Jordan Peterson – Bible, obětování a povodeň

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:110
Počet zobrazení:5 951

Jordan Peterson se stručně vyjádří o Bibli, představě Boha, objevu obětování a povodních. Klip pochází z videa o vývoji společnosti a etiky.

 

Přepis titulků

Lidé, kteří tu knihu napsali... Hlavně to není jeden celek. Je to svazek knih, to slovo "bible" znamená. Byla upravovaná a skládaná po dlouhá období, netušíme, proč ji lidé složili právě takhle, až na to, že cítili, že to takhle dává smysl. Byli naváděni svou vnitřní intuicí. Kupodivu vznikl dokument s příběhem.

Ten příběh se občas těžko chápe, vzhledem ke všem detailům. Takže bych řekl: Dejte našim předkům pokoj, proboha. Chcete absolutně perfektní soudržnost děje? Když se snaží být tak obecní? Těžko můžete být koherentní a zároveň všeobecní. Ty věci si rozporují. Mějte trochu úcty, to bych řekl já.

Ti lidé nebyli hloupí. Nebyli vůbec hloupí. Dobře, prováděli obětování. Proč to lidé dělají? Bože, to je primitivní. Ne, vynález oběti byl asi tím největším projevem geniality, který lidstvo kdy... dostalo nebo vytvořilo. Co je to oběť? Vzdáte se něčeho cenného teď, abyste se v budoucnu měli lépe. Lidstvo objevilo čas!

Každý vykonává oběti. Půjdu na vysokou, namísto paření a šňupání kokainu. Protože to je zábava. Proč? Protože když se dám dohromady a učiním vhodné oběti, Bůh se na mě v budoucnu usměje. Nebo alespoň ta pravděpodobnost se zvětší. Nepoužíváme stejné výrazy. No, používáme stejné výrazy.

Nepálíme králíky. Ale také nejsme zemědělci. Lidé, kteří si hráli s myšlenkou obětování, dramatizovali objevení času. Můžete se něčeho vzdát teď... Zkuste vzít psovi kost a říct mu, že mu dáte dvě. Je mu to jedno. Kost teď. A my považujeme za civilizované, když člověk odloží uspokojení.

Odložení uspokojení je oběť. Potěší to Boha? Všichni si to myslí, jinak by to nedělali. Oběť spálíte. Proč? Bůh je na nebi. Jak jinak se dozví o kvalitě vašich obětí? Můžete říct, že to je primitivní, ale nebuďte si tak jistí. Trefili se s obětováním.

Trefili se s úžasem. Hrají si na to, je to konkretizované. Je to jako drama. Je to kvůli tomu primitivní? Není to primitivní. Je to neuvěřitelně sofistikované. Je to až absurdně sofistikované. Myšlenka Starého zákona je: Učiníte vhodné oběti a bude se vám dařit. Věříme tomu? Ano, je to základ civilizovaného chování. Nevytvoříte složitou společnost bez tohoto předpokladu.

Dobře, popovídejme si o metafyzice. O čí představě o Bohu tu mluvíte? Je Bůh starý muž s plnovousem? Žije na obloze? Rozeberme si ten argument trochu. Zaprvé, staří židé nechtěli, abyste vyslovovali jeho jméno. Proč? Nechtěli, abyste si pletli reprezentaci s pojmem. To, co považovali za skutečné, bylo víc než slovo. Tutéž věc měli...

Taoisté. Stejná myšlenka. Nevytesávejte modly, protože si spletete obraz s tou věcí. Co je ta věc? Něco víc než obraz. Existuje to, co je víc než obraz? Očividně. Jakou to má povahu? To je jiná otázka. Ve Starém zákoně má nahodilou povahu. Něco jako: Dávej pozor, budeš uzemněn.

Ale když se podíváte zblízka na strukturu Starého zákona... A Northrop Frye to udělal a jeho argument byl: Máme ty staré příběhy, na ně zapomeňme. Historie začíná s Abráhamem. O čem je Starý zákon? Izraelité se dostanou na vrchol. Začnou být zkažení, zapomenou na vdovy a děti, přijde prorok a řekne: "Buďte na pozoru, sešli jste z cesty."

Ignorují ho, plesk! Dlouhou dobu jsou v chaosu. Pokorně se opět dají dohromady. Když se dostanou k moci, začnou být zkažení, přijde prorok a řekne: "Buďte na pozoru, sešli jste z cesty, nedáváte pozor na vdovy a děti a nastane peklo." Prásk a jdou ke dnu. Šestkrát. Je to nahodilé, nebo to je dobré ponaučení z minulosti?

Moc kazí lidi. Vytvoříte své království, svou říši a ono slouží svému účelu. Ale jakmile se rozšíří korupce, rozpadne se to. Můžu vám dát příklad. Co způsobilo povodeň v New Orleans? Hurikán. Ne. Ne, korupce.

Kdyby měli dobře postavené zábrany, což všichni dobře věděli, kdyby ty milióny dolarů nešly do kapes zkorumpovaných politiků, k povodni by nedošlo. V Holandsku postavili zábrany na nejhorší bouřku za 10 000 let. V New Orleans je postavili na nejhorší bouřku za 100 let. Všichni věděli, že to nestačí. Tak proč s tím něco neudělali? Pokud jste příliš zkorumpovaní, Bůh sešle potopu. Je to starý příběh.

Je pravdivý.

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

Premyslis nad tim totalne spatne

1) obet je jedno komu ji davas a v tomhle pripade to byl buh. Jde o lidskou vlastnost vzdat se neceho co je ti nyni blizke aby ses mel lepe v budoucnu. Jde o to, ze kdyz to dokazes, zmeni ti to mysleni a kdyz budes tehle filozofie vyuzivat bude se ti darit. Nejde vubec o to komu co kdo obetoval. Jde proste o to, ze ty jako clovek neco takoveho dokazes a ucis se ze je to tak spravne. Ted polozim na oltar to nejlepsi co jsem vypestoval, protoze buh to tak chce a spalim to. Tim dokazu, ze jsem schopen davat a nejsem sobecky, odmitam sobeckost a chci drzet pohromade s ostatnimi v harmonii = dobry vyhled do budoucna. Vzdam se hospody nyni, protoze se potrebuji ucit na zkousku a pujdu s kamarady do hospody jindy. Dlouhodobe se mi tato taktika vyplati, protoze zkousku na zaklade toho udelam a do hospody muzu jit kdykoliv. Urcuji si priority, vnitrne to umim.

2) jeho povidani vubec neni o bohu jako takovem, ale o tom jak spolecnosti zalozene na nabozenstvi skrze bibli a jine materialy sdelovali eticky kodex podle ktereho zit ostatnim. Nezalezi na tom jestli existuje nebo ne, zalezi na tom co jeho vytvorena existence udelala s civilizacemi a co s lidmi udelal vyklad boha jako takoveho. Kdybys byl trosku vzdelany tak bys to takto nejak vicemene chapal. Nedokazes z textu ci mluveneho slova vycist ci vyposlechnout co clovek pise nebo rika, tudiz tvoje IQ zavratne nebude, vysoke vzdelani take nemas a pokud ano dostal jsi ho zadarmo, nebo se proste jen seres jako kazdy internetovy troll do veci kterym nerozumis.

3) Nikdo nesvadi odpovednost na obeti, opet se vracime k tomu co jsem popsal vyse. Jsi jak nejaka zasrana tupa blondata americka reporterka ktera bere lidem slova z huby, prekrucuje je a vraci je jako otazky zpatky. Nikdo se zde nebavil o obetech. Jordan mluvi o tom, ze kdyz prijde spolecnost do takoveho vrcholu blahobytu, zacne kypet boj o moc, ten boj o moc udela z lidi zkorumpovane, kteri zapomenou na to co je dulezite a vsechno co delaji prestanou delat pro vyssi moc (at je to buh ci cokoliv jineho) a delaji to pro svoje vlastni obohaceni, v tu chvili se ale jako vedlejsi efekt zacnou dit spatne veci. Priklad ktery uvedl je konkretne o tom, ze se mela postavit zed proti zaplavam mnohem lepsi a dobra, ale protoze stat a politici nevideli nic jineho nez moc a hrabali pro sebe, moc penez nezbylo a postavili zabrany ktere nestacili, proto vznikla povoden a proto bylo tolik obeti.

to je presny opak tve poznamky. Na neco koukas a nejsi schopen z toho absorbovat nejake informace. To by mel ale zvladnout kazdy se zakladni skolou a kazdy organismus schopny reagovat na svetlo. Nejhorsi na lidech jako jsi ty je fakt, ze si mysli ze jsou chytri ale nejsou. Hloupi a jednoduchy srdecni lidi mi nevadi, mam je i celkem rad. Neni to spatne. Co me ale totalne sere je kdyz si zednik mysli ze sezral salamounovo hovno a ze je hrozne chytrej. Mluvis o vecech kterym nerozumis a evidentne nedokazes vzit nejake informace, zpracovat je a adekvatne si na ne udelat nazor. V tvych nazorech jsou odpovedi a reakce ktere vlastne s videem vubec nesouvisi a nevim kde jsi je vzal.
Tomu asi neporozumim, protoze tezko budu odhadovat co se deje vypatlancum v hlave :)

pokud jsi idiot, tak zustan idiotem a neser se do toho. Diky

53

Odpovědět

Ostatní jeho videa, která zde byla, byla mnohem lepší. Zde se hluboce mýlí.
1) Oběť NENÍ totéž jako odložená spotřeba. Oběť je pokus o úplatek Boha - a to ještě k tomu úplatek debilní, neboť se požaduje, aby člověk obětoval to, co je cenné pro něj, nikoli to, co je cenné pro Boha.
Proto žádná oběť nikdy nefunguje. Bůh celkem prdí na to, co mu lidé obětují - protože mu stejně obětují jeho vlastní majetek :D Prakticky vzato je neúplatný - a díky tomu je neovlivnitelný jakoukoli obětí :)
2) Pokud Bůh vůbec existuje, tak se chechtá všem náboženstvím, věroukám, kultům, a ostatním cypovinám tohoto druhu. A všem pokusům vysvětlovat je tak, jako v tomto videu. A na kydy proroků kálí už úplně.
3) Ten zbytek, to je obvyklý muričanský blábol - snaží se odpovědnost svalit na oběti. Nikdo ze zatopených nekorumpoval ani nebyl korumpován, a nikdo z korupčníků nebyl zatopený. Oběť není zločinec. A zločinec není oběť.
Závěr - toto video je úplně plné kokotin.

1833

Odpovědět

Protinázor: Ty jsi plný kokotin.

43

Odpovědět

+TvujOtecDodáš k tomu argumenty, jako já?
Předem děkuji.

00

Odpovědět

Ahoj, je v pořádku nesouhlasit a sám JP by byl jistě rád, že ses nad jeho videem zamyslel a zplodil argumenty a dokonce je i očísloval. Mám ale pocit, že Tvé argumenty nemíří na podstatu myšlenky/myšlenek ve videu uvedených.
Něco jako napsat k Malému Princi kritiku, že tak malé planety by neměly tak silné gravitační pole.

81

Odpovědět

Děláš jako bys mě znal, synu...

40

Odpovědět

A jak clovek v te dobe vedel, co je cenne pro Boha? Obetoval proste to, co bylo nejcennejsi pro nej samotneho, napr nejake zvire, ze ktereho by se mohl najist sam, ale radsi ho venoval Bohu a doufal, ze diky tomu bude treba vic prset, aby mel ten zemedelec pozdeji lepsi urodu. Protoze jak jinak by mel ten dest zpusobit? Driv vsechno co se delo bylo cinem Božím a touhle obeti ho o to jednoduse zadal. Nemyslim si, ze se Jordan mýlí.

10

Odpovědět

Korupce je cesta do pekla, vo tom žádná, ale k tomu nepotřebuju bibli...

30

Odpovědět

Na Biblii nezaleží, v tomto video ide o to pochopiť Bibliu s nadhľadom a ponaučiť sa z jej prípadových štúdii. Čo je presný opak toho čo tí fanatický a mozog-vymytý katolíci a islamisti robia.

53

Odpovědět

Naváži na předchozí video: https://www.info.cz/svet/peterson-shapiro-a-dalsi-novi-intelektualove-pusobi-na-okraji-zapad-jim-ale-nasloucha-41283.html

A budu se opakovat: Peterson mi přijde velmi přeceňovaný a neříká nic nového, ale ten kvikot proti němu a bragl okolo je solidní diagnóza.

51

Odpovědět

Peterson skutečně neříká nic nového. Pouze je to člověk, co disponuje komplexním myšlením a to světoborné je ve schopnosti, a především ochotě, se s těmito myšlenkami podělit. Což je ostatně jeho profesí.
Mnoho lidí takové schopnosti nemá, či jejich části, proto jeho prezentace mohou být pro ně přínosné.. ostatně proto je to jeho profesí.
Na druhou stranu mnoho lidí těmito schopnostmi oplývá, a přesto získávají pocit, že je důležité té druhé skupině oznamovat nejen, jakým způsobem mají na ony myšlenky nahlížet, což je ostatně pouze forma vyjádření názoru, ale i to, jakým způsobem na ony myšlenky již údajně nahlíží.
Otázkou je, co z toho je přirozeností a co diagnózou.
Případně pak někomu může vyvstat otázka, zda je pro něj odpověď na předešlou otázku vůbec nějak podstatná.

111

Odpovědět

Doporučuju četbu Thomas Cahill - Dary Židů
Střízlivý pohled, nadhled, nezaujatost a zdravý rozum.
Petersona miluju ale tadyhlety je ho přirovnání a paralely jsou fakt utažený na nudli.

00

Odpovědět

Tak vysoke hodnoceni? Vsak totalne mimo je. Ucinte vhodné oběti a bude se vam dařit. Zaprvé v Bibli je tahle myšlenka postavena na strachu, takžé né "Bude se vám dařit" ale "Jinak skončíte v pekle" a můžete obětovat všechno podle bible a stejnak se mít jako totální looser. A zadruhé, jake ty satisfakce jsou, podle bible? LOL :D A zcela jasne ignoruje veskerou netoleranci a PRIMITIVNOST satisfakcí. Protože to žene do extrému. Nesmysl vedle nesmyslu. Co je sofistikovaného například na tím, že pokud žena nebude v den svatby pannou, měla by být zaživa zazděna? Bible je primitivní a on to šíleným způsobem bagatelizuje a zjednodušuje. Ten člověk mi příjde čim dál tím víc mimo realitu.

1415

Odpovědět

menej afektu poprosim

64

Odpovědět

Moc si nepochopil, o čem mluví. Je tam vyšší přesah. Nejlépe vyjádřený tím, co povídá o studentovi a kokainu.

00

Odpovědět

ty vole jakoby cetl moje myslenky a hodil je na papir, je to genius, sme

47

Odpovědět

Perfektní! Díky za překlad.

90

Odpovědět

Za mlada jsem přečetl celou bibli, asi v půlce starého zákona mě zaujala pasáž o tom že věřícím uprchlíkům poskytl nějaký národ přístřeší a azyl ale vedení uprchlíků se nelíbilo, že někteří jejich chlapi spávají s ženami toho druhého národa tak je všechny pozabíjel a pak pro jistotu pozabíjel i ty ženy a následně i celý ten národ a pak se chlubili že to udělali aniž by jim padl jediný chlap. Vyprávění končilo tak, že pobrali co šlo a šli k sousedům.

42

Odpovědět

Nepamatujes si presneji z jake pasaze to bylo? Jiz nekolikrat se mi stala situace, kdy jsem proste neveril, ze takovy pribeh muze byt v knize jako je bible. Nakonec kdyz jsem si otevrel prislusnou pasaz, tak ono se to tam vzdycky naslo! :D Prikladem budiz Lotovy dcery, co opily otce a mely s nim dva syny. Neveril jsem dokud jsem si to v bibli neprecetl. Utvorit si trochu presnejsi obrazek na tuhle knihu mi pomohl youtube kanal DarkMatter2525, ktery tu ma snad i nejaka videa prelozena, ale po zhlednuti tech videi jsem si pokazde rikal, ze neco takoveho v bibli byt preci nemuze! :D

00

Odpovědět

+vildePřečti si třeba tady, od strany 240 je to jen o tom jak zabíjeli národy a ničily města které potkali. a jak jim v tom bůh pomáhal. na 254 straně je pak jak nechali přibít na kuly krále 5 národů a pak je zazdili v jeskyni :D

https://bible21.cz/wp-content/uploads/2010/12/BIBLE21.pdf

10

Odpovědět

+PeldaZvědové ještě ani neulehli, když k nim na střechu vystoupila Rachab. „Vím, že Hospodin vám dal tuto zem,“ řekla jim. „Vždyť jsme kvůli vám strachy bez sebe! Všichni obyvatelé země se před vámi třesou! Slyšeli jsme, jak Hospodin před vámi vysušil vody Rudého moře, když jste vycházeli z Egypta, i co jste provedli oběma emorejským králům v Zajordání, Sichonovi a Ogovi, které jste vyhladili jako proklaté. Jak jsme to uslyšeli, vyrazilo nám to dech a všichni jsme před vámi ztratili odvahu. Hospodin, váš Bůh, je přece Bohem nahoře na nebi i dole na zemi! Proto mi, prosím vás, přísahejte při Hospodinu, že za milosrdenství, které jsem vám prokázala, i vy prokážete milosrdenství rodině mého otce.

Muži jí řekli: „Budeme zproštěni přísahy, kterou jsi nás zavázala, jestliže po našem vstupu do země neuvážeš tuto šňůru z karmínových provázků do okna. Kdyby někdo vyšel ze dveří tvého domu, jeho krev padne na jeho hlavu, a my budeme bez viny.

To je padlé na hlavu, takže mi tě klidně bez viny zabijeme pokud vyjdeš z domu, nebo neuvážeš provázek do okna. Jinak děkuju za odkaz :)

00

Odpovědět

No, mě osobně přijde, že třeba takový Mojžíš se zas až tak moc nelišil od ISIS. Podle Bible dělali podobné zvěrstva...

http://www.osel.cz/7240-biblicke-nasili.html

21

Odpovědět

+Na hrob mi napištestejná země stejní lidi jiný čas :D

00