Jak vyrobit cider zcela od základu

Thumbnail play icon
68 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:8 707

Sezóna jablek se blíží, a proto Andy s kamarádem Nickem vyráží zjistit, jak vyrobit cider – a to zcela od základu. Na své experimenty používají jak klasické, tak
i poměrně netradiční postupy a suroviny. Odkaz na podrobnější postup výroby cideru naleznete zde.

Přepis titulků

JAK VYROBIT CIDER ZCELA OD ZÁKLADU Cider je alkoholický nápoj výráběný z fermentovaných jablečných šťáv. Jelikož se vyrábí z kvašeného ovoce, považuje se za druh vína a pod tímto označením jej můžeme často nalézt. Ve USA se jablečné nápoje rozdělují do tří kategorií. Jablečný mošt, který neobsahuje alkohol a pochází přímo z jablek bez jakékoliv filtrace, jablečný džus, což je mošt, který se pasterizuje, filtruje a doslazuje, avšak neobsahuje alkohol a hard cider, což je mošt, který se nechá prokvasit, aby se stal alkoholickým.

V mnoha jiných zemích se "hard cider" označuje pouze jako cider. Cider může být vyroben i z jiných druhů ovoce, například z hrušek. Takovému nápoji se potom říká perry. Jablka už jsem sbíral na jiný projekt, takže tentokrát se o to postaral někdo jiný. Ahoj, já jsem Nick Butler a hodlám připravit Andyho o práci. Nyní mám zlomený kotník, což bude asi trochu problém, nedali mi nic na bolest, takže hodlám udělat druhou nejlepší věc... Cider.

Poté, co jsem pomohl posbírat pár jablek, bylo potřeba je nadrtit. - Mohl bys mi je vzít? - Jo. Děkuji. Natrhaná jablka jsou vhozena do stroje a nasekána na drobné kousky. Nemáte nějáký hrnec, co bych si mohl dát na hlavu? Mám pocit, že bych si to tady měl užít naplno jako Johny Appleseed. Myslím, že je na to potřeba určitý grif, který já nemám. Makám tvrdě na svém chlastu.

To je docela dobrý. Nečekal jsem tak těžkou práci. Mám to utáhnout? Ne. Vůbec ne. Čtvrtina je hotová. Čtvrtina? Jo, čtvrtina hotová. A to už jsem celý zpocený.

Teď přidáme jablka Empire. Tak a jdeme na to, hoši. Pojďme se dostat do půlky. Je to víc uspokojující, když se opije něčím, o čem ví, jak to vzniklo. Navíc když tě to stálo takovou práci. Jo. Doslova se potím do téhle várky cideru. Je to fakt uspokojivá práce. Se zlomeným kotníkem tady drtím jabka.

Už se nemůžu dočkat, až se s Andym opijeme. Plody mé desetiminutové práce. Jakmile jsou jablka nadrcena, můžeme lisovat. Získáme tak mošt. Jsi připraven na lisování? Jsem připraven. Přetáhneme pytel přes drť a jdeme na to. Přetáhnout pytel.

Jdeme na to. Tohle je rychlost pro mě. Dělat jen tohle. Mám pocit, že bychom si měli zazpívat. Třeba nějakou starou námořnickou písničku. Zastav se. Otáčej zpět. Dobře, měli bychom mít nějaká lepší znamení. - Je to dobrý?

- Téměř. - Výměna. - Výměna? Nevím, co to znamená. Přitáhni to. Už to chápu. Chtělo by to trochu namazat. - A máme hotovo. - Už? Ano. Jo!

Dobrá práce. Jak dlouho potrvá, než z toho bude opravdový cider? Může to být týden až rok. Rok? Ano, až jeden rok. Viděl bych to na týden. Jo, necháme to na týden. Jsem stejně spíš člověk, co má raději čůčo.

My už vlastně netočíme. Jo máme hotovo. A teď to vyšroubuj. Musíme to vyčistit. Vyčistit? To je práce pro zaměstnance. Tak to mi dejte to vaše zářivé tričko, když patřím mezi personál. Jablečný DJ.

DJ Jablečná šťáva. Zbytky jablek jsou následně vysypány na kompost. Pak jsme ochutnali červstvě vylisovaný mošt. Donesu kelímky. Chtěl bys ochutnat? Jo, nemůžu se dočkat. Chutná jako čerstvě vylisovaný. Ale pořád v tom není žádný alkohol.

Nechali mě proto ochutnat várku cideru, který připravili již před nějakou dobou. Tady je výsledný produkt, lidi. Výsledný produkt. Tenhle cider se mi zamlouvá. Chutná to spíš jako víno než jako jablečný mošt. Tenhle je suchý. Tento cider zrál jeden rok. Jeden rok?

Má 5,9 % alkoholu. Jablečný. Proces kvašení trvá nejméně týden a já tak dlouho poskakovat na jedné noze nedokážu. Od teď mě už čeká jen odpočinek. Teď, když se Nickovi podařilo vyrobit jablečný mošt, určitě vyrobí i svoji várku cideru. Mezitím si vezmu od Nicka trochu moštu a zkusím připravit vlastní jedinečný cider. V této séri, týkající se výroby různých druhů alkoholu odhaluji klasické metody přípravy, ale také neobvyklé možnosti výroby alkoholu.

Cidery se běžně vyrábějí z ovoce, já jsem se rozhodl použít nějaké zajímavější. Durian. Uvidíme, jestli se mi z něj podaří připravit cider. Durian je nechvalně známý pro svůj silný zápach. Teď však moc nesmrdí. Uvidíme, co se stane, až ho rozříznu. Už to začíná smrdět. Smrdí zrale.

Je obrněný spoustou ostnů a taky pořádným smradem. Proč by tohle někdo jedl? Všechno na tomto ovoci říká: "Nejez mě." Ten zápach. Můžu si čichnout? Smrdí to jako mokrá hromada odpadků. To znamená, že je vše v pořádku. To je vážně nechutné.

Připadá mi, jako bych kuchal nějakou mršinu. Nebo to tak alespoň smrdí. Myslel jsem, že to bude mnohem horší. Mám pocit, že čím víc se to zahřívá, tím je ten smrad silnější. Jsem opravdu zvědav, jaký bude ten cider. Jestli si udrží ten zápach, nebo se to zmírní. Zajímavá chuť a konzistence. Velmi mazlavé.

Jako šušeň. Můžu ochutnat trochu šušně? Nevím, jak to popsat. Hej, kámo, chceš taky trochu? Jasně, proč ne. Opravdu, připomíná to šušeň. Chutná to trochu jako sladké a pálivé odpadky. I tak se to dá popsat.

Mazlavé. Hnus. Nechutný zápach, hnusná konzistence. Hnusný postup. Nakonec to bude výtečné. Nebo taky ne. Právě tam máme dužinu z jednoho durianu. Smrdí to tak nechutně.

Dále přidáme trochu moštu, který nám připravil Nick. To bylo moc rychlý. Liješ si to po botě. Měl jsem nehodu. Co se stalo? - Zátka se dostala dovnitř. - Zátka se dostala dovnitř? To asi není dobrý. Je pryč.

Chceš zkusit trochu durianu? Chutná mu to. Chutná mu to víc než tobě. Psi milují durian. Chutná to tomu psovi, nebo sežere všechno, co mu dáš? Spíš to druhé. To bude teď jediná věc, co bude jíst. Duriany za 400 korun. Všechno jsem to zamíchal, teď přidám kvasnice.

Také přidám korek s kvasnou zátkou. Má se to sterilizovat. Jelikož jsme nic nekoupili, musíme použít Mezcal, co zbyl z naší cesty do Mexika. Takže ho použijeme. Láhev stála asi 2 000 korun, takže se na to docela hodí. Teď tomu dáme pár týdnů. Zatímco moje várka kvasila, Chris donesl zbytek jablečného moštu a nějaké suroviny, co zbyly z předchozích projektů.

Zkoušeli jsme vytvořit další nezvyklé cidery. Nyní musíme nechat všechno alespoň týden kvasit. Potom všechny cidery ochutnáme. Na tu se podívejte v dalším videu.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nemám rád videa od podobných vysokoškolských postpuberťáků.
Místo aby onanovali u rodičů v suterénní klubovně a občas se opíjeli s neúspěšnou snahou navodit si odhodlání oslovit holku od vedlejšího stolu, tak na stejné úrovni oblažují veřejnost svými "kreativními" nápady schované za zajímavá témata.

152

Odpovědět

Velmi jednoduché. Zavři video a nedívej se. Popisovat zde svůj smutný život fakt nemusíš a ještě si myslet, že to tak je i u druhých. No což, hodně štěstí s tím onanováním. A nezapomeň si lajknout komentář.

411

Odpovědět

+:/Lajknu ho Vám, za to jak jste mi to nandal.

61

Odpovědět

Jeden z nejlepších komentů na vč :D

00