Vrány a logické testyInside the Animal Mind

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
97 %
68. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:427
Počet zobrazení:11 000

Inside the Animal Mind je třídílný dokument od BBC. V případě zájmu přeložím i další dvě ukázky. V této je otestována inteligence vran. Jsou skutečně tak chytré, nebo ještě chytřejší, než se tvrdí? Slovíčka:

  • mastermind - vůdce, organizátor
  • to release - vypustit
  • research - výzkum
  • nickname - přezdívka
  • to attempt - pokusit se
  • to be familiar with... - být obeznámený s...
  • to solve a puzzle - vyřešit hádanku/hlavolam
  • stick - klacík
  • remarkable - pozoruhodný

Přepis titulků

Dobře, mohu zůstat tady? Jasně, sedni si a koukej. Uvidíme, co se stane. Jdeme na to. Pošli svého génia, na tohle bude potřeba. Alex studuje divoké ptáky, které vypustí po třech měsících výzkumu. Tenhle má přezdívku 007 a pokusí se o něco, co Alex považuje za nejsložitější test zvířecí logiky, který byl kdy sestaven.

Pták je se všemi objekty obeznámen individuálně, ale takto sestavené je vidí poprvé. Osm jednotlivých částí, které musí být splněny v přesném pořadí, aby byl test vyřešen. Pokud ho pták vyřeší, tak bude první na světě. Dává si na čas, aby se porozhlédl, a potom začne s malým klacíkem.

Část 1. Zjišťuje, že je moc krátký na to, aby s ním dosáhl na jídlo. Poté se zaměří na první kámen. Ale položí ho. A další. Zdá se, že se zasekl. Ale potom ho asi něco napadne. Vloží první kámen.

A potom další. Má to. Poslední osmá část. Úspěšně. Osm jednotlivých částí složitého testu, splněno. To bylo pozoruhodné. Nic podobného jsem ještě neviděl.

Ze všech různých chování ptáků, co jsem viděl, se tomuhle nic nevyrovná. Sotva tomu dokážu uvěřit. Pořád si v mysli procházím ty části. Událo se to strašně rychle. Ale otázkou samozřejmě je, jak se mu tohleto povedlo? Markst www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vrána novokaledonská.

00

Odpovědět

No ty kokos, tohle je šílené, ten pták normálně přemýšlí jak člověk... ! Zkouší, a .. :O no tohle je mazec, můžete mi někdo vysvětlit, kde s v tom ptačím mozečku bere takové chování? Proč my potom máme mozek tak obrovský. Tady něco nehraje.. ten pták byl ale pozoruhodný, jak se díval vždycky.. jak šlo vidět že doslova přemýšlí a logicky! Žádné nějaké pokusy a náhody.. dyť to i opice by s tím měla problém, neříkám že by to nezvládla ale taky bi jí to dalo zabrat, což ale neodpovídá... co potom mají ti ptáci za mozek? Musí být nějaký výkonnější jelikož si znásobte ptačí mozek do velikosti našeho, a dojdete k závěru že teda bychom měli toho být schopni podstatně víc, nebo ten pták by tohle umět neměl.. divné.. ale o to víc úcty a ohleduplnosti budu mít vůči zvířatům.. konec konců, nejsem si tak úplně jistý jestli by ten pták nedal zabrat i mě.. :D

00

Odpovědět

V jiném dokumentu jsem taky videla inteligenci vran, ktera me az zaskocila. Vrána našla ořech a přemýšlala jak se k němu dostat. Věděla, že když ho pustí z velké výšky na silnici, auto ho přejede a skořápku rozbije. Jenže by se k němu kvůli provozu nemohla dostat. Tak ten ořech pustila na zem nad přechodem pro chodce a když byla zelená a začali chodit lidi, šla si společně s nima pro prasklý ořech.. koukala jsem na to jak puk :-) A taky je to jedno z mála zvířat, co se pozná v zrcadle - možná nás jednou všechny zotročí :-)

332

Odpovědět

Nic zvláštního. Skoro každé zvíře vypozoruje a všímá si věcí. Takže sledovala, kde se auta pravidelně zastavují. Nechápu proč si lidi stále myslí, že by zvířata měla bejt blbá. Když opice dokáže stavět Hanojské věže a počítat základní násobilku, případně se učit abecedu, proč by nemohl pták, který dokáže na metry přesně uletět tisíce kilometrů a neztratit se, proč by takový pták nemohl vymyslet nějaké důmyslné řešení jak rozlousknout ořech. Pokud zná pár základních presumpcí, jako že ořech se musí rozbít tlakem, že na to stačí jiný velký objekt a že se auta zastavují na určitém místě. To všechno lze vypozorovat

15

Odpovědět

medojed má konkurenci :-D

380

Odpovědět

No tak to by aj mňa zaujímalo, ako tú vranu naučili riešiť puzzle.
Určite viac epizód.

131

Odpovědět

K novému přehrávači: Bylo by fajn, kdyby bylo možné během fullscreenu zjistit kolik zbývá videa (momentalne to jde pouze kliknutím myší a tím zastavit video)

Jinak video pecka;) ... nějak si nedokážu představit trénování vrány :D

471

Odpovědět

Já rozhodně dávám za použití html5 přehrávače palec nahoru stejně jako za video. U vran je známo, že jsou velmi inteligentní. Tohle video mě ale dostalo. Opravdu bomba.

100

Odpovědět

Ano na tomhle pracujeme.

80

Odpovědět

+aleskrizNa trénování vrány? :D

30

Odpovědět

Nejvíc na mě na tom překvapilo, že tam hodil ty kameny...
1. malej klacík - ok, je to "volně dustupný"
2. snažit se s nim něco vyšťourat - ok, proč ne, když to nepůde, tak to nepůde, nic se nestane
3. naházet tam ty kameny? Tim o ty kameny příde. Co kdyby je potřeboval k něčemu jinýmu?

116

Odpovědět

Doufam, že na "novym" webu bude možnost editu postů...

121

Odpovědět

+JménoEditace postů se plánuje, ale pouze prvních 5 minut na opravu. Případně potom možnost tam něco připsat.

30

Odpovědět

Stačí si uvědomit, co řikali na začátku toho videa - s každou tou věcí byl seznámenej individuálně, takže veděl, že tam je ten dlouhej klacek a očividně nic víc už nepotřeboval

220

Odpovědět

+eXeNaučili ho, co se stane a jak ta určitá věc funguje. Ten pokus zas tak nic extra nebyl. Kdyby ji k tomu přiedli bez přípravy, pak bych asi čumel, ale pokud viděla ty předměty už dřív, tak takováhle serie problémů neni nic zvláštníh. vrány, holubi a podobně jsou chytrá zvířata.

10

Odpovědět

Rikaji, ze ta vrana je seznamena s tema testama zvlast, uz je tim padem vsechny zna (ze z klece se neco vyndava klackem, ze do plastovy veci se musi hazet kameny)... Je fakt chytra, nerikam ze ne, ale neni to tak, ze by k tomu najednou prisla a vedela to ;)

520

Odpovědět

Přesně to mě napadlo. Proč by vyndavala kameny když v tu chvíli neví co s nimi?
Myslím že podobný test by zvládl i pes.

221

Odpovědět

+luftmausmannpodle mě nejdůležitější okamžik v celém videu bylo, když začala házet ty kameny do toho boxu a neměla ještě všechny tři vyšťourané z klecí... a pak se vrátila pro ten třetí, tam je podle mě ten projev skutečné inteligence a ne jen nacvičenosti.

101

Odpovědět

Ano, znala sice každý krok zvlášť, ale dát si to všechno dohromady není tak jednoduché, jak se zdá. Jestli tu z vás někdo hrál Berušky (jestli ne, tak doporučuju) nebo podobné logické hry, tak víte, že i když znáte všechny pravidla hry (jak posunout kostku, jak ji rozbít, jak odemykat zámky), tak uplatnit je všechny v požadovaném pořadí je na tom občas to nejtěžší.

81

Odpovědět

I já bych měl problémy to vyřešit :D

401

Odpovědět

Fejk

432

Odpovědět

Ten trápny pocit keď je vrana chytrejšia ako vy :(

1236

Odpovědět

Ten trapný pocit, psát všude "Ten -//- pocit,.."

4017

Odpovědět

Jako taky sem si říkala, že mám ve svém okolí pár lidí co by to nevyřešili.... Psycho...

305

Odpovědět

Vrána má tušim IQ tříletýho ditěte. Ano, spousta lidí kolem nás je na tom obdobně, stačí si uvědomit jak dopadaj věci závisící na hlasu lidu (demokracii), jako třeba volby

233