Psi uvnitř magnetické rezonanceInside the Animal Mind

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:156
Počet zobrazení:10 878

Poslední video z Inside the Animal Mind je tu. Bohužel na obou kanálech BBC není více videí.

Podle komentářů a hodnocení se vám série líbila hodně. Jsem za to rád a děkuji. Časem určitě narazím na další zajímavý dokument a nebudu váhat se o něj podělit zde i s českými titulky.

Přepis titulků

Neurovědec Greg Berns si v Atlantě osvojil bezbolestnou lékařskou techniku, pro studování mozkové aktivity psů. Dobře, dávejte pozor, spustí se hluk. Magnetická rezonance (MRI) se u lidí používá zhruba 20 let. Normálně ji používáme, abychom studovali, jak mozek vypadá, ale pár způsoby můžeme použít takzvanou funkční MRI, kterou sledujeme mozkovou aktivitu, a analyzováním dat můžeme zjistit, co které části mozku dělají.

Dělat MRI u zvířat je odlišné, hlavně kvůli tomu, že subjekt musí setrvat v naprostém klidu. Kvůli tomu je nemožné prohlížet většinu zvířat, tedy pokud nejsou pod sedativy, což není dobrý způsob, pro studium jejich mozků. Raz, dva, tři. Schody. Greg začal spolupracovat s Markem Spivakem na programu, k vycvičení psů pro zvláštní podmínky, kterým budou čelit. Základem je stabilní přísun krmiva.

Spousta lidí má problém podstoupit MRI. Za prvé je tu stísnění, což způsobuje u spousty lidí úzkost. Za druhé je vyžadována naprostá nehybnost. A je tu ten hluk. Bez správné přípravy a tréninku budou psi z MRI vyděšení a utečou. No pojď jsem. Ti, kteří nemají problém se cvičením, absolvují skutečnou prohlídku, jako Kady. MRI je bezbolestné a nijak neškodí.

Je to nejmodernější přístup pro studium zvířat, a přichází se zajímavými výsledky. Patricio, začneme s lokalizátorem, jsi připravená? Jeden z prvních Gregových experimentů odhaluje důležitou informaci o tom, co se děje v psím mozku, když dostane informaci od svých smyslů. Nejdříve vidí znakový signál. Kady je teď ve skenu a Patricia jí dává znakové signály. Naučili jsme psy skrz mnoha cvičení, že tohle znamená "jídlo."

Takže pokaždé, když Patricia ukáže tento signál, se podíváme, jak na to mozek zareaguje. Konkrétně se budeme dívat na část zvanou procedurální paměť. Máme další znakový signál, který vypadá takto, a znamená "žádná odměna." Výsledky, po oskenování mnoha psů, Gregovi ukazují, které části psích mozků na to reagují. Když se podíváme pozorně, zjistíme, že oblast společná u všech psů koresponduje stejně jako oblast u lidského mozku, když dojde na odměnu.

Odměny jako peníze, hudba, jídlo... Všechny věci, které mají lidé rády, se spouští i u mozku psů. Přestože Kady jídlo nevidí, představí si ho, budu se na něj těsit, a emocionálně na to zareaguje. Stejně, jako to děláme my. Je to úžasné, nemuselo to takhle být.

Psi od nás mohli být odlišní, mohli na to zareagovat úplně jinak, ale nestalo se tak. A když se zamyslíte, co se muselo stát, aby pes něco takového udělal, zjistíte, že šlo o komplexní řetězec myšlenek. Výsledky ukazují, že psi, a možná většina zvířat, mají mozky a myšlenky, které jsou mnohem sofistikovanější, než jsme mysleli. Markst www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Markst: snacks bych přeložil jako pamlsky, nebo odměny. při překládání přece vidíš co se děje ve videu ne? ;)

00

Odpovědět

Děkujeme za překlady! Tyhle videa byla hodně zajímavá :)

142

Odpovědět

Takže vlastně zjistili hovno co?

819

Odpovědět

Nikoliv, zjistili jsme Twin je nechápavý a vulgární.

460

Odpovědět

Nikdy nezapomenu na to, když se můj pes pokusil domů "propašovat" kost v tlamě. Nebýt pootevřené tlamy, vůbec bych si toho nevšiml. Dokonce se to snažil chvíli zapírat a předstíral, že nic nemá. Nevím jestli se to dá přirovnat ke lži, ale uvažování to rozhodně vyžaduje :D

460

Odpovědět

Viděl jsem jen ten obrázek a říkal si – hele, psí gilotina.

201