Jak zemřeme?Škola života

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:413
Počet zobrazení:9 842

Pravděpodobnost, že zemřeme, je stále 100 %. Jak a kdy se to ale asi tak stane? A na co umřeme? Na tyto otázky se nám pokusí odpovědět další video z kanálu School of Life.

Přepis titulků

Nejprve dobrá zpráva. Pravděpodobně nebudete zavražděni, nepřejede vás autobus ani vás nesežere žralok. Vraždy, dopravní nehody a zvířata zabíjejí v rozvinutém světě dohromady jen 7 % lidí. A teď méně dobrá zpráva. Většina lidí uvedla, že by chtěli zemřít rychle, ideálně bez varování, a ve spánku.

Realita je ale ta, že vaše smrt bude skoro jistě vleklá, dlouhá a se spoustou varovných signálů. Je totiž pravděpodobné, že zemřete na chronickou nemoc. Zhruba 87 % smrtí v rozvinutém světě je způsobena neinfekční chorobou. Stavem, který začíná hluboko v buňkách vašeho těla a trvá velmi dlouho, přičemž pomalu a nemilosrdně omezuje vaši schopnost žít život naplno.

A pak zemřete. To znamená, že pravděpodobně zemřete v nemocnici. Tam končí 60% z nás. Každý desátý tam navíc je před smrtí měsíc nebo déle. Jen 18% umírá doma, obklopeni známým prostředím a předměty. Na druhou stranu ale pravděpodobně nebudete umírat v bolestech. Bolest je zcela pod kontrolou v 60-70 % případů chronických onemocnění. Nevyhnutelnou součástí umírání je ale bolest kostí a nervového systému, od které se těžko pomáhá.

To bychom měli otázku jak zemřete. Ale co vás vlastně zabije? Pravděpodobně vaše srdce. Máte třetinovou šanci zemřít na kardiovaskulární onemocnění. To je selhání oběhového systému. Systému žil a tepen, který nepřetržitě a pravidelně pumpuje krev do vašeho těla rychlostí zhruba 80 úderů za minutu a to právě teď, když koukáte na toto video. 12 % lidí umře na infarkt, 8 % na mrtvici.

Nejrizikovějším faktorem je něco, čemu se dá těžko bránit. Vysoký krevní tlak. Ve více než 90 % případů je příčina vysokého tlaku neznámá. Další věc, která vás pravděpodobně zabije, je rakovina. Ta je způsobena mutací a následným nekontrolovaným množením buněk. Rakovina je příčinou čtvrtiny všech smrtí v rozvinutých zemích. Je možné, že rakovinná buňka už se ve vašem těle vyskytuje. Může trvat dlouhá léta, než se rozmnoží a rozroste, a vytvoří nádor dostatečně veliký na to, že se projeví syndromy či ukáže na snímku.

Je pravděpodobné, že bude ve střevech či plicích. Rakovina v těchto orgánech je nejrozšířenější, 13 % všech nových případů je v těchto orgánech. Samozřejmě záleží na vašem pohlaví. Jste-li žena, je pravděpodobné, že rakovina začne v prsou, pokud jste muž, začne na prostatě. Riziko určitých druhů rakoviny lze snížit, 22 % jich je způsobeno kouřením.

Dvěma třetinám případů rakoviny se ovšem nedá nijak předcházet. To znamená, že nepomohou žádné změny životního stylu či životosprávy. Nejrizikovějším faktorem je navíc ten, který nelze nijak ovlivnit. Věk. 63 % lidí, kteří dostanou rakovinu, je starší 65 let. Pokud vás nezabije rakovina ani kardiovaskulární onemocnění, pak to asi bude onemocnění dýchacích cest. 9.4 % úmrtí v roce 2010 bylo kvůli bronchitidě či rozedmě plic, které napadly dýchací soustavu.

A pak tu máme spoustu různých příčin. Velmi rozšířenou je demence, tak odejde 4.3 % z nás. To ovšem neznamená, že se vám demence vyhne. Odhaduje se, že třetina lidí, kteří zemřou na jinou příčinu, trpí demencí. Co můžeme říct téměř s jistotou je to, že umřete, až když budete staří. V roce 2030 budou lidé nad 65 let v rozvinutém světe tvořit 86 % úmrtí. A 44 % úmrtí budou lidé nad 85 let.

Což nás přivádí k nejnaléhavější otázce ze všech. Kdy se to stane? Pravděpodobně když vám bude 80. Lidé v rozvinutém světě se dožívají v průměru 79.7 let. Což znamená, že je-li vám 15, máte zhruba ještě 65 let. Pokud je vám spíše 45 let, zbývá vám tak 35 let. A pokud je vám 65 a vše půjde dobře, máte před sebou ještě tak 15 let. Existují samozřejmě modifikátory, ženy žijí v průměru o 5 let déle než muži.

Pokud žijete v Japonsku, budete žít zhruba o tři roky déle. Pokud žijete v Maďarsku či Turecku, je to o pět let méně. Nadváha znamená, že o rok přijdete. Obezitou riskujete ztrátu až 13 let. Pokud jste před třicítkou získali titul, máte o šest let víc než ti, co ne. A pokud žijete v harmonickém vztahu, můžete se dožít vyššího věku. Jeden vědec přirovnává efekt života v partnerském svazku k tomu, když nekouříte.

Přestože budoucnost nelze předpovídat, tato čísla nemohou změnit jednoduchý, nesporný a hrůzný fakt. Pravděpodobnost, že všichni zemřeme, je 100 %. A proto bychom ve zbývajícím čase měli být laskaví, zvláště k lidem okolo nás a také k sobě samým. Měli bychom pochopit vlastní schopnosti a potenciál a pokusit se je využít. A měli bychom si vážit každého dne a být si vědomi toho, že konec nemusí být daleko.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten jeho klidný hlas mě děsí víc než obsah videa :D

360

Odpovědět

Je tu šance, že se ještě naše generace dožije prodloužení věku a léku na většinu dnešních smrticích nemocí. Věda už dost pokročila a existují i výzkumy, kde se vědci zabývají nesmrtelností.

23

Odpovědět

Ctěný a Vážený Vládče lesa, definuj, prosím, blíže termín "naše generace".
Platí to i pro mne? (*1949)
:-)
(bez tohoto údaje je tvůj koment jen prázdný blábol)

01

Odpovědět

"The healthy human mind doesn't wake up in the morning thinking this is its last day on Earth. But I think that's a luxury, not a curse. To know you're close to the end is a kind of freedom. Good time to take...inventory."

11

Odpovědět

Vedomie nevyhnuteľnosti smrti je pre mňa požehnaním. Podľa mňa to dáva životu zmysel. Tiež to napomáha tomu aby sme svoj život nepreceňovali.

31

Odpovědět

We´re gonna die! We´we all gonna DIE!!!!! :D

50

Odpovědět

Takový je ale koloběh života. A koloběhem musí být zachován. Vesmír nám neustále opakuje, pořád a pořád dokola, že ze smrti se rodí život. Z pozůstatků minulosti a jako základ pro budoucnost život vzniká a zaníká v nekonečném koloběhu života. A to díky všem prvkům, velikým i malým. Vězte, že nejdete po přímé cestě směřující k zániku. Faktem zůstává, že napomáháte pokračování vesmíru.

60

Odpovědět

...to bylo dobré video...

11

Odpovědět

Pěkné video, upřímně a ten konec pravdivý, člověk neví kdy odejde, tak by měl žít naživo i v neděli :D

71

Odpovědět

Kdo a proč dělá takovýhle "motivační videa" :D ... Všichni umřete, nejspíš máte rakovinu už teď, zbývá vám nanejvýš třicet let ... :D To prostě chceš slyšet takhle po ránu.

1061

Odpovědět

Ten konec je TAK SLADKEJ!! Až jsem do svý čínský polívky slzu uronil.

331

Odpovědět

Čínská polívka, na to chipsy s kolou a hned máš o 13 let starostí míň...
A když to chceš mít sakumprdumprásk hned, vezmeš kus bůčku a jdeš si ho sníst před mešitu... :P

402

Odpovědět

+Ras_al_ghula pak přiletí batman a zachrání tě

310

Odpovědět

Ale ved to je jednoduché. Odpoveď na otázku z nadpisu je hneď prvé video pod týmto.

44

Odpovědět

Nemam zenu, som tucny, fajcim, nemam diplom a zijem blizko hranic s Madarskom :(

180

Odpovědět

RIP

210

Odpovědět

Koniec videa chválim.
Čo sa ale týka rakoviny, konkrétne "2/3 prípadov rakoviny sa nedá predchádzať", tak to je čistý bullshit. Chcel by som vidieť zdroj tejto pochybnej informácie.
Rakovina vzniká vo väčšine prípadoch zlou životosprávou, kde sa telo prekyslí a rakovinové bunky majú raj a začnú sa množiť. Preto aj ľudia ktorí majú rakovinu v rodine tomu môžu zabrániť, ak budú žiť zdravo a dbať sa správnu životosprávu - nehovorím že je to pravidlo, ale ak si to človek uvedomuje, je to dosť možné.
Tak isto, ak má človek zlú životosprávu, začne sa spomínaný kardiovaskulárny systém zapchávať cholesterolovými vrstvami a krv sa hromadí a nedokáže plynulo prechádzať. Tým pádom môže vzniknúť infarkt. Mladý človek si to neuvedomuje, ale postupne sa mu začnú v tele hromadiť všetky shity, ktoré pojedol a časom sa to každému prejaví. Skôr, či neskôr. Preto môže 50 ročný človek makať v posilke, behávať, sexovať, sem-tam párty a mať krásnu kondíciu a zdravie alebo na druhej strane môže každé ráno žrať tabletky a nadávať v krčme na svet s veľkým pivným bruchom. Je to na vás, aký systém si zvolite - či budete myslieť aj na svoje telo, tak ako myslíte na svoje notebooky alebo do tela pchať junkfoody a tak isto ako odýjde po čase notebook, tak môže odýjsť aj vaše zdravie.

729

Odpovědět

Stačí světový kongres o rakovině? Údaje z roku 2010: Zhruba 1/3 - 40% případů rakoviny se dá předcházet změnou životosprávy.
Co se týče "čistých bullshitů", ty bych spatřoval spíše v pseudovědeckých radách jak předcházet rakovině nebo ji dokonce léčit třeba pitím vody nebo "odkyselováním organismu".
Nabádat ke zdravému životnímu stylu je ovšem jistě rozumné.

420

Odpovědět

Ano a proto spoustu sportovcu, jimz na stravu dohlizi lide, kteri za to dostavaji zaplaceno a zivi se tim, rakovinu melo.

83

Odpovědět

+jrfNevím jestli jsou sportovci zrovna dobrý příklad. Sportovci často jdou na okraj možností svého těla aby podali co nejlepší výkon, někteří jdou až za hranice(doping atd..).

160

Odpovědět

+jrfHned po odeslani mi v hlave probehlo nekolik tech sportu, kde se sportovci docela zenou na hranu no.

70

Odpovědět

Můžu poprosit o zroj těch blábolů?
- Překyselení organismu.
- Kyselý prostředí svědčící rakovinnýmu bujení.
- Vliv životosprávy na majoritní vznik rakoviny.

Tyhle cancy si nech na diskuze na Novinky.cz ;)

52

Odpovědět

+eXeNojo, trochu som to prehnal.
Zaludok disponuje urcitou kyslostou. Ak clovek konzumuje zlu stravu, ktora je viac kysla ako zasadita, telo si musi brat ziviny na vyvazenie rovnovahy z vlastneho tela. Ak ale po case dostatok zivin nema (kedze konzumuje junkfoody), telo sa nici a mozu vzniknut choroby vratane rakoviny. Rakovinovym bunkach vyhovuje velmi kysle prostredie.
Pogoogli a docitas sa o tom nieco.
Tu je zaujimava stranka - je tam plno dementov, ale clovek sa tam hocico dozvie. https://www.facebook.com/groups/rawfoodcz/

19

Odpovědět

+eXeTo je právě ten rozdíl mezi náma - nechodim sbírat informace na stránky plný dementů

40

Odpovědět

+eXeZaludek disponuje nejen urcitou kyselosti, ale velmi velkou kyselosti. Obsahuje docela dost kyseliny chlorovodikove. Dost na rozleptani hrebiku :) Cokoliv co snis, klidne muzes sezvyknout citron, te realne spis odkyseluje. Protoze vsecko co snis je zasaditejsi, nez zaludecni stavy...pokud nepijes kyselinu z baterii :) Ale to tu mluvime jen o zaludecnich stavach. Co se tyce kyselosti tela, pak ver, ze Ph v tele je velmi stabilni. Klesnuti pH (tedy okyseleni) byt o par procent by znamenalo tvou smrt. Telo si pH velmi hlida.

Slusna zivotosprava je samozrejme fajn, ale tohle "okyselovani" organismu nestoji zrovna na silnych zakladech.

00

Odpovědět

rakovina je soucast principu bunecneho vyvoje, nevznika s ni se clovek rodi. behem zivota se da ovlivnit jen castecne. vetsina lidi ktere znam a zabila je rakovina zili neuveritelne asketicky. a posledni z mych pratel se ted uspesne vylecil pomoci sexu a jacka danielse.

00

Odpovědět

Mě spíš podřeže nějaký Mohamed, protože mu nedám cígo, jelikož nekouřím.

4631

Odpovědět

to je dobře

2014

Odpovědět

+ZabijakKuratDěkuji za názor.

362

Odpovědět

A proto bys u sebe měl nosit krabku

170

Odpovědět

Skvělý.

Když jsou ty videa až moc dobrý obsahově, tak pak hledám chyby (muj zlozvyk) v přednesu, takže bych chtěl mít všude hlas Morgana Freemana.

146

Odpovědět

Konečně nějaké optimistické motivační video :D V tom japonsku ze sebe už beztak dělají kyborgy tak se to bude jen prodlužovat :D

452

Další