Natřásavý tanec včelInside the Animal Mind

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:94
Počet zobrazení:6 807

Co si včely mezi sebou sdělují, když provádí natřásavý tanec?

Přepis titulků

Někdy letí více jak 6 kilometrů, aby získaly dostatek nektaru a pylu, protože potřebují hodně zásob. Je to problém, který vyžaduje obří organizaci. Ale včely mají geniální řešení. Adam postavil pozorovací úl. Vevnitř je úplná tma.

Infračervená kamera odhalí, co se tam děje. Vypadá to chaoticky, ale děje se tu spousta věcí. Zdá se, že jsou včely všude. Můžete vidět některé vibrace a pohyby, které jsou součástí velmi sofistikované komunikace. Včely se chovají nápaditě, to je klíčové pro získání dostatečného jídla. Nazývá se to natřásavý tanec.

Natřásavý tanec je sofistikovaný způsob, jak navádět za krmivem. Řekne jim to, kudy mají letět. Natřásavý tanec není jen pro zábavu. Tahle včela našla dobrý zdroj jídla, dělá proto velmi přesné pohyby, aby řekla ostatním, kde ho najdou. Řekne jim to směr i vzdálenost k nektaru. Nejlepší způsob, jak porozumět natřásavému tanci, je vylézt vysoko, abyste měli výhled na krajinu, ve které včely pracují.

Tato kostelní věž dává Adamovi včelí pohled na krajinu. Odtud je snadné vidět, kde je na krajině slunce, a kde by bylo, kdyby bylo na horizontu. Představ si, že slunce klesne k horizontu. To je linka, kterou musí včely následovat. K tomuhle slouží natřásavý tanec, říká jim směr.

Jedna z včel v úlu se natřásala v úhlu pěti stupňů. Kdyby tahle věž byla masivní včelí úl, tak by nám natřásavý tanec řekl, že je nektar pět stupňů od relativní pozice slunce, někde tamtím směrem. Ale také mohou dobou trvání natřásavého letu oznámit vzdálenost. Středobod řekne včelám, jak daleko je zdroj, čím je blíže, tím je natřásavý let kratší. Markst www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nepochopil jsem to ...

31

Odpovědět

To bude tím, že na to koukáš ve tři ráno :-)
V podstatě říkal to, že včela udává směr letu úhlem od kolmice ke slunci na obzoru. A délku letu udává délkou natřásání.

100

Odpovědět

+kolemjdouciPlus má na sobě vzorek potravy. Takže jsou schopny si předat informaci o typu potravy, o směru a i vzdálenosti zdroje potravy od úlu. Navíc i když je oblačno a slunce není vidět, vnímají polarizované světlo a určí tak polohu slunce. Také poznají, že příjdu chladnější a deštivě dny a v předstihu si za dobrého počasí máknou víc, ať mají zásoby. Na pár zauzlin co mají, je to slušná debata nemyslíš ;)

40


Odpovědět

+DremoranPopravdě jo, je to o dost lepší :D

30

Odpovědět

Dokument celkem o nicem - vceli si sdeluji tancem kde najdou pyl - tohle snad vsichni vi ne?

69

Odpovědět

fuuu VCELY, bez diakritiky se to blbe hlida...

14

Odpovědět

No calculations… fuuuuu!!! Rovnou mohl to video zkrátit na ,,včely si umí říct kde je pyl…"

34

Odpovědět

Měli tam dát i část, kde by to třeba nějak experimentálně dokázali. Nějak si tu teorii přeci musel ověřit. Věřit tomu bez důkazů je hloupé.

410

Odpovědět

Mam uplne stejnej pocit. Informace velice zajimava, ale bez jakehokoliv dukazu me to moc neuspokojilo. :D

01

Odpovědět

"Seš černá se žlutými pruhy nebo žlutá s černými pruhy?!"

152