Jordan Peterson – O psychedelikách nic nevíme

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:90
Počet zobrazení:7 370
Jordan Peterson stručně vypráví o psychedelikách – jaké mají účinky, které studie v nedávné době proběhly a k čemu je používají šamani. Na celou přednášku se v angličtině můžete podívat zde.

Přepis titulků

Tohle je důležitá věc ohledně šamanských proměn. Lidé podstupují hrozivé zážitky, často vyvolané drogami. Obvykle užívají psychedelické látky, často houbičky, ale přišli i s velice zvláštními lektvary, jako je třeba ayahuasca v Amazonii. Ayahuasca je úžasná látka. Vyrábí se z nějaké kůry a další rostliny, jejíž jméno si nepamatuju, které ani nerostou na stejném místě. A musí spolu být vařeny speciálním způsobem. A nikdo netuší, jak na to ti Amazonci přišli, vypadá to nemožně.

A když se jich zeptáte, řeknou vám, že jim to prozradily ty rostliny, což západním lidem příliš nepomůže, ale šamanům to vysvětlení bohatě stačí. A ayahuasca je rozebere. Zčásti kvůli tomu, že silně vybudí serotoninový systém – stejně jako všechna psychedelika. A přesune je do jiného světa, tak si to interpretují. O psychedelikách nevíme, ani co by se za nehet vešlo. O psychedelikách nevíme nic.

Na Univerzitě Johna Hopkinse zkouší nové experimenty s psilocybinem, který je součástí aktivní látky v houbičkách. Má v podstatě stejnou strukturu jako LSD, meskalin... Všechna psychedelika mají podobnou strukturu s výjimkou toho, které se získává z muchomůrky červené, nazývá se kyselina ibotenová, je zvláštní a nikdo o ní nic neví. Každopádně, mají silné neurochemické účinky v malých dávkách. Ta výzkumná skupina u Johna Hopkinse dávala čistý psylocibin subjektům, protože zahájili nové experimenty s psychedeliky, což bylo 40 let zakázáno.

Psychedelika nás tak vyděsila, že jsme je zakázali. "Tohle teda ne." Ani pro výzkumné účely. Ačkoli některá psychedelika vypadají velice nadějně pro léčbu onemocnění jako třeba alkoholismu... Nedávno použili psilocybin, aby pomohli lidem s kouřením. Myslím, že měli 80% úspěšnost, což je naprosto neuvěřitelné.

Pokud dáte lidem psilocybin a mají mystický zážitek – což je velice časté u lidí, kteří berou tyhle látky – potom se jejich osobnost trvale změní. A to tak, že po roce mají otevřenost o jednu standardní odchylku vyšší. Otevřenost znamená kreativitu a zdá se, že jde o trvalou změnu, takže to je opravdu pozoruhodné. 80 % lidí, kteří podstoupí ten experiment, hlásí, že to byl jeden ze dvou nebo tří nejzásadnějších zážitků, co se jim kdy staly.

To je tedy něco. A pak je tu Rick Strassman z Texaské univerzity. Prováděl pokusy s DMT. A DMT, dimethyltryptamin, pokud si to dobře pamatuju, je aktivní látka v ayahuasce. A váš mozek ji vyrábí. Je i v rostlinách, je to běžná látka. Ale DMT je zvláštní halucinogen, protože má velice krátké trvání.

Lidé, kteří ho požili, hlásili, že byli vystřeleni ze svého těla jako z kanónu a pak někam šli a setkali se s různými bytostmi. A za deset minut byli zpět. Nahlásil to v podstatě každý, což je opravdu zvláštní. Strassman podával DMT nitrožilně pro delší účinek. Všechny tyhle pokusy byly financované ministerstvem zdravotnictví schválené etickými komisemi, všechny provedené v poslední dekádě. V podstatě s tím přestal, protože on byl klasický vědec – měřil tlukot srdce, pulz a podobně, díval se na fyziologii.

Ale lidé se po požití těch látek probouzeli a říkali mu tyhle šílené příběhy. Bylo toho na něj příliš a není divu. Všichni říkali totéž a on, že to byl sen. A oni, že to byl ten nejskutečnější zážitek v životě. A on řekl, že to byl archetypální zážitek. A oni říkali: "Ne, to nebyl archetypální zážitek. Někam jsem šel, něco jsem viděl, jsem zpět a je mi fuk, co si myslíte."

A kdo sakra ví, protože to je všechno subjektivní. Ale co je zvláštní, všichni hlásí tutéž věc. Jak to sakra vysvětlíte? A když si tato psychedelika vezmou šamani, říkají totéž: "Zaprvé, víceméně mě to zabilo." To je tohle. "Rozplynul jsem se v kostlivce a slezl jsem po stromě, který spojuje nebe a zemi.

Vešel jsem do říše bohů, ti mi dali informace a jsem zpět." Dobře, nevíme, jak si to máme vyložit. A totéž popisuje Eliade, když popisuje šamanské rituály, šamanské iniciace. Nejprve rozklad v kostlivce. Symbolická smrt nebo zážitek skutečné smrti. A pak prásk! Vzhůru do říše bohů. A pak se vrátí. Je to velice stará myšlenka a tohle je středověká reprezentace tunelu, kterým lidé jdou na konci života.

Hledají světlo, což je velice často hlášený zážitek před smrtí. A lidé netuší, co s těmito hlášeními dělat. Můžeme říct, že to jsou perixozomy umírajícího mozku, ale ty by byly daleko náhodnější, alespoň podle mě. A je tu myšlenka následného znovuzrození. Tohle je skandinávská reprezentace toho stromu, který spojuje zemi a nebe. Ten strom zezdola požírá had. A tohle je amazonská verze.

Jak to sakra vysvětlíte? Ty obrázky si jsou tak podobné, že se tomu ani nechce věřit. Na stromech jsme žili dlouhou dobu. Velice, velice, velice dlouhou dobu. Milióny let. A okolo nich byla spousta hadů. Takže ta myšlenka, že realita je strom s hady okolo, ta je v nás. Je hluboko uvnitř a je na ní něco pravdivého. Jinak pravdivého, než jak obvykle chápeme pravdu, ale pravdivého v jiném významu.

A všechno je to zatraceně podivné. Skončíme u tohohle. To nakreslil můj syn, když mu bylo 7. Úplně mě to rozhodilo. Připadalo mi to tak husté, že jsem si to zalaminoval. A co to znamená – napravo je řád. Je to jako jin-jang. Nalevo je chaos. A ty domečky jsou houby, což mi přišlo skvělé. A uprostřed vede řeka – hranice mezi řádem a chaosem. A je tu i strom, který vede k nebi, nahoře je nebe!

Je tam svatý Petr, nebeská brána a mraky. Nikdy nechodil do kostela. Co to sakra má být? A je tam i brouk, co chodí nahoru a dolů mezi nebem a zemí – a to byl on. A já jsem si řekl... Ten kluk měl dobře zorganizovanou psychiku, byl velice stabilní, pořád je. Nakreslil tohle a já si řekl: "Proboha, to je fakt neuvěřitelné."

A stále si to říkám, pokaždé když to vidím. Tohle je dobrý příklad archetypu. Uvidíme se v úterý.

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak je mozne ze tendle chlap rozumi uplne vsemu a na vsechno je odbornik? Prijde mi ze fusuje snad uz do uplne vsech oboru :D

85

Odpovědět

rozumí svému oboru a tím je psychologie. A o ničem jiném nemluví. Takže nechápu vaší otázku.

00

Odpovědět

O ayahuasce má jeden díl Michael "Vsauce" ve svém seroši Mind Field :)

40

Odpovědět

O rozšiřování obzorů pomocí LSD jsem slyšel hned po revoluci, taky to bylo myslím normálně legální, o DMT slyším poprvé. Přijde mi však divné, že psycholog nedokáže vysvětlit ten stejný zážitek, to ho u mě trochu shazuje.
Ale jak říká Woody Allen: "Nebudu si huntovat svůj druhý nejoblíbenější orgán." Jed Muchomůrky zelené je také přírodní látka.

24

Odpovědět

Tedka jenom vedet, kde to DMT sehnat

01

Odpovědět

Pokud dobre hledás, je to uz i v cesku. Staci se zacit aktivne zajimat.

30

Odpovědět

+Dot..Tell me more..

21

Odpovědět

+Dot..asi bych se bal si neco takoveho vzit ze by me to zmenilo ... mam v pohode zivot tak nevim jestli se mi ho chce ohrozit :D

51

Odpovědět

Mít možnost tak bych zkusil žábu Bufo Alvarius ,která vyrábí nejsilnějším přírodní psychedelika
tryptamin 5-MeO-DMT

50

Odpovědět

Riziko je dost veliké na to, aby to bylo jen na testování. Omezil bych to spíš po prozkoumání odborníky na léčbu závislostí či mezních depresivních stavů. Tam to uplatnění určitě najde. Jinak zas takovou změnu nečekejte, pokud chce člověk se posunout dál , tak věřte, že cesta vede jinudy.
5-MeO-DMT je i pěkně návyková.... i když rádoby dokument ukazuje jak je to skvělá látka a pak to chtějí vyzkoušet všichni :( ať natočí další dokument jak se pak lidi léčí po požití, jak přišli o majetek atd.. (hold to musíte mít stále na mysli,že je to jen droga i když v dokumentu tomu říkají medicína)

43

Odpovědět

Jedno ma vždy dostane, DMT a jeho prepojenie s prírodou.

15

Odpovědět

Dobré video k tématu Záhada molekuly DMT a paralelných vesmírov
Je tam i zmínka o Strasmannovi a jeho pokusech s nitrožilním používáním DMT

V rámci psychedelik by se mělo zmiňovat, že nevíte do čeho jdete když jste to nikdy neměli, nic vás na to plně nepřipraví, stav neovládáte, přesto je příprava zásadní! Se špatnou hlavou si můžete zažít něco co vám přivodí posttraumatický stressový syndrom, dočasnou paranoiu. Protože se psychedelika rozmáhají, je dobrý vědět, že existuje česká psychedelická společnost (CZEPS), která v případě právě takového silného zážitku je schopna pomoct. Najdete tam zmínku, že i když jsou některé zážitky opravdu těžké, přesto jsou užitečné a zásadní pro váš osobnostní růst :)

122

Odpovědět

Jen ta dočasná paranoia, či schizofrenie mohou být trvalejšího rázu a nikdo Vás z toho nedostane. Taky by bylo dobré zmínit i občasné sebevraždy ...

120