Hrajte deskovky

Thumbnail play icon
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:212
Počet zobrazení:8 953

Deskové hry jsou v poslední době na vzestupu. V obchodech je k dostání spousta strategických, logických, rodinných i party her, které baví jak dospělé, tak studenty a děti. Lidé už dávno nemusí hrát jen Dostihy a sázky a Fantoma staré Prahy. Dnes si můžete zahrát Dixit, Small World, Takenoko, 7 divů světa a spoustu dalších skvělých a promyšlených deskových her, u kterých se s přáteli skvěle pobavíte. Quinn z YouTube kanálu Shut Up And Sit Down se v tomto krátkém videu zaměří na tři hlavní předsudky, kvůli kterým někteří deskovkami opovrhují. Hrajete deskové hry? Jaké jsou vaše nejoblíbenější a na které hře jste začínali?

Přepis titulků

Zdravíčko. Tohle video jste si pustili, protože vám kamarád, kolega z práce, člen rodiny nebo člen vašeho spolku pejskařů řekl, že má rád deskové hry neboli deskovky. Asi to moc nechápete, protože z hraní Monopol musel přece už každý vyrůst. Ale teď vám řeknu jedno tajemství. Dnešní deskové a karetní hry jsou úžasné, i když mi nejspíš nebudete věřit kvůli jednomu z následujících předsudků.

Neexistuje jen asi šest různých her? Risk, Monopoly, Halma, Mlýn a ta hra, ve které kupujete dostihové koně. Ne, týden co týden vychází řada nových deskovek z Německa, Japonska, ale i z USA a Británie. Občas jde o rodinné hry nebo o hry, které za moc nestojí, ale spousta těch her je naprosto skvělá. Podle druhého předsudku jsou deskovky nudné.

Ale to není pravda. Například před několika měsíci vyšla deskovky s názvem Ladies & Gentlemen. Jde o francouzskou hru, ve které hraje půlka hráčů viktoriánské džentlmeny snažící se v reálném čase vydělat co nejvíc peněz na trhu s lidskými ledvinami. Druhá polovina hráčů hraje jejich manželky, které si chtějí za výdělek nechat ušít šaty. Hru je možné rozšířit i o role služek, drben a nezadaných dam. Možná to zní jako ujetý mix bridge a zpráv z bulvárního plátku, ale nuda u toho nejspíš nehrozí.

To je prostě fakt. Obyčejný stůl můžete využít mnoha způsoby. Stačí si vybrat deskovky podle vašeho gusta. Nezapomeňte, že i poker je karetní desková hra, a nikomu nepřipadá nudný, což mě přivádí k třetímu předsudku. Deskovky jsou pro děti. Jenže to není pravda. Ve hře Labyrinth: The War on Terror bojuje hráč v roli USA proti terorismu, přičemž se druhý hráč vžije do role islámských fundamentalistů. Takže asi nic pro děti, pokud to nejsou vrcholoví politici.

K2 je jednoduchá, avšak velmi kompetitivní hra o výstupu na K2 neboli Divokou horu neboli horu s nejvyšší úmrtností na světě. Když v té hře můj horolezec umrzl během vánice ve svém stanu, chtělo se mi brečet. A to je mi 26. Takže taky nic pro děti, pokud nejsou odolnější než já, což by klidně mohly být. V Archipelagu se vžijete do role evropských kolonizátorů ostrovů v Jižním Pacifiku, kteří se snaží zlepšovat život na ostrově a spolupracují, aby je nezabili tamní povstalci.

Taky nic pro děti, pokud nejste královna Viktorie. A to snad nikdo z vás není, jinak by to bylo dost divný. U deskovek můžete smysluplně trávit svůj volný čas, ať už vás lákají strategické šachové bitvy, ve kterých to můžete nandat kámošům, nebo se jen chcete pobavit bez alkoholu, případně pobavit při pití alkoholu. Každý si najde deskovku, která ho baví, a to včetně vás. Doporučím vám pár her, které vás budou pravděpodobně bavit, ať už jste kdokoli.

Ve The Resistance se stanete členy tajného odbojového hnutí. Hra nemá žádné tahy, kostky ani herní plán. Jen se mezi sebou musíte dohodnout, koho vyšlete na misi. Háček je v tom, že je mezi vámi i několik špiónů, kteří o sobě vědí, jenže ostatní nevědí, kdo je špión a kdo ne. Když se zpětně dozvíte, že někdo z vyslaných členů misi sabotoval, přestanete svým kamarádům důvěřovat. Jde o 45 minut, během kterých se všichni obviňují z lhaní.

Občas musí jeden hráč ukázat jinému, na které straně stojí. Nakonec jeden z týmů vyhraje a to rozpoutá peklo, neboť zjistíte, že vám vaše přítelkyně celou dobu lhala do obličeje. Nebo jsem vás špatně odhadl? Třeba nechcete lhát svým kamarádům. Třeba máte radši, když je u stolu klid. V tom případě sáhněte po hře Tales of the Arabian Nights. Tales of the Arabian Nights je vyprávěcí hra, při které si budete...

Rasistický, že jo? Při které si budete s přáteli vyprávět pohádky. Vzpomínáte si na ty knihy, ve kterých jste si hráli na hrdiny? Tohle je ještě lepší. Při hře používáte neskutečně promyšlený karetní systém spolu s touhle obří bichlí, díky které... vás čeká pokaždé jiná pohádka. Jednou budete zachraňovat princeznu, jindy se budete potýkat s džiny v evropských vodách nebo se budete snažit šťastně vymotat z různých potyček.

Na začátku hry nikdo netuší, co ho čeká. Ale určitě se budete pouhým vyprávěním pohádek náramně bavit. A nakonec jeden z vás vyhraje, i když je úplně jedno, kdo z vás to bude. Stejně jako v případě řady dalších deskovek. QUINN SE SNAŽÍ SMÝT SI OČNÍ LINKY Vůbec to nechce pustit.

Zkus tampon namočený v olivovém oleji. V oleji? Jste vy ženský normální? V dnešní době si skoro každý kupuje knihy, filmy i videohry v digitální verzi, ale deskovky jsou hmatatelnou zábavou. Můžete si je podržet a sbírat. I pouhé držení karet v ruce je hrozně fajn. A vašeho kamaráda přesně tohle baví. Deskovky se navíc v poslední době prodávají čím dál víc.

Pokud vás tohle téma zaujalo a chcete se o deskovkách dozvědět víc, určitě se svého kamaráda zeptejte, jestli si s vámi něco nezahraje. Nebo můžete zajít na náš web na adrese susd.pretend-money.com, kde najdete spoustu novinek, videí, recenzí a dospělých chlapů v kostýmech čarodějů. Jsme fakt divný. Čau!

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

The Resistance je fakt jedna z najlepšícj hier na svete a čudujem sa, že tu ešte nikto nepreložil diel Tableopu, kde ju hrajú :)

10

Odpovědět

Jinak video na k***t :) radsi prelozte dalsi tabletop

14

Odpovědět

Vysel zaklinac jako deskovka, Talisman 4. edice vysla konecne v cestine a temer po roce je v CZ opet na trhu hra o truny - takze deskovkova sezona zacina. Jen skoda ze Blackfire jiz nedela dotisk World of Warcraft.

Deskovky nejlevneji ? heureka.cz :) tam uvidite pravdu.

20

Odpovědět

Deskovky jsou super, ale v dnešní PC době je těžké najít dost lidí, všichni se sejdou jedině na chlastačku. Navíc většina není přeložena vydávána v ČR.

121

Odpovědět

Potom holt jedine deskovkovej remake na PC.. Monopoly, Carcassonne.. atd hraju na PC i na tabletu :) Ticket to Ride je treba na Steamu...

11

Odpovědět

Ahoj, nevíte o něčem v Olomouci? Sice jsem skončil naposledy i pexesa, ale myslím, že by mě to bavilo.

70

Odpovědět

Ahoj, možná trochu pozdě, ale v Olomouci je herní skupina ne jedna, o té naší víc tady:
https://www.facebook.com/groups/DeskovkyPrFUP/?fref=nf
a tady:
http://www.zatrolene-hry.cz/klub/klub-deskovych-her-pri-prf-up-58/

10

Odpovědět

Deskovky miluju, mám jich něco kolem stovky. Bohužel není s kým hrát a tak musím hrát sólo hry (Ghost Stories, Čarodějky, Arkham Horror, Temné znamení, Pán prstenů...), občas k něčemu přemluvím sestru, ale to vyhrávám i když se nesnažím a tak to není žádná zábava. Jednou cca za dva měsíce se výdám s kamarády, tak to hrajem celý den a pak cca 2* do roka event deskohraní. Pardubice jsou jinak úplně mrtvý, herna co tady byla, skončila, byt kam se chodilo hrát už tu taky není, neboť majitel si odvezl všechny deskovky a lidi se přestali scházet a na univerzitě to je strašná slabota. Jediná možnost si něco pořádnýho zahrát už je jen přes pc (Board Game Arena, Vassal...)

60

Odpovědět

Tak se vydej do Hradce. ;-) Před dvěma týdny jsme tu ve spolupráci s Planetou her otevřeli specializovanou prodejnu deskových her a budeme pořádat i pravidelný herní večery plus je možnost si přímo na prodejně řadu her rozbalit a vyzkoušet. Navíc tam prodává místní překladatelka ABigWhiteWolf, takže tam budeš jako doma. :-D

Tady je naše stránka na Facebooku: https://www.facebook.com/PlanetaHerHradecKralove/

51

Odpovědět

+BugHer0Neboj vím o tom a sleduju na FB. Už jen čekám kdy bude nějaké víkendové 48h hraní.

10

Odpovědět

+BugHer0Za víknedovou 48 se přimlouvám :D (nebo alespoň za 24,...18..ok 10!)

10

Odpovědět

Ahoj, jsem z Pardubic a mám úplně stejný problém jako ty. Dej vědět na ivo.slanina@gmail.com a určitě něco můžem zahrát :)

00

Odpovědět

Prve bolo Carcassonne a Dominion, aktualne drzi Descent, Kemet, LOTR LCG a vecna srdcovka, to je Ghost Stories :-)

10

Odpovědět

Ta naše veverka Terka, chrupy chrup...

60

Odpovědět

A kde se daj koupit lidi, se kterejma se ty hry hrajou?

360

Odpovědět

Dr House používal šlapky...

260

Odpovědět

Třeba v Ostravě funguje Klub deskových her Korunka. Pro starší hráče každou středu od 16:00 do 20:00. Organizují i víkendové turnaje a volné hraní. V dalších větších městech jsou další kluby. Chce to jen hledat ;)

30

Odpovědět

Začínal jsem na Sázkách a dostizích, Osadnících a Carcassone.
Během let jsem jich zkusil mnoho dalších...
Nejvíce mě zaujaly a dodnes se je příležitostně zahraji (počítám i rozšíření):
Civilizace, Age of Mythology, Dominion, Osadníci z Katanu, Warcraft a klasické šachy :-)

Bohužel, jedna hra trvá klidně i několik hodin a shánět lidi, kteří by to s vámi častěji hráli, je celkem problematické... To už spíš donutíte lidi zahrát si nějakou old-school hru na LANu z pohodlí domova.

120

Odpovědět

Nejlepší je neomezovat se pouze na "staré" kamarády a občas mrknout na tématicky zaměřený fóra (Deskožrout), weby (Zatrolené hry), prodejny atd. Bohužel věc obvykle dopadne tak, že tě posílají do kelu převážně ty, co si nejvíc stěžujou jak není s kým hrát :)

10

Odpovědět

+FashJá mám zkušenost zase s kluby na vysoké škole (deskové hry, čajovna). Leckdy mají plac s pár desítkama her, ale ve výsledku se tam s trochou štěstí sejdou 2 lidi a za chvíli to zabalí :D

10

Odpovědět

My chcem TableTop!
My chcem TableTop!
My chcem TableTop!

:D Ne, vážně... začněte prosím překládat TableTop, nevěřim tomu, že jste přeložili všechny díly...

412

Odpovědět

Vzhledem k tomu, že několik našich překladatelů včetně mě má v těchto dnech státnice nebo zkoušky, panuje u nás krizové období. Nicméně na dalším TableTopu už se začíná dělat a měl by se tu objevit v první půlce června. ;-)

290

Odpovědět

+BugHer0Stříhám metr...

50

Odpovědět

Na tohle se chci zeptat už dlouho, a tady to bude asi nejvhodnější, takže... Bude nějaký nový TableTop? A jestli ano, kdy zhruba tak? Prosím, prosím, prosím... Děkuji za odpověď...

242

Odpovědět

deskovky zbožňuju, ale nevím, zda někoho naláká stylem
brečel jsem když mi umrzl horolezec, je mi 26 :D

a chudák hruška. po svém smrtelném pádu se tam již neobjevila

52

Odpovědět

100X lepší zahrát si pěknou deskovku, než se jako banda trotlů honit za kulatým nesmyslem.

3330

Odpovědět

No až na to že to není sport :D každopádně máš pravdu je lepší si zahrát než se jen dívat a to u čehokoli!

52

Odpovědět

Chlupy na hrudi jak neoholená Paris Hilton ale že má oholený obočí - co je to sakra zase za novou módu? :D

163

Další