Jordan Peterson – K čemu jsou humanitní studia

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:84
Počet zobrazení:5 589
Jak a k čemu by měla humanitní studia připravit své studenty?

Přepis titulků

S tituly se váže hned několik problémů. První je ten, že ho mají všichni. Protože na vzácnosti samozřejmě záleží. Druhý problém je ten, že shoda mezi titulem a zaměstnáním je menší a menší. Když jdete na univerzitu, měli by vás naučit přemýšlet a formulovat argumenty. Měli byste se naučit přemýšlet, mluvit a psát – k tomu slouží humanitní studia.

Mají vás vyzbrojit. Protože pokud umíte myslet, mluvit a psát, jste smrtící. Jste přesně to, co je potřeba pro komplexní práci. Ale pokud to neumíte, tak k čemu vám ten titul je? Studium anglické literatury vás nepřipraví na konkrétní práci. Může vás naučit přemýšlet, mluvit a psát, což vás připraví na libovolnou komplexní práci. Tak by to mělo být, ale…

Zdá se mi, že k tomu dochází čím dál méně. A zaměstnavatelé si to začínají uvědomovat. Už teď ví, že na komplexnější pozice si musí vytrénovat vlastní lidi. A říkají si: „Proč se obtěžovat s titulem, když k ničemu není a stejně je budeme trénovat?“ Dostudujete a říkáte, že chcete být milí k lidem. Pěkné, jen do toho. Já si najdu někoho, kdo něco umí, a vy si běžte být milí k lidem.

A uvidíte, jak efektivní to bude. Co mě na univerzitách naprosto zaráží, je to, že nikdo studentům neřekne, proč by měli něco napsat. „Musíte napsat tuto práci.“ Proč to píšete, kvůli známce? Ne. Musíte se naučit přemýšlet. Protože díky přemýšlení se můžete ve světě chovat efektivně. Díky přemýšlení vyhrajete své bitvy a mohou to být bitvy za dobrou věc.

Pokud umíte přemýšlet, mluvit a psát, jste naprosto smrtící. Nic vám nezkříží cestu. Proto se učíte psát. Nemůžu uvěřit, že se to lidem neříká. Je to ta nejmocnější zbraň, jakou můžete dostat. Znám několik velice úspěšných lidí, které jsem sledoval během svého života. S takovými lidmi nechcete diskutovat. Rozsekají vás na kusy.

A ne proto, že by byli zlí. Pokud řeknete svůj argument a oni řeknou svůj argument… Radši mějte své argumenty dobře uspořádané. Jinak budete vypadat jako naprostí pitomci. Nikam se nedostanete. Pokud dokážete souvisle formulovat své argumenty a umíte prezentovat… Pokud umíte mluvit k lidem, pokud umíte předložit návrh… Lidé vám dají peníze a příležitosti, máte vliv…

Od toho jste na univerzitě. Vy studujete angličtinu, že? Jazyky, dobře. Naučte lidi, jak se vyjadřovat. Protože nic mocnějšího neexistuje. A lidi to motivuje, když to ví. Proč se učíte psát? Protože… Tady máte meč, tady máte M16, tady máte neprůstřelnou vestu.

Naučte se je používat.

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Má pravdu.

Jen si říkám, kolik absolventů našich humanitek zmíněné vlastnosti svým studiem získá.
Je to 10%? 5%? Míň?

20

Odpovědět

Znáte ten pocit, když si něco myslíte a pak to někdo takhle skvěle zformuluje...

60

Odpovědět

Tenhle trénink se ti dostane ale jen na "západních" humanitních univerzitách.

Výsledkem českých humanitních studií je v tom lepším případě cvičená opička, která čte z čtecího zařízení dotazy diváků (Stach, Klepetko), či si vytvoří studio Kamarád, které se zabývá "problémy" v rozsahu linky A (mezi statistickým úřadem, hipsterskými Vinohrady, Hradem a Motolem) - Moravec.

211

Odpovědět

+LL vážně si myslíš, že Stach je" cvičená opička, která čte z čtecího zařízení dotazy diváků" ?
To tě vážně lituji

71

Odpovědět

+LadislavZ počtu jeho spolupracovníků označených jako EDITOR/EDITORKA a KOEDITOR/KOEDITORKA (https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/lide/zpravodajstvi/redakce-zpravodajstvi/kontakty-na-redaktory/) redakce vědy ČT je Stach právě jen tou cvičenou opičkou s hezkou tvářičkou čti moderátor...

13

Odpovědět

Tohle umění u nás nejlépe ovládá Klaus starší. Snad každý moderátor, který mu zkoušel při rozhovoru oponovat, vypadal hned jako nevzdělaný hlupák. A to se ani starej ješita nemusí snižovat k invektivám.

76

Odpovědět

Stejně tak Zeman ubije každého logickými argumenty, akorát on invektivy používá :D. Na youtube jsou nějaké jejich duely z dob jejich aktivní politiky a to je diskuze na úplně jiném levelu než to, co se předvádí v OVM.

36

Odpovědět

+svinaaNechtěl jsem dodat "jako někdo", ale byl jsem mezi řádky pochopen :) V předvolební diskuzi u Witowské bylo vidět, že umí, ale dnes už je mu asi všechno jedno.

Jinak jsem takových lidí osobně moc nepotkal, napadá mě akorát prof. Kučera, skutečný pan profesor ze staré školy. https://cs.wikipedia.org/wiki/Vladim%C3%ADr_Ku%C4%8Dera_(d%C4%9Bkan)

00

Odpovědět

a má pravdu.

82

Odpovědět

ma, ved on sam ma vynikaujce recnicke schopnosti. Je ale smutne, ze staci ze vies dobre rozpravat, pisat... Ale nezalezi na tom co hovoris... Historia si takych ludi pamata vela.

161

Odpovědět

+hujhevyhovuje im zložitá lož pred jednoduchou pravdou

31