Historie světa Falloutu - Polygon

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:198
Počet zobrazení:6 134

Ať už jste nový Fallout 4 hráli nebo se na něj teprve chystáte, neuškodí si připomenout historii tohoto světa. Ve videu se tedy dozvíte, jak to celé začalo a co důležitého se stalo v předchozích dílech série. Na ně tedy video obsahuje spoilery. Už máte nový Fallout 4 dohraný? A jak se vám líbil?

Poznámka: Ve videu se sice říká, že Robert House založil RobCo Industries v roce 2022, ale je to chyba a správný je rok 2042 (v roce 2022 mu byly dva roky).

Přepis titulků

Jednou z věcí, která dělá hry Fallout tak výjimečné, je způsob, kterým pobízejí hráče k vytvoření své vlastní cesty skrz příběh. Jsou neskutečně plné obsahu a obskurních úkolových linií, že je nepravděpodobné, že je hráči někdy všechny osobně projdou. A přesto má Fallout svou historii. A ta historie se nikdy nemění. V tomto videu vám chceme připomenout to, co jste mohli zapomenout od doby, kdy vyšla první hra v roce 1997, a připomenout vám části příběhu, které jste mohli minout během vaší vlastní cesty pustinou.

Co je nejdůležitější, Fallout 4 začíná mnohem dříve než dosud jakákoli hra ze série. Jak lépe začít než na samotném začátku? Atomový věk začíná v roce 1945 v Národních laboratořích Los Alamos v Novém Mexiku. Test Trinity odpálil bombu s názvem Gadget a poprvé v historii vyrostl atomový hřib nad Spojenými státy.

Toho samého roku USA zaútočí na japonské město Hirošima. Tato událost a konečná kapitulace Japonska vedou k začátku studené války. Od tohoto bodu se svět Falloutu odchyluje od toho našeho. Do roku 1965, jakožto ochrana proti komunismu, se USA smrsknou z 50 států na 13 společenství. 25. června 2020 se narodí Robert House. Vzdělán na MIT, v roce 2042 založí RobCo Industries. Jeho narození je symbolem technologické rozdílnosti ve světě Falloutu, zdrojem jeho retro-futuristického stylu.

Analogová technologie, jako jsou elektronky, přetrvává ve Falloutu i v 21. století. Kulturně je to pořád hodně jak v 50. letech. Televize a rádia jakoby zamrzla uprostřed 60. letech. Mezitím se začíná používat atomová energie v běžném životě. Dokonce pohání i rodinné auto. Robert House vynikal ve všech těchto oblastech a pomohl vytvořit mnoho robotů tohoto světa, včetně Mr.

Handyho a dokonce i Pip-Boye. V dubnu 2052 začala válka o zdroje. Poté, co světové zásoby ropy začnou vysychat, Evropa vtrhne na Blízký východ. Následujícího roku konflikt přejde k první výměně jaderných střel v lidské historii. Americká vládá na to v roce 2054 přímo reaguje nařízením vybudovat 122 protiatomových bunkrů neboli vaultů.

V roce 2060 všechna ropná pole na Blízkém východě vyschnou. Protože není, o co bojovat, válka na Blízkém východě končí a evropské společenství se rozpadá. V roce 2066 Čína vtrhne na Aljašku s cílem vzít Americe poslední zbývající ropná pole na světě. A v roce 2072 USA anektuje Kanadu. Krátce poté, tajná vládní organizace, známá jako Enkláva, zosnuje plán. Složena z jednotlivců z americké vlády, Enkláva neočekává, že většina Američanů přežije jaderný holokaust.

Místo toho naplánují přemístit prezidenta do bezpečí, až válka nevyhnutelně vypukne, a zajistí kontinuity vlády nade vše ostatní. Převezmou tajné ropné pole pod Tichým oceánem, které vyzbrojí a opevní technologiemi, v naději, že ho použijí jako základnu pro nové zalidnění země, až radiace opadne. V roce 2074, předtím než může být Aljaška plně osvobozena od Číňanů, USA vtrhne do Číny - krok, který je devastující pro americkou armádu a pro morálku amerického lidu.

Kolem té doby je skupina pozorovatelů americké armády poslána do zařízení pro výzkum zbraní West-Tek v kalifornské poušti, aby prošetřili tam prováděnou práci. 10. října 2077 armádní kapitán Maxson zjistí, že West-Tek používá vojenské vězně na testování viru urychlené evoluce neboli FEV - silného biologického patogenu, který svou oběť bizarním způsobem zmutuje.

Maxson přikáže vědce ve West-Teku popravit. Jen o pár týdnů později, 23. října 2077, začíná velká válka. Během dvou hodin svět shoří. Ačkoli nikdo neví, kdo udeřil první, téměř každá jaderná velmoc vypustí všechny své hlavice. Samotná země se stane tvárnou z úderů tak silných, že způsobí posun zlomových linií Země a vzniknou tak pohoří a oceány tam, kde dříve nebyly.

V tomto momentu začíná příběh Falloutu 4. Po tomto ničivém útoku se Enkláva stáhne na soukromou ropnou plošinu Poseidon, včetně prezidenta USA. Pod jeho vedením budou nadále silným hráčem světa Falloutu po desítky let. Jedním z bizarních důsledků jaderného holokaustu je stvoření ghůlů - nekrotických tvorů podobných zombie. Někteří žijí stovky let a s nimi tak přežívají i předválečné vědomosti. Mezitím ve výzkumném zařízení West-Tek v Kalifornii kapitán Maxson a zbytek jeho týmu armádních pozorovatelů přečkají válku téměř bez újmy.

Vypochodují z pouště, aby nalezli útočiště v Lost Hills, kde založí Bratrstvo oceli - kvazi-náboženské uskupení vysoce militaristických bojovníků. V červenci 2102 Richard Moreau, známý také jako Richard Grey nebo Master, vede tým vědců do nyní opuštěného výzkumného zařízení West-Tek. Jako jeden z mála přeživších této výpravy je na měsíce ponořen do FEV viru.

Již ne jako člověk, Master v průběhu let experimentuje na jakýchkoli lidech, na které narazí a vytváří tak supermutanty - mohutná nazelenalá monstra imunní vůči nemocím a radiaci. V roce 2161 začíná původní hra Fallout na západním pobřeží ve Vaultu 13. Správce pošle hráče, známého jako Vault Dweller, do pustiny, aby našel náhradní vodní čip k opravě vadného čistícího systému. Více než o rok a půl později, Vault Dweller porazí Mastera a zachrání Vault 13. V krutém zvratu správce vyžene Vault Dwellera do pustiny, kde založí vesnici Arroyo.

Téměř o 70 let později začíná v Arroyu Fallout 2, když vesnice zažívá hrozné sucho. Hráč se ujímá role Vyvoleného, vyslaného z jejich vesnice, aby získal Soupravu pro vytvoření rajské zahrady. Doufají, že pomocí něj vytvoří bujnou zelenou oázu v pustině. Hra končí, když hráč zachrání uprchlíky z Arroya a Vaultu 13 před Enklávou. V roce 2258, 180 let po velké válce, začíná první hra od Bethesdy v sérii Fallout uvnitř Vaultu 101.

Hráčova postava nese jméno Lone Wanderer. Hra končí v roce 2277 ve Washingtonu, D.C, když Lone Wanderer a jeho otec James reaktivují projekt Purity - systém pro čištění vody, který přivádí čistou vodu do Washingtonu zevnitř trosek Jeffersonova památníku. Zpátky na západním pobřeží, v roce 2281 začíná Fallout: New Vegas. A konečně, v roce 2287, Lone Survivor, hrdina Falloutu 4, opouští Vault 111.

Právě tady začíná nejnovější dobrodružství Falloutu. Překlad: Frix www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

preco bojuju o ropu ked vsetko pohana jadrova energia?

152

Odpovědět

Přesně tak by se měla vyprávět historie, i když je to vše vymyšlené donutí vás to zkoumat to čím dal více a více. Luxus...

110

Odpovědět

To mi nějak nesedí, podle mně měl být vpád Amerických vojáku v power-amorech do Číny naopak povedený, a donutil Číňany stáhnout se z Alijašky, načež Čína (cca od dva roky později) reagovala odpálením jaderných hlavic. Bite me, if I am wrong!

40

Odpovědět

Toje ale propaganda.

130

Odpovědět

Polygon, to je ten web, kde si stěžovali, že se ve hře odehrávající se v Čechách 15. století nevyskytuje žádný černoch? :-D

540

Odpovědět

Natočil jsem takový malý spot na Fallout 4.
PS: Vault suit je real ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=RXhp9xwNXxo

17

Odpovědět

Jo určitě na to mrkněte, Dino se na tu roli hodí :)
A kdyby někoho zajímaly reakce na tu úvodní scénu, tak mrkněte zde, ale bacha !!! SPOILER !!
https://youtu.be/HcaTHd2VSBc

12

Odpovědět


Odpovědět

Odpovědět

1:25 máte chybu, 2022 ne "2042"

010

Odpovědět

Přečti si poznámku pod videem ;)

250

Odpovědět

Od té doby, co Fallout převzala do ruky nekompetentní Bethesda s jejich vypatlaným enginem je se sérií ámen kámen. A je mi jasné, že si vysloužím spoustu palců dole.

3023

Odpovědět

Neznáte někdo nějaké parádní módy do trojky??

40

Odpovědět

No na Nexusu si určitě vybereš: http://www.nexusmods.com/fallout3/mods/top/?

31

Odpovědět

Hrajete Fallout 4? Určitě mrkněte na módy, které si do něj už můžete stáhnout. :-) Sice to ještě není tak propracované jako ve Skyrimu, ale to přijde.

http://mujsoubor.cz/magazin/nejlepsi-mody-pro-fallout-4-1

51

Odpovědět

Chtěl jsem hrát F4, ale nějak mě to nenatchlo, tak jsem znova rozehrál New Vegas. S módy na vylepšení grafiky to vypadá alespoň koukatelně a příběh je stále skvělý.

71