Jak stolovat s gejšou

Thumbnail play icon
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:6 247

Připravili jsme si pro vás video z kanálu jednoho japonsko-amerického páru. Rachel a Jun spolu už nějakou dobu natáčí videa o Japonsku, a snaží se tak zprostředkovat japonskou kulturu svým divákům. V tomto videu se s nimi podíváme na oslavu s gejšou a dozvíme se, jak taková oslava probíhá i kolik stojí. 

Odkaz na dům gejš Jošinoja zmíněný ve videu:  http://yoshinoya-geigi.com/en/


Poznámky:
Spropitné pro gejšu se pohybuje okolo 3 tisíc jenů (asi 630 korun), jídlo stojí 10 tisíc jenů (asi 2 120 korun), gejša stojí od 7 do 10 tisíc jenů za hodinu (asi 1480 až 2120 korun). Pojem, který nebyl vysvětlen ve videu, je ozašiki, což znamená právě celou tu oslavu, které se zúčastnili.

Přepis titulků

Děkuji vám a těší mne. JAK SI NAJMOUT GEJŠU Zdravím, dnes jsem tady s Kimičo a pomůže nám si poprvé užít setkání s gejšou na ozašiki. Ahoj, jmenuji se Kimičo, což je japonské umělecké jméno. V japonštině je to geimei a jméno jsem dostala od matky domu tady v Ómorikaigan. Umělecké jméno dostanete, když začnete trénovat určité umění. Od doby, co se učím tanec a hudbu, mi to jméno patří, a tak mě i oslovují.

Pokud si chceme najmout gejšu, co máme udělat jako první? Když si zamluvíte gejšu, tak musíte rozhodnout několik věcí. Nejdříve musíte vybrat restauraci. Abyste měli hezkou oslavu s gejšou, potřebujete soukromou místnost košicu. Kde bude mít gejša prostor na tanec a také na hudbu. Další věc na zvážení je, kolik gejš chcete pozvat. Další věc na zvážení je, kolik gejš chcete pozvat. Můžete pozvat jednu gejšu, ale jestli chcete mít lepší zážitek, je dobré pozvat aspoň dvě.

Dobře. Pak může jedna z nich hrát na nástroj, zatímco druhá tančí. Jinak pokud je pouze jedna gejša, tak bude tancovat na hudbu z přehrávače. Což je stále skvělý zážitek a doporučuji to. Ale jestli chcete slyšet živou hudbu, tak doporučuji pozvat dvě. Dobře. Pokud umíte japonsky nebo znáte někoho, kdo umí japonsky, budete to mít mnohem jednodušší.

Hodně gejša domů hlavně v Kjótu, ale i některé v Tokiu, mají speciální pravidlo: žádní noví zákazníci. Jo, slyšela jsem o tom. Toto pravidlo znamená, že nemůžete zavolat do gejša domu nebo restaurace jakožto nový zákazník a říct, že byste chtěli oslavu s gejšou. Musíte být představeni někým, kdo už svět gejš zná. Ale pokud znáte někoho, kdo umí japonsky, měl by to mít jednodušší při hledání gejša domu bez tohoto pravidla.

A všechno zařídí v japonštině. Jestli neumíte japonsky, pak je možnost si najít cestovní kancelář, která nabízí zážitek s gejšou a vše pro vás připraví. Dům gejš, pod který patříš, je otevřený cizincům? Ano, jmenujeme se Jošinoja a máme na stránkách formulář v angličtině. Pomůžeme vám vše zařídit. Restauraci, čas i gejšu. Skvěle, dáme odkaz na Jošinoja do popisku pod videem. Když si budete chtít najmout gejšu, tak vám se vším pomůžou.

- Dobře, tak začneme. - Jo, jdeme na to. Promiňte za vyrušení. Vítejte. Nejdříve gejša vstoupí a formálně pozdraví, poté následuje představení. Dále hosté začnou banket přípitkem. Všichni si nalijí a řeknou si kampai, což znamená na zdraví. - Na zdraví. - Těší mne. Nemůže se napít dříve než hosté.

Opravdu? - A dotýká se jen spodní části sklenice hosta? - Ano, ano. Po přípitku se gejša přesune k hostům a začne s nimi hovořit. V tuto chvíli je doporučeno dát gejše spropitné v obálce. Dejte jí obálku a řekněte dózo. - Dózo. - Děkuji mnohokrát. Jak se jmenujete? - Jmenuji se Nanoha.

- Paní Nanoha? Ráda vás poznávám. Jak dlouho už pracujete jako gejša? Pracuji jako gejša už čtyři roky. Měla jste už nějaké zahraniční hosty? Ano, měla jsem už hosty z Číny a Indie. Dobře, a mluvila jste na ně japonsky? Ano, mluvila jsem na ně japonsky. Občas ale měli tlumočníka. Tak to ano.

V našem domě máme kolegyni, která mluví anglicky. Takže s ní můžeme mluvit a také se zlepšovat v angličtině. - Rozumím. - Ano. Paní Kimičo, že? - Ano, přesně tak. - Chápu. Myslím, že máte hodně hostů staršího věku. Mohou si vás najmout i mladí lidé? Ano, určitě.

Vůbec nezáleží na tom, kolik je vám let. Teď když si můžete najmout gejšu přes internet, je to mnohem dostupnější i mladým lidem. - Gejšy jsou dostupnější. - Ano, přesně tak. Netušil jsem, že si můžu objednat gejšu přes internet. To je divné. Jo, je to fakt divné. Je to dnes mnohem jednodušší. V polovině oslavy přichází čas představení japonského tance a hudby. Nyní vám předvedu svůj tanec.

V druhé polovině oslavy se hrají tradiční ozašiki hry s hosty. Šup, šup, šup, nohy od sebe. To bylo rychlý, June. - Tady to máte. - Ano. Řeknu vám, kdy pít. - Mám to vypít celé? - Ano. Dobře, připraven? Chcete, aby pan Jun udělal něco mužného?

Pijte! Pijte! Pijte! - Pan Jun je prostě mužný. - Mohl byste nám zapózovat? - Pózu, skvěle. - Skvěle. No, už mám dost. Kdokoliv trošku přelije sklenku, prohrává a musí ji vypít do dna. Běžně naléváme do sklenky saké. Ale ne. Ale ne, ale ne.

To nejde. To vůbec nejde. Dala to. - Dala? - Dala. - Dal to. - Dobře, dal to. Dala to. Myslíte, že jde ještě přilít? Hodně štěstí, paní Kimičo. Tady z té strany to teče.

Tady to vyteklo? Chcete, aby paní Kimičo udělala něco dobrého? Takže do toho, do toho, do toho. Skvěle, paní Kimičo je dobrá žena. Takto se to hraje. Jakmile skončí ozašiki, gejša se znovu přesune k hostům a pohovoří s nimi. Snaží se pobavit hosty. Než odejde, tak se formálně rozloučí a poděkuje hostům za jejich přízeň.

Všem vám za dnešek děkuji. Banket jsem si s vámi užila. Ráda se k vám v budoucnu znovu přidám. Omluvte mne. Ráda se k vám v budoucnu znovu přidám. Omluvte mne. Děkujeme. Děkujeme moc za pozvání i za naši první zkušenost s gejšami. Taky děkujeme. Vždycky jsem považovala gejšy za vyšší třídu, takže to musí být drahé.

Kolik obvykle stojí gejša? Co se týče jídla, záleží na rozpočtu a cena se liší podle restaurace. Poplatek za gejšu se také bude lišit dům od domu. Ale pokud vezmeme dům, ve kterém trénuji jako příklad, tak chcete-li gejšu v tradičním nihongami, japonské paruce a bílém make-upu, šironuri. Pak to bude stát okolo 10 tisíc jenů za hodinu, což je asi 100 dolarů. Obvykle to začíná na dvou hodinách. Ale také se někdy gejša objeví na oslavě tak, jako vypadám teď já.

Říká se tomu jóhacu, což znamená účes západního stylu a neformální make-up. A to je většinou levnější, okolo 7 tisíc až 8 tisíc jenů. Takže okolo 70 až 80 dolarů. Dobře, prý se doporučuje, aby si gejšu najala skupinka. Jo, jo, i malá oslava se dvěma, třemi lidmi a jednou gejšou je skvělý zážitek. Pokud vás to zajímá, vřele doporučuji. Ale nejvíce si užijete atmosféru japonského enkai, banketu, ve větší skupině s 6 až 10 lidmi, když si najmete dvě nebo tři gejšy.

Můžete si tak zažít tu živou atmosféru, kterou se snaží navodit na oslavách. Navíc když je vás více, tak se na gejšu složíte. - Takže je to pak levnější a destupnější. - Pravda. Skvělé, je to prostě úplně pro každého. Ano, věřím, že pokud chce někdo zažít pohostinnost Japonců tradičním způsobem, tak si k tomu najde cestu. Věřím v to. - Znovu děkujeme. - Jsem ráda, že jsem mohla pomoct. - Moc mě to bavilo.

- Nás také, díky. Díky moc. - Tak zase někdy. - Zatím.

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mohli byste taky přeložit video, ve kterém vysvětluje, proč bych vlastně měl chtít si zaplatit gejšu? K čemu to je? Nějak to nechápu. Představte si, že v Česku zaplatíte 2000 Kč/hod za holku, která si s vámi bude povídat a pak vám zahraje na kytaru...

72

Odpovědět

Protože je to baví. U nás zase zaplatíš třeba 500,- na hlavu za středověký program v Dětenicích. Za firemní tým to vydá třeba 10.000,- a za to tě 5 lidí baví, holky tancujou, chlapi si dávaj kolem krku kobru, chrlí oheň. Nebo si na nějaký večírek objednaj lidi moderátora. Ten dělá jen zábavu a ani na kytaru nezahraje. V Japonsku si zase tým manažerů objedná dvě holky, co s nima popíjej, pokecaj, zatancujou.. Nevidím v tom podivnost.

70

Odpovědět

Prostě jinej kraj - jinej mrav. Věřím, že Japonci třeba nechápou spoustu nám naprosto normálních a běžných evropských situací...

30

Odpovědět

Pokud 90 % ceny nespolkne majitel geiša-housu, tak se ani nedivím, že se furt usmívala.

72

Odpovědět

UUuggghh frickin' weebs, man.

51

Odpovědět

Děkuji za překlad. Rád se podívám na takto informativní videa. Přestože se mi zdá být tento styl pohostinství vskutku zvláštní, nemohu popřít, že by se mohlo jednat o zajímavý zážitek.
Taky se mi líbí ukázka toho jak lidé dokáží být zvláštní. Co se týče tradic od minulosti po současnost.

110

Odpovědět

To co je za odkaz antivirus mi zablokoval vstup na stranku.

10

Odpovědět

Původně jsem nechtěl na tu stránku, ale taky mi to antivirák zahlásil. Tak asi něco navíc od nich :D

10

Odpovědět

Sem rad za tyhle videa :) je to super zase se neco dozvedet.
Jen teda objednat si gejsu a nedostat japonku.. to je jako pit kolu bez kofejnu :D

190

Odpovědět

Super poučné video. Netušil jsem, že budou hrát společenské hry a už vůbec chlastací 8/10.

141

Odpovědět

Uznávám že se z mé strany může jednat o nějáké kulturní nepochopení, ale ta japonka má úsměv jako hladový ghůl. Když uvážím všechna ta kanibalistická manga, asi bych se měl napozoru. :-D

110

Odpovědět

Ta zrzečka je kus :-)

163

Odpovědět

Vůbec jsem si nevšiml, že by s nima prcala...

2121

Odpovědět

Jako taky jsem měl doteď utkvělou představu, že gejša je trochu jiná společnice než je prezentováno ve videu :D Jinak zajímavý fakt z wikipedie... první gejši byli muži!

37