Znáte nějakou knihu?Jimmy Kimmel Live!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:108
Počet zobrazení:13 029

Zeměpis Američanů jsme testovali minule, co zkusit něco ještě trošku snazšího? Stačí říct název jakékoliv knihy. Povede se dnes náhodným kolemjdoucím lépe?

Poznámka: Dr. Seuss je v Americe velmi populární autor knih pro děti.

Přepis titulků

Podle nedávné studie Pew Research Center skoro 25 % Američanů v posledním roce nečetlo žádnou knihu. Podle mě je ale skutečné číslo ještě vyšší. Abychom to otestovali, vyslali jsme do ulic tým, který se kolemjdoucích ptal, jestli znají nějakou knihu. Jakoukoliv knihu. Může to být Bible nebo 50 odstínů šedi.

Chtěli jsme vědět jediné: Znáte nějakou knihu? Takhle to dopadlo. ZNÁTE NĚJAKOU KNIHU? Znáte nějakou knihu? Jistě. Knihy nečtu. Ale... Jak se to jmenuje... Znáte nějakou knihu?

Ne. Znáte nějakou knihu? Já knihy nečtu. To je vše. Knihu? Lví král. - Ten film? - Jo, ta kniha. Četl jste knihu Lví král? Jo.

Dejte mi chvilku. Počkat, dlouho jsem nic... Počkat. Můžeme to zkusit znova? - Znáte nějakou knihu? - Knihu? Jakoukoliv? Kniha džunglí. To není kniha, co? Je to film. - Kniha džunglí. Jo. - Je to kniha? Obojí.

- Určitě? - Ne. Počítají se časopisy? - Ne, to nejsou knihy. - To je pravda. Třeba Moby Dick. To je autor. Napsal knihu. Jmenovala se Kůň. Tu mám rád. - Moby Dick byl autor? - Ano. - A kniha se jmenovala Kůň? - Ano. To jsem řekl, ne?

Jakou knihu jste četla naposledy? Asi Dr. Seusse. Dr. Seusse. Dr. Seusse. Možná Dr. Seusse. Tak 12 let jsem nic nečetla. Nemůžu si vzpomenout. Kriste.

Jakoukoliv knihu... Pardon. Nemůžu si na nic vzpomenout. - Čím se živíte? - Byla jsem knihovnice. Ale teď jsem nezaměstnaná. Stačí vzít do ruky knihu. Protože když umíte číst, dobrodružství si vás najde. Přesně. Dík, Shaqu. Shaq knihy nečte, ale jí. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Příjde mi, že Američani zbytečně přehrávají. Nemyslím si, že by byl opravdu někdo tak blbej, že by neřekl aspoň Bible.

10

Odpovědět

Ale Bibli v Kalifornii nikdo nečte.

10

Odpovědět

Já si vždycky říkám, že lidi co řekli název knihy prostě vystřihli a nechali tam jen ty zoufalce. Nevěřím, že je tohle možné.

100

Odpovědět

Ta knihovnice na konci byla nejlepší :D

290

Odpovědět

proto je taky bez práce :D

132

Odpovědět

Bez toho aby som si pustil video si tipnem. Harry Potter alebo Great Gratsby, mám pravdu ?

039

Odpovědět

pust si video

130

Odpovědět

+fuuNie je treba, buď nečítali nič, alebo tie čo som menoval. V každom prípade to vyjde na isto.

08

Odpovědět

Zajímalo by mě, kolik museli oslovit lidí, aby získali tento "vzorek". I kdyby se jednalo o jednoho z milionu, tak mi to přijde hodně. 13 lidí na jedné ulici je šílené.

273

Odpovědět

Tak samozřejmě, že vybrali vtipné, nebo hloupé lidi :D je to show... Ale popravdě kdyby na mě někdo vybafnul s kamerou, tak se nejspíš taky zaseknu :D A paradoxně u těchto otázek se podle mě zasekne více lidí...

211

Odpovědět

+nopepresne, mamu raz zastavili na ulici a pýtali sa na primitívnu otázku, zasekla sa a nevedela odpovedať, nakoniec nedala súhlas s odvysielaním a ani nemohli, bola v práci

40

Odpovědět

Mimochodem je i smutné si uvědomit, kolik lidí vlastně přizná, že poslední knížky, které četli, napsal Dr. Seuss - autor knížek pro děti...

31

Odpovědět

I u nás je spousta lidí, co četla naposledy Honzíkovu cestu :-).

30

Odpovědět

Je to celkově ostuda, ale nevím, proč si dělají srandu i z chudáka chlapíka, co četl knihu Lví Král, která vyšla společně s filmem. Sice je to knížka pro děti, ale klidně ji mohl předčítat dětem a je to první, co mu vyvstalo na paměti...

323

Odpovědět

Protože na otázku "můžete jmenovat knihu?" odpověděl Lvím králem, což je malinko sofistikovanější leporelo (cca 40 stran, každá 3-5 vět textu). Technicky má pravdu, ale... tohle není dobře.

66

Odpovědět

+TaanTa původní verze je skoro 100stránková kniha a docela se slušným textem. Mohl to číst dětem, třeba zrovna den předtím vnukům.
Jako v tomhle jediném případě bych věřil ten vámi furt omílaný "blackout". Prostě plácnul v zaskočení první věc, co ho napadla. Ale věděl knihu.

A moje pointa byla o tom, že se mu tazatel smál, jako že si plete film a knihu. Stejně tak když tam další řekl Jungle Book, což je velmi známá kniha, sice od Angličana, ale známá i v USA.
Takže za trotla je vlastně v tom pořadu co se týče knih i tazatel za mikrofonem. :)

90

Odpovědět

Ja som to tiež čítal. Je to kniha podľa rozprávky ale je to kniha.

00

Odpovědět

Ani Bible? Vždyť na ni pomalu přísahají i když jdou pro pivo

162

Odpovědět

Spousta věřících ji nikdy nečetla. Spousta z nich by přestala být věřící, kdyby ji přečetla.

3710

Odpovědět

+SriberJá ji přečetl... a přestal jsem být křesťanem :D Bez legrace. Ta kniha káže úplně jiné věci než Církev. Navíc, podle Bible je Bůh asi největším masovo - sériovým vrahem jaký kdy byl :D

Ale osobně bych si na Bibli taky asi nevzpomněl :D

1712

Odpovědět

+Johan3kNo nevím, ale Bůh zabil jen 371 186 lidí a další zhruba 2 miliony nechal zabít svými následovníky.

Ale takový Dolfi, nebo Mao jsou stále jiná liga.

72

Odpovědět

+VulgariumNojo, ale když to přepočteš na procenta v jejich době žijících, a to celosvětově... tak vede :D

41

Odpovědět

+VulgariumTo je pravda, ale myslel jsem to spíš tak jak napsal Alfik... percentuálně. Vždyť utopil celou planetu až na 6 lidí :D :D :D Genocida, která nemá obdoby :)

00

Odpovědět

"Bola som knihovníčka, ale teraz som nezamestnaná."
Keby sme tak vedeli prečo...

600

Odpovědět

Poslední věta pobavila nejvíce.

70

Odpovědět

Tomu proste neverim. Neviem ci v tom nezohral rolu aj stres a trema... tzv blackout.

352

Odpovědět

To taky, ale zeptáš se 1000 lidí a vybereš z nich pár co si vedli nejhůře.

321

Odpovědět

+AnonymousJe to tak, z těch nepoužitých materiálů by mohla vzniknout nová anketa, ve které by vypadali Američani jako největší knihomolové na světě.

331

Odpovědět

Stačí vzpomenout na pořad Nikdo není dokonalý. Vybereš si odpovědi, co se ti hodí, a zbytek... Zbytek nepotřebuješ :)

331

Odpovědět

Upřímně, i pokud by našli 10 lidí z 1000, co nezná ANI JEDNU knihu, nebo jako minule ANI JEDNU zemi a to ani tu vlastní, tak je na tom vzdělání nebo lidstvo v civilizovaných zemích opravdu špatně.
Bibli zná snad každý a film na motivy knihy musel vidět určitě každý Američan.

143

Odpovědět

+MikeJá nevím na co reagujete, protože si myslím, že pravdu máme všichni. Ano číslovka 1000 byla velmi zveličená. A ano myslel jsem právě pořad nikdo není dokonalý kde vždy vybrali ty největší trouby. Ale spíše to přikládám tomu blackoutu jak píše kolega nahoře. Kdyby vybrali lidi co odpověděli normálně tak to přeci není zábava, protože jak se říká "vtip je tragédie viděná z dálky."

Může to být způsobeno čímkoliv, ale tohle video není věděcká studie. Těchto pár lidí není dostatečný vzorek abych mohl tvrdit, že Američani neznají knihy. Je to dvouminutové video které má jediný cíl. A to zabavit ty dvě minuty. Nevím proč to tak hrotíte.

21

Odpovědět

+AnonymousO tom ale já právě píšu. V civilizované společnosti, kde je základní vzdělání povinnost (v USA dokonce do 18ti let!) by neměl být nikdo (snad kromě starých lidí), který by nevyjmenoval ani knihu ani vlastní stát na mapě. Takže ať si to sestříhají třeba z dvou tisíc. Najít takových 10 lidí by nemělo být normální. A už vůbec ne najít knihovnici, co nezná jedinou knihu. :) Omluva by byla jediná, že je to nahrané. Jakýkoliv střih ale tohle neomluví.

Blackout - neberu v potaz. Ti lidi byli jasní extroverti, souhlasili s natáčením (to není jak u nás, že na někoho natrefí, natočí a pustí do TV) a měli někiolik příležitostí odpovědět, střelit od boku. Pochopil bych, že by váhali jakou knihu říct, aby nevyzněli blbě co čtou. Ale oni rovnou prásknou, že poslední knihu četli Seusse pro děcka.

Nikdo není dokonalý - Tam přece jen jsou nějaké normální otázky a ne otázky pro idioty. Těch Američanů se nikdo neptal, kdy napadlo Japonsko USA, kde leží Japonsko atd, dávají jim absolutní volnost. Jich se nikdo neptá, kdo napsal Kdo chytá v žitě, dávají jim volnost vůbec jmenovat jakoukoliv knihu. Srovnávat to s naším nebo slovenským Nikdo není dokonalý/Aj múdry schybí, to je prostě mimo mísu. To je o nějakých všeobecných znalostech, jako třeba kdo napsal Kytici. Věřím tomu, že kdyby jim dali otázku "Jmenujte jednu knihu", tak by fakt nenašli ani jednoho takového, pokud by nešli mezi negramotné, kterých je u nás asi půl procenta populace. A to nejsou lidi, které vidíme tady ve videu, kteří mají minimálně high school a podle oblečení i univerzitu.

11

Odpovědět

+MikeA nebo naschval odpovídají jako idioti aby se dostali do televize. To je správná odpověď btw.

00

Odpovědět

+MikeAj múdry schybí!!! :D Tam někdy byly i daleko horší otázky... "kde je v noci slunce?" a podobně :D... proti tomu je jmenování jedný knihy ještě ok.

(ale ano, byly tam i těžký otázky... prostě vše od 1+1 k odspívání Gaudeamus Igitur)

00

Odpovědět

No nevím, ale LSU znamená Louisiana State university, takže ani vysokoškolák neumí jmenovat jedinou knížku (tedy Moby Dick a Kůň).

20