Jak velký je Měsíc?

Thumbnail play icon
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:277
Počet zobrazení:8 775

Měsíc můžete na obloze pozorovat téměř každou noc. Ale napadlo vás někdy, jak velký vlastně je? A jak daleko je od Země?

Přepis titulků

Jak velký je Měsíc? Na noční obloze se zdá malý. Ale ve skutečnosti malý není. Vešla by se na něj celá střední Evropa. Povrch Měsíce je obrovský. Abyste měli nějakou představu, je velký jako Evropa, Čína, USA, Brazílie a JAR dohromady. Ale Měsíc váží asi jen 1/81 váhy Země.

Jenže jak velký je vzhledem k Zemi? Docela velký. Náš Měsíc je v poměru ke své planetě tím největším. Je také pátým největším měsícem ve Sluneční soustavě. Je o trochu větší než trpasličí planeta Pluto. Když je Měsíc tak obrovský, jak daleko je, když se nám zdá na obloze tak malý? Obíhá 370 km daleko, ve stejné vzdálenosti v jaké obíhá ISS?

Ne, v takové vzdálenosti by gravitace Měsíc roztrhala. Po 36 000 km by byl v místě, kde obíhají naše nejvzdálenější satelity. Toto je skutečná vzdálenost. Docela dálka, co? Boing 747 by k cestě na Měsíc potřeboval 28 dní. A i s naší nejvyspělejší technologií by cesta trvala celé dva dny. Autem by to zabralo spoustu času. Jak velký tedy Měsíc je?

To záleží na tom, jak definujete slovo velký. Ale teď vážně. Je docela velký. YouTube, zkusíme tenhle měsíc něco nového. Měsíční květen. Každé pondělí v květnu nahrajeme nové video o Měsíci. Uvidíme se příští týden. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak je vlastně velký Měsíc - Je opravu velký. :)

DÍKY, VIDEO. Bylo si velice naučné.

221

Odpovědět

Mám jako tapetu na PC :D ( http://i.imgur.com/pjnFP.jpg )

60

Odpovědět

Mě se to líbilo, ta animace je skvělá, nevadilo by mi víc videí..

180

Odpovědět

TARDIS v 0:00 :D

162

Odpovědět

Nejsi ty ten samý Liger z lamer.cz?

10

Odpovědět

este jedna vec, ked teraz by nam podla nich cesta na mesiac tou najvyspelejsiou technikou trvala dva dni, kolko to potom trvalo borcom v 70 rokoch? to sme vobec nepokrocili za tie roky? alebo sa niekde stala chyba? :) if you know what i mean :D

48

Odpovědět

Pokročili a nepokročili. Vývoj se vydal krapet jiným směrem. V sedmdesátých letech si dovedli představit bydlení na měsíci do desíti let, ale nikdy je nenapadlo, že by se počítač dal schovat do kapsy. Proč taky, žejo, když umí jen sčítat a násobit. A hele, kde jsme dnes. Je tu velká šance, že si budeš tenhle koment prohlížet na mobilu, který má stejný výpočetní potenciál jako tehdejší navigační superpočítače.

181

Odpovědět

+MikeHavliczekDnešní mobily jsou násobně výkonnější než počítače použité pro cestu na měsíc.

91

Odpovědět

Myslim ze ta cesta trvala o neco dele.. jde spis o to, ze tenkrat se kaslalo na bezpecnost.. ne jako dneska, kdy kvuli par problemum radeji zrusi cele raketoplany..

34

Odpovědět

no neviem, dost, jednoduche video (v porovnani s tymi co tu bezne su :) ) :D zaklincovane otazkou ci mesiac obieha Zem vo vzialenosti ako ISS :D ... jedine co ma zaujalo je ta vzdialenost tych satelitov co su najdalej, necakal som ze to bude az tolko KM :O

230

Odpovědět

Podle Maticko-Fyzikálních a Chemických tabulek vydaných před třiceti lety (snad se za tu chvilku nic nezměnilo :-D ) je
poloměr Měsíce 1700 km
hmotnost 7.4 * 10 ^ 22 kg
vzdálenost od Země 385 000 km
Měsíční úniková rychlost 2.4 km/s
a tíhové zrychlení na povrchu Měsíce 1.6 m/s^2

Fascinující !!! :-)

221

Odpovědět

Sovětší fyzici se nepletou. :D

270

Odpovědět

+SygiСоветский инженер, это наш шаблон! :)

201

Odpovědět

+SygiТоварищ Сталин, наш шаблон! :D

42

Odpovědět

+SygiTo by mě zajímalo, jestli ti soudruzi, co se vrtali v ovládání černobylského reaktoru, byli také inženýři.

11

Odpovědět

Aha, to není Vsauce. :D

590