Jak je to s Vatikánem?CGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:354
Počet zobrazení:6 802

Z kanálu CGP Grey jsme tu už měli video Jak se stát papežem. Následující video se pro změnu bude věnovat Vatikánu jako státu. Které charakteristiky běžného státu vlastně splňuje?

 

Přepis titulků

Vatikán. Hlavní město katolické církve, domov papeže, majitel působivých uměleckých a historických sbírek. To všechno za hranicemi nejmenší země na světě, kterou je příhodně možné pěšky obejít za pouhých 40 minut. Kde se tato zemička vlastně vzala? Ve zkratce za to může Mussolini. Dlouhá odpověď je ďábelsky složitá. Tady máte zjednodušenou střední verzi. Papeži kdysi vládli Papežskému státu, který se rozprostíral po velké části dnešní Itálie.

Během této zhruba tisícileté vlády papeži vybudovali baziliku svatého Petra, největší kostel na světě, a postavili zeď kolem úpatí kopce Vatikán, na němž bazilika stála. Sousední Italské království mělo za to, že by byl Řím skvělým hlavním městem, a Papežský stát dobylo. Papež se následně schoval za zdmi Vatikánu, kde protichůdně odmítal uznat existenci Italského království, zatímco si stěžoval, že je vězněm Italského království, které podle něj neexistovalo.

Než aby Italské království kvůli papeži riskovalo náboženskou občanskou válku, rozhodlo se vyčkat v domnění, že se jednou vzdá. Náboženství je ale tvrdohlavé a o pět papežů a 60 let později se nic nezměnilo. To nás přivádí k Benitu Mussolinimu, tehdejšímu premiérovi Itálie, kterému se už nechtělo poslouchat, jak si papež stěžuje italským katolíkům. Mussolini si myslel, že politicky zaboduje, když se s ním dohodne následovně.

Itálie zaprvé dá území Vatikánu papežovi a zadruhé se mu omluví hromadou peněz. Papež na oplátku uzná existenci Itálie a zadruhé slíbí, že zachová neutralitu v politice a válce, kdyby Mussolinimu náhodou vyšlo tohle. Dohoda byla podepsána a zrodila se nová země, Vatikán. Dnes má tato zemička na kopci všechno, co byste od země čekali. Vlastní vládu, která vydává vlastní zákony, které vymáhá vlastní policie, která lidi zavírá do vlastního vězení.

Má také vlastní banku, známky a poznávací značky. Na jeho území ale můžou řídit jen jeho občané. Podle všeho tomu tak je kvůli hrůznému parkování. Stejně jako každá pořádná země má i vlastní doménu nejvyššího řádu. Tečka VA. Navzdory tomu všemu se ale Vatikán nepodobá žádné jiné zemi. Držte si apartní klobouky, protože budete koukat. Abyste rozuměli Vatikánu, musíte vědět o dvou lidech a dvou věcech. O slavném papeži, nesmírně matoucím Svatém stolci, Městském státu Vatikánu a takřka neznámém králi Vatikánu.

Nejdřív je tu papež, který sedí na vlastním trůně, na kterém působí jako biskup všech katolíků v Římě. Všichni biskupové katolické církve mají vlastní trůn. Protože je ale římský biskup zároveň papežem, má svůj zvláštní trůn, který má své zvláštní jméno. Svatý stolec. Kdykoliv papež zemře nebo abdikuje, nastane taková hra o trůny, která rozhodne o tom, který biskup na svatý stolec usedne jako další.

Přestože se papeži střídají, trůn je věčný. Název Svatý stolec se nevztahuje jen k trůnu, ale i ke všem pravidlům, která utvářejí katolickou církev. Mussolini ve dříve zmíněné dohodě území Vatikánu teoreticky daroval Svatému stolci, což je, věřte nebo ne, právnická osoba v mezinárodním právu. Když uslyšíte slovní spojení Svatý stolec, představte si Katolickou církev a.s., jejíž generálním ředitelem je papež.

Zpátky ke králi. Král Vatikánu má na jeho území absolutní, neomezenou moc. Vatikán je díky němu jednou z pouhých šesti absolutních monarchií na světě, včetně Bruneje, Ománu, Kataru, Saudské Arábie a Svazijska. Kvůli králově absolutní moci Vatikán nemůže vstoupit do EU. Smí tam totiž jen demokracie. Přestože má Vatikán zákonodárnou větev vlády složenou z kardinálů, které jmenuje papež, král Vatikánu jejich rozhodnutí může kdykoliv zamítnout. Proč o králi Vatikánu nikdy neslyšíme?

Přestože jsou papež a král dvě různé role, zastává je jedna osoba. Protože papeže, který je volen, a krále, který má neomezenou moc, zastává ta samá osoba, je Vatikán jedinou volenou nedědičnou absolutní monarchií. Právě kvůli této dvojité roli je Vatikán tak těžké rozluštit. Papež totiž v závislosti na situaci jedná buď jako král Vatikánu, nebo jako papež Svatého stolce. Už to chápete? Ne? Tady máte analogii. Představte si, že má mocná mezinárodní společnost, řekněme Grey Industries, generálního ředitele, který USA přesvědčil, aby mu daly jeden ze svých ostrovů.

Z ostrova by se stala nová země, Greytropole, kde by vládla absolutní monarchie a zákon, že je králem Greytropole generální ředitel Grey Industries. Je jasné, že by měl generální ředitel přesunout své sídlo do nové země, aby mohly zákony země prospívat společnosti a aby globální dosah společnosti prospíval zemi. Co se týče hlavy země, někdy se hodí být ředitelem a někdy králem. Tak v podstatě funguje Vatikán.

Pokud vás to ale stále mate, nedělejte si starosti. Nepořádek v tom mají i ostatní země. Členem OSN je například Svatý stolec, ne samotná země Vatikán. Svatý stolec vatikánským občanům vydává pasy, které ostatní země přijímají, přestože tyto pasy nevydává stát, ale společnost. Když už jsme u vatikánských občanů, jsou asi tím nejzvláštnějším důsledkem papežovy dvojité role jako náboženského vůdce a monarchy. Zatímco jiné země nové občany získavají populárním procesem reprodukce, ve Vatikánu to tak není.

Vatikánským občanem se nikdo nerodí. Není tomu tak jen proto, že nejsou v podstatě žádné Vatikánky. Občanem se můžete stát, jen když vás jím jmenuje král Vatikánu. Král vás jím jmenuje, jen když pracujete pro papeže, který je zároveň králem. Protože je král všemocný, vaše občanství závisí na jeho rozmaru. Když u papeže dáte výpověď, král, který je zároveň papež, vaše občanství zruší. Kvůli těmto pravidlům Vatikán nemá žádné trvalé obyvatelstvo. Má asi 500 plnohodnotných občanů, což je míň lidí, než v mnoha zemích žije v jediném mrakodrapu.

Všichni tito občané pro Svatý stolec pracují jako kardinálové, diplomati, papežovi strážci nebo zastávají další pozice spojené s katolickou církví. Na Vatikán je lepší se dívat jako na suverénní sídlo společnosti, která svým manažerům uděluje dočasné občanství, než jako na skutečný městský stát jako Singapur, který má množící se populaci občanů, která se věnuje hospodářským činnostem. Obojí Vatikán postrádá.

Světu na Vatikánu nicméně nezáleží kvůli občanům za jeho zdmi, ale kvůli miliardě členů církve mimo ně. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vatikán nemá mimo stěny miliardu nevěřících. Katolíků je hodně malá část. Zbytek křestanů Svatý stolec či papeže ani neuznává. :)
Jelikož katolictví má s křestanstvím velmi málo společného.

A zajímavý fakt na konec. Když dělali statistiku, ke komu se modlí "křestané" v Římě,, výsledek byl: Bůh až na třetím místě, Ježíš Kristus až na sedmém místě. A slovo křestan není od slova křest, ale od slova Kristus (viz ostatní jazyky: Christ->chistrian, atd)
To jen tak pro doplnění faktů... Že být křestan znamená být něco jiného než katolíci předtsavují... Příčemž katolická církeev porušuje dvě z desatera, čili vyznávají modlářství (tedy alespon většina). NApříklad římskokatolíci vyznávají Pannu Marii více jak Boha či Ježíše, což také odporuje Bibli a křestanství. :)

79

Odpovědět

pardon: "miliardu věřících" jsem chtěl napsat. ;)

00

Odpovědět

nuda

018

Odpovědět

Troll. Co hrajeme? Náhodná substantiva?

230

Odpovědět

To čo vysvetluje prvé 2 minútky opakuje zvyšných 5 minút ako pre retardované ťavy...
V zratke by sa to dalo zmestiť do minúty

3411

Odpovědět

No, video uz znam ale prisel jsem kvuli komentarum. Jindy uz u videi podobneho typu radi pod videem militanti ateisti a v reakci na ne se vyroji i verici tak co se deje :D

111

Odpovědět

Vtipná věta je ta (00:16) "Odpověď je ďábelsky složitá" :D
Vzhledem k tomu, že mnoho křesťanů identifikuje římsko-katolickou církev jako dílo antikrista z mnoha a mnoha důvodů; hlavně proto, že takřka všechno, co v historii udělala, je proti bibli a papežové se často chovali víc jako satanisti. Koho to zajímá, tak tu je bohatý článek, doprovázený četnou obrazovou dokumentací: http://jakubsobek.blog.idnes.cz/c/338082/Illuminatske-nabozenstvi-2-CIRKEV-OHAVNOSTI.html

125

Odpovědět

Podle mě na pochopení Vatikánu nikdy nebylo nic složitého. :-D Prostě teokratická volená monarchie...

41

Odpovědět

Promiňte, ale tohle video nemá skoro žádnou informační hodnotu. Je to snad jen pro nějaké žáky prvního stupně na americkém jihu, kde o papeži a Vatikánu nemají žádné ponětí. To rozdělení na papeže a krále je mimo, diskutovat by se dalo i o nazvání Vatikánu absolutní monarchií, ale budiž. Navíc jsou ve videu lži. Ve Vatikánu samozřejmě žijí ženy - řádové sestry. A je to obecně známá informace. Například ve zpravodajství ČT to bylo mnohokrát zmíněno (v rámci širších souvislostí).

V tomto případě forma poráží obsah. A dost možná raději žádné takové video, než toto. To je vážně problém si před tvorbou takového videa zjistit fakta?

1139

Odpovědět

Otázka není zda ve Vatikánu žijí ženy, otázka je zda mají Vatikánské občanství. V roce 2011 bylo dle oficiálních údajů Vatikánskými občany pouze 32 žen, přičemž řádových sester tam žilo více než 32.

151

Odpovědět

+dajmi5Ve videu je 0.

718

Odpovědět

+dajmi5Valná většina žen s vatikánským občanstvím byla vdaná za příslušníky švýcarské gardě. Po dovršení určitého věku, myslím 40 let, zaniká služba ve švýcarské gardě a tedy vatikánské občanství.
Jak bylo řečeno, nikdo se ve Vatikánu nenarodí s občanstvím, ale získá ho. Tedy ti, co mají vatikánské občanství mají i italské, nebo švýcarské občanství.

30

Odpovědět

0%, ještě tam říká, po zaokrouhlení na celá procenta...

91

Odpovědět

Být papežem tak se stanu největším drug lordem historie. Zaručena téměř miliarda uživatelů/distributorů mého produktu ( zajištěna dogmatem, věřící naštěstí nemohou přemýšlet za sebe), tisíce nemovitostí po celém světě+velvyslanectví který by sloužily jako distribuční centra. Skvělá místa na skladování ( Vatikánský archív/ banka kam má přístup velmi malé množství lidí), vlastní stát, vlastní policie, která těžko půjde po svém králi, a znova banka na praní peněz ( což už se stejně děje, tak co). K tomu slogan "Get high with the Holy See" který v podstatě prodává produkt sám. Navíc drtivá většina současných drogových kartelů ( Mexiko, Kolumbie atd.) jsou katolíci takže by papeži nešli po krku. Hmm, teď už jen přesvědčit ty páprdy ať mě zvolí....

4024

Odpovědět

Breaking Church

513

Odpovědět

+ChristopherSoucasny system maj lip vymakany - drogy uz cirkev produkuje, ale ne v materialni forme... a inkasujou za to tezky prachy

83

Odpovědět

+ChristopherChristopher: A český překlad ,,Perníkový papež'' :-D

110

Odpovědět

1. Zjisti si, co je v církvi dogma. Jak probíhá příjímání závazných norem atd. (napovím, část by měla být v CIC - doporučuji ale zjistit jak probíhá schvalování CIC)
2. Vatikán nemá tisíce nemovitostí na celém světě. Mimo Vatikán vlastní snad jen ty velvyslanectví a i o tom pochybuji. - Chápu, že někdo takto nevzdělaný si to může myslet, ale jak je ve videu naznačeno, tak Vatikán je vlastnictví Svatého stolce, stejně tak ty tisíce nemovitostí jsou ve vlastnictví zvláštních právnických osob. V ČR toto dělení bylo (cca po tisíci letech fungování) zrušeno v roce 2002. Do té doby například Petrov v Brně byl ve vlastnictví právnické osoby "Katedrála sv. Petra a Pavla" - dnes je to "Římskokatolická farnost u kostela sv. Petra a Pavla" (a takto funguje všechen církevní majetek - podívej se do katastru).

Proč nevzdělaní lidi jako ty píšou do diskusí? Chápu, že to je psané jako recese, ale proč si i tak nemůžeš zjistit fakta?

2121

Odpovědět

+radostoGeez... Proč lidi bez smyslu pro humor píšou do diskuzí?

1811

Odpovědět

+radostoProč sis nepřečetl poslední větu?

420

Odpovědět

+radostoVe vlastnictví svatého stolce jsou reality v hodnotě cca 500 milionů liber. Např. v Británii jsou vlastněny přes společnost British Grolux Investments Ltd. Akcionáři této firmy jsou katoličtí bankéři John Varley a Robin Herbert, kteří odmítají odtajnit vlastníka ( uvádí že jí vlastní fond). tato firma vznikla sloučením dvou firem, přičemž jedna z nich byla vlastněná firmou Profima SA, která byla podle Britkých válečných archívů ( což jsou oficiální dokumenty) holdingovou společností vatikánu. To není nějáký můj výmysl o tom informovali britské deníky ( Guardian např.). Ale jina to opravdu bylo myšleno jako vtip. Btw. hodnotit úroveň vzdělání člověka podle vtipu může jen velmi "speciální" mladý muž. :D

172

Odpovědět

+radostoTakže podle levicového proticírkevního deníku Guardian tvrdíš, že nějaká společnost (ne firma), kterou vlastní bankéři... Hezké. A co takhle zapojit mozek?

A já jasně napsal, že chápu, že je to pokus o vtip, ale je to hodně špatný pokus o vtip. Podle toho, co píšeš jsi nevzdělaný blbec.

420

Odpovědět

Návod ke zvolení:
http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/jak-se-stat-papezem

50

Odpovědět

Ano napsal to Guardian ale odvolával se mimo jiné na Britský válečný archiv, což je docela důvěryhodný zdroj. Nevadí mi že hodnotíš něčí pokus o vtip vadí mi že podle vtipu hodnotíš vzdělání druhých. To je jako podle barvy vlasů hodnotit názor člověka na banánovej shake, absolutně to s tím nesouvisí.

51

Odpovědět

+dajmi5achjo, proč to vždycky hodím pod blbý vlákno :( :D

60

Odpovědět

+dajmi5500 milionů liber se mi zdá nějak málo. Při hodnotě těch památek co jsou jenom v samotném Vatikánu...

00

Odpovědět

+dajmi5To samozřejmě nejsou všechny, těch 500 milionů jsou peníze které má svatý stolec od Mussoliniho a které investoval do nemovitostí, napsal jsem to dost zmateně, když si to teď tak čtu :D. Celkovou hodnotu lze těžko zjistit, protože nemovitosti jsou většinou vlastněny fondy u kterých se těžko dohledává kdo je ve skutěečnosti vlastní, ale třeba Itlaský list La Padania odhadl že se jedná o cca 2500 nemovitostí v hodnotě 1,5 miliardy € ale je to několik let zpět co byl ten odhad prováděn.

21

Odpovědět

No vlastně už drogy distribuují... Hlavně víno a oplatku :D

01

Odpovědět

Hmm...Raději budu anglickým monarchou než papežem :D

63

Odpovědět

Hmmm, papež je lepší post. Máš pod sebou víc lidí (byť jen jako věřící, nikoliv poddané), máš absolutní moc a hlavně člověk může zkoušet zajmavé dogmatické paradoxy. Např. vyhlásíš jako dogma, že v otázce víry nejsi neomylný a jelikož toto dogma by byla rovněž otázka víry, udělal by jsi tak zajmavý cyklus, mezi neomylným tvrzením a tvé vyhlášené omylnosti :o) ...vesmír by asi vybuchl :o)

164

Odpovědět

+Hugo BaskervilleTim by se nádherně vyřešila nezaměstnanost - sposta pánbíčkářů by spáchala sebevraždu a byl by klid...

114

Odpovědět

+Hugo BaskervilleTakhle vypadá závist nezaměstnaných ateistů v praxi :)

220

Odpovědět

Papež má armádu čítající miliardu zombíku, co víc si přát?

2422

Odpovědět

+deieresCesta "jak se stát papežem" je mnohem, mnohem náročnější než se stát anglickým/britských monarchou ;)

00

Odpovědět

+deieresNení. Abys se stal britským monarchou, musel bys odstranit všechny, co jsou výše v nástupnictví...

20

Odpovědět

+deieres40 milionů liber ročně zní lákavěji než 160 tisíc tun zlata v obřadních předmětech ;)

00