Hudební nástroje z ledu

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:77
Počet zobrazení:4 490

Z ledu se dá vytvořit leccos. Ale věděli jste, že se z něj dají vyrobit i funkční hudební nástroje a zahrát s nimi potom třeba celý koncert? Více se dozvíte v tomto videu.

Přepis titulků

Je tu někdo, kdo neumí švédsky? Dobře. Asi před 20 lety jsem vytvořil svůj první hudební nástroj z ledu na vrcholu hory. Utáhl jsem struny a zapojil dráty a uslyšel jsem zvuk toho nástroje. To mě nadchlo natolik, že jsem si nasadil lyže, sjel až dolů do vesnice a řekl jsem jim, co se mi přihodilo a jak jsem nadšený. Mysleli si, že jsem cvok. Ten den jsem měl jakousi vizi, sen o tom, co by se mohlo v budoucnu stát.

Vítejte v mém snu. Nástroj z ledu je vytvořen ze zmrzlé vody, která předtím byla tekutá. Tohle fyzické spojení otevírá dveře jakémusi spirituálnímu souznění. Když poslouchám nástroj z ledu, jsem šťastný. Jedna věc je vytvořit nástroj z ledu, ale druhá věc je ho po nějakou dobu uchovat. Led se odpařuje do vzduchu, kromě toho se rozehřívá i tělesným teplem hráčů.

A když přijde publikum, jejich dýcháním stoupne teplota vzduchu. Struny na strunných nástrojích jsou pak méně pevné a tón se sníží. U nástrojů jako rolandofon, trubky nebo xylofon se naopak tón zvýší, a orchestr tak hraje ve dvou různých tóninách. Nějaký čas mi trvalo pochopit, že katastrofické problémy s rozladěním jsou způsobeny změnami teplot. Uvědomil jsem si, že bude potřeba postavit vlastní stavbu, která bude odvádět teplo z publika pryč od orchestru.

Dospěli jsme ke konceptu koncertní haly složené ze dvou kupolí, které zajišťují odvádění tepla diváků a udržení nástrojů v chladu. Magie je pro mě něco neuvěřitelného, ale možného. A myslím, že je tu do budoucna velký potenciál pro ledovou hudbu, která dokáže ovlivnit svět a lidi v něm tím, že vypustí skutečnou radost a rozpustí pochyby.

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dost mimoni a k tomu ještě hrajou sračky. Ale někomu to možná jako zpestření dovolené na severu stačí.

00

Odpovědět

I presto, ze jsou nastroje z ledu, tohle me zahralo u srdicka :-)

12

Odpovědět

Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co?

222

Odpovědět

hustý

40