Jakou barvu mají tyto šaty?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
65 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:243
Počet zobrazení:21 274

Internet zcela fascinovaly bílo-zlaté (nebo snad modro-černé) šaty. Kluci z AsapSCIENCE nám vysvětlí, jak je možné, že se nedokážeme shodnout na tom, jakou barvu šaty na fotce mají. Knihu AsapsCIENCE, o které mluví ve všech svých videích, můžete sehnat zde.

Přepis titulků

Svět je najednou rozdělen na dva tábory kvůli těmto šatům. Jaké barvy vidíte vy? Existuje tábor modro-černé a tábor bílo-zlaté. Na Twitteru jsme dostali stovky odpovědí od obou těchto táborů. My oba jsme viděli šaty modro-černé a mysleli jsme si, že je to nějaký vtip.

Jak je tedy možné, že to různí lidé vidí tak rozdílně? Tomuto jevu se říká barevná konstanta. Příkladem budiž tato kostka. Čtverec na horní stěně vypadá jako odstín hnědé zatímco ten na straně vypadá spíše jako oranžová. Ve skutečnosti mají zcela stejnou barvu. Slibuju, že to není podvod. Náš mozek se totiž podívá na kontext, uvidí stín a hned si myslí: "Kvůli stínu vypadají věci tmavší."

Proto to mozek kompenzuje a čtverec vnímá jako světlejší, než ve skutečnosti je. Tedy, dokud stín neodstraníme. U našich šatů máme podobnou situaci. Až na to, že kontext záleží na vašem výkladu. Jsme tak blízko u šatů, že nevíme, co je okolo, a mozek si to musí domyslet.

Lidé, kteří vidí bílé šaty, mají mozek, který si šaty představuje v modře osvětlené místnosti. Tedy blízko okna a jasné modré oblohy. Pak dává smysl, že bílá vypadá do modra a zlatá se nemění. Na druhou stranu mozky těch, kteří vidí šaty modro-černé, si šaty představují v uměle osvětlené místnosti, tedy se žlutým světlem.

Ve výsledku pak mozek vnímá zlatou jen jako odraz na černé a věří, že modrá zůstala modrou. Je docela možné, že je tato fotka pro mozek neurčitá, takže záleží na našem vnímání a třeba i na tom, kde fotku vidíme. Z faktického hlediska jsou šaty modré. Tady jsou na dalších fotkách. Toto je ovšem krásný příklad toho, jak se náš mozek vyvinul v interpretaci světa kolem nás, aniž bychom to vnímali.

Chcete více odpovědí na nejšílenější světové jevy? Vaši zvědavost ukojí AsapSCIENCE kniha, kterou seženete na asapscience.com/book. Odkaz je v popisku. Pro více vědeckých videí odebírejte náš kanál. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (55)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zaujímalo by ma, či tu je ešte niekto okrem mňa, kto tie šaty videl (na tej istej fotke) jeden deň modro-čierne, ďalší zase bielo-zlaté a potom opäť modro-čierne :)

50

Odpovědět

Hnědo-modré...
Tak to vidím já a jak se dívám jsem jediný :-(

104

Odpovědět

Tak si přečti komentáře znovu -,-

40

Odpovědět

Každý má svou pravdu...já tomu taky nevěřil a nechápal jsem jak někdo může vidět modro-černou..... celou dobu jsem je viděl bílo(světlemodro)-zlaté, u tohoto videa to nebyla výjimka, ale když to v tom videu ukázali podruhé tak nevím proč tak se mi barvy před očima změnily na modročerné..myslel jsem že to je videem tak jsem si tu fotku otevřel i v jiných oknech a všude najednou modročerné...dneska jsem to ukazoval ženě a zase bílozlaté..... nechápu prostě a nevěříte? věřte! je to hustý klam .-)

42

Odpovědět

Jakou mají skutečně barvu se ale lidi shodnou až potom, co se k tomu vyjádří Chuck Norris

181

Odpovědět

Jak řekl Borat: "Ty šaty jsou šedé!!"

25

Odpovědět

Jen tak mimochodem v tomhle videu opravdu jsou světle modrý a hnědošedý. Když si ty šaty nakopírujete i do blbýho malování a vezmete si tu barvu takovou tou divnou zkumavkou :D tak zjistíte, že to prostě je světle modrá s bílou se to nedá vůbec porovnat.
Stejně tak když si vemete barvu z tý tmavý části, tak zjistíte, že to prostě je taková divně hnědá a černá vypadá úplně jinak.

Je celkem jedno, jak vypadaj ve skutečnosti, ale na tejhle fotce jsou prostě modro-hnědý.
Žádná černá, žádná bílá. Když si vemete ty barvy samotný, tak je to jen modrá a hnědá.

312

Odpovědět

Nikoho to už nezajímá

156

Odpovědět

Jinak v tomhle videu je jasně světle modrá a hnědá.. po netu koluje víc upravených verzí, včetně té bílo-zlaté

44

Odpovědět

+ZlopánTak vo co go? Snad se bavíme o tomhle konkrétnim videu s touhle konkrétní fotkou... to, že na jiných vypadaj jinak, je úplně jedno.

37

Odpovědět

Já jsem to viděl jako světle hnědou a modrou

12

Odpovědět

Chápu vysvětlení, ale fakt nerozumím jak tam někdo může vidět bílou.

2614

Odpovědět

Vídíš a já zase vidím bílou a chápu narozdíl od tebe, jak vidět modrou někdo může. Protože jsem narozdíl od tebe vysvětlení pochopil.... :D

183

Odpovědět

predaj šiat sa zvýšil o 500% :D gj

00

Odpovědět

Ja vidim jen nejakej hadr, kde jsou ty saty? :-)

52

Odpovědět

Já vidím zlato-modré. :-(

402

Odpovědět

Ach jak to tak čtu nejsem jediný, omluvte můj nevhodný komentář.

32

Odpovědět

Já jsem tábor nejdřív bílo-zlaté po chvilce modro-černé :D Stejnak si pořád myslím že si někdo dělá p***l byl jsem asi na tisíce stránkách a ze začátku tam byli bílo-zlaté a poté modro-černé jenomže se nezměnila pouze barva ale všechno okolo prostě jiná fotka takže buď jsem to přehnal s drogama nebo jsem fakt magor :D

111

Odpovědět

Hergot, stačí debilní malování k tomu, aby jste zjistili, že na fotce jsou ty šaty zlato (nebo chcete-li hnědo) modré. Ať už jsou ve skutečnosti třeba fakt černý. Tak mi netvrď arnier22, že mám poruchu vnímání barev, nebo už mi fakt praskne hlava.
http://oi61.tinypic.com/rlhx8o.jpg

304

Odpovědět

Tu nejde o to, jakou mají barvu ve skutešnosti, jistě, že musí mít nějakou konkrétní barvu, když to porovnáš se "vzorníkem". Jde ale o to, že je zajímavé, že si to mozek interpretuje nejednoznačně a pak se rozcházejí názory lidí o tak banální věci, jako je barva! :-)

11

Odpovědět

Ted' se neubráním vulgarismu, k***a to už je i tady, i když nemám facebook ani twitter, tuhle blbost vidím všude.

819

Odpovědět

wut? to jsem jedinej, kdo to vidí poprví tady? (nemyslim optický klamy, myslim tenhle konkrétní případ)

259

Odpovědět

+BullOverNejen že jsi jediný, ale asi bys měl nahlásit na policii, že jsi byl poslední týdny zavřený a mučený ve sklepě... (sorry, před pár minutama jsem dokoukal An American crime... )

516

Odpovědět

+BullOverNe, to jsem byl minulej měsíc... tyhle šaty opravdu vidim poprví v životě a to většinu volnýho času strávim na internetu.

122

Odpovědět

+BullOverMinulý pátek jsem to dal na svůj FB, okomentovalo to cca 40 lidí a většina comentů se týkala toho, že jsem poslední na světě kdo to ještě neviděl. Povzbudivý vidět, že nejsem :D

81

Odpovědět

+BullOverVyzývám tě na Ice Bucket Challenge!

191

Odpovědět

+BullOverIce Bucket Challenge jsem náhodou viděl! Nějací divní lidi si lili na hlavu vodu... netušim proč, ale je mi to celkem jedno.

81

Odpovědět

Asi začnu dělat reklamy v optickym klamu, abych vydělal miliony. btw prostě neni možný aby se z takový modrý udělala taková bílá :D

222

Odpovědět

ja vidím svetlomodré tmavozlaté

574

Další