Jak podnikat - School of Life

Thumbnail play icon
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:97
Počet zobrazení:4 663

A máme tu další návod kanálu School of Life, tentokrát ovšem ne tak temný a sarkastický jako ty předchozí.

Přepis titulků

Mnoho z nás by rádo začalo podnikat. Mít vlastní firmu je velkým snem dnešní doby. Jak se ale stát podnikatelem? Většina rad se soutředí na praktické věci. Jak napsat business plán, získat peníze, najít zaměstnance, na marketing a PR. My zkusíme jiný úhel pohledu. V našich očích je totiž základem úspěšného podnikání něco podivně abstraktního.

Přesný vhled do příčin lidské nespokojenosti. Být podnikatelem tedy v podstatě znamená stát se expertem na věci, které lidem znesnadňují život. Je to proto, že každý správně ambiciózní podnik se nějakým způsobem snaží pro ostatní lidi něco spravit. Čím větší a originálnější je to něco, co se snažíte spravit, tím úspěšnější může váš podnik být.

Konzumní společnost je dobře rozvinutá, lehce se dá předpokládat, že všechny velké problémy už mají tisíce řešení. Zamyslete se nad všemi těmi automobilkami, obchody s pizzou a zpravodajskými servery. Určitě už je všeho dostatek. Co bychom mohli ještě přidat? Abyste pochopili obrovské příležitosti, které ještě v době kapitalismu existují, stačí si položit otázku: Kdy a proč jste nespokojení během běžného dne.

Každá nespokojenost je jen novým byznysem, který čeká na zrod. Vaše frustrace jsou téměř nevyčerpatelným zdrojem materiálu, ze kterého lze postavit podniky budoucnosti. Přestože tedy existuje přehršel cereálií a triček, mobilů a taxíků, pořád je tu tolik věcí, které nás frustrují. Zamyslete se, jak je složité vyjít s partnerem, vzdělat děti, vyrovnat se s úzkostí, zjistit, co dělat se životem, najít pěkné místo pro život, zklidnit se navečer.

Dalo by se pokračovat. Naše smutky a frustrace jsou nekonečné. A to naštěstí pro vznikající podnikatele. Největší první krok směrem k podnikání je tedy naučit se studovat vlastní nespokojenost a zjistit, co by ji u vás i u ostatních mohlo vyléčit.

Když zisky klesají, je to z toho důvodu, že se příliš mnoho lidí snaží opravit tutéž oblast, protože je nic inovativnějšího nenapadne. A tak zakládají nové aerolinky, mobilní společnosti a řetězce supermarketů. A naopak vysoké zisky jsou odměnou za pochopení a zvládnutí oblasti lidské nouze dříve něž kdokoliv jiný.

Samotný nápad samozřejmě nestačí. Potřebujete se vypořádat i s praktickými věcmi a penězi. Ale ty vám nepomohou, pokud váš prvotní psychologický vhled do lidské nespokojenosti není solidní. A podobně pokud je váš vhled přesný, a vaše řešení odvážná, pak bez ohledu na složitost procesu bude váš podnik mít velkou šanci vydělat peníze a navíc prospět lidstvu.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Krásně ukázáno, jak myšlení podnikatele rozhoduje o úspěchu či krachu, a že na nápadu leží jen malá část úspěchu. :D

20

Odpovědět

No jasně a systém a naše společnost je krásné místo kde má každý příležitost podnikat a být bohatý... A podnikání je za účelem řešení problému (ne třeba jako u většiny nadnárodních peněz, shromažďování většího a většího kapitálu).. Největší závislost jsou peníze, WAKE UP

11

Odpovědět

*nadnárodních korporací

00

Odpovědět

Jen penize delaj dalsi penize. Tak na 95% dobrejch napadu,potrebujete taky hromadu penez,ktere vam nato nikdo jen tak nepujci, a i kdyz nejake pujci,tak je to dost riskantni vsadit vsechno na jednu kartu s tim,ze jestli se to nepovede,budete to do smrti splacet zpet nekde v tovarne.

Kdyz mate na konte miliony/miliardy a dobrej napad,tak si jednoduse najmete externi firmu/team co vam udela analyzu toho co chcete delat,jestli se to vubec vyplati. Kdyz ne,zkusite neco jineho.Kdyz jo,muzete treba zejtra zacit stavet tovarnu.

V dobe internetu samozrejmne jde zacit podnikat i s minimem penez a je spousta lidi co to dokazala .Vzdycky to ale zabere spoustu casu a driny (roky) nez zacnete vydelavat slusny penize.

510

Odpovědět

"Vzdycky to ale zabere spoustu casu a driny (roky) nez zacnete vydelavat slusny penize."

A přesně tady se začne dělit zrno od plev. Málokdo vydrží makat 5 let za méně peněz než jejich spolužáci, kteří jsou zaměstnaní a o chodí makat od 8 do 4. Vize musí být natolik silná, že peníze, které nápad generuje, nejsou to hlavní. Hlavní je posun vpřed.

Nicméně je spousta cest, jak získat kapitál bez toho, aby ses zadlužil. Podnikatelské soutěže, inkubátory, investoři... Je toho spousta. :)

212

Odpovědět

Takže si to shrňme; Jak podnikat aneb tříminutové poselství o tom, že je potřeba mít originální myšlenku a odvážný přístup. To by jeden neřekl…

281

Odpovědět

No já myslím, že sis nevzal z toho to hlavní. A to že máš řešit problémy a potřeby lidí. A až pak se tam dá aplikovat to originálně a odvážně. Nač dělat něco originálně když to nikdo veskutečnosti nebude potřebovat :)

110