Krycí jménaTableTop

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 66
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:101
Počet zobrazení:15 155

Krycí jména jsou skvělá a jednoduchá komunikační party hra, jedna z mých nejoblíbenějších, ve které se snažíte pomocí správně zvolených nápověd svému týmu sdělit, které z 25 vyložených karet patří agentům vašeho týmu. Autorem je jistě mnoha divákům známý Vlaada Chvátil. Hru si můžete zakoupit například zde.

Důležité: Protože do titulků nelze zakomponovat překlad samotných karet, se kterými se hraje, připravil jsem si pro vás překlad alespoň zde. Obrázky si můžete otevřít ve vedlejším okně, případně vytisknout: První hra, druhá hra, třetí hra, třetí hra po změně karty.

Vysvětlivky:
John Kasich – guvernér státu Ohio, který v republikánských primárkách kandidoval na prezidenta. I přes velice nízké preference se ve volbě držel zuby nehty a stále tvrdil, že může vyhrát.
Bobby Fischer – šachový velmistr.
Boner – dnes v hovorové angličtině označuje erekci, dříve kiks.
Dinklage – Peter Dinklage je známý herec, který hraje jednu z titulních postav v seriálu Hra o trůny.

Poznámka k překladu:
Při překladu jsem se snažil co nejvěrněji držet toho, co je na kartičkách skutečně napsáno a jaké přesně nápovědy hráči používají, aby se neztráceli ti diváci, kteří se nedívali na překlad herního pole, případně ti, kteří titulky sledují jen občas. U homonym jsem samozřejmě musel vybrat ten z překladů, který je pro hru nejrelevantnější. U třetí hry už to ale moc nešlo. Když se Wil a jeho parta zamotají do výrazů CZECH a CHECK (a toho, že to jsou homofony, tedy slova stejně znějící), bylo to neudržitelné. V této partii tedy došlo k poměrně razantní změně několika slov na herním plánu. Také etuda s potleskem vestoje nedává kdovíjaký smysl, protože čeština bohužel homofony v podobném významu nemá, navíc je česká pravidla v zásadě nepovolují (podle pravidel nemůžete například jako nápovědu použít slovo led/let, aniž byste upřesnili, kterou variantu používáte). Snad vás tento nedostatek překladu neurazí a video si i tak užijete. Díky za pochopení. Jo a Wilova výslovnost slova gif je samozřejmě nesprávná.
 

Přepis titulků

Slova miluju. Používám je každý den. Používám je k mluvení. A na mluvení není nic špatného, protože nejsem špión. Kdybych byl špión, musel bych držet jazyk za zuby, protože když toho řeknete moc, může to ohrozit vaše krytí, misi, nebo vás přivést do hrobu. 007, Jason Bourne, Ethan Hunt, ani jeden toho moc nenamluví.

Říkají jen to, co je nezbytně nutné. Jeden musí z kola ven! A jdeme si hrát s písmenky. Asi si říkáte, proč mluvím o slovech a špiónech, a proč rád mluvím, protože nejsem špión, když bych měl představovat dnešní epizodu TableTopu. Dobrá otázka. I když máme všichni rádi tajemno, tak tohle vám hned vysvětlím. Představte si, že se dva týmy superšpiónů znovu hlásí do akce, ale spoustu jejich kolegů o tom nikdo neinformoval.

Nepodařilo se jim totiž naladit správnou stanici. Nebo byli příliš zaneprázdnění tím, že příliš mluvili, než aby zjistili, že má šéf otázky ohledně všech těch extra výdajů v kasinu. Takže dnes v TableTopu tu jsou Michele Morrow, John Ross Bowie, Travis Willingham, Jackie Kashian a Ashley Esqueda. A budeme si hrát na tyto špióny. Naši hlavní špióni budou potřebovat naši pomoc, aby sehnali problematické agenty v terénu.

A nebude to jednoduché, protože známe pouze jejich Krycí jména. Krycí jména jsou komunikační party hra, kterou vymyslel Vlaada Chvátil. Všichni jsme špióni, kteří pracují pro dvě soupeřící země. Každý tým má jednoho hlavního špióna, který zná identity všech špiónů v terénu. Ale operativa tyto špióny zná jen pod jejich krycími jmény. Hlavní špióni se snaží, aby operativci identifikovali špióny svého týmu, ale ne špióny druhého týmu, náhodné kolemjdoucí či nájemného vraha, který má příšerný zrak a střílí na potkání.

Hráči jsou rozděleni do dvou týmů. Každý tým si vybere hlavního špióna. Z balíčku karet se vytvoří mřížka pět krát pět karet, na kterých jsou různá slova. Pak se hlavní špión podívá na kartu klíče, na které jsou barevné čtverečky.

modrá a červená pole představují špióny a toto černé pole představuje nájemného vraha. Ostatní pole reprezentují náhodné kolemjdoucí. Cílem hry je, aby váš tým našel všechny své agenty, a to dříve, než se to podaří soupeřům. Hlavní špióni pomáhají svému týmu identifikovat správná Krycí jména, a to tak, že řeknou jedno slovo. Může to být osoba, místo, kapela, album, příšera, film, Starší bůh...

A následně řeknou počet krycích jmen, ke kterým se tato nápověda váže. Například modrý hlavní špión může říci: Party, tři. Modrý tým tedy ví, že alespoň tři slova mají něco společného se slovem party. Pokud modří správně identifikují svého špióna, mohou pokračovat v hádání, dokud se nedostanou na počet, který určil hlavní špión, zde tři, nebo neudělají chybu.

V našem příkladu modří uhodli, že k party se váže citrón. Jejich hlavní špión na toto slovo umístí jejich kartu špióna a modřímohou pokračovat až do maxima tří modrých agentů. Ale pokud by modří nesprávně tipli slovo klíč... To je náhodný kolemjdoucí! Udělali chybu, takže jedou červení a modří můžou přemýšlet, co udělali zle. Vzpomínáte na toho nájemného vraha? Pokud jakýkoliv hráč z kteréhokoliv týmu řekne slovo, které je spojeno s černým polem na kartě klíče, nalezne nájemného vraha a jeho tým okamžitě prohrává.

Her typu Krycí jména bych rád viděl více. Hra, která vybočuje z nadužívané mechaniky, kdy se snažíte mít lepší odpověď než soupeři, zatímco podporuje a napomáhá smysluplné komunikaci mezi hráči. Kdo jako první dostane všechny své agenty do bezpečí? To lze zjistit jen jediným způsobem. Pojďme si zahrát Krycí jména. Jsem Ashley Esqueda a moderuji pořad Tomorrow Daily na CNET.com. Až vyrostu, chci být robotem.

Já jsem Michele Morrow, můžete mě znát jako moderátorku Virtual Ticket na BlizzConu. Já jsem Travis Willingham, dabér videoher i animovaných filmů a seriálů. Můžete mě znát třeba jako Thora z Avengers Assemble. Já jsem John Ross Bowie, většina lidí mě zná z Teorie velkého třesku, případně si myslí, že se mnou chodili na střední. Já jsem Jackie Kashian, stand-up komička a také mám podcast The Dork Forest. Vítejte u Krycích jmen. Možná jste si všimli, že je nás tu hodně. To je proto, že Krycí jména se nejlépe hrají v šesti hráčích.

Tady máme balíček karet. Ten nám řekne, kdo pojede první a kde se nacházejí agenti. Jackie, vyber prosím kartu. Můžeš tu vrchní, nebo jakoukoliv jinou. - Je to jedno. - Vezmu tu vrchní. Michele, ty vyber, jak bude tato karta orientována. Dáme to do stojánku a máme naši kartu klíče. - Vidíš na ni? - Ano. Já taky.

Na téhle kartě můžu názorně ukázat, že tuto kartu můžete natočit čtyřmi různými způsoby. Takže máte mnoho možností. Na stranách jsou navíc světýlka. Ta určují, který tým začíná. Na příkladové kartě začínají modří, ale ve skutečnosti začínají červení, HRAJE SE NA DVĚ VÍTĚZSTVÍ - Špióni? - Připraveni. - Mistře?

Špióne? - Jak se bude náš tým jmenovat? Rychle se nám to tu zvrhlo. Hodně rychle. Návrat do osmdesátek. Komando? Ne. Jackie musí z kola ven? Špatné nápady neexistují. Jackie musí z kola ven? Říkal jsem si, že to bude pocta starým špiónským filmům. A zhruba tak za minutu už nikdo nevěděl, že se náš tým takhle jmenuje.

Takže mám radost. Abychom byli na stejné vlně... - Tahle řada je tahle řada. - Spodní řada, jasně. Budeme Modré komando, co? Líbí? - Už máme jméno? - Jo, vybráno. Jak se jmenujeme? Tak dík, no. - Takhle se ke mně chovají. - Modré komando. - Modré komando?

Tak jo, to se mi líbí. - Díky za inspiraci. Tak nějak jsme to ukradli. Mluvili o komandu a naše karty jsou modré. Takže body za kreativitu úplně neputují k nám. Přizpůsobili jsme to modrému týmu. - Co s tou kartou navíc? - Tu dostane tým, který začíná. Aby to bylo vyrovnané. V balíčku je dvojitý agent. A tentokrát je to náš agent. Dám ho sem. Dobře, dobře.

Už teď mě znervózňují ty přesýpací hodiny. Ty otočíme, když řeknu nápovědu. A pak je otočím. Je to nepovinné pravidlo, nemusíte to dělat, ale mně se to líbí, protože hra je pak více napínavá. Mým cílem je, aby se mým kolegům podařilo uhodnout co nejvíce špiónů. A to co nejrychleji. Profesionál, dva. Profesionál, dva?

Trpaslíci jsou profesionálové. - A co smlouva? - Smlouva. - Smlouva? - Špatně. - To si děláš srandu? - Ó, děkujeme. A hned chyba. Věděl jsem, že to může přijít. Ale nečekal jsem, že hned. To, co pro mě ta slova spojuje, nemusí nutně souznít s tím, jak o nich bude přemýšlet můj tým.

A v tomto případě spolu ta slova vůbec, ale vůbec nesouvisí. No jo, to byla moje chyba. - Při nácviku si pletla barvy. - Jsme modří! - Jsme modré komando! - Soustřeď se na to. Opak barvy mých brýlí. Michele byla hlavní špión při nácviku a pletla si při tom barvy. Takže nemám dobrý pocit.

Úd, dva. - Noha a paže? To by mělo být ono. - Jo, pojďme do toho. Začneme nohou. - Noha. - Dej tam příslušnou kartu. Skvěle! A teď zkusme tu paži. Jdi na to. - Paže! Jdi do toho. - Paže. Stopuji časomíru, protože se dostáváme do země nepovinných pravidel.

Když úspěšně najdete tolik špiónů, kolik určil hlavní špión, máte možnost, chcete-li, hádat jednou navíc. Tento tip může nebo nemusí souviset s nápovědou. - Nemáme podle čeho se řídit. - Je brzo. Věřím vám, kolegové. Hrajeme to na jistotu, končíme. Modrý tým nám zatím nakopává zadek. - Ale to nevadí, máme šanci na comeback.

- Cítím to. Nemáte někdo smeták? Okamžitě jsme ve vedení o tři body a teď hledám smeták. Zameteme s nimi totiž. Modré koule nás ničí. John se potí, Jackie to necítí a Wil si říká, že by chtěl být u modrých. Nemáme mu to za zlé. Každého čtvrt roku si může podat přihlášku. Potenciálně můžete stále tipovat věci, které nějak souvisí s profesionálem. Ale teď vám dám nové kódové slovo. Jakmile se rozhodnu, co to bude.

Super. Máš nezbedná ústa. Vidím, jak v nich vznikají myšlenky. Wil přemýšlí svými zuby, což je dosti neobvyklé. Tic Tacu, no tak, potřebujeme najít aspoň tři špióny. Slavný, tři. Slavný, tři? Doufám, že tipnou agenta a fanouška.

A možná trefí i nějaké další slovo. Shakespeare? Hvězda, to je skoro jisté. Takže začni s hvězdou. Paráda! A pak dám Shakespeara, že? - Jdi do toho. - Shakespeare. - V očích se mu zračí zklamání! - Slyšel jsi o Shakespearovi? Slyšel jsi o něm?

Není snad slavný? Wil není zrovna fanda do čtení, protože když vidí slovo Shakespeare, tak si myslí, že je to vymyšlené slovo. Asi jsem zapomněl, že Shakespeare je slavný. Tisk, dva. Tisk, dva? Takže článek. A komiks? Jakože noviny se tisknou. Existují ještě noviny?

- Existuje to ještě? - Můžeš jimi vystlat ptačí klícku. 16 lidí na světě si teď řeklo: "Au, to bolelo." Chudáci ti, co je mají předplacené. Začneme tedy článkem? Začal bych komiksem. Tak jo, pojďme na komiks. Přestaň se na mě dívat tím pohledem, že jsi na sebe příšerně pyšná. Jen se snažím nenavazovat s nimi oční kontakt, abych jim neradila.

Fakt? Vypadalo to... Modré komando prostě jede. Nelíbí se mi tvůj přístup, nováčku, ale respektuju ho. - A teď článek. - Mí špióni jsou lepší než ti tví. Šmejdi! Překvapuje mě, jak dobře to Michele jde. A s Ashley se snažíme naladit na naši bratrsko-sesterskou harmonii myslí, je to působivé.

Můžeme si tipnout jednou navíc, ale neuděláme to. Schováváme si to na chvíli, kdy to bude napínavé. Až se jednou netrefíme. Kdykoliv máme možnost použít tip navíc, tak to neděláme, ale tu chvíli využíváme k tomu, abychom si dobírali druhý tým. A pokud se někdy netrefíme, třeba to použijeme a zkusíme to dohnat, ale to se zatím nestalo. - Mám pocit, že vím, jaké mají karty.

- Tak jo. Hrad, dva. Hrad, dva. Zkusíme použít i předchozí nápovědy. Co říkáš na agenta? Ne, začala bych sestrou. Jo? - Sestra. - Správně. Tak jo, super. Ještě jedno. Limuzína nebo stadion. U agenta nevím. Agent se ti nezdá?

Tak zkusme limuzínu, to jde dobře se slavným. Limuzína. Do p*dele. To si děláš legraci? John a Jackie komunikují v jazyce komiků. A je jasné, že já v této skupině lidí nejsem. Tak jděte na to. Modrá péra, nebo jak se jmenujete. Jasně, to jsme my. Pokud nevyberou nájemného vraha, jsme v háji.

- Teď mám strach. - Teď jsme pod tlakem. Takže já mám hotovo. Mám pocit, že pořád můžeme vyhrát. Jmenuji se John Kasich. Řeknu smrt, tři. Není nikdo, kdo by lépe uvedl slovo smrt, než Michele. Je to ta pravá osoba, která tohle slovo vybere jako nápovědu. - Řekla bych nůž. - Jo. Možná kapka?

Že někdo zkape? - Jo. Zkusme nůž. - Je jich hodně. Nůž určitě. Super. Hodně dobře jim to spolu jde. Hodně dobře si naslouchají, ale taky mají štěstí. A taky mají hlavní špiónku, která by určitě řekla, že Shakespeare je slavný. Jo, jo, jo. - Hlídka smrti.

- Myslíš? - To se mi líbí. - Může být? Tak jdem na to. Možná to bude ono. - Ale není. - Ale ne! To se mi líbilo. Nemáte zač. Zaplatit nám můžete později. Raději nebudu vycházet z domu. Tohle není vaše karta.

Dal jsem tam špatnou kartu. Limuzína je náhodný kolemjdoucí. - Pardon. - Máme o to větší šanci. - Jsme jen trochu mrtví. Co jsme měli za nápovědy? Slavný, profesionál... Hrad byla poslední nápověda. Až uvidíte, co mám za slova, tak uznáte, že to mám těžké. Jo, je to náročná role. Máte těžkou práci.

Wil neví, jak dál. Když začne přemýšlet, tak jeho ústa začnou vypadat jako ústa krakena. Takový zoban... Snaží se asi souznít s přírodou, nebo uzavřít pakt s Cthulhu. - Jako přísavka. - Za tohle kolo ti porostly vousy. Na konci pořadu bude vypadat jako Gandalf. Ten z prvního filmu, Gandalf Šedý, ne Bílý. Ale to vám vysvětlovat nemusím.

Koukáte přece na TableTop. Dinklage, tři. - Jsi na sebe pyšný? - Ne. Tahle nápověda je příšerná, ale jsem zoufalý. Pokud budou myslet na Petera Dinklage, možná si vzpomenou na Hru o trůny a na to, že jsem řekl hrad. A možná díky tomu tipnou podkovu. Dinklage je v mé mysli takovým světlem Hry o trůny. - Začneme tímhle.

- Jo! Jeden bod pro nás. Wilova nápověda byla Dinklage, super, i když mám z toho špatný pocit, protože Peter Dinklage asi preferuje označení malá osoba. To na kartách není, takže hádáme trpaslíka. Můžeme se vrátit v čase a zkusit předchozí slova. Takže si vybereme ta, která jsme hádali dříve. - Agent? - Jo, jdeme do agenta. - Taky jsem agent. - Ano! Tak co teď?

Cela, nebo stadion. Byl zavřený v nějaké měsíční cele nebo kde. - A čekal na soud. - Takže cela. Do p*dele. Další náhodný kolemjdoucí? V očích veřejnosti se ztrapňujeme. - Sklapněte. Už jeďte. - Ale to je naše. - Cože, vaše?

- Ve skutečnosti je to modrý špión. Ale ne! Ne, není! Ale jo, je. Špatně jsem se podíval. Kdyby červení byli tým z Mission Impossible, tak by ten tým tvořili tři Emilio Estevezové. Lidé zapomínají, že v prvním díle Emilio Estevez hraje, ale je tam a brzy umře. A o to jde. Už nám zbývá jen jeden špión. Zkus nějakou jasnou nápovědu. Palivo, jedna.

Palivo, proč ne. Raketové palivo, brnkačka. Palivo? Raketové palivo, to bude ono. Sorry, ale je konec. Šlus. Modré komando! Jsme my to ale skvělý tým! Gratuluji, modří, vyhráli jste první kolo. Tahle slova jsem měl.

Řekněte mi, jak spolu souvisí. Světlo, podkova, fanoušek, varhany. Dinklage byl dobrá nápověda. - To byla trefa. - Má totiž fanoušky. Taky má podkovu a světlo. - Nevím, byl to děs. - Stadion jsme neměli? - Stadion jsme neměli. - Dinklage vám mohl získat tak šest karet. - Dal bych ruku do ohně za stadion. - A co milionář? Je druhé kolo, vyměnili jsme hlavní špióny.

Jsou to John a Ashley. A kdo má podle karty začít? Modří. Takže tahle karta, co vypadá přesně jako já, hraje s námi. Takže máte dvojitého agenta. To bude těžké. Moc jim to jde. Ale teď to pokazí a úplně se jim to rozpadne. Jako malá jsem hodně koukala na Kolotoč. Takže slovní hry mi jdou.

Takže jsem si svými špiónskými schopnostmi jistá. Patrika, dva. Ashley a Michele mají úžasnou schopnost jako Jean Grey nebo Profesor X, sdílí vlastně jednu mysl. Ale doufám, že budu moci přispět svými... rozsáhlými znalostmi tvarů a barev. Tipovala bych leprikóna. Jako na Den svatého Patrika.

A březen, protože je to v březnu. - Den svatého Patrika je v březnu. - To už nevím, ale leprikón se mi líbí. Hned nám bylo jasné, že Ashley myslela na leprikóna. Správně. Správně. Ale to druhé, Patrika, dva. To nás rozhodilo. Jestli je to opravdu březen, budu ohromen. Jdi na to. - Jste skvělí!

- Géniové! Věděl jsem, že je to správně. Vím, že to není v mém zájmu, ale nemůžou tipovat ještě jednou navíc? - Prý není to v mém zájmu! - Je to tak. Jestli chcete, tak můžete. - Tipnout to? - Tipnout navíc. Mé sympatie k pravidlům a řádu mě zase potopí. Modré komando se musí poradit. Honem. Vyberte nájemného vraha. Rozhodli jsme se pasovat.

Tak jo. Jdeme na to. Johna jsem naučil vše, co umí. Nejsem si jistý, jestli to k něčemu bude. Sydney, dva. - Austrálie to bude stoprocentně. - Nemyslím. Austrálie. A asi klokan. Jo, jdeme do klokana. - A co teď?

Budeme pasovat? - Můžeme si ještě tipnout. Fénix zní dobře. Tak zkusme pasovat. - Začíná to být napínavé. - Jo, je to prima. - Je to lepší než to, co se stalo předtím, o tom nebudeme mluvit. - Nic se nestalo. Hele, lidi, skvělé první kolo! Všichni ví, že před tímhle kolem se nic nestalo. A v téhle první hře se nám velice daří. Červený tým si může říkat, že chtějí začít nanovo, ale fakta jsou fakta a tu první hru jsme zcela ovládli.

Super začátek, před touhle částí pořadu se nic nestalo. - Dobrá práce! - Pak se to sestříhá. Jde o to, že druhé kolo se hraje právě teď a já ho chci vyhrát! Trojúhelník, jedna. Bermudy. - Poslouchej, jak jsou zklamaní. - Zní skoro zničeně. "Mohlo to být lepší."

Můžete si tipnout, jestli chcete. Co myslíš, Bobby Fischere? - Myslím, že raději pasujeme. - Jo, pasujeme. Nadělali jsme si do gatí. - Jsem připraven. Připraveni? - Jasně. Sirény, dva. - Sanitka. - Jo, to určitě. Sanitka.

Johnovi to moc jde. Mám pocit, že je mezí ním a Wilem pouto. Máme šanci vyhrát. Teď přijde náš comeback. - A pak stříkačka? Hasičská stříkačka? - Jo, to se mi líbí, jdi do toho. - Zkusíme stříkačku. - Zkuste draka. Do p*dele už! Díky, červení! Tuhle kartu bych asi nedala. Světlo, dva.

- Paprsek světla. - Souhlasím. Možná den? Ve dne je světlo. Tak jo, zkusíme nejdřív paprsek? Správně. - Bylo to světlo, že? Takže den? Ano! - Je připraven. - Srst, dva. Srst, dva?

Mamuti mají srst. A jeleni mají taky srst. S mamutem souhlasím. - Předstírejte, že jsem na něj sáhla. - Mamut. - Tak jo, prima. - Medvědi žerou med a mají srst. Medvědi žerou med a mají srst? Jasně, Jackie, určitě. Poslechni svou intuici, holka. Fénix nemá srst, New York nemá srst.

Draci nemají srst. Pás. Srst. Med? Já bych řekla med. - Med? Fakt? To si fakt nemyslím. - Nemám ti to za zlé. Jediná věc, která tu má nějakou souvislost se srstí, je med. Skoro jsem řekl chlupy. Ale připadalo mi to... až moc vágní a obecné. Med je o krok dál, než kam mají dojít.

O krok dál. Tak daleko nemusíte. Pokud si nejsi jistá, tak já si jelenem jistý jsem. A klidně za to převezmu zodpovědnost. - Takže jelen. - Prstík. Mají jeleni srst? - Jasně! - Koukej, jak krčí rameny. Když tak kožešinu. Jelen, tedy zvěřina.

A ti mají kožešinu, ne srst, to jako pardon. - Bylo to dost na hraně. - Chceš pasovat? Měli bychom. Pokud si nejsi tím New Yorkem jistá. Pokud si jsi New Yorkem jistá... Docela jo. Říkáme New York. Vidíš? Je z New Yorku. Ale teď jsem pod tlakem a musím vymyslet něco dobrého.

Jsi Bill Buckner a tohle zvládneš. Mám pocit, že cítím sarkasmus. - Ne, myslím to vážně. - Jako Newyorčan to chápu. Bill Buckner hrál v roce 1986 za Red Socks a tehdy jim prohrál Světovou sérii, protože mu mezi nohama proklouzl míček od Mookieho Wilsona. Neprohrál jim celou sérii, měli ještě jednu šanci vyhrát. Posloucháte vůbec?

Ne, že? Posunuli jste to, protože koukáte na TableTop. Jsi Fred Merkle a zvládneš to. - To nechápu. - Merkle byl původní Buckner. - Chápu. - Jsem ztracen. A Merkle hrál tak dávno, že tenkrát v novinách... Hrál na druhé metě a když to pokazil... Tak v novinách tehdy psali, že Merkleův výkon nestál za nic. Když tenkrát něco nestálo za to, nikdo se nad tím nepozastavil. Někdy se lidi nepozastaví ani dnes...

Ale... Není to... Nějak jsem se v tom ztratil. Teď už tu nic nestojí. Mně to za to stálo, a teď to nemyslím nijak úchylně. Teď jsme pozadu, takže se musím pokusit... Musím něco vykouzlit, aby se to povedlo. Snažím se spojit pás, olovo a mikroskop. To jsou tři slova, která spolu obvykle nesouvisí.

Radiace, dva. Možná je napadne, že olovo chrání před radiací. Možná je pak napadne laboratoř a někoho napadne olověný pás... Nevím. Hodím to do éteru a uvidím, co na to řeknou. Olovo chrání před radiací. Olovo vás ochrání před radiací. To bude ono, Travis je skvělý. - Jdi na to.

- Správně, super. V bazénu snad žádná radiace není. Ale uranové tyče se noří do vody. Chtěl jsem říct, že Godzilla má radioaktivní dech a je to tak trochu drak. Chápu, kam tím míříš. Vím, že to další slovo je pás. Van Allenovy radiační pásy. Snad je nikdo další nezná. Plasty mohou být toxické. Čas vypršel.

Tak to zkus. Zkus ten plast. Ale myslím, že je to Godzilla. Rozhodli jsme se tipnout plast. Možná si Ashley říká, že plasty můžou být toxické. A to možná znamená, že to souvisí s radiací. Pěkná blbost. - Ale ne. - Další náhodný kolemjdoucí. - Zmatená paní. Zcela zmatená paní.

"Proč si myslí, že byl ten plast ozářený? Strčili ho snad do mikrovlnky? Netuším." - Tak co? - Pod, dva. Potřebuju, aby řekli linka a krytí, a dám jim nápovědu "pod". Můžete totiž něco podtrhnout linkou, nebo se můžete skrýt pod něčím. - Krýt se pod něčím? - Dobře. Už jen poslední. Nic se nemůže pokazit.

Vítr máme v zádech. Máme slušný náskok a zbývá ještě několik vteřin... A pak se objeví Wil... Pod mikroskopem! - Do hajzlu! - To jsem teda nečekal. Myslel jsem, že jsme v háji. A Billu Bucknerovi proletí míček přímo mezi nohama. Mám pocit, jako bych v hrudi měla světelnou kouli, která vyzařuje světlo.

Díky, mikroskop je náš! Pravděpodobně souvisel s radiací. To by mi nedošlo, myslel jsem totiž na Godzillu. Není potřeba páchat sebevraždu. Jsem nejhorší na světě. Pokud se budu topit a vy místo zachraňování budete moci uhasit hromadu hořícího hnoje, jděte radši hasit sra*ky. Potřebujeme jen jedno.

Smyčky. Smyčka lana. To tu ale není. Pardon, ale taková karta tu není. Pojďme to natahovat. Měli bychom to pořádně promyslet. Co když někdo skáče do bazénu? - Vy zrůdy! - Mohlo by to být ono. Natahují to, protože to ví. Jste fakt děsní. Chtěli jsme se ujistit, že jsme tomu věnovali potřebnou pozornost.

Zkusili jsme tedy další karty. A zkoušeli je nějak spojit. Byli jsme opatrní a analytičtí. A radili se s hvězdami. Můžete si kopnout do mrtvoly. A nebo se na ni můžete vymočit a pak si s ní hrát jako s hadrovým panákem. Přijde mi to kruté.

Připomíná mi to mučení. Neměla by se uplatit Ženevská konvence? Možná to tipneme. Zavři oči a jedno vyber. Mám pocit, jako by se tu odehrávalo šest dílu série Saw najednou. Ani se nebudu dívat. Van Allenovy radiační pásy, že? Chtěla jsem říct radiace, tři a označit pás, olovo a mikroskop. Laboratoře a tak. Ale chtěla jsem hrát na jistotu.

Chceš říct, co nám zbývalo? Nechápu, jak jste to přehlédli. Už jsem myslela, že jsme prohráli. Řekl pod, to první vám vyšlo a tu linku jste nepochopili? Pod něčím se krýt a něco podtrhnout. Myslel jsem, že je tam napsáno limetka. Odsud to tak vypadá, svítí na tu kartu světlo. Odráží se tam.

Víte, jaká písmenka vypadají velice podobně? N a M. No a v abecedě jsou hned vedle sebe. Díky moc, lidé, kteří jste vymysleli psaní. A tohle byl podle tebe ned? Nebo možná jelem. Nebo Fémix. Poslouchejte, vyhráli jste.

Dostanete trofeje. - Trofeje! - A my ne. Ale dohráli jsme to rychle, takže můžete dát ještě třetí kolo, aby měli všichni možnost být hlavním špiónem. Bude to přátelský zápas. Exhibiční zápas. Jo, exhibiční zápas. Tak to přichystáme a zahrajeme si ještě jedno kolo jen tak pro radost.

Je divné říkat, že hrajeme nějakou deskovku "jen pro radost," vždy se přece hraje jen tak pro radost. I když je to "přátelský zápas", modří chtějí stejně vyhrát. Není možné, abychom vyhráli. Nemůžete vyhrát dvě kola ze tří. Ale v této hře můžeme dosáhnout toho, že odejdeme se ctí. - Červení začínají. - Začínám. Pamatujte, je to exhibiční zápas, pro radost.

Užijte si to. Travis vypadá utrápeně. Má strach a já teď už taky. - Máš trošku tik. - Dobrý, v pohodě. I když je to exhibiční zápas, Travis vypadá vyděšeně. Hrozně se potí. Jsem trošku nervózní. Skvěle to zastírám. Půlku obličeje mi zakrývají ruce. Takže jsem vypadal v klídku. Mám jednu radu.

Poslouchejte svou intuici a hodně štěstí. - Tak jo, super. - Už se nemůžu dočkat. Už se těším. Dva lidi, kteří se bojí být hlavními špióny. Super, že to vyšlo na exhibiční zápas. Baseball, tři. - Baseball, tři? - Pálka, roh. Země, uzemnit? - Hra. - Jo, hra. - Co myslíš?

- Myslím, že pálka je jistá. Super, prima. - Hra taky. - Dobře, hra. Ale no tak! Mohlo být hůř. Taková zajímavost, baseball je hra. Jackie, tohle je pro tebe, takže poslouchej, úryvek z Wikipedie: "Baseball je kolektivní pálkovací míčová hra." Hned v první větě.

Baseball je hra. Když je na stole slovo hra, tak s nápovědou baseball ho vyberu, protože baseball je hra. Tak jo. Plášť, dva. Plášť? Uprostřed je slovo šatna. A potřebuju to nějak spojit. A taky je tam laboratoř a knoflíky. Takže si říkám: Laboratorní plášť, který má knoflíky. A dává se do šatny. Ale v zadní řadě je cesta.

Takže když řeknu tři, možná budou myslet na cestovní plášť. Takže když řeknu dva, tak vezmou ta dvě jasná slova. A pak nemůžu vědět, jestli pak trefí šatnu. Je to totiž úplně jiné slovo. - Pavoučí plášť. - Laboratorní plášť. To by šlo. - Chobotnicový plášť.

- Ten nosím každý pátek. - Rohový plášť. - Co knoflík? Plášť má knoflíky. Na plášti jsou knoflíky, to dává smysl. Nic dalšího jsme tam neviděli. Tak zkusme laboratoř. Podle mě je laboratoř jasná. - Super. - A teď se musíme rozhodnout. - Případně můžeme hádat navíc. - A co cestovní plášť? Úplně to nesedí, ale mohlo by.

Takže buď knoflík, nebo cesta. Takže knoflík? Tak jo. Zkusme knoflík. Vybraly jste moudře. - Chceš zkusit ještě jedno? - Chcete hádat navíc? Když najdeme nájemného vraha, bude hned konec. - To by bylo super! - Opravdu. Můžete, prosím, záměrně prohrát?

Zkusme cestu. Tak jo. Bohužel to úplně nevyšlo. A je to. Ahoj, kluci. Hodně štěstí. - Díky. - Pískoviště, dva. Pískoviště, dva? Tak jo, řekl bych, že pískoviště najdeš v parku. - To působí dobře.

- Jo, to by šlo. Park. Dobrá volba. - Pískoviště... - Hele, Jackie... NÁPOVĚDA NESMÍ OBSAHOVAT KOŘEN HÁDANÉHO SLOVA Najednou tu máme porušení pravidel. Netušil jsem, že to jde. Jackie to zvládne! Nikdo z nás si nevšiml, že písek a pískoviště mají stejný základ slova. Ale místo toho, abychom začali znova, tak tu kartu akorát vyměníme a otočíme ji, stejně neměla reálný vliv na hru.

A prostě budeme pokračovat. Takže písek jsme odstranili, aby pískoviště mohla být nápověda. Park hádáme stejně. Ten jsme si mysleli. To zní fér. - Na tom se všichni shodneme. - A pokračujeme. Takže pískoviště a baseball. - Pořád se mi zdá ten roh. - Tak zkusme ten roh. Říkáme roh.

Máme pravdu? Nemáme. Ještě než jsem otevřel pusu, už kroutíš hlavou. Tak tohle nevyšlo. - Nenapadlo tě, že budeme myslet na rohy baseballového hřiště? - Ne. To mě nenapadlo. Co se dá dělat, zeptat jsem se musel. Nevadí, odpouštím ti to. Zkusím využít své rozsáhlé znalosti akronymů a řeknu: Mensa, jedna.

- Mensa? - To bude génius. To je jasné. Říká se, že chobotnice jsou nejchytřejší zvířata na světě. Můžeme hádat ještě jednou. Měli bychom ale pasovat. Tohle kolo nebuďme agresivní. Ať si to pohnojí sami. - Dobře, tak jo. - Pasujeme. Tiskárna, jedna.

Laserová tiskárna. Nebo tiskárna v šatně? Tak ne, laserová tiskárna. Jo, vybíráme laser. - Můžete to... - Super! - Můžete zkusit ještě slovo navíc. - Jo, zkusme to. Co hák? Kvůli baseballu. V různých hrách se dá hákovat. Myslíš?

- Zkusme kuličku. - Tak jo. Kulička? Podařilo se nám získat bonusový bod! Komu se daří, když je to jedno? Tomuhle týmu! - Kapitán, jedna. - Hák. Tedy Hook. - Jo, to je jasné. - Kapitán Hook. A pak mě něco napadlo. Když Wil mluvil o těch šatnách, uvědomila jsem si, že to slovo se dost blbě používá.

Je to tak. Takže zkusíme šatnu. Zkusíme jako bonusový tip slovo šatna. - Jsem na vás pyšný. - Panebože! Geniální. Ty jsi to fakt takhle myslel? Neuvěřitelné! To snad není možné. Jak tě to mohlo napadnout?

Díky. Díky. Prosím. Travis vymyslel nejlepší krycí jméno. To je tak geniální, že chci napsat program, který se podívá do vyhledávání, vezme úplně všechny gify, ve kterých lidé aplaudují vestoje, a každý den Travisovi jeden z nich pošle. Až do konce jeho života. Chtěl bych poděkovat svému učiteli za základce, panu Butlerovi. Z hodin kreativního psaní.

- Zasloužíme si prohrát. - Neboj, prohrajeme. Protože... Ashley to prostě došlo. Musím poděkovat Wilovi. Už tam skoro jsme. Abychom se pohnuli dál, budeme potřebovat nějaké slovo. Slovo, které by mělo vypadnout z téhle díry na vtipy. Někdo mi strčil slova do mé díry na vtipy.

Musím si zajít k doktorovi. Tohle začnu používat ve své běžné mluvě. Tohle jsem ještě neslyšel. - A co díra na dorty? - Ta se vztahuje ke spotřebě. Ale díra na vtipy je o produkci. Něco jde dovnitř a něco zase ven. A teď záleží na tom, co vypadne. Aktivní, dva.

Aktivní? Ninjové jsou aktivní. - Piloti jsou velmi aktivní. - To je pravda. Pilot by to být mohl. Ano! A chceš zkusit ninju? Máme říct dvě slova. A zbývají nám čtyři. Ninjové jsou velmi aktivní. - Ale kočky taky.

- To teda ne. Promluvil někdo, kdo nemá kočku. To je pravda. Představuji si je, jak běhají kolem gauče nebo si hrají s klubíčkem, ale taky toho asi hodně naspí. Kočky prospí až dvě třetiny dne, no jo. Kočky nejsou aktivní. Ale ninjové ano. To je náhodný kolemjdoucí ninja! Stojí si tam a mí operativci ho chtějí oslovit.

- Ninja. - Jo, taky bych řekl. Další šokovaný gentleman. Ninja je velice aktivní profese. Kdybyste jako ninja řekli: "Nemůžu dnes do akce, budu dělat papíry, protože mě bolí záda." Tak by vám kolega oponoval: "Jaké papíry? Jsme ninjové." Není kam spěchat. Narozený, jedna. - Narozený?

- Život? Na začátku života jste narození. Nuda! Tak jdem na to! Život. Ano. Ano! Hudba, jedna. Tak buď hudební nota, nebo trubadúr. Trubadúr je spojený jen s hudbou.

Nota ne. Dobře, trubadúr. Jsem hrozně smutná. Víš, že trubadúr souvisí s hudbou? Ano, to máš pravdu. Je to to nejvíc hudební slovo tady. Z toho asi musíte být smutní. - Už bychom to měli ukončit. - Trubadúra jsem si nevšimla. Jsem prostý muž.

A chybí nám jedno slovo. A tím slovem je kočka. Mazlíček, jedna. - Tipovala bych kočku. - A co chobotnice? - Můžete chovat chobotnici! - Co pavouk? Podle mě klidně může myslet chobotnici. - Podle mě chce spíš vyhrát. - Mazlíčci mají klíšťata! Proč vám vůbec pomáhám? Měl bych přestat. Vždycky jsem chtěla mít dinosaura.

Nějaký pes se klidně může jmenovat Šroub. - To jo. - Myslíš, že bychom to měli natahovat? Měli bychom si to pořádně promyslet. Vy jste fakt zrůdy. Už to skončíme? Tak jo. A to je konec. - Byla to nota, že? - Jo. Hele, lidi, jste fakt skvělý tým.

Modré komando! VÍTĚZOVÉ! MÍSTNOST PORAŽENÝCH Vzdal jsem se práva si dneska stěžovat, protože mám pocit, že je moje chyba, že neumím pořádně číst. Ach, Wile, je to tak. Dobře řečeno. Ráda na tebe přesunu všechnu svou zodpovědnost za tu prohru. Dobře.

Já to nějak zpracuju a pak se vydám ke Zdi vítězství. - To bude nejlepší. - To jo. Předám vítězůn jejich trofeje. Díky, že jste přišli. - Šampaňské, konfety a tak? - Přesně tak. Tak si to představuju. Místnost vítězů. - Představuj si to tak i nadále. - Jasně, je to tam skvělé. Díky, že jste přišli.

Můžete zůstat, jak dlouho budete chtít. Možná se tu natáhnu. Ve Flubberovi jsi byl skvělý. S potěšením vám dnes předávám TableTop trofeje úžasnosti! Michele, tohle je opravdová trofej, nejen atrapa z výkladní skříně, co jsme někde vyhrabali. A je na ní tvé jméno. - Páni! Jak je to možné? - No jo, podívej. Michele, to je pro tebe.

Travisi, tohle je skutečně tvá trofej, není to jen nějaká... Asi to znamená, že jsi nejlepší lední medvěd. - Tuhle trofej bych ti udělila. - Gratuluji, Travisi. Tady je tvá trofej. A Ashley... Může to vypadat, že je to trofej z nějaké grand prix, kde někdo vyhrál třetí místo, ale ne, jsi jen třetí člen týmu, který dnes vyhrál, tedy Modrého komanda. Jen se ujistím, že všichni ví, že neumím vyhláskovat tvé jméno.

Není tam N ani M, takže... Ty jsi ale osina. Tady je tvá trofej. Gratuluji, hráli jste moc dobře. Šatna a plášť, super. Na to budeme dlouho vzpomínat. Chcete pronést vítězný proslov?

Nebo říct nějaká slova vítězství divákům u obrazovek? Slova vítězství? Mám pocit, že zpočátku o nás byly pochyby, ale nakonec se nám to podařilo. Zcela jsme tu hru ovládli. Byl to týmový výkon. A tůdle nůdle. - Jo, gratulace jen nám. - To by mohlo stačit. Gratulace! Díky, že jste se dívali.

A než se zase uvidíme, zahrajte si víc her. - Už bychom měli jít. - Dobře. Tudy ne. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Videačesky sice sleduju dlouho, ale sem tam mám pár dnů nebo týdnů pauzu a zpětně nestíhám dokoukávat. TableTop sleduju tak nějak průběžně, když mi něco padne do oka. Právě jsem shlédla na jejich kanálu Karty proti lidskosti a říkala jsem si, že to bych si docela dala s titulkama, protože by mě zajímalo, jak by to někdo překládal. Že by to bylo na Videačesky? ... ... ... A AŽ TEĎ JSEM ZJISTILA, ŽE JE TU TOLIK TABLETOPŮ PŘELOŽENÝCH?! Aj. No, můžu jít spát o trochu později, myslím.

10

Odpovědět

Páni, nečekala jsem, že se u tohodle videa tak nasměju. :)

10

Odpovědět

Objednávam, ďakujem za tip :)

20

Odpovědět

Super, děkuju za tohle přeložené video. A jsem rád, že hra, kterou jsme udělali, se líbí i tady :)

PS: Letos vyjde i kooperativní varianta hry, která velmi dobře funguje pro dva (či tři) hráče.

150

Odpovědět

Díky za skvělou hru :-)

40

Odpovědět

Hráli jsme to i ve třech týmech, s tim ze ten třetí tým mel jako agenty kolemjdouci .-) taky se da, a nahla smrt je častější

70

Odpovědět

Super hra. Hlavně když máte na stole karty Rusko, zima, hvězda, smrt, koleje a tábor a dostanete nápovědu gulag 6 :D

170

Odpovědět

není laser tag to samé jako lasergame, ve smyslu paintballu s puškami bez kuliček?

00

Odpovědět

Ano, laser game je český překlad pro laser tag.

30

Odpovědět

Teď po moha dílech Tabletopu mi teprve opravdu došlo proč tu serii Will vymyslel, založil a moderuje. Je to jediná možnost, aby ho známí nevyhazovali od týmových deskových her jako fatální brzdu. :-D

270

Odpovědět

Tady dostal Wilův tým teda pořádně na budku :D

51

Odpovědět

Chybi mi ve vysvetlivkach Dinklage, otravne to googlit v tretine videa aby clovek vedel o cem je rec.

212

Odpovědět

A nebo stačí umět číst titulky a trošku zapojit mozek (wink, wink).

102

Odpovědět

Co je na tom k vysvětlení? Jde o příjmení herce známého ze Hry o trůny. Navíc se ve videu přímo zmiňuje, kde hraje, že má malý vzrůst apod.

191

Odpovědět

+BugHer0Ne každej sleduje Hru o trůny. Ve videu se to sice zmiňuje, ale až chvíli po tom, co jeho jméno padne. Takže počítám, že spousta lidí, který nevěděj, o koho jde, si v první chvíli, kdy uslyší cizí jméno, video stopne a jde hledat, o koho jde. Osobně mi je jedno, jestli to budu googlit nebo si to najdu dole ve vysvětlivkách, ale je fakt, že když tam máte Kasiche a Fishera, tak nevidím důvod, proč tam není Dinklage.

48

Odpovědět

+TominasAhoj, pardon, tak nějak vždycky předpokládám, že všichni sledují Hru o trůny, což samozřejmě není pravda. Popisek jsem doplnil pro budoucí generace ;-)

140

Odpovědět

+XardassOno mě ten seriál přestal bavit po pár epizodách první sezóny, takže jsem si z něj moc neodnesl. Tominas to docela přesně vystihl.

02

Odpovědět

Krycí jména jsou nejlepší párty hrou posledních let. Ať je vezmu na jakoukoli akci, baví všechny zúčastněné. Zatím jsem narazil jen asi na 2 lidi, kterým hra nesedla. Navíc je super, že česká verze (a vlastně i původní – český autor) není jen překladem anglické. Slovíčka jsou navržená tak, aby to bylo zajímavé a dalo se toho hodně vymyslet. :-)

210

Odpovědět

Krycí jména jsou supr! Potřeboval bych poradit. Chtěl jsem původně koupit tu původní verzi se slovy (prej je nejlepší), ale protože si ji chci pak zahrát s kamošema ze zahraničí, tak půjdu nejspíš do verze s obrázkama. Hrál ji někdo? Dík.

00

Odpovědět

+DantonHrál jsem obě. Radši mám tu slovní, ale obrázková je taky fajn a kvůli jazykový nezávislosti se určitě hodí. Ale je dost těžká. Přijde mi, že u té slovní jde víc o to se vžít do spoluhráčů a dát geniální nápovědu, kterou pochopí. U obrázkových je to těžší v tom, že na těch obrázcích je víc věcí a náznaků naráz a jako kapitán hlavně přemýšlíš, jaký slovo říct, aby náhodou nebylo zakomponováno v obrázku, který jsi opomněl. Kolikrát se tam dýl přemýšlí a rozhoduje.

80

Odpovědět

Vďaka za preklad! Takéto dlhé video a k tomu ešte prekladateľské oriešky v podobe jednotlivých kariet, to si zaslúži špeciálne poďakovanie.
Video super, len mi tam veľmi nesedela tá staršia pani. Ale okrem nej fakt parádna a vtipná zostava.

210

Odpovědět

Jo, Jackie byla trošku mimo. A taky to někdy mohli hrát líp než na jedno slovo na nápovědu. Ale jinak to bylo prima :-)

31