Jordan Peterson – Jak jsme dosáhli sebeuvědomění

Thumbnail play icon
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:58
Počet zobrazení:3 965
Proč jsou ženy sebeuvědomělejší než muži? A jak jsme dosáhli sebeuvědomění jako lidstvo? A jsou naše životy díky tomu lepší?

Přepis titulků

Kdo má lepší sebeuvědomění, muži, nebo ženy? A odpověď zní: Ženy mají lepší sebeuvědomění. Dokonce můžeme říct, že ženy dovedly muže k sebeuvědomění. Věřím, že to je pravda. Možná, že děti přivedly ženy k sebeuvědomění. Ale ženy naučily sebeuvědomění muže a stále je tomu učí. Protože nic nepřivede muže k sebeuvědomění víc než odmítnutí od ženy, po které touží.

Ženy neustále nabízí sebeuvědomění mužům a není to dar, který by úplně oceňovali. Tohle téma samozřejmě najdeme v jádru příběhu Adama a Evy. Protože Eva je navždy zatracena, protože přivedla Adama k sebeuvědomění. To on vůbec nechtěl. Žilo se docela dobře, když měl zavřené oči, poflakoval se a nestaral se o to, jestli je nahý nebo ne. Ženy dosáhly sebeuvědomění.

Proč? Kvůli hadům. Možná ano, viďte? Možná, že přesně tak k tomu došlo. Představte si, že nás milióny let lovili draví plazi. A stávali jsme se ostražitějšími a pozornějšími vůči hrozbám. A jednoho dne jsme se stali tak pozornými, že jsme dokázali vidět hrozbu číhající v budoucnosti. A najednou jsme si uvědomili budoucnost a pak jsme si uvědomili smrt a dosáhli jsme opravdového uvědomění.

Ale je to užitečné, pokud se chcete vyhnout hadům, což se nám od té doby docela daří. Platíme za to ale velkou cenu. Stali jsme se tak citlivými vůči hrozbám, že dokážeme vidět tu největší hrozbu, nejen blízké hrozby. Hrozbu jako takovou. Smrtelnost jako takovou. Konečnost jako takovou. A ženy se to možná naučily, protože si bolestně uvědomily zranitelnost svých dětí.

Tahle malá bytost může zemřít. Může skončit. A určitě i jako oběť predátora. A když se muži přidruží k ženám a dětem, také jim to zvýší sebeuvědomění, protože jste tvrdší a odolnější, když jste sám. Ale jakmile máte, řekněme, ženu a potom také i dítě… Celé to břímě jejich sebeuvědomění a zranitelnosti leží na vás.

To je setsakramentská nabídka. Proč ji muži přijali? Zčásti protože ženy před nimi stály a nabízely ovoce, že? Muži za to částečně zaplatili probuzením. Kdo by to sakra chtěl? Je daleko… Je daleko pohodlnější dál dřímat a nevědět o tom břemeni smrtelnosti, které byste jako sebeuvědomělí nesli. Tak a provedli to.

Ovoce a had je probudili. A teď umí vidět – prozřeli. Takže teď dokážeme doopravdy vidět. Co to znamená? Polovina našeho mozku provádí zpracování obrazu. Jak se náš mozek zvětšoval a zvětšoval… Co se stane, když je dost velký? Nejenže vidíte, ale i předvídáte. Začnete vidět do budoucnosti. To se nám přesně stalo.

Díváme se nejen svýma očima, ale i svou představivostí. A naše představivost… Dokážete se dívat se zavřenýma očima. Zavřete oči, vyvolejte představu. Umíte si představit budoucnost. Co vidíte? Vidíte možnou budoucnost. Se zavřenýma očima, ty „obvody“ tam jsou. Jakmile se vyvinuly, mohli jsme je používat k představování.

Můžete promítnout svou vizi do míst, která ještě ani neexistují. A můžete si začít konceptualizovat budoucnost. Co se stane, když si začnete konceptualizovat budoucnost? Prozrazuju vám to rozuzlení. Musíte pracovat. Protože vidíte, že budoucnost se blíží: „Ouha, blíží se budoucnost.“ Už nejde jen o přítomnost. Nestačí se starat jen o to, zda mám hlad právě teď.

Musím se starat o to, že budu hladový zítra, za týden, za měsíc a za rok. A to pro mě, mou ženu, děti i celou komunitu. Můžete zapomenout na svůj všední život v ráji. Neexistuje žádný důkaz, že by lidé ve vyspělých společnostech byli šťastnější než lidé v nevyspělých společnostech. Ve skutečnosti je to naopak. Jsme nešťastnější. Proč? Protože plně a neustále neseme břímě budoucnosti.

To je dobře, protože neumíráme a dožíváme se o 30 let déle a máme míň hrozných nemocí a tak dál… Není to ale žádná pohodička. Musíte to s sebou všude táhnout. To je to břímě sebeuvědomění.

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Táraniny.Raz hovorí o Biblickom stvorení,hneď na to o prírodnom(darwinovom).Mieša jablká s hruškamy.

07

Odpovědět

V podstatě ani ne. V dnešní době je bežné, že se biblické příběhy berou metaforicky. Přibližuje to vědecké vysvětlení běžně známým představám. Stějně tak se dnes v katechismu učí, že biblické příběhy jsou spíše metafory než aby byly brány doslova. Jedno druhé nevylučuje.

10

Odpovědět

Co myslel tym, ze zena stala pred muzom a ponukala mu ovocie ? Nieco v zmysle, ze mu ponukla nehu, lasku a jej telo ?
Neviem ci som to pochopil spravne.

34

Odpovědět

Možná symbolicky. Doslovně se asi odkazoval na Bibli a na jablko poznání, které utrhla ze stromu, k čemuž ji navedl had.

65

Odpovědět

Je to myšleno jako jistota, mít se o koho opřít. Jak říkáme, život jako v pohádce. To odmítnutí pak ztráta jistot, což ale klidně může být reprezentováno jinak, než odmítnutím od ženy (třeba dlouhotrvající život ohrožující situací, atp.).

13

Odpovědět

Existuje ešte tretia možnosť, že ženy boli najmä zberačky zatiaľ čo muži boli lovcami. Muži proste neboli stavaný na to trhať bobule ale namiesto toho naháňať mamuta.

04