Jedovatá zahrada v AlnwickuTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:154
Počet zobrazení:8 026

Po světě existuje mnoho botanických zahrad, ale ta v Alnwicku je speciální. Téměř každá rostlina vás tam dokáže zabít. Tom Scott se tam se svým průvodcem vydal.

Přepis titulků

Občas se někam vydám a na základě toho vyprávím příběh. Ale občas na tom místě nenajdu jen příběh, ale i skvělého vypravěče. Na pozemcích hradu Alnwick se nachází park. Není tak starý jako hrad, který se tu nachází asi 900 let, ale je stejně zajímavý. Je tu jeden z největších domů z rostlin, nádherné kašny a pak i toto. Neobvyklá Alnwická jedovatá zahrada.

Vítejte v jedovaté zahradě. Všechny rostliny v ní vás mohou zabít. Nesmíte na ně sahat, čichat k nim ani stát moc blízko. Tohle je skočec obecný. Můžete vidět, že má velmi hezké listy. V laboratorních podmínkách z něj můžete extrahovat ricin. Ricin je nejsilnější známý jed. Zde je Atropa bella-donna, rulík zlomocný. V Británii je to domorodá rostlina.

Květy, které vidíte tady, dají vznik černým kuličkám, které se podobají hroznům. Čtyři kuličky dokáží zabít dítě. Je velmi jedovatý. V Itálii, hlavně kolem Benátek, dámy z plodů vymačkaly šťávu, kterou si kapaly do očí. Rozšířily se jim zorničky, čímž měly být atraktivnější pro pány. Ale kvůli jedu pomalu začnete ztrácet zrak.

Co by jeden neudělal pro krásu. Routa vonná je běžnou rostlinou, koupíte ji v zahradnictví, přestože je fototoxická. Pokud se vám její míza dostane na ruku, na přímém slunci se vám na kůži začnou tvořit puchýře. Jakmile se vám tato sloučenina dostane do těla, může tam zůstat až 7 let. Měli jsme tu zkušenou zahradnici, která přišla do jedovaté zahrady a viděla, že u této rostliny roste plevel.

Ten plevel utrhla bez ochranných rukavic a do hodinu se jí začaly tvořit puchýře na ruce. Skončila s popáleninami 3. stupně. Tato rostlina se jmenuje oměj šalamounek. Je běžný, říkalo se jí zlý mníšek. Celá rostlina je velmi jedovatá. Před dvěma lety pracoval zahradník v Surrey s touto rostlinou. O pár dní později zemřel.

Připsali to toxinům z rostliny. Tohle je běžná rostlina, je to vavřín. Používá se jako živý plot. Problémem je, že vytváří kyanid. Ve viktoriánské době vzali listy této rostliny, rozřízli je a dali do sklenice s motýly, které chytili. Zavřeli je a motýli zemřeli na otravu kyanidem. Tato rostlina je běžná a můžete ji koupit v zahradnictví.

Je to durmanovec a celá rostlina je jedovatá. Říká se mu andělská trubka a je to halucinogenní rostlina. Lze ji využít mnoha způsoby. Viktoriánské dámy měly durmanovec na svých čajových stolcích. Pozvaly jiné dámy na odpolední čaj, pak naplnily konvičku, zatřásly rostlinou, aby se z ní vysypal pyl. Potom se jim rozvázal jazyk a začaly mluvit o různých nesmyslech. Máme licenci k pěstování konopí.

Máme ho v kleci, protože je to droga třídy C. Na této rostlině dětem vysvětlujeme škodlivý vliv drog. Tohle je blín. Má velmi zvláštní květy. Jejich vůně je velmi silná. Ta vůně je natolik silná, že tu občas lidé kolabují. Proto tu máme lavičku. Tohle je mandragora neboli také pekřín. Díky sérii Harry Potter je teď populární.

Celá rostlina je jedovatá. Dříve si lidé mysleli, že pod rostlinou žije mužíček. Když ji vytáhnete, má kořen s malými nožičkami a ručičkami. Lidé si mysleli, že je to sám ďábel. Také prý slyšeli, jak rostlina křičí, když ji tahali. Proto kolem mandragory vzniklo mnoho legend. Na myšlenku této zahrady přišla vévodkyně z Northumberlandu. Když se stala vévodkyní, přišla s nápadem na moderní zahradu, která by návštěvníky vzdělávala.

Vévodkyně věděla, že děti nezajímají bylinky, takže hned přestanou dávat pozor. Ale když jim řeknete, že rostliny jsou jedovaté a mohou vás zabít, hned vzbudíte jejich pozornost. Děkuji celému týmu zahrady v Alnwicku, hlavně Trevorovi. V popisku toho o hradu a zahradě najdete víc. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vavřín, opravdu?

00

Odpovědět

Takže tam mají volně desítky rostlin, které dělají popáleniny na kůži a vypouští kyanid, ale marihuanu mají jedinou v kleci? :D
Tak to už fakt nevim, kam ten svět spěje. :)

483

Odpovědět

Návod jak legálně pěstovat ?

15

Odpovědět

Kdyby ty některé jedovaté rostliny co nebyli v kleci měli i část, která by léčila zázraky, tak by byla taky v kleci co nevidět.. Těm lidem z farmaceutické firmy fakt j**e :D

01

Odpovědět

To spíš aby to lidi nekradli. Je víc smažek, než sebevrahů.

00

Odpovědět

fakt ma udivuje, ako zástancovia trávy predostierajú jej "úžasné" a "zázračné" pozitívne účinky.... ja teda neviem... okrem odstránenia bolesti nič liečivé v sebe nemá.... a tvrdiť, že to nie je svinstvo, tak to je čistý blud... len úvod z jedného článku (Obsah THC v klasickej rastline (konope) sa pohybuje od 2 do 6 %. Jeho vysoká rozpustnosť v tukoch spôsobuje hromadenie v lipidových kompartmentoch tela, takže sa môže vylučovať ešte i týždeň po užití dávky (cigarety). Niektoré účinky sa podobajú účinkom amfetamínov a LSD.) môže pomôcť načrtnúť, čo to robí s telom.... hovoriť o tom, že bastard Nixon ju démonizoval? :D Srsly?? To ako keď sa prišlo na negatívne účinky heroínu, hoci to bol skvelý liek na kašeľ, tak to bolo tiež neoprávnene démonizované? :D Nevravím, tráva má pozitívne účinky, lenže realita je taká, že tie negatívne ich ďaleko prevyšujú... čo je smutné, je to tak populárna a obľúbená droga, že tí, čo sú od nej závislí, si začali vymýšľať, aká je úžasná a neškodná... a ľudia tomu veria.... jasne, skúsila som ju aj ja, ale robiť to pravidelne a nie len naozaj výnimočne, to je dobrovoľné ničenie svojej vlastnej psychiky... a z pravidelného "huliča" môže vzísť iba chudák so zničeným životom... a to nielen svojim... každopádne čakám mínusky, keďže dnes je väčšina ľudí za trávu a zakrýva si oči pred jej reálnym dopadom...

1123

Odpovědět

Proč lžeš?

73

Odpovědět

To, ze ses nevzdelana opice nemusi znamenat, ze i ostatni jsou nevzdelane ovecky. Mluvis tu o THC, jenze THC je zrovna tou mene zajimavou latkou v konopi. To, co je naprosto zazracne, je CBD - canabidiol. A hlavne to, ze se prislo na to, ze stejne jako v tele mame nervovy system, mame v tele cely canabidiolovy system. A teprve tam se zacnou dit zajimave veci. To, ze u konopi se dokazala teprve zhruba polovina latek identifikovat a zaradit, o tom se tu rozepisovat nebudu. Vedci neustale patraji co dalsiho se v konopi da pouzit a ma dalsiho vyuziti pro cloveka. V praze dokonce vznikl institut, financovy americkym miliardarem, na jmeno si nevzpomenu, ktery presne tohle zkouma, a ze se do nej nalilo uz par stovek milionu. Dale Karlova univerzita ma svoji laborator na Sumave, kde dostali licenci na slechteni a nasledne extrahovani ruznych latek z konopi. atd. atd. Konopi ma zazracne ucinky. Konopi je naprosto neskutecna rostlina. Mimochodem, neprijde ti divne, ze z obili, na kterem roste námel a ze ktereho se nasledne vyrabi LSD neni zakazane? Nebo ze z vlciho maku, ze ktereho se da vyrobit opium, heroin, take neni zakazane? Hlavne to posledni jsou drogy, ktere cloveka usmrti. Konopi jeste nikdy nikoho nezabilo. Moc dobre to vsichni vi, konopi je schopne pomoct v lecbe dnes smrticich a nevylecitelnych nemoci, cehoz si hlavne farmaceuticke firmy jsou moc dobre vedomi. A nejen konopi. Za oponou se dejou takove veci, ze kdyby ses je dozvedel, zrovna takovy retard jako ty, by si sel rovnou spachat sebevrazdu, pac bys to cele nedokazal pobrat. Takze cely tvuj komentar radsi smaz a vytahni hlavu z p****e, chtel jsem rict z pisku a radeji se zacni vzdelavat, ty ovce!

53

Odpovědět

Lolana má naprostou pravdu !! Negativní účinky THC jsou naparosto srovnatelné z heroinem ! Například chuť k jídlu jak zvrácené !! kam se sere heroin z jeho smrtelně nebezpečným absťákem, úbytkem váhy, ztrátě kontroly nad svalstvem a vygumováním mozku !
A má pravdu zmírňuje jen bolest !! to že mé kamarádce to vyléčilo Epilepsii byl nejspíš boží zázrak ! Lolana určitě nikdy trávu neměla a to je dobře pan farář nebo Dežo místní vzdělanec jí o tom rád poví bez nebezpečí že by to snad okusila, zasmála se a nedej bože jedla chleba s hořčicí !!!!
To že to vlády zakázaly na nátlak farmaceutických společností aby měli vyšší zisky i když dnes už se vynořují najevo dokumenty, a kdo za to loboval si můžete volně najít je určitě legenda něaký smažky, který sou všichni hloupí.
Vemte si třeba Julius Ceaser kterej jí prokazatelně kouřil aby zmírnil epilepsii (možná ho to i bavilo prasáka) idiot co v životě nic nedokázal pche ! Nebo Thomas Jefferson kdyby nehulil k***t mohl být prvním americkým prezidentem ne až třetím opovržení hodná smažka která kromě sepsání nejdokonalejší ústavy na světě a výhře v revoluci nic nedokázala !!
bože díky bohu za to že jsou mezi náma někteří oduševnělí lidi kteří nám dávají osvětu o věcech o kterých ví asi tolik jako lístek čaje o Východoindické společnosti ! :) Lolano drž se ! a Znič ty smažky a nejlíp k tomu i imperialismus ! :D

63

Odpovědět

Rostlina popisovaná v čase 2:11 nazvaná jako vavřín by mohla být spíše bobkovišeň lékařská. Vavřín se totiž používá jako koření bobkový list a neobsahuje kyanid...

180

Odpovědět

Iste to konope pestuju len kvoli vyucbe deti. Preto je ho tam tak malo :D hulic klamarsky

153

Odpovědět

To snad ne, kanabis, TA NEBEZPEČNÁ SMRTELNÁ DORGA CO SI PÍCHAJÍ DĚTI DO ŽÍLY?? POTŘEBUJEME VÍC POLICIE A AUTORIT ABY SME SE TĚCHTO JEDŮ ZBAVILI, že?

126

Odpovědět

Čím víc toho slyším o středověkých praktikách, tím víc bych si přál vrátit se na chvíli v čase zpět a vidět to na vlastní oči, abych tomu mohl uvěřit...

101

Odpovědět

Mluví tam především o viktoriánském období v Anglii, což už středověk není. O jakém období Benátek mluví není patrné, ale podobné "zkrášlovací" rituály se dělaly už za dob antického Říma.

72

Odpovědět

Do ty klece by meli zavrit toho kdo prad tvrdi ze trava je strasliva droga... A to potom muzou vysvetlovat detem. Dokud se bude dat normalne v krame koupit chlast a cigarka tak nijaka represe travy to nezachrani. Btw meli by tam mit jeste ceduli ze trava se stala nelegalni a zakazanou rostlinou az po 2SV a nejvic ji z demonizoval Nixon. Od te doby je na stejne urovni jako herak a pod. Coz jsou podle me daloko horsi svinstva. Hlaven ze nemaji v kleci durman a jine kytka ktere vas zabijou jen si na ne sahnete. Je to jen strasliva saskarna.

375

Odpovědět

drugs are bad m´kay...

170

Odpovědět

Nechcem do toho vŕtať, ale ak človek vie piť, tak si v obchode kúpi kvalitný alkohol. Zatiaľ čo pri tráve to nie je možné. Pri tráve si človek nevyberie a častokrát hulí kadejaký kandel a lacné odrody... Jedine, ak človek pozná priamo pestovateľa a vie čo fajčí.
Preto, ak by bola tráva legálna, bola by oveľa lepšia možnosť fajčiť kvalitný materiál a človek by vedel, aké presné účinky od jednotlivej odrody očakávať. Vtedy by sa dala tráva užiť naplno zo všetkými pozitívami.
Netreba ale zabúdať, že marihuana je narozdiel od alkoholu halucinogén a pôsobí odlišne. A teda nie na každého pôsobí pozitívne. Niekto si to vie užiť a niekto má často bad tripy a neskutočné depresie - videl som to niekoľkokrát na vlastné oči a bola to sila :/
Je jasné, že alkohol je metla ľudstva... ale s trávou sa to treba naučiť a tiež si dávať pozor.

57

Odpovědět

Tráva má naopak od ostatních tamních pěstovaných rostlin prokázané léčivé účinky. Fakt, že konopí strčí do zahrady s extrémními jedy, které naopak umí pouze ničit, a ještě ho demonstrativně zavřou do klece, čímž dávají okázale najevo, že je to snad ten největší zloduch v celé toxické zahradě, působí dost účelově.

Je to každopádně jen výuková zahrádka pro malé děti, takže bych to zase tolik nehrotil. Vlastním dětem bys taky neřekl: "Tráva je zdémonizovaná, takže si s kámošema klidně po škole za družinou toho jointa vyhulte". A tráva je v dnešní době tak tolerovaná a všeobecně přijímaná, že žádnou osvětu už nepotřebuje.

74

Odpovědět

... To ze je konopi v te kleci neznamena, ze je to nejhorsi rostlina co tam je, ale chrani ji pred kradezi ...

370