo vy ste presne všetci vedeli ako to bude robiť :D :D truhlíci

11