Jordan Peterson – Rozklad společnosti začíná u jednotlivců

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:101
Počet zobrazení:6 938

Jordan Peterson varuje před vznikem patologické společnosti a načrtává kauzalitu mezi zkažeností jednotlivců a morálním rozpadem celé společnosti.

Video pochází ze série přednášek o interpretaci Bible, proto ty biblické odkazy.

Přepis titulků

A ve Starém zákonu je silný náznak – a řekl bych, zcela oprávněně, že... pokud je narušen správný řád bytí, a to je něco jako vyvážení řádu a chaosu, Pokud je narušen správný řád bytí, tak nastane katastrofa. A jednou z věcí, které vám mohu říct po přečtení velice... rozsáhlé sbírky mýtů z celého světa, je, že k tomuto závěru lidé dospěli všude.

Zůstaňte na cestě a buďte opatrní. Protože pokud klopýtnete a vzdálíte se, obzvlášť pokud víte, že se vzdalujete, nedopadne to pro vás dobře. A tahle myšlenka je všude. A myslím, že je správná, protože není moc způsobů, jak dělat věci správně, a je mnoho způsobů, jak je dělat špatně.

A pokud je děláte špatně, následky mohou být opravdu katastrofické. Jednou z věcí, které jsem se naučil nejprve z knih Viktora Frankla a pak Alexandra Solženicyna, který šel víc do hloubky, a Václav Havel si myslel totéž... Tihle lidé se snažili vymyslet, co se stalo v místech, jako bylo nacistické Německo a Sovětský svaz.

Solženicynovo Souostroví gulag je obzvlášť dobrá analýza toho, co se stalo v Sovětském svazu. A jeho závěr... A je to 2100 stránek dlouhý závěr a je jasný jako facka, je to kniha, kterou by si každý měl přečíst, za předpokladu, že dokážete přečíst 2100 stránek dlouhý řev, protože to to v podstatě je.

Především zdokumentoval, jak hrozné to bylo v Sovětském svazu mezi lety 1919 a 1959. Můžete si myslet, že to bylo hrozné, ale pokud neznáte ty příběhy, bylo to ještě mnohem strašnější. A bylo to hrozné na osobní úrovni, protože všichni lhali. Bylo to hrozné na úrovni rodin, protože 2 z 5 lidí byli vládní informátoři. Bylo to hrozné mezi přáteli, protože nikdo nemohl říct pravdu, Bylo to hrozné společensky, protože celý systém byl zkažený a závisel na otrocké práci.

A bylo to hrozné i filosoficky, protože doktrína lidí, na které byl ten stát založen, byla beznadějná a nihilistická. A byli vražední, ničiví a genocidní. Pokazili to ve všech úrovních analýzy naráz. A otázka je: Proč? A Solženicynova odpověď – a do jisté míry Franklova odpověď i Havlova a také Nelsona Mandely a Gándhího, všichni skončili ve stejném konceptuálním prostoru.

A odpověď byla: Protože jednotliví lidé vedli nečestné životy. Protože jednotlivci polykali lži a říkali je a nepostavili se za pravdu. A zkaženost, která se šířila od každého člověka, do sebe stáhla celý státní aparát a proměnila vše v peklo. Jsou i jiné teorie: poslušnost, to je Milgramova myšlenka, že je snadné přimět lidi být poslušnými vůči autoritám.

A já tu myšlenku trochu prozkoumal s ohledem na to, co se dělo například v koncentračních táborech. Ano, můžete nastavit okolnosti tak, aby lidé poslouchali patologické rozkazy. O tom není pochyb. A ano, někdy to svědčí o slabosti jejich charakteru. O to tu nejde. A ta myšlenka, že k tomu, co se stalo v Německu, došlo, protože populace dobrých lidí poslouchala malou menšinu zlých lidí, to opravdu není dobrá teorie.

Ten nacistický étos byl přítomný na každé úrovni společenské struktury. Počínaje osobní... Od osobní přes rodinnou až po vedení. Totéž až nahoru. A dolů. A totéž ve Sovětském svazu. A tak... Nuže...

Pokud sejdete z cesty, což lidé v Sodomě a Gomoře udělali, jejich hřích byl závažný, potom riskujete zničení. A já nechápu, jak to po dvacátém století nemůže kdokoli při smyslech nevidět jako pravdu. A ve Starém zákoně stojí: "Strach z Boha je počátek moudrosti." Můžu vám říct o jedné věci, která mě těžce děsila. Bylo to uvědomění, ze čtení Solženicyna a dalších věcí, které jsem četl v tu dobu. I Dostojevského, protože měl tentýž postřeh.

Řekl, že... Člověk je zodpovědný nejen za sebe, ale i za vše, co dělají ostatní. To je šílené byl to epileptik a mystik a tohle je bláznivé prohlášení, ale něco na tom je, protože kdybyste byli lepší, lidé kolem vás by byli o něco méně horší, než jsou. A kdybyste byli dost dobří, nevíte, o kolik lepší by lidé okolo vás byli. A existuje ještě jedna myšlenka, že Ježíš na sebe vzal hříchy světa.

To je složitá myšlenka. Zápasil jsem s ní dlouhou dobu, ale myslím, že jsem částečně přišel, co znamená. Znamená to, že... Je to něco jako uvědomění si celého lidstva. Vzít na sebe hříchy celého lidstva znamená si uvědomit... Znamená to pochopit strážného z nacistického koncentračního tábora. Protože ta osoba je člověk.

Stejně jako vy. A tak pokud v něm nedokážete vidět sebe, nevíte, kdo jste. A pokud se v něm dokážete vidět, tak jste na sebe začali brát hříchy světa. Protože jste začali brát zodpovědnost za ty hrozné věci. Myslím, že motto muzea holocaustu ve Washingtonu je: "Nikdy nesmíte zapomenout."

Něco podobného. A já si myslím, že si nemůžete zapamatovat něco, čemu nerozumíte. Zapomenete to, čemu nerozumíte. A otázka je: Co si máte zapamatovat ohledně holocaustu? Že to byla historická událost? Že 6 milionů lidí zemřelo? To si nemáme pamatovat. Máme si pamatovat, že tohle lidé dokážou. A vy jste jedním z nich. A pokud nechápete, že tohle dokážete, potom nevíte, kdo jste.

Menšina dobrých lidí může zachránit místo před zničením. A to je dobrá věc a já si to také myslím. Myslím si, že dobro je mocnější než zlo. Naivita není, ale dobro je. A myslím si, že ve zkaženém místě může menšina bojující proti zkaženosti zvítězit.

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Díky moc za překlady JP. Ten člověk se dá poslouchat donekonečna.

10

Odpovědět

Havel je u nas nedoceněný.

50

Odpovědět

Neřekl bych nedoceněný. Řekl bych nepochopený. A jak je známo, lidi často (a rádi) zapomínají...

100

Odpovědět

Naopak.

Po celkem úspěšné sametové revoluci/restauraci nepřišel od Havla nějaký nástin pozitivního programu, a proto se celá devadesátá léta jen vymezoval vůči Klausovi, který ten měl alespoň nějaký program.

06

Odpovědět

+LSlušnej žblept

00

Odpovědět

Co to je "načítává"?

00

Odpovědět

Díky za upozornění, byl to překlep :)

00

Odpovědět

+XardassAha, a já blb si s tim lámal hlavu...

00

Odpovědět

Václav Havel
Pobavilo :D

38

Odpovědět

první

112