K čemu je nám ušní maz?

Thumbnail play icon
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:262
Počet zobrazení:6 166

Redaktor Trace z DNews je tu s několika fakty ohledně ušního mazu a vysvětlením jeho funkce. Původní video bylo publikováno 26. 3. 2014.

Přepis titulků

Co je tohle vůbec zač? Zdravíčko, jsou tu DNews. Ušní maz je rozhodně nechutný, je to v podstatě ztuhlý ušní pot. Existují dva druhy pocení. Nejběžnější je chladící, vodovitý. A pak je tu ten hustší druh, zapáchající. Ten nalezneme v podpaží a v uších. Ušní maz je tvořen především odumřelými buňkami kůže, bílkovinami a oleji, které produkují apokrinní potní žlázy.

Díky tomu je vnitřní ucho chráněno před vodou a infekcemi. Také zabraňuje vstupu bakterií do těla. Ušní maz chrání před nemocemi a dokáže zabránit infekcím ucha. U savců je to běžná ochrana. Ušní maz se hromadí a může poodhalit spoustu o minulosti některých tvorů. Koncem loňského roku výzkumníci z univerzity Baylor použili ušní maz plejtváka obrovského ke zjištění, kdy prošel jedinec pubertou, kdy měl dostatek potravy a také vliv znečišťujících látek jako je rtuť na prostředí velryb.

Ušní maz velryb se lidskému příliš nepodobá, ale díky takovému výzkumu se o ušním mazu můžeme dozvědět víc. Tento týden se při zkoumání cerumenu, což je lékařský termín pro ušní maz, přišlo na to, že podle zápachu mazu se dá poznat váš původ. Maz bělochů zapáchá více než maz asiatů z východu nebo domorodých Američanů. Studie byla zveřejněna v Journal of Chromatography B a přišlo se na to, že gen s názvem ABCC11 ovlivňuje pot a tedy i ušní maz.

U bělochů se vykytuje vlhký ušní maz a horší tělesný zápach, zatímco u lidí z východní Asie se vyskytuje suchý ušní maz a mírnější tělesný zápach. Zápach jako takový se nemění, mění se poměr látek v ušním mazu. Mění se poměr malých částeček, které zachytí náš nos. Na základě toho vědci zjistí nejen etnický původ, ale v budoucnu mohou získat i podobné informace, jako z ušního mazu plejtváka. Některá onemocnění zanechávají stopy v ušním mazu.

Dalo by se i zjistit, co jste měli k jídlu nebo kde jste byli. To jen na základě molekul, které v uchu uvíznou. V budoucnu budou doktoři schopni odhalit vetřelce v imunitním systému nebo zdravotní riziko pouhým digitálním přičichnutím k ušnímu mazu. Váš cerumen vás chrání před infekcemi, promazává ucho a poskytuje informace doktorům. Ale i přes to všechno... se ho někteří z vás snažíte zbavit. Co je ale hlavní... Nepoužívejte vatové tyčinky.

Ne ve zvukovodu. Na čistění vnějšího ucha? Jasně, proč ne. Na čištění vnitřního ucha? Ani náhodou! Takovým způsobem se vám ušní maz ještě více hromadí, je tam natěsnán. Můžete si ucho ucpat nebo dokonce protrhnout ušní bubínek. Nechte toho! A ušní svíce? Hloupost. Studie neprokázaly účinnost, nedoporučuje se to. Pokud se ho vážně chcete zbavit, promluvte si s lékárníkem nebo doktorem, doporučí vám kapky. Ale proč byste to chtěli? Ušní maz je úžasný! Změnili jsme váš názor na ušní maz?

Dejte nám vědět v komentářích a odebírejte další videa 7x týdně. Překlad: Daw8ID www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já dal jen 1 hvězdu protože by to měli být videa česky ale on mluví anglicky a titulky dali v češtině takže se mi to nechtělo číst kvůli tomu jsem dal 1 hvězdu

00

Odpovědět

Na základe tohto videa som vyskúšal 2 týždňový experiment. Žiadne vatičky iba sprcha raz až dva krát denne. Výsledok. Svrbenie a mierne bolesti ucha a hlavy. Asi nič pre mňa, zase som si začal čistiť uši :D

00

Odpovědět

Uši jsem si snad nikdy nečistil. Stačí obyčejná sprcha. Tak jak chlapík říká, je to zbytečné a oslabujete jen svoji imunitu.

25

Odpovědět

Ale maminka říkala že čištění uší je zdravé a neporostou mi tam potom brambory. Sice jsem je tam chtěl zkusit vypěstovat, ale maminku poslouchám, takže z toho nic nebylo.

161

Odpovědět

Ok, nejvyšší čas vymazat historii.

*čistí si uši*

150

Odpovědět

prečo má také poučné video také hodnotenie? myslím si, že je zaujímavé vedieť niečo aj o takýchto veciach...

292

Odpovědět

a suvisi hodnotenie videa len z jeho informativnou hodnotou?

50

Odpovědět

+stejkotak tak, dal jsme 4 hvězdy protože tak debilni gestikulaci a "prožívání" vysvětlovaného obsahu jsem už dlouho neviděl.

27

Odpovědět

Za chvíli stejně sundám sluchátka a uchošťourem se pěkně podrbu... nic se tomu pocitu nevyrovná! :-D

380

Odpovědět

Tak to ses ještě pořádně nevysral...

461

Odpovědět

Ok, jdu objednat kapky.

60

Odpovědět

Cože? Z ušního mazu se nedělají svíčky? :D

460

Odpovědět

Pokud nejsi Shrek, tak ne.

541

Odpovědět

Jestli by se dali vyrobit, to bohužel neříkal, ale když mluvil o ušních svících, měl na mysli tyhle. Údajně by právě měli odstraňovat ušní maz :)
http://www.darkyla.cz/usni-svice-8-paru?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=usni_svice

92

Odpovědět

+kriststenarážel na šreka šerloku

721

Odpovědět

+kriststeNe, nenarážel. Ty svíčky do uší v tom videu ukazuje...

123

Odpovědět

+kriststeŠerloku :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

535

Odpovědět

+kristste:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

447

Odpovědět

+kristste:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

648

Odpovědět

+kristste:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

548

Odpovědět

Jen poznámka k překladu - Caucasian se užívá k označení bělocha.

101

Odpovědět

Caucasian znamená bílou rasu, nikoliv lidi z Kavkazu...

290

Odpovědět

Díky, už je to opraveno ;).

62

Odpovědět

Rasisté.

1728