Zkoumání psího mozkuGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:90
Počet zobrazení:7 447

Fungování psího mozku je pro nás stále částečně záhadou. Gregory Berns se to pokusil změnil a vycvičil psy, aby vydrželi v magnetické rezonanci. Co zjistil?

Přepis titulků

Obejmi mě. Obejmi mě. Budeme trénovat? Trénuji psi, aby vydrželi v magnetické rezonanci. Snažím se zjistit, jak a na co myslí. STARÉHO PSA NOVÝM KOUSKŮM NAUČÍŠ Jmenuji se Gregory Berns a jsem neurovědec na Emory University v Atlantě v Georgii. Vyrůstal jsem se psy, žil jsem s nimi skoro celý život.

Jeden z mých oblíbených psů zemřel a mě začalo zajímat, zda mě miloval stejně jako já jeho. Tím to vše začalo. Základní výzkum, který jsme začali dělat u lidí, tedy v lidském mozku, jsme chtěli provést i u psů. Pokud psa vycvičíme, aby vlezl do magnetické rezonance, možná přijdeme na to, co si myslí.

V rezonanci máme psa. Jmenuje se Kathie. Ona je veteránem projektu. Je v něm už asi po patnácté. Při přemýšlení o tom, že vycvičíme psa pro magnetickou rezonanci, nám nebylo hned jasné, jak toho chceme docílit. Magnetická rezonance není zrovna příjemná. Callie, lehni.

Hodná. Callie je černý teriér a je to první pes vycvičený pro tento projekt. Placák! Sestrojil jsem simulátor magnetické rezonance. Tohle je simulátor, který jsem vytvořil ve sklepě. Poté jsme přidali nahrané zvuky přístroje, který je docela hlasitý. Začali jsme s pamlsky a pozitivním podmiňováním, abychom je dostali dovnitř.

Ukázalo se, že je to snadné. Poté jsme to začali rozhlašovat. "Chcete se přidat k projektu, vytrénovat psa pro rezonanci a možná zjistit, co si myslí?" Cílem je projít několika cvičeními, včetně základní poslušnosti, a také zjistit, jak reagují na překážky. Díky těmto zkouškám vyřadíme psy, kterým se to určitě nelíbilo. Výhodou většího vzorku účastníků je statistická síla, která vám umožní průměrovat výsledky a získat náhled na to, co se děje.

Opravdu mě zajímá, zda bychom konečně dokázali zodpovědět otázku, zda nás psi mají rádi ze sociálního hlediska, ne jen kvůli jídlu. Zkoumali jsme systém odměn a zjistili jsme, že téměř všichni psi měli stejnou odpověď na jídlo i pochvalu. Někteří psi měli dokonce pochvalu raději. Náš výzkum psího mozku v mnoha směrech potvrzuje to, co lidé v srdci o jejich chování vědí.

Podle mě jsou psi velvyslanci zvířecího světa. Od ostatních savců se příliš neliší. Očekávám, že to, co zjistíme u psů, bude platit pro většinu savců. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Lakujou nás! Všichni přece ví, že psi mozek nemají! :D
Nejhloupější holka na světě

20

Odpovědět

Všetci dobre vieme o pravde, ktorú počuť nechceme. Psí sny

00

Odpovědět

Takže čo zistil?

180

Odpovědět

No, doufám, že to, co už je dlouho známo - pes tě bude milovat takovou nádhernou nezištnou a nesobeckou láskou, jak by tě nikdy žádný člověk milovat nedokázal. Psi jsou úžasní.

112

Odpovědět

+KolikokoliU psů se vyvinul gen, který způsobuje jejich přátelskost. Naopak je v tom silná zištnost a sobeckost.
Stejně tak lidé mají obdobný gen. Důvod, nakolik je jím člověk ovlivněn je již otázka jiná, každopádně však lidí, kteří jsou ovlivněni hodně je dost. Říká se tomu altruismus.. já tomu říkám vrcholný egoismus. Což není podstatné.. jen na vysvětlenou. Každopádně tím neříkám nic o tom, zda jsou ony vlastnosti negativní nebo positivní. Abychom si rozuměli i v tomto:)

23

Odpovědět

+Daniel99Nic jako pravý altruismus neexistuje, všechno děláme za účelem nějakého zisku (ať už třeba jen mentálního uspokojení). Ale pořád můžeš rozeznávat skutky "altruistické", ze kterých má zisk někdo jiný a ty a potom ty "egoistické", ze kterých máš zisk ty na úkor někoho jiného. A nakonec co na tom záleží, jestli tě pes miluje jen čistě ze svých sobeckých zájmů? :)

40

Odpovědět

+TaanVěřím, že existuje.. ale pouze jako vzácná fyziologická porucha.
To máte pravdu, ale téma je altruismus, nikoliv egoismus.. i přesto, že jedno popisujeme pomocí druhého.
A stejně tak máte pravdu v poslední větě.. problém je, že je to v teoretické rovině.. málokdo si to sám v sobě dokáže takto rozumově obhájit.. natolik, aby se s tím následně dokázal sžít i citově.. už jen u toho psa.. natož třeba u partnera, rodiny, přátel.

10


Odpovědět

Tiez som ocakaval viac info... ale ten zaklad povedal, ze je to u vacsiny psov fifty-fifty laska a jedlo.

10