Ukažte na mapě jakýkoliv státJimmy Kimmel Live!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:194
Počet zobrazení:32 541

Jimmy Kimmel se rozhodl otestovat znalosti Američanů a zadal jim jednoduchý úkol. Označit na mapě jakýkoliv stát. Jak jim to šlo? Posuďte sami.

Přepis titulků

Je čas na něco... Nevím jestli vzdělávacího. Prezident je v zámoří na návštěvě v Belgii, Anglii, Skotsku a pak se setká se svým kamarádem Putinem ve Finsku. Je to velká cesta s důležitými důsledky. A je důležité, aby měla Amerika silné vazby a znalosti o lidech v cizích zemích. A tuto zodpovědnost máme všichni, nejen náš prezident.

Takže jsme vymysleli jednoduchý test. Na ulici oslovujeme kolemjdoucí a chceme, aby na mapě pojmenovali nějaký stát. To je vše. Máme mapu a chceme jméno jednoho státu. Jakéhokoliv státu. Takhle to dopadlo. Ukažte na mapě jakýkoliv stát Zvládnete na mapě pojmenovat nějaký stát? Můj zeměpis je děsný.

- Asi nezvládnu nic. - Zkuste cokoliv. - Je tohle Jižní Afrika? - Ne. - Stát Asie. - Ne, to je kontinent. - Rusko. - Jejda. - To jsem to ale vymňoukl. - V pořádku. - Už jsem nějaký ten pátek ze školy. - V pořádku. Jakýkoliv stát. - Afrika. - To je kontinent. Stát, sakra.

Co stát v Africe? Vím, že tady někde je Jihoafrická republika. - Ne, tady dole. Jejda. - Jo, na jihu. Ukážete nám na mapě nějaký stát? Jistě. Afrika. - To je kontinent. - Bože. Co nějaký stát v Africe? Bože, ne, kdo něco takového zná?

- Ukážete nám na mapě jakýkoliv stát? - Ano. - Afrika. - To je kontinent. Jo stát... - Grónsko nebo Island nebo tak něco. - To je Aljaška. - Jakýkoliv stát. - Nevím. Kdekoliv na mapě. - To je děs. - Kde je Amerika? Řekla bych tady, ale asi ne.

To je Rusko. Ukážete nám na mapě jakýkoliv stát? Panebože. - Neměli mě to učit na škole? - Snad jo. - Jižní Amerika. - To je kontinent. Panebože. Co takhle stát v Jižní Americe? Jo.

Honduras je... - Tady. - Ne. - Tady někde. - Ne. A co stát v Evropě? - Je tohle Evropa? - Ne. - Tohle? - Ne. Co nějaký stát v Africe? - Je tohle Afrika? - Ne, to je Jižní Amerika. - Netuším.

- A co stát v Jižní Americe? - Tohle je Jižní Amerika. - Ano. A nějaký stát? Ne. - Chodila jste na střední? - Ano. - A na vysokou? - Ano, to je na tom smutné. Argentina, Chile, Bolívie, Brazílie, Peru, Kolumbie, Venezuela, Mexiko, Spojené státy, Kanada, Grónsko, Island.

Austrálie, Nový Zéland, Papua Nová Guinea. Díkybohu. Pokud jste nevěřili, že děti jsou naše budoucnost, teď už tomu věříte. Dobrá práce. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (72)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

3:12 - Grónsko není stát, je to součást Dánska. Když už se moderátorka snaží být tou chytrou, měla by sama znát geografii.

34

Odpovědět

A to měla říct "To je součást Dánského království"? A když ukážou na Austrálii, měla říct "To je Australské společenství?" A u Antarktidy zase, že to nepatří nikomu? Come on, netvrdila přece, že to je stát.

60

Odpovědět

+KorektorkaNejpřesnější by bylo říci Dánsko. Přeci jen, ptali se na země, nikoliv ostrovy.

12

Odpovědět

Moc mě potěšil překlad "To jsem to ale vymňoukl." Je vidět, že si s překladem vážně hrajete, díky! :-)

60

Odpovědět

jak tupý vysokošlokáky tam mají...

71

Odpovědět

Zaujímavé komentáre, buď je to je fake, alebo len proste vybrali tupcov zo stovky čo natočili. Rozdiel je, že zatiaľ čo u nás sú tupci jasný na prvý pohlaď, cigán, madar, bezdomovec, analfabet, u nich to sú riadny členovia spoločnosti. A to je na tom smutné. A ohľadom toho fake, američania(ani to veľké a si nezaslúžia) sú sprostý národ, odniekal ten stereotyp predsa prišiel.

89

Odpovědět

Však si může kdokoli zkusit něco z domácího prostředí jak dopadne
http://www.volnej-cas.eu/

23

Odpovědět


Odpovědět

Tak na slepo město na 1nm bez nějakých hranic neudělá nikdo , moc obhajuješ ameriku že porovnáváš tohle s celosvětovou mapou

61

Odpovědět

Proč by to měl být fake? Stačí dostatečně velký vzorek respondentů a sestříhat scénku z těch největších idiotů.

221

Odpovědět

Trapný. Proč sem dáváte takový jasný fejky?

116

Odpovědět

Kdyby aspoň poznali jeden stát svůj rodný kontinent neříkám nemusí vědět vše. Ten kluk se to učí, žije v tom. Dospělý člověk už to tolik neřeší takže něco zapomene, no ale aspoň něco že ? :D

31

Odpovědět

USA nejsou stát.

24

Odpovědět

To mi vždycky připomene scénku ze SImpsonů :D
Homer Simpson vind u-are-gay (Uruguay)

100

Odpovědět

Taky bych rád věřil tomu, že je to fake, ale znám několik lidí, kteří by dopadli úplně stejně.

220

Odpovědět

Na zeměpis jsem vážně tupý, ale pokud mám označit jakýkoliv stát, tak jih mohu označit desítky. Je zajímavé, že našinec je zvyklí na opačné zobrazení světa, tedy Ameriku vpravo, zajímalo by mne, zda se takhle u nich zobrazuje normálně.

100

Odpovědět

Ano, pokud vím, v USA to tak běžně zobrazují.

120

Odpovědět

Zobrazení vlevo/vpravo je docela jedno, spíš ty poměry mají nějaké rozkurvené. Ve skutečnosti je Jižní Amerika oproti Africe poloviční, USA je 4x větší než Grónsko, atp...

311

Odpovědět

+TaanViděl jsi ty naše verze v učebnicích? Tam je Evropa daleko větší, než by měla být. Vždy záleží, co chceš na mapě sledovat a podle toho pak vypadá. Pro správné měřítko si stačí jít na 3D Google earth.
Klasická plochá mapa má nevýhodu, že zkresluje poměry čím více jdeš od rovníku (středu mapy) na póly. Grónsko se tak zdá i větší no a Antarktida, to už je pořádný macek :D

180

Odpovědět

+vwvvNo...spíš záleží na druhu projekce, kterou použiješ při "převodu" povrchu 3D tělesa (šišojdu zvaného Země) do 2D mapy ;o) https://cs.wikipedia.org/wiki/Mapov%C3%A9_zobrazen%C3%AD

31

Odpovědět

+vwvvA když chci na mapě sledovat celý svět? Co třeba Authagraph nebo Dymaxion?

01

Odpovědět

+Taanpoměry velikostí států a kontinentů na mapách jsou většinou mylné

00

Odpovědět

To je všude běžně. Např. v Ausrálii mají mapy ve škol. atlasech vystředěné na jejich kontinent a ještě otočené, takže "nahoře" nemají sever, ale jih. Mapa není fotka, je to mentální zkratka. Proto musí být na mapách další údaje, aby byly použitelné. Např. měřítko, směr k severu (jihu) a deklinace k datu, apod.

00

Odpovědět

+AlfikNo buďme rádi, za naše světově uznávané kartografy, protože naše mapy mají takovou logiku, že by se většinou bez směrové růžice obešli.

10

Odpovědět

Zeměpis ti možná jde, ale ta čeština je bída. ;)

30

Odpovědět

+MikeKdyby to šlo, přidal bych sem takový ten gif, kde Jackson jí popcorn...

00

Odpovědět

+MikePokud to bylo na mne, tak mně nejde ani zeměpis ani čeština. Já ovládám mezinárodní jazyk a tím je chemie :-).

22

Odpovědět

Přidávám se k těm, co si myslí, že to je fake. Ale i kdyby ne, tak můj problém je s něčím jiným.
Nejsem sám, kdo si toho všiml: Američani mají nějakou potřebu měnit pořadí. Jejich forma zápisu data, nebo třeba neděle na začátku týdne, a teď…trochu pozměněná mapa. WTF? Taky nejsem velký fanda konvencí, ale uznávám, že pokud standardizujeme věci, tak tu nebudou zmatky.
Ale k mapě: upřímně, kolik z vás by bylo schopno vyjmenovat alespoň 5 zemí v Africe, JAR a Egypt se nepočítá.
Tohle je jeden z důsledků dnešní doby. Lidská paměť je na hovno, spoléháme se proto víc na stroje. Nemáš stroj, nevíš. Jednoduché. Lidi to považují za strašně negativní, jenže tací byli i v době průmyslové revoluce. Čím víc dopředu jdeš, tím víc se stáváš závislej na tom, co máš.

532

Odpovědět

Neztěžuj nám zbytečně otázku. Ta zněla jasně: "Pojmenuj alespoň jednu zemi." A poznat tu svou by snad měl každý, kor když je jedna z největších.
Jinak nejlogičtější zápis data je YYYY-MM-DD-HH-MM-SS.

242

Odpovědět

+vwpvKdyž všechno budeš mít nejlehčí, nikam se nedostaneš.
Jistě, tenhle formát jako jediný má logiku. Je smutné, že to málokdo chápe.

17

Odpovědět

+vwpvTakovej zápis data není nejlogičtější, to možná dává smysl když chceš označit událost před X lety, ale poud vím v jakým roce a mesíci se nacházim, tak mě nezajímá zápis data ve formatu nejdřív měsíc a pak den, protože měsíc se tak často nemění, tudíž proč bych měl hledat jaky je den na konci řádku když to je častěji hledana informace než jaky je měsíc?

53

Odpovědět

Kámo, a věděl jsi, že třeba v Indii mají mapu světa otočenou tak, aby byla indie uprostřed?? Wooow... jojo, je to tak, všichni lidi na světě nežijou v Evropě, aby měli uprostřed mapy světa Evropu! Ty vogo, hustý co?? To dej na fejsbuček.

164

Odpovědět

Naprosto se mylite každá země používá svůj typ mapy. Asie má vystřelenou na sebe Amerika takto aby byla Severní Amerika na jedné straně a zbytek světa rozděleny na části. Mapy mají sloužit k snadnému pochopení zeměpisných a místopisných poměru. Proto každá země chce tu svoji nejlépe umístit protože se logicky žák učí nejvíce o ní a jejím okolí. Naše evropská verze není světovým dogmatem.

34

Odpovědět

Vyjmenovat 5 Afrických států není podle mě zas takovej problém.Označit Afriku jako stát je zato dost absurdní.

81

Odpovědět

Je dobře že tolik američanů věří v boha... Je už nic jiného nezachrání

393

Odpovědět

Američani jsou debilní to je jasný ale tady se z toho dělá zase aféra. Je jasný to video je nahraný fejk, nikdo není zas až tak blbej :D

217

Odpovědět

Divil by ses. :)

291

Odpovědět

Ja by som skôr povedala, že našli zopár totálnych idiotov, ktorých dali do telky, aby mali čo "šokujúce" vysielať, pričom určite natočili viacerých takých, ktorí bez problémov nejaké krajiny vymenovali..... lenže keby odvysielali ich, na čom by sa ľudia zasmiali?

51

Odpovědět

Otázka měla znít jinak: "Najděte stát který za posledních 14 let USA napadlo a okupovalo nebo ještě okupuje?" Alespoň "Koalici ochotných" jak jí nazval bývalí vrchní presi-dement USA Jirka Křoví by mohli znát když mají neustále plnou držku "svobody a demokracie" kterou všude roznášejí jak mor.

1027

Další