Jak vaše tělo odbourává léčiva?TED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:7 256

Přemýšleli jste někdy o tom, co se děje s práškem proti bolesti po tom, co jej spolknete? Céline Valéry nám proces odbourávání léčiva vysvětlí v tomto videu.

Přepis titulků

Zajímalo vás někdy, co se stane s léky proti bolesti po tom, co je spolknete? Prášek, který proklouzne vaším hrdlem, může pomoci proti bolesti hlavy, bolesti zad, nebo zvrtnutého kotníku. Ale jak se vůbec dostane tam, kde je potřeba? Odpověď je, že se připojí na cestu vaším oběhovým systémem. Bude cyklovat vaším tělem, aby splnil svůj úkol, než jej odchytí orgány, které z krve filtrují cizí látky. Tento proces začíná v trávicím traktu.

Řekněme, že si vezmete ibuprofen na zvrtnutý kotník. V řádu minut se tableta začne rozkládat v kyselém prostředí žaludku. Rozpuštěný ibuprofen putuje tenkým střevem a pak přes střevní stěnu do krevního řečiště. Krev a vše v ní obsažené je dále vedeno do jater. Dalším krokem je dostat látku přes játra. Jelikož krev a molekuly léčiva prochází přes jaterní cévy, enzymy reagují s molekulami ibuprofenu a neutralizují je.

Zničené molekuly ibuprofenu, metabolity, nemohou být dále užitečné proti bolesti. V této fázi většina ibuprofenu odchází z jater a pokračuje dál přes oběhový systém. Půl hodiny po spolknutí pilulky se část dávky dostane do krevního oběhu. Tato krev putuje přes končetiny a orgány, včetně srdce, mozku, ledvin a zpět do jater. Když molekuly ibuprofenu narazí na místo bolesti, navážou se na specificky cílené molekuly, které se účastní reakce. Léky proti bolesti blokují produkci sloučeniny, která pomáhá tělu vést signály bolesti.

Pokud se více molekul léčiva akumuluje, efekt potlačení bolesti se stupňuje a dosahuje maxima v průběhu dvou hodin. Potom začne tělo ibuprofen odbourávat. V krvi průměrně klesá koncentrace na polovinu každé dvě hodiny. Molekuly ibuprofenu se oddělí od svých cílů a krevní oběh je znovu odnese pryč. V játrech se znovu malá část léčiva změní na metabolity, které jsou dále filtrovány ledvinami do moči.

Smyčka játra, tělo, ledviny pokračuje rychlostí jeden cyklus za minutu. V každém takovém cyklu je neutralizováno a vyfiltrováno malé množství léčiva. Základní mechanismy odbourávání jsou stejné pro všechny léky, které užijete orálně. Rychlost procesu a množství léčiva, které se dostane do krevního řečiště, však záleží na léku, osobě a způsobu aplikace. Informace o dávkování na obalu mohou pomoci, ale jsou to průměrné hodnoty, které nemusí platit pro každého uživatele. Užít správnou dávku je důležité.

Pokud je příliš malá, lék nebude účinkovat. Pokud je vysoká, léčivo a jeho metabolity mohou být toxické. To platí pro všechny léky. Jednou z nejsložitějších skupin, pro které je těžké určit dávkování, jsou děti. Způsob odbourávání léčiv se u nich rychle mění, stejně jako jejich tělo. Například, hladina jaterních enzymů, které neutralizují léčiva, v dětství značně kolísá. Je to však pouze jeden z komplikujících faktorů.

Genetika, věk, strava, nemoci i těhotenství ovlivňují odbourávání léčiv v těle. Jednou možná běžný test DNA stanoví přesně na míru dávkování léku, podle výkonu vašich jater a dalších faktorů. Do té doby bude nejlepší číst příbalové informace nebo se zeptat lékaře či lékárníka a užívat doporučené dávky.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nepřeložíte i to video s placebem prosím ? Pokud by ho někdo rád viděl přeložené tak můj komentář prosím podpořte.

340

Odpovědět

Časem se tady určitě video o placebu objeví. Díky za tip.

20

Odpovědět

Připomíná mi to všechny ty extáze, co jsem sežral...Ach, zlatý časy a super video! :)

90

Odpovědět

Ten název videa je přeložen trochu zcestně. Jinak zajímavé video. Děkujeme

05

Odpovědět

Jj jenom trochu = úplně mimo xD Zpracovat = odbourat xD

04