Jaké to je vlastnit rámen restauraci?

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:120
Počet zobrazení:7 478

Další video z kanála Life Where I'm From (Tam, odkud pocházím). Tentokrát natočili, jaké to je mít svou vlastní rámen restauraci. Vyzpovídali majitele, představili hlavní jídla a ukázali jaký takový život vlastně je. Až se některým věcem ani nedá věřit...

Přepis titulků

Mé jméno je Kunimoto a jsem vlastníkem Mengokoro Kunimoto. Už jste někdy snili o otevření své vlastní rámen restaurace? Ve většině restaurací s rámenem je vidět do kuchyně. Možná budete překvapeni, kolik úsilí do toho jako majitel musíte vložit. Lístek prosím. Vydržte ještě chviličku. Tady je šio rámen. Rámen patří mezi japonský fastfood, ale jeho příprava už tak rychlá není.

Potřebuje čas, odhodlání, tvrdou práci a znalosti. Nudle sice kupuje z menja, což znamená obchod s nudlemi, ale většinu ingrediencí tvoří od základů. Děkujeme za strpení. Tady to je. Jaká je jeho pracovní doba? Od 8:00 do 23:30, šest dní v týdnu. A není to tak, že jsem mimo domov od 8 a vracím se ve 23:30, i když mám přestávky, tak pracuji pořád.

Tohle je nonstop tvrdá práce od doby, kdy otevře, až do doby, kdy zavře. Když si to spočítáte, tak je z toho 80 hodin práce týdně. Můj otec dříve vlastnil rámen restauraci. Býval obchodníkem, ale skončil a založil si svou restauraci. Když jsem byl mladší, tak jsem mu tam vypomáhal. V tu dobu jsem neviděl svou budoucnost ve vaření rámenu. Jen jsem vypomáhal, taková brigáda. Chtěl jsem poznat svět a začal jsem pracovat...

...jako obchodník, ale nebylo to to pravé. Uvědomil jsem si, že chci něco tvořit a dělat tím lidi šťastnější. To jsem chtěl v životě dělat. Začínám pracovat v osm a vždy vařím rybí vývar. Mezitím si připravuji vajíčka. První, co mi přišlo na mysl, bylo Menja Musaši, jednička v oboru. Zavolal jsem tam, jestli se u nich můžu zaučit. Začal jsem pracovat v Menja Musaši v Šindžuku, kde jsem zůstal 4,5 roku.

Restaurace Kunimoto má čtyři hlavní jídla. Všechna obsahují rámenové nudle, ale nemají stejnou tloušťku, ani se nepřipravují stejným způsobem. Tohle je obyčejný rámen. Každá restaurace má trošku jiný recept. Kunimotova verze je s lahodným vývarem a tučným vepřovým. Tohle je šio rámen a šio znamená sůl. Má slabší vývar a libové vepřové.

Nudle jsou o něco tenčí než u obyčejného rámenu. Tohle je nókó rámen. Má hustý vývar s výraznou rybí chutí. Podává se se spoustou cibule. Posledním jídlem je pak cukemen. Vývar a nudle jsou rozděleny do dvou různých misek. Chutí je nejpodobnější obyčejnému rámenu, ale vývar je silnější. Nudle se zchladí a vymačká se z nich voda.

Zatímco nudle jsou studené, tak vývar je horký. Máte zavřeno od 15:30 do 17:00, odpočinete si? Neodpočinu. Celou dobu vařím vývar, mezitím třeba uklízím, a pak vývar zchladím. Moc si neodpočinu. Možná tak 15 minut. V 9:00 přijde brigádník a pomáhá mi do 15:00.

A od tří se starám o všechno zase já. Hledám zaměstnance, ale nejdou vůbec sehnat. Teď mi vypomáhají rodiče, ale cítím se špatně, že je o to žádám. Pokud od ostatních čekáte, že budou pracovat jako vy, tak to pro ně bude těžké, když nejsou majitelem. Zaučit někoho, aby dostál vašim standardům, které máte i vůči sobě... Je to těžké. Všichni mí spolupracovníci z Menja Musaši mají vlastní restaurace.

Všichni šíleně pracují. Mají to i horší než já. Chodí už třeba od pěti ráno. Je to obtížná práce. Tím, že pracuji na sebe a nejsem ničí zaměstnanec, tak je to má jediná šance. Další šanci už nedostanu. Když jsme s mladším bratrem otevřeli, tak jsme tomu dali svůj život. Chtěli jsme si udělat živobytí. Co je nejhorší na tom vlastnit takovou restauraci?

Nic takového na tom není. Dobrá práce. Do každého jídla dávám své srdce. U rámenu se chutí nezavděčíte každému. Jak to jen říct. S tím vším, co mám, se snažím vložit do každého rámenu to nejlepší. Když pak někdo řekne, že je to výborné, tak je to ta nejlepší odměna. Když pomyslíte na to být majitelem, tak velíte všemu, to ano...

...možná? To, co nejspíše nevidíte, je, že restaurace vlastní vás. Místo jednoho šéfa musíte uspokojit všechny své zákazníky. Jestli si myslíte, že nebudete dělat špinavou práci, tak budete zklamaní, protože nakonec budete dělat všechno. Od umývání nádobí, mytí zdí, až po drhnutí podlahy. Zeptal jsem se: Kdyby měl zaměstnance, jako je on sám, přestal by tolik pracovat? Odpovědi jsem nevěřil.

Chtěl by totiž otevřít svou druhou restauraci. Dneska bylo méně práce, tak jsem skončil brzo. Obvykle končím ve 23:30, ale dneska ne. Kunimoto je na placu první i poslední. Takže děcka, takové to je vlastnit rámen restauraci. - Díky. - Děkujeme. Páni, ještě se díváte? Jestli jste Kunimoto, tak díky moc, že jsem mohl natáčet ve vaší restauraci.

Řekl bych, držte si tu morálku, ale to ani nepotřebujete slyšet. Děkuji všem svým patronům, že podporují tyhle moje malé dokumenty. Znamená to pro mě hodně. A děkuji mé ženě, která mi pomáhala překládat, a také prostříhat pět hodin záznamu do deseti minut. Čus. Překlad: Haffy www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

no konecne nekdo zas neco o japonsku :) diky haffy :)
jinak ja doufam ze ten typek z toho ma aspon prachy.. aby moh casem quitnout.. jinak ho to zabije.

60

Odpovědět

Na ubrání práce je řešením automatizace.
Otázkou je, kde všude to v takovém případě jde. Je to Japonsko, předpokládal bych, že se dá zbavit hotovostních plateb a kasu tak řešit automaticky.
Vaření vývaru, vajec apod. by mělo jít také automatizovat. Stejně tak část práce s nudlemi a loupání vajec.
Na druhou stranu, automatizace může vzít nějaký prostor, který tam asi mít nebude.
Zdar Max

22

Odpovědět

Snad se mi podaří to správně vysvětlit..

jednak taková automatizace i něco stojí, ale zvláštně v Japonsku, to mohou být i zcela jiné morální/ideologické důvody. Naprosto jednoduše, si to můžeme představit tak, že by tím ubral svou osobitou ruční práci/dřinu tomuto "umění", které jeho zákazníci oceňují ať už to může být zřejmé nebo ne.

Pak je tu také k zohlednění zda by automatizace nezhoršila kvalitu produktů, tohle není vyrábění nějakých věcí, jde o to přesně načasovat a leckdy i upravovat postup jídla. Rámen jídlo jsem nikdy nedělal. Vařím svá jídla a z pohledů a otázek těch co mě u nich přistihnou je konzumovat, jsem doposud nepotkal nikoho kdo by pochopil ono jídlo, vyznal se v jeho obsahu (tohle zní jistě humorně :D ) ale především nikdo nezná ani si nepředstaví jeho postup. Nejde o nic zázračného, jednoduše jsem ze svého minimalismu a touhy mít co nejvýživnější jídla za co nejdostupnější cenu neustále vyvíjel samotné jídlo i postup jeho dělání a nedovedu si představit, že by to měl dělat nějaký stroj, jednak by byl super drahý a druhak by musel být "superpočítačem" aby upravoval ony proměné, ne všechno se dá přesně odměřit, chce to odhad, intuici, je to zkrátka "živoucí" činnost to vaření - a to píši jako gurmánský barbar, pro kterého největší dezert představuje ovoce a ne žádné vyšperkované zákusky a sladkosti a většinu normálních jídel bych ani nevěděl jak uvařit.

Snad to bude k pochopení. Připomíná mi to jedno asijské video zde na webu bylo přeložené, pojednávalo o tom, jak nemocní lidé jež pracovali v továrnách (tuším že na mobily?), které jim poškodilo zdraví, páchali sebevraždy. Páchali je především proto, že neunesli skutečnost, kdy se o ně starají jejich rodiče, místo toho aby se o ně starali oni. Zkrátka duch východních lidí, morálka a zásady na který se západ nechytá.

60

Odpovědět

+OPPopište, prosím, recept (seznam surovin, dávkování, postup) na nějaké takové vaše jídlo.
Případně odkaz na nějaké obrázky a videa vašeho snažení.
(zvážit a změřit okolo jídla se dá všechno)
Zajímalo by mne to.

20

Odpovědět

+OPZvláště v Japonsku.. mají automatizaci dál, než zbytek světa dohromady.. automaty na ramen vedle automatů na vložky do bot a z druhé strany použité kalhotky (myšleno, jako automat z druhé strany, ale ani verze oboustranně použitých kalhotek se nevylučuje).
Nehledejme kulturní dogmata tam, kde nejsou.. i u nás jedna hospoda knedlík udělá a druhá za rohem ho koupí.
Je to jednoduše pouze otázkou osobní volby.

10

Odpovědět

+Daniel99Daniel99: To jsem to řádně pokonil, máte s tou automatizací v Japonsku obrovskou pravdu ! A kdybych to zároveň zmínil ve svém komentáři, mohl být daleko kompletnější. Automatizace je tam obrovská a velmi pokročilá, zároveň zde máte, ale i tradiční řemesla, přístupy a právě onu morálku staromódní. Například snad nejznámějším řemeslem, které pokud se provozuje v nejvyšší kvalitě - výroba katan/mečů tak, není jiného způsobu než-li toho starého ! Samozřejmě mohou mít nějaké "buchary" či jak se těm strojům říká, aby do toho nemuseli tlouct. Ale to je velmi nízká výpomoc v tom celém uskupení úkonů a nepřekvapilo by mě, kdyby se našli i kováři, kteří by kašlali na ony mnou vtipně popsané "buchary" . Ale není třeba z toho na druhou stranu dělat parodii, že by se pomalu báli vzít do ruky kladivo.

Zkrátka, automatizace je tam obrovská a velmi pokročilá, ale duch spousty obyvatel, který má kořeny již v historii zde stále je ! A něco takového nemohu říct o určitých jiných zemích, národech či kulturách ! Některé z nich moderní doba změnila natolik, že není žádného důvodu být hrdým vlastencem pro jejich obyvatele. Myslím si ovšem, že pracovitost a morálka Japonských obyvatel je daleko před západním světem, jestli si někdo myslí něco jiného, hold máme jiné znalosti a já v tom nebudu nikomu rozporovat, o nic velkého přeci nejde.

mykanec: Rád bych znal vaši motivaci. Rozhodně to nebudu psáti takto veřejně do diskuze. Poté by záleželo na vaší motivaci a té mojí něco takového sdělit. Není to pro mě žádným svatým tajemstvím, koneckonců, já se neschovávám u jídla v práci před lidmi a když se zeptají co to tam mám, tak jim odpovím. Na druhou stranu to v oblibě příliš nemám, někteří mlčí, další projeví úžas, další si rýpne že je tam něco špatného, aniž by věděl že to jídlo obsahuje něco co zmírnuje či dokonce absorbuje negativní účinky, nemluvě o tomto: strava každého jedince by měla být jedinečná, aktivní sportovec s náročnou fyzickou námahou bude mít jiné nároky na stravování než nějaký ajťák. Proto by mé jídlo, někomu neprospívalo, dalšímu by vyhovovalo a pro jiné by bylo nedostatečné. Já v žádném případě neměl v úmyslu, se povyšovat nad ostatní svým stravováním, pointa byla úplně jiná a má motivace si pročítat zpětně komentáře je nízká. Vím že to není pěkné, ale na některé komentáře se neodpoví, na některé ano a je to krátká diskuze s jinými se to vleče.. tuhle potkáte někoho s kým si rozumíte.. tamhle zase ne.. zkrátka ta hranice mezi motivací "stojí mi to za to?" a tím že bych měl odpovědět ze slušnosti i když se mi ta konverzace nelíbí, je velmi krátká.

00

Odpovědět

+OPPřesně tak, o nic nejde.. ani já Vaše tvrzení nerozporoval:) Pouze jsem se snažil nasměrovat myšlenku směrem, co mi přijde nejrelevantnější.
Jinak, kulturu řemeslného umění si udržuje většina států.. ale je pravda, že v udržování striktních archaických postupů jsou Japonci na vrcholu.

10

Odpovědět

Ramen Girl

10

Odpovědět

nevidím nic zvláštního na rámen restauraci video de fakto o každé restauraci dozvěděli jsme se akorát to že je tam zavřenej od nevidím do nevidím a má v nabídce čtyři jídla - klasická restaurace

312

Odpovědět

protože mysl idiota nemůže nikdy pochopit japonskou kuchyni

91

Odpovědět

Video super, chybělo mi tam jen trochu víc té praktické stránky - kolik vyydělá, když je tam v podstatě sám, jestli by se z toho zaplatila pomocná síla na nádobí a vytírání apod.

150

Odpovědět

Na to se nedá dívat – ty vteřinové střihy to video zabíjí  :-(
(skončil jsem v čase 1:32 – nejdelší souvislý záběr byl na jedoucí vlak, který snad s vařením nemá nic společného)

15

Odpovědět

Nemáte někdo tucha co provádí s vajíčky v čase 3:04?

30

Odpovědět

mam pocit, ze skusa ci nie su pokazene (podla zvuku)

12

Odpovědět

Díry, aby se lépe loupala a nepraskala při vaření.

110

Odpovědět

Mě zase napadlo, že by do těch vajec dělal malé dirky, aby při vaření nepraskaly.

10

Odpovědět

Nj, to sedi

03

Odpovědět

S weeb prekladateľmi čo prekladajú dopredu preložené videa do angličtiny sa tu v poslednom čase roztrhlo vrece.

11

Odpovědět

ten asi nema zenu, stastlivec

42

Odpovědět

Nějaké doporučení kde sehnat dobrý ramen v okolí Brna/Prahy? :)

30

Odpovědět

Jedině hotel Diplomat v Dejvicích. V Suterénu je autentická japonská restaurace, kam chodí hlavně japonci a dělají i super ramen. Počítat se jen musí s vyšší cenou, cca 350Kč. Také doporučuji ochutnat plněné knedlíčky. Pecka!

91

Odpovědět

rákosníci sú proste užasný a tento chlapec dvojnásob...veľký palec hore :)

48

Odpovědět

chudak

74

Odpovědět

pretože tvrdo pracuje? sám si chudák ty žebrota vyjebaná

712

Odpovědět

Skvelé video, chcem pochváliť prekladateľa za skvelý preklad a hlavne výber videa. Mal som tú česť stráviť v japonsku dlhší čas, a tie ramen reštaurácie sú naozaj super. A vidno v tej každej miske rámenu, koľko úsilia do toho ten zamestnanec či dokonca majiteľ reštaurácie musel dať. A ako vidíte aj na videu, maká týždenne 80 hodín, ale stále sa ten človek vládze usmievať. Toto som obdivoval, ako sa o zákazníka vedia postarať, vždy nejaký úsmev alebo sa dokonca ani neboja viesť rozhovor, na jedno také posedenie v rámen stánku nezabudnem. Ale jedno je pravda, ja sám by som nedokázal viesť takýto život a väčšina z vás taktiež. Na jednej strane je to obdiv, že toľko toho zvláda, ale ten celý systém v japonsku je zlý, preto im aj rapídne klesá populácia či dokonca mnohý končia život samovraždou. Nemať osobný život je ako nežiť vôbec. Každopádne, skvelé video so skvelým prekladom ešte raz veľká chvála. Prosíme ďalšie videa z japonského prostredia :)

180