Vnímají psi čas?Inside the Animal Mind

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:377
Počet zobrazení:10 103

Jak je možné, že psi ve správný čas vyčkávají na svého páníčka?

Přepis titulků

Tato rodina každý den opakuje stejnou věc. Christine a Johnny ráno opustí dům vždy ve stejnou hodinu a nechají doma psa Jazze. Christine se vrátí domu vždy ve čtyři hodiny. Ahoj. Ale co dělá Jazz později, nás velice zaujalo. Jak vidíte, vždy okolo 16:40, plus mínus 20 minut předtím, než se vrátí Johnny, Jazz vyleze na gauč, jak kdyby ho očekával.

Jak pes, co slouží jako budík. Jazz vždy mezi půl pátou a pátou vyhlíží Johnnyho. Zdá se, že Jazz nějak ví, že se Johnny vrací domu. To samé tvrdí spousta majitelů psů. Jak to ale Jazz dělá? Jako budík by mohla fungovat Christine, když přijde domu. Víme ale, že to není tím, že by chtěl jídlo nebo vyvenčit, protože to Christine vždy zařídí.

Je tu teorie, že by v tom mohl hrát roli psí čich. Když je Johnny mimo dům, jeho pachová stopa v pravidelném tempu mizí. Co když Johnnyho pach klesne na určitou hladinu, takže Jazz pozná, že se vrací domu? Tady jsi.

Ahoj chlape. Ahoj fešáku. Kvůli otestování této teorie jsme koncem týdne udělali změnu. Když je Christine na cestě domů, vezme si na fotbale jedno z Johnnyho čerstvě nošených triček. A potom, když se vrátí v obvyklou hodinu, zavane s ním kolem obýváku, aby okolo rozšířila Johnnyho pach. Pokud Jazz používá svůj čich, aby vycítil Johnnyho návrat domů, tak by to Jazzovi mělo rozhodit jeho ponětí o čase.

Bude tedy Jazz stále vědět, jaký je čas? Už za méně než půl hodiny se Johnny normálně vrací domu, ale Jazz poprvé jen podřimuje. Už je 16:48. Jazz zvedl hlavu asi jen na 30 sekund. Pořád jen leží, zahřívá se u radiátoru. Už se Johnny vrátil.

Jdeme se projít? Jazz se vypadá naprosto překvapeně. Nepředstírejme teď, že je to vědecky prokázané. Může tu být spousta věcí, na které Jazz reaguje. Ale je to fascinující představa, že by psí čich mohl zachytit něco tak abstraktního, jako je čas. Pojem, o kterém jsme si mysleli, že mu rozumí jen lidé. Markst www.videacesky.cz

Komentáře (55)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Podle mě to ani nemusí být čichem, člověk má v sobě taky biologický hodiny, tak proč ne pes. Když třeba každý den máte nastavený budík na 6 hodinu tak pak zjistíte, že se v tolik hodin vzbudíte i o víkendu, nebo když si budík zapomenete nastavit tak nezaspíte a stejně se vzbudíte. Podvědomí má prostě určitý návyk a řekla bych, že takhle to může být i u toho psa, pokud jde o něco co se pravidelně opakuje - krmení, procházky, příchod páníčka.

50

Odpovědět

Je to zvláštní. Našeho psa krmíme vždy ve stejnou hodinu - kolem 15:30. Ona už to dávno ví a pár minut předem už čeká a kouká na misku, někdy dokonce přijde až k nám, sedne si a kouká psíma očima "Tak už mi dáš jídlo?". Opravdu vždy po 15hod, každý den, ví že je čas krmení :)

90

Odpovědět

k těch schopnostem...taková odbočka
dnes jsem se dozvěděl, že magnetická rezonance je spolehlivějším ukazatelem schopností než výkon subjektu samotného (např. IQ testu)...budoucnost vypadá na automatickou třídírnu v porodnici

20

Odpovědět

Zvířata nejsou vůbec hloupá, spoustu věcí mají jako my. Zatím nevíme přesně, nedokážeme určit oblasti mozku zodpovědné za určité chování, za určité jevy. Pouze zkoumáním mozku našeho a živočichů jsme schopni objevit a pojmenovat spoje mezi zdrojem a efektorem, t.j. mozkem(impulsem) a konečným projevem mozku(např. sval, nebo podrážděnost, to, že něco řekneme, něco si myslíme).
Co určuje, že si něco myslíme? Jak to vznikne? Kde se ta myšlenka vůbec vezme? Máme svobodnou vůli?

10

Odpovědět

náš pes má normálně hodinky...digitálky ale nechtěl

170

Odpovědět

asi je budu muset pozvat do svého bytu... i když teď už to není tak viditelné, jako v době, dky jsem pravidelně chodila do školy.
Moje kočka totiž vždy nejenom věděla, dky se vracím domů, ale dokázala rozeznat i dny. Věděla jaký den přijedu vlakem už ve dvě odpoledne, jakým přijedu ve čtyři odpoledně a jakým přijedu v šest večer. A když jsem se nějaký den zpozdila, tak dle táty jednoduše v tu danou hodinu sice vyhlížela a nenašla, ale za ty dvě další hodinky už seděla u okna a vyhlížela.

To by se teoreticky dalo ještě pojmout tím pachem. Jenže ona současně věděla, v kolik stávám do školy, a tak mě tradičně budila v 5 ráno jen pár minut před tím, než by mi zvonil budík, ale v úterý věděla, že jezdím do školy později, a tak mě budila až v osm ráno....
Hladem to být nemohlo, protože granule má ad libidum stále přístupné a vodu taky.

151

Odpovědět

To je ale stupídny záver. Predsa to, že vníma pach, neznamená, že vníma čas...Navyše čas vnímajú aj iné primáty, nielen ľudia, to je myslím známa vec.
V NYC nedávno odklepli šimpanzom práva, na základe toho, že ich vnímanie je takmer rovnaké našemu.

66

Odpovědět

Tady evidentně vědí, že zvládá odhadovat čas a naopak zkoumají, jak to dělá. Kdyby cítil víc pachu ve chvíli, kdy přichází, šlo by to považovat za přímočarý reflex, ale on šel ke dveřím právě když byl pach na určité hodnotě.
A právě o to vnímání by mělo jít, ne? Jde o to, jakým množstvím bolesti se platí třeba za opičí maso a není důvod se omezuje na lidi. Bylo by trochu naivní čekat až si vyvinou důmyslný komunikační systém, kterým se u soudu budou moct sami obhájit. Stejně se dnes společnost chová i k lidem neschopným plnohodnotné konverzace.

10

Odpovědět

Něco podobného registrujeme i u našeho kocoura. :D Jakmile se já nebo přítel vracíme domů, vyběhne ke dveřím a mňouká. Nevím jestli to pozná podle kroků, nebo specifického zvonění klíčů, nebo taky nějakým způsobem pozná čas...? Na sousedy, co chodí běžně po chodbě, ani na návštěvy vůbec nereaguje.

01

Odpovědět

Pravdepodobne niečo z toho... mačka čas nevníma.

00

Odpovědět

+dfno to teda vnímá

00

Odpovědět

co je tohle za krásnou rasu ?:-)

90

Odpovědět

Maďarský ohař

130

Odpovědět

Já se vracím každý den jindy a pes vždy o tom ví. Stačí jednou zatroubit. Mimochodem dost často, těsně po psovi, vyběhne i mladá - asi vycítí že se vzdálil pes.

194

Odpovědět

Zajímavé, víc takových videí, prosím :-)

70

Odpovědět

Pes si jednoduše zapamatoval, že když Johnny už tolik nesmrdí po baráku, tak je dostatečně dlouho pryč na to, aby se zase vrátil. To je vše. :-)

290

Odpovědět

Pach ale nevysvětluje to, proč náš pes, nezávisle na tom, jestli je všední den, víkend, svátek atd. vždycky mezi 3. a 4. hodinou začne neskutečně otravovat a tahat nás k misce, protože ví, že tou dobou vždycky dostává nažrat.

94

Odpovědět

Že by hlad?

240

Odpovědět

+KojotNa druhou stranu je to bígl, ten má hlad pořád :D A je úplně jedno, jestli mu to třeba občas někdo rozhodí (většinou on sám, když nám třeba ráno sežere nehlídanou snídani), stejně bude mezi 3. a 4. otravovat.

00

Odpovědět

To může vysvětlit jeho hlad. Má nějak nastavenou trávící soustavu a pozná, kdy je čas jíst.

40

Odpovědět

2:52 - Už se Johny vrátil. Ten slovosled je tam hrozný, spíš by to mělo být "Johny už se vrátil."

511

Odpovědět

Na jednu stranu, úžasná teorie a asi i pravdivá.
Na druhou stranu, vůbec nic překvapivého a konečná pointa nulová a zcela mylná. Že zvířata dokáží pomocí smyslů vycítit čas? A neděláme to snad i my? Podle světla? podle teploty? Podle polohy ručiček na hodinách?
Stejně tak zvířata, odedávna, poznají kdy je čas podle zapadajícího Slunce, poznají čas k zimnímu spánku podle změny délky světelného dne a teploty...
A ptám se, OPRAVDU je pro nás tak překvapivé, že to dokáží podle čichu a úbytku pachů? :)
Stejně jako my bychom dokázali poznat určitý čas podle postupných změn barev, tak to pes dokáže podle změn pachů? Stejně jako my vnímáme miliony barev a minimum pachů, oni dokáží vyčichat odstíny pachu, jako my duhu.
A nemusíme pro tento pokus brát lidi, ale jiné zvíře co umí rozeznat miliony barev, a taky bychom na něm dokázali otestovat Pavlovův reflex. Protože o nic jiného v tomto videu nejde. Je to obyčejný PAVLOVŮV REFLEX. :)

570

Odpovědět

Chápem čo chceš povedať, každopádne otázka znie či psy vnímajú čas... nie nevnímajú... Nerozlišujú minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Primáty áno. Psy nie.

23
Další