Vzácný sýr plný živých červůGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:39
Počet zobrazení:6 787
Na Sardinii dělají sýr, který je velice vzácný a zároveň tak nebezpečný, že je zakázáno jej prodávat. Casu marzu. Díky čemu je tak unikátní?

Přepis titulků

Na italském ostrově Sardinie existuje delikatesa, kterou zde konzumují už tisíce let. Je to nejnebezpečnější sýr na světě. Nepřeslechli jste se. SÝROVÉ NEBEZPEČÍ Tohle je Simone Ibba, chovatel ovcí třetí generace. Máme 250 až 300 ovcí, které produkují mléko. Část tohoto mléka používáme k výrobě sýra jménem casu marzu.

Casu marzu doslova znamená shnilý sýr. A není pro slabé povahy. Tento sýr je totiž plný tisíců živých červů. Zpočátku vám to může připadat nechutné, ale právě díky těmto červům má tento sýr unikátní texturu a chuť. Funguje to takto: Nejprve se z ovčího mléka udělá tradiční kolo sýra pecorino. Pak do něj speciální moucha jménem sýrohlodka naklade vajíčka. Po zhruba 40 dnech je sýr plný sýrohlodek a jejich larev.

Následující dva až tři měsíce tito červi sýr konzumují a následně ho opět vylučují. Tím ho přetvoří na jemný a krémový casu marzu. Toto neobvyklá pikantní těstovitá chuť je výsledkem práce sýrohlodky. Dnes se tento sýr obvykle konzumuje na svatbách a narozeninových oslavách. Ale konzumace tohoto sýra může být nebezpečná. Někteří lidi si myslí, že ve vás pak ty larvy žijí. Tak to není.

Ten sýr jíme celý život, takže bychom těch larev byli plní. I když tyto případy jsou velice vzácné, je to takový risk, že je zakázáno tento sýr prodávat. Ale farmáři jako Simone ho dělají pro svou spotřebu. Moc lidí už casu marzu dělat neumí, ale já to vždycky uměl. Uměla to i babička, děda a strejdové. A nemůžou se jím nabažit. Casu marzu s pršutem a plátkem melounu je neskutečně dobrý.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Trochu hrubé, ale včely med také sají, přes póry svého těla ho odvodňují, a když zhoustne, „vyvrhnou“ ho zpět do buňky, a to opakovaně, dokud med nedosáhne požadované hustoty. Proti mému gustu hire book writers.

00

Odpovědět

Trochu nechutné, ale včely také vysávají med, přes póry na těle ho zbavují vody a zahuštěný ho zase "vyzvrací" do buňky a dělají to opakovaně, dokud med nedosáhne požadované hustoty. Proti gustu...

40

Odpovědět

Když ho snědí a vyloučí, je to ještě sýr? Není to už exkrement? :D

50

Odpovědět

Ale pořád jsem se nedozvěděl, proč je sýr nebezpečný. Možná tak nebezpečně dobrý :P

51

Odpovědět

Konzumovat, dokud jsou larvy stále živé :D

https://cs.wikipedia.org/wiki/Casu_marzu

10

Odpovědět

+J.ZTakže jako každá jiná potravina i tahle má datum spotřeby a své alergeny. Tedy nic nebezpečného v tom _není_ !

20

Odpovědět

ČERVÍCI VE STŘEVECH. V DŽUNGLI JSEM JE VYHNAL ALKOHOLEM 50%, ČESNEKEM A CHILI. TUTO KOMBINACI NESNÁŠÍ A ČASEM CHCÍPNOU

11

Odpovědět

+DAIHATSU MENAno problém začervení existuje, akorát ne u tohoto sýru.

01

Odpovědět

+jojoa co se s nima stane kdyz je nerozkousas a spolknes? :D

10

Odpovědět

+mehHádal bych, že trávicí kyseliny je ihned zabijí.

10